Skip to main content

Topic: F22 Raptor (Read 10314 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: F22 Raptor

Reply #15
Ima samo malo poras pretraziti...

jarun75:
Evo nešto za servače

Osnovno pitanje je koji su pravi servo motori za naše modele?
U čemu je među njima razlika?
Može li svaki servo motor na svaki prijemnik?

1. Metalni ili plastični zupčanici (METAL GEAR vs. PLASTIC GEAR)?

Najvažnija razlika je ta da oni sa metalnim zupčanicima su najčešće jači i mogu više da podnesu udarce od plastičnih. Najčešće u oznakama ovih servo motora stoji dodatno "MG"(Metal Gear).
Međutim također  oni povremeno kod određenih prijemnika izazivaju smetnje i troše se tokom vremena. Preporuka je da se oni u servo motoru mjenjaju povremeno (a neki kažu i prije svakog leta kod većih modela).
Takođe i oni "MG" servoi imaju dodatni problem da proizvođači varaju. Tj. veoma često između metalnih zupčanika "postave" i jedan plastičan, pa ti badava  "MG" sa dodatnom plastikom.

2. Servo sa lagerom (lagerima) ili sa piksom (BALL BEARING vs. BUSHING)?

Svaki servo ima izlaznu osovinu koja prolazi kroz servo kućište. Servo radi mnogo točnije i lakše ako ima lager (kuglični ležaj). S vremenom kučište se potroši  pa se pojave risevi na kučištu. Uvek kada je moguće poželjno je kupiti servo motore sa ležajevima. Veoma često u oznaci servo motora ako stoji "BB" je oznaka  da ima lager (lagere)  "Ball bearing".

3. Digitalni ili analogni servo (DIGITAL vs. ANALOG)?

Može li digitalni servo na moj prijemnik?

Na svaki prijemnik može da se isprogramira  i digitalni i analogni servo.

Gdje je razlika?

Sličnosti:
I digitalni i analogni servo motori mogu da imaju dobar dio istih dijelova. To znači da i jedni i drugi mogu imati isti elektromotor, iste zupčanike i isti potenciometar. Tu ne postoje nikakve razlike.

Razlike:
Ono u čemu se razlikuju je način obrade dolazećeg signala (komande za pomicanje  servo-a).
Analogni servo motor ima posebno projektirani čip za kontrolu motora a digitalni servo ima mikroprocesor i pojačalo za kontrolu.
Kada dajemo signal komande, analogni servo šalje impulse motoru (50 impulsa u sekundi). Kod digitalnog servoa mikroprocesor šalje 300 impulsa u sekundi motoru i motor se pokreće brže.
To ima svoje dobre i loše strane.

Digitalni se centrira perfektno, drži svoju poziciju i brže reagira. Nažalost neki digitalni servači neće trajati duže nego analogni zato što oni "guraju" struju u servo motor u svakom položaju, pa zato lakše i pregore.
Analoni servači  su manje točni, više dostupniji  i trajniji od digitalnih.

Digitalni servo motori troše mnogo više struje i za njih je potrebno u model ugraditi najveću bateriju koja može da stane zbog povećane potrošnje.

Digitalni servači traze elektronski prekidač za napajanje radi dobrog rada mikro procesora. kao i zaštite na kablovima u vidu feritnih prstenova za smanjivanje smetnji.
Digitalni servači nam daju pun okretni moment na svim kutovima  dok analogni ne.

4. Obični (standardni) motor ili motor bez jezgre (ili možemo reći sa drugačijim rotorom) (STANDARD MOTORS vs CORELESS MOTORS)?

Obični elektro motori imaju stator i rotor. Rotor je namotan na metalnu  jezgru. Zbog toga su rotori teški i inertni. Rotor je pričvršćen sa obje strane.
Coreless motori su dizajnirani na istim principima kao ovi prvi, ali su sastavljeni drugačije. Rotor je male težine. Namotaji su napravljeni u cilindru bez metala i pričvršćeni su samo na jednom kraju rotora.
Zato što su mnogo lakši (nema metala u sredini) pri komandi reagiraju mnogo brže, manje su inertni, mnogo brže usporavaju, precizniji su i mogu da generiraju  više snage za istu veličinu.

5. Brzina servo motora i obrtni moment (HIGH SPEED vs. HIGH TORQUE)

Za većinu brži i snažniji motor je bolji. Ustvari servo motori velikih brzina su onoliko dobri koliko čovjek može brzo da reagira.
Veliki okretni  moment je bitan za veće modele ili modele sa velikim površinama za upravljanje gde se stvaraju velike sile (kao što su 3D modeli).
Brzina servo motora se izražava u sekundama za pomicanje  od 60 stupnjeva. Postoje motori od 0.05s - 0.2s a možda i više za 60 stupnjeva pomicanja. Ovde treba primjetiti da ne daju svi proizvođači točno pri kojemu naponu na servo motoru je koja brzina. Nije isto da li je 0.12s za 4.8V ili za 6V napona.

Pravilno bi bilo da se sila na poluzi odnosno momenat na izlaznoj osovini servača testira pod opterećenjem!!! Tako bi se saznala prava snaga servoa u watima [W], naravno.

Skoro sve veličine servača su približno iste brzine ne opterećeni, dok su im snage višestruko razlikuju. Stoga slabiji servači  su sporiji a jači brži pod istim opterećenjem.

