Skip to main content

Topic: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici (Read 91233 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #105
nemojte ove udaljenosti uzimati zdravo za gotovo, domet ovisi i o terenu, radio buci.... uzmite ovo kao nekakvu referencu samo.

i miso de nemoj govoriti fatshark antene, to ne znaci nista. fatshark je firma. antene za video su bile cloverleaf i skewed planar (trolist i cetverolist), antene za stanicu dipoli (stapic), osim ove 5db, ta je usmjereni dipol (ima kao reflektor iza sebe pa puca samo ravno ispred sebe).


Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #107
Eto, ja nedavno letio paraglider u termici sa FrSky (inace testiran do 3km bez alarma), naravno ovaj put sam letio fpv sa osd-om na 1.2ghz predajniku! Alarm vec bio na 200m koji sam naravno ignorirao i na 900 m izgubio komande!!!
Rezultat je gubitak modela (naravno video sam pratio jos 30tak minuta i 9km dalje u autu ali uzalud)
...rezultat - odeeee 400eura

-nije da se hvalim, kad place mi se

LP, kristijan


Sent from iPhone using Tapatalk
LP,  Chris
... gravity always wins ....


Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #109
Eto, ja nedavno letio paraglider u termici sa FrSky (inace testiran do 3km bez alarma), naravno ovaj put sam letio fpv sa osd-om na 1.2ghz predajniku! Alarm vec bio na 200m koji sam naravno ignorirao i na 900 m izgubio komande!!!
Rezultat je gubitak modela (naravno video sam pratio jos 30tak minuta i 9km dalje u autu ali uzalud)
...rezultat - odeeee 400eura

-nije da se hvalim, kad place mi se

LP, kristijan


Sent from iPhone using Tapatalk

pretpostavljam FrSky na 2,4 bio. 2,4 je prvi harmonik od 1,2 gz, a kako vtx poliva tako ti je zaglusio prijamnik. nazalost nista cudno.

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #110

Eto, ja nedavno letio paraglider u termici sa FrSky (inace testiran do 3km bez alarma), naravno ovaj put sam letio fpv sa osd-om na 1.2ghz predajniku! Alarm vec bio na 200m koji sam naravno ignorirao i na 900 m izgubio komande!!!
Rezultat je gubitak modela (naravno video sam pratio jos 30tak minuta i 9km dalje u autu ali uzalud