Skip to main content

Topic: EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm  (Read 38163 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

EDGE 540 benzinac 50 ccm ,204 cm

pozdrav kolege, treba mi pomoć oko mog benzinca,danas sam na svog edgeta ugradio motor i malo to počeo slagat,nesto sam i spojio pa cu opisati ovjde da malo bude jasnije što ja u stvari trebam:
evo ovako, motor je jc engine area 51 i prema njemu (na paljenje) sam stavio ubec koji sam spojio na jednu posebnu li-po batku 3s cca 800-1000 mAh. Na boku sam ugradio mali prekidač kojim palim dotični ubec, zanima me je li ispravno sto se tiče ubeca i struje koja iz njega ide na paljenje i je li praksa da se tako stavlja vanjski prekidač zapaljenje motora,pretpostavljam da se na njemu može ugasit motor ako je još ostalo ovog skupog goriva u njemu :) .

E sad ono dalje sto nisam napravio i za što mi treba pomoć iskusnijih kolega:
imam auroru 9 i sad mislim staviti optima prijemnik u ovo moje čudo ali kako, to je pitanje, zanima me ovo, nemojte mi zamjeriti što ja ovo pitam jer ne znam, ovo mi je prvi model na gorivo, do prekidača za ubec,stavio sam još jedan koji sam namjeravao koristiti za paljenje prijemnika optima ali kako dovući struju u optimu s baterije,da li mi treba jos jedan ubec za to ili mogu putem esc spustiti napon ali ono najbitnije pitanje je to kako spojiti servo za gas (kod ovih elektro je na ch3 i na njemu je napajanje strujom i signal za gas). Znači, kako se spaja struja na prijemnik i servo za gas na koji je vezana sajla?. Pokusao sam ovo malo sirovo objasniti da me lakse skuzite sto mi treba. Usput u planu sam ako ovo moje čudeso poleti na njega ugraditi smoke system koji također pretpostavljam zahtjeva posebnu bateriju. pa ako ima tko pumpu za ponuditi uz novčanu naknadu neka mi se javi na pp. Jos sam u kabini na kontrolnoj ploči namjeravao staviti led diode da znam da je upaljena struja na ubec i prijemnik.

Molio bih iskusnije kolege da mi malo pomognu oko ovoga.
Nisam ovdje stavljao slike modela pošto ima u forumu hangar i snimke letenja, posušje
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #1
si siguran da paljenje ne podnosi 2S LiPo direktno?

prijemnik i sva serva napajaš preko 4-5 NiMh batki u seriji ili pak preko 2S LiPo i BEC-a
oni nemaju veze s onom prvom batkom koja napaja paljenje, i nisu nikako spojeni s motorom osim sajlom za gas.

gas spojiš na koji god kanal želiš, jer na aurori to jasno možeš mijenjati u postavkama stanice,
ali ako želiš, možeš u ch3 spojiti taj servo za gas, a NiMh paket ili 2SLipo+Bec pnda u bilo koji prazan utor na RX-u.

prekidač od paljenja je ok staviti van, tako da je ugašeno ako ga gurneš prema naprijed,
a upaljeno ako je gurnut prema iza, repu.

motor možeš uagsiti i preko njega i preko stanice, najbolje imati obje opcije  :)
podesiš throttle cut preko pa to radiš u trenu preko tipke, ili pak sporije preko trima od gasa, spuštaš ga dole dok ne crkne...


Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #2
vjerovatno može ići direktno na paljenje ta voltaža al kako već imam UBEC onda sam ga spojio, znači treba mi još jedan ako ću stavljat batke 3s i snjega odvesti na bilo koji kanal na optimi (optima 7), ima jedno mjesto gdje piše bat, jel se na njega može dovest samo sirovo napajanje da prijemnik ima struju i onda u ch 3 spojit servo od gasa.
i još pitanje: na repu imam tri serva, jedan je za rudder, a druga dva su za elevator za svako krilce elevatora je poseban servo-jel mi bolje staviti ta dva na jedan kanal i na Y kabel ili da stavim svaki na posebni kanal, ili je to isto pa kako tko voli, a imam u planu smoke pump staviti pa bih ostavio jedan kanal i za to
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #3
pa ako nemaš 9ch receiver i u stisci si s utorima, onda stavi preko y.
ako imaš mjesta, stavi odvojeno, to je logično.

ove u krilima isto tako, bolje odvojeno pa preko stanice možeš štelati zasebno svakoga,
a tako ih možeš malo spustiti kod slijetanja, ili podići u vis za kočenje kada sletiš ako zatreba...

kod odabira bec-a za serva nemoj uzet neki na knap,
jer je to komad 3D modela a ne mali parkflyer.... pa trebaš osigurati dovoljno struje, inače bi moglo biti veselo.

velim, razmisli o NiMh batkama za serva, a paljenje napajaj drito preko 2S LiPo ako ide.
na taj si način izbjegao 2 beca koji mogu zakazati,
a iz iskustva drugih sam naučio da na tako većim modelima, što manje elektronike koja može otkazati, to bolje.

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #4
tnx tomi, prijemnik je 7ch optima, znači da stavim svaki servo na 1 kanal bilo bi puno, i ne bi imao mjesta za smoke pump, onda ću staviti krila i elevator svaki na Y, a da stavim za struju umjesto ubeca ESC od 40A i da ga spojim na prijemnik u ch 7 ?

zašto da stavim NiMh a ne LiPo?
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #5
Sve stoji kako je napisano do sad.
Ali!

Elerone staviti na Y kabel je gubljenje mogučnosti funkcije Diferential eleron, neki ne vole tu funkciju na akrobatama, neki da.