Također okretni  moment zavisi od priključenog napona. Motor je snažniji na većem naponu.
Okretni moment se mjeri u kg/cm il u oz/in (ovo je unca po inču). Odnos je sljedeći: 1 kg=35.27 unci, 1 inč=25.4mm. Tako svi proizvođači stavljaju oznake za servače ( po meni nepravilno) jer se sila izražava u Newton [N] i ne u kilogramima [Kg]. Znači jedinica za mjerenje momenta servoa bi trebala biti  Ncm gdje je 1 Newton od prilike 0.1 kg  odnosno 100g.

Kako se to mjeri okretni  moment servo motora?

Na servo motor se zakači poluga (ruka) od 1cm. Proverava se koliku težinu taj servo motor može da drži bez krivljenja. Pa ako može da izdrži 2.63kg, onda je to motor od 2.63 kg/cm ili 36.1 oz/in (unci po inču).

Još za kraj definirane veličine serva

Giant - weights around 100gr (3.5oz)
Standard - 45gr (1.6oz)
Mini - 20gr (.70oz)
Micro - 8gr (.28oz)
Pico - 5.5gr (.18oz)
Wes Technik - 2.1gr (.08oz)
Falcon Servo - 1.7 gr

lp
Marjan

Odg: F22 Raptor

Reply #16
Kupi za sad analogne, nećeš ni znati razliku a trošiti će ti manje struje.

Odg: F22 Raptor

Reply #17
digitalni servo motori koje koristimo u našem hobiju imaju vrijeme osvježavanja položaja od 250Hz na više dok analogni imaju 50Hz.

Isto tako imaju i skoro dvostruko veću potrošnju struje.

Ono što je po meni bitnije od dileme digitalno/analogno je plastična/metalna getriba jer metalna getriba znatno produljuje vijek trajanja servo motora.

Za taj F22 raptor npr servo sa plastičnom getribom ostane bez getribe začas, pogotovo ako je na poziciji thrust vectoring serva.

Odg: F22 Raptor

Reply #18
Ja sam danas podrobil jedan sa plasticnim zupcanicima, na 3DP Mini. Sletio sam uredno bez udarca, ali je vjerojatno velika kontrolna povrsina elerona, bila presnazna za to nuzno zlo od servaca.
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: F22 Raptor

Reply #19
oo kolega pa tek sad vidim da si iz rijeke,vidimo se na ljeto :D Ima li vas tud? gdje se leti?
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: F22 Raptor

Reply #20
Ja tek ulazim u ovaj hobi tako da neznam kad lete ali ih cesto vidim na grobniku posto sam tamo cesto letim tj padam iz aviona!!!!

Odg: F22 Raptor

Reply #21
znaci padobranac si :) aj dodaj me na fb-u da imam barem nekog iz rijeke od modelara xd
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: F22 Raptor

Reply #22
Ima vas vise a ovaj face na tvojoj ne dela ja sam pod zoric robert!!!!

Odg: F22 Raptor

Reply #23


Za taj F22 raptor npr servo sa plastičnom getribom ostane bez getribe začas, pogotovo ako je na poziciji thrust vectoring serva.

 ??? ??? ???
Sam da zbrojim.....5 Raptora do sad sam napravio, svi sa običnim 9g servačima, nikad, niti jedan servo mi nije otišao ili otkazao (TowerPro 9g servo)...i da, svi Raptori su bili sa onim kvazi thrust vector zakrilcima.
Svi ti servači su i dalje u upotrebi , nakon lomljenja ili razbijanja modela, neki su čak već i preko 2-3 modela prošli i nikad mi se nije dogodilo da su otišli zupčanici.
Kolega Migovik ima ista iskustva kao i ja, unazad 3-4 godine koristimo serva koje smo kupili još na početku bavljenja RCom, kad smo bili mlađi i sa više kose  :D
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Re: F22 Raptor

Reply #24
Kakva kvazi thrust vectoring zakrilca o cemu ti to...

Ne znam o kojem modelu ti pricas no model o kojem ja i svi ostali u ovom threadu pricamo ima pravi thrust vectoring tj cijeli motor sa propelerom se mice i prati smjer gibanja.

Odg: F22 Raptor

Reply #25
To je druga stvar, tu treba metalne zupčanike.
Ja sam mislio da je u igri ovaj početnički model:
http://www.parkjets.com/f-22-tomhe/
Sorry, moja greška, priznajem :-[
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.


Odg: F22 Raptor

Reply #27
 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? jel ova cijena zafrkancija ili stvarnost?  ??? ??? ???
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: F22 Raptor

Reply #28
Pa ok je cijena ali moraš uzeti u obzir da je to na mhz i
ima sigurno 3-4 godine. Ako kupuješ u 6 kanalnom
rangu ja bi rađe uzeo spektrum dx6( pogledaj u oglase)
Ali ako imaš para uzmeš dx8 ( pogledaj u oglase)
I zadovoljen si do kraja života s jeftinim orang prijamnicima(5 dolara).
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: F22 Raptor

Reply #29
ma cijena je super ta stanica ima pamcenje od 10 modela i sve moguce funkcije,to s  mhz nikakav problem nije nabacis fr sky i to je to
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.