Skip to main content

Topic: 2,4 GHz i mikrovalna (Read 2901 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

2,4 GHz i mikrovalna

Kažu da mikrovalna radi na oko 2,5 GHz i da filter na vratima potpuno ukloni "zračenje".

Pitanje: ako bi stavio 2,4 prijemnik u mikrovalnu, da li bi radio? (naravno ne mislim da bi uključio mikrovalnu.. :D )
Odgovor je u slijedećem jubitu:

https://www.youtube.com/watch?v=4B3WA7QJjII

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #1
To znači da mikrovalka radi na drugoj frekvenciju, ne vjerujem da bi stavili vrata koja ne zaštićuju od zračenja, ipak se oni brinu za naše zdravlje. :D ;) ;)
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #2
Slažem se sa postavljenom predpostavkom da taj filter na vratima ničemu ne služi ali..
700W snage unutar prostora za grijanje u obliku mikrovalnog zračenja na 2,5GHz i kad staviš ruku (s vanjske strane naravno) na taj filter ne osjeti se skoro pa nikakvo zagrijavanje, e sad postavlja se pitanje dali to receptori u koži ne osjete tu vrstu zračenja i ruka je zapravo spržena ili je filter ipak nešto odradio?
Meni se nekako čini da snaga mora biti daleko veča da bi filtersko djelovanje došlo do izražaja. A možda nisam u pravu  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #3
Zanimljivo ;)
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #4
Bas me zanima dali radi telemetrija, posto je to povratni signal!

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #5
Telemetrija radi i kaže da je pad signala oko 15 db !?!
D.

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #6
Znaci jaja na sigurno, dok mikrovalna radi :D

 

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #7
Mikrovalke (i neki radari) su magnetroni. Rade na 2,45GHz. Snaga mikrovalki je ograničena na 5mW na udaljenosti od cca 2 cm od površine. Radijacija mikrovalke pada sa inverznim kvadratom - tj. na pola metra od pećnice je oslabljena cca 100 puta.
Obzirom na frekvenciju 2,45GHz valna duljiina je cca 12cm a kvantna enerija fotona je 1x10(na -5) eV.
Radijacija pri takvim energijama je ograničena na rotaciju ili torziju molekula. Prosječna termalna energija pri 20C je oko 1/40eV što znači da je energija fotona iz mikrovalke cca 2500 puta manja od kinetičke energije koju maju molekule.
Tako da je konačni rezultat rada mikrovalke zagrijavanje predmeta unutar mikrovalke.

Eto samo da znate o kolikoj energiji se radi.

Ako mikrovalku koristite koju minutu na dan - wtf, ako provodite dane i dane kraj upaljene mikrovalke - who knows?

btw. ja sam bacio sve mikrovalke.

Ovaj radio emitira sa cca 20 puta većom snagom od mikrovalke - da ga je udaljio za 2m (tak nekak) - pa pa signal. Šteta da nije snimio rssi.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #8
Da probam pojednostavljeno i ne možda precizno kao fladomak ali recimo neka je snaga "odašiljanja" unutar pečnice 55dB (iako se to ne može tumačiti kao klasičan odašiljač), oduzmemo 15dB, i predpostavimo da na cijelu površinu filtera ide 40dB, to je nekih 10ak W snage, ako prstima mogu pokriti 1/5 površine filtera, trebao sam osjetiti zagrijavanje od cca 2W (ali po fladomakovom i dosta manje), a budući da smo na vodenoj bazi 2W bi moralo dosta dugo grijati da bi došlo do promjene temperature tkiva. U svakom slučaju ne piše nam se dobro od tih mikrovalnih pečnica.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #9
Što ako magnetron stavimo u kanticu (kao ona popularna antena kantena), jedan rus se igrao s time, ili je uspio dobro usmjeriti tu energiju magnetrona ili je video fake:
http://www.youtube.com/watch?v=UrXYA_gGLrA
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #10
cit Faldomak: "Mikrovalke (i neki radari) su magnetroni. Rade na 2,45GHz. Snaga mikrovalki je ograničena na 5mW na udaljenosti od cca 2 cm od površine."

Mislim da je ovdje potrebno malo pojašnjenje: Propis ([U.S. Federal Standard) kaže da se radi o maksimalnoj izloženosti mikrovalovima IZVAN uređaja, tj 2 incha= 5 cm od površine mikrovalke i to po jednom kvadratnom centimetru površine. Čim se odmaknemo, vrijedi pravilo opadanja prema kvadratu udaljenosti i na par metara je izloženost drastično manja.
Gornji jubito sam ja snimio (između dva kuhanja kave  :D  ) i RSSI je bio 112-116 (u oba smjera). Kada sam zatvorio vrata, pao je na 86-96 (nečega).
Udaljio sam i se i nekoliko metara i veza nije pukla... hm..hm ??
Damir

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #11
Malo računa nikad ne škodi, pa proučimo primjer taljenja kilograma leda u mikrovalki:
Toplinski kapacitet leda je približno 2 kJ/(kg*K) iz čega slijedi da je za zagrijavanje leda iz zamrzivača, od -20 do 0 oC, potrebno oko 40 kJ. Međutim, fazna transformacija iz leda u vodu zahtijeva čak 330 kJ/kg, pa ukupno trebamo približno 370 kJ za taljenje kilograma leda. Želimo li to izvesti za jedan sat, potreban nam je izvor topline snage barem
370 kJ / 3600 s = 105 W
Mikrovalka bi taj posao trebala odraditi za petnaestak minuta, pa snaga u idealnom slučaju raste na 400 W. Dodajmo gubitke od barem 50 % i eto nam konfekcijske mikrovalke izračene snage od oko 700 W.
Pogledajmo to s druge strane vrata. Prigušenje zračenja na pola početne snage je -3 db. Diogen je izmjerio -15 db, slijedi 15/3=5, a 25 je 30, pa je izvršeno prigušenje početnog zračenja na jednu tridesetinu, tj. za 97%. Vjerujem da je gušenje i veće jer mikrovalke gotovo da i ne griju zrak oko sebe.

P.S. @faldomak, translacijski, rotacijski, konformacijski i ini spektri mjerljivi su u plinskoj fazi. U kondenzatima nastaje pravi svinjac i zagrijavanje mikrovalovima možemo pripisati običnoj indukciji.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #12
Ne sluzi li ta metalna mrezica ne kao filter vec kada ti npr. jaje eksplodira da se ne sasuje i vanjsko stalko?

Odg: 2,4 GHz i mikrovalna

Reply #13
Haha,nije :D.Ta metalna resetka uz ostatak unutrasnjosti mikrovalne djeluje kao faradajev kavez i donekle sprjecava izlaz mikrovalova.Rupice na resetki su manje od valne duljine mikrovalova i zato ne prolaze.Bez zamjerki ako samo nesto fulao :).