Stavljanje dvije dubine na Y kabel je gubitak mogučnosti manipulacije repom. U naprednim akrobacijama se koristi razdvojeni horizontalac. Doduše treba provesti dosta vremena u zraku da bi se takve finese znale koristiti.

Uz svu opremu, motor, servače, trud mislim da investicija od 100$ za 9 kanalni prijemnik nije pre velika.

7 kanalni ostane za nešto manje i jednostavnije.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #6
ma stane sve na 7 kanalni, provjereno,
i ja imam dva serva u krilima + dva u horizontalcu + jedan za kormilo + jedan za gas=6 serva + batka=7 konektora,
svaki je spojen na svoj utor, nikakvi Y kabeli..

pusti pumpu Ćurdo na miru prvih 20 letova, osim dodatnih 100g pumpe i oko 300g tekućine,
nije poanta da dimiš na prvom letu a tako povećaš šanse za pad dok savladaš model i skužiš kak se ponaša,
to ti je prvi benzinac koliko kužim, ne peti...

ko da će Kobac sada na prvom letu svog šlepera odmah ići dizati jedralku od 6m  8)


Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #7
tnx, stane sve na na 7 ch i to posebno pa ću zasad ostat pri tome, a svakako ću nabaviti i optimu 9 da imam, pumpa će ići tek ako model ostane čitav nakon 10 ak letova :D, malo me je bunilo ovo što imam 6 serva na modelu pa sam mislio upitati što mi je najbolje i kako je najbolje i kako većina radi pa ću i ja tako, sad ži očito popuniti cijeli prijemnik, stavit ću 3 s batku za serva-onda jel mi bolje recimo staviti ubec pa u jedan kanal ili da stavim obični esc od 40A (njega imam) da mi prilagodi napon
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #8
BEC je na tom regleru sporedna stvar,
i sumnjam da je regler od 40A opremljen BECom koji je adekvatan za tvoj veliki model. pogledaj koliko A daje,
i to su samo napisali ko i na zidu xxxx ;D , uvijek to uzmi s rezervom.

nema previše smisla spajati na 3S ako spuštaš na 5-6V, bolje uzmi 2S lipicu,
ako već nećeš NiMh...

velim ti, ne otkrivam ja toplu vodu,
iskusniji su mi rekli da je bolje NiMh jer manje toga može otići, nema BECa  :)
dakle serva i prijemnik drito na NiMh,(ako imaš serva koja idu na 2S, onda i to pikni, jer optima RX ide i na 2S)
paljenje drito na 2S ako ti podržava.

a ako imaš ozbiljniji model ili višak para,
onda ide powerbox s npr duplim becom u sebi i spojene dvije batke...
http://www.powerbox-systems.com/e/powerbox_systeme/produktuebersicht/start.php
te powerboxove sam vidio u živo jedino kod nimbusa i njegovog brata na modelima od 100ccm,
ali dobro, oni su po natjecanjima i vade mast modelima,
mi ostali ih tako ne maltretiramo  :D

btw, na onom linku imaš i pumpe pri dnu koje toliko želiš,
njih isto preporučuje ekipa iz hr koja ih je imala par, vele da rade kako treba, ali opet je cijena nemala.. 150€ samo pumpica...

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #9
jel bolje nimh ili lipo za te stvari, samo pitam, meni izgledaju lipice izdržljivije, i uopće je li treba tu neki veći kapacitet batki, da ih ne moram punit nakon svakog leta
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #10
za koje stvari?

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #11
evo recimo za paljenje i spajanje prijemnika, na njega idu ova veća serva, nisu ova obična, e sad jel to troši puno batku, pitam jer stvarno ne znam, zato sam i postavio post da vidim kolege s iskustvom
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #12
Moja preporuka za takve velike modele su LiFePo baterije, pune se s velikim strujama, daju velike struje i štekaju se direktno u prijemnik (do kraja napunjene imaju manji napon od 5 ćelija NiMH). Znači 2 takve baterije u seriju i to je to, jedina mana im je da su relativno velike. Za modele do 30 ccm preporučaju 1100 mAh, a za 50 ccm 2300. Ja imam 30 ccm model ali sam ipak stavio veće, nek se nađe. ;)

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #13
5 NiMh ga dođe 6$,
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10456__Turnigy_AA_LSD_2200mah_Low_Self_Discharge_ready_to_use_.html

a LiFePo 60$,
 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8249__A123_Systems_2300_6_6v_2S1P_Rx_pack_Lithium_ion.html

dok je powerbox s dvije batke je još skuplji.... +250$,  sve ovisi što on misli raditi s tim modelom, vaditi mu mast koliko ide ili ne...  :)

Odg: EDGE 540 benzinac pomoć oko spajanja serva,prijemnika i baterija

Reply #14
ostavit ću batku i ubec za paljenje za sada kako je (batka 3s oko 1000 mAh) , namjeravao sam iskoristiti ovo nešto batki što imam da se ne dajem još u trošak ;D ali mislim da je neizbježan, kad dođe do spajanje svega onda će mi trebati pomoć oko ovih serva i kanala na elevatoru i kako se oni usklađuju i što kobac veli da to nešto rade neke fore s njima i to na eleronima, al to mi nije sad prioritet, prioritet mi je to sve pospajat, upalit motor i napravit koji let bez loma :D a let da bude kao da je neki školski trener model bez puno vrljanja, sad mi je sinula ideja da elerone i elevator ako je moguće programiran na prekidač da svi odjednom idu gore, t.j. kad model dodirne zemlju da ga priljubi uz nju da ne bi na nos išao, kao neka vrsta zračnih kočnica
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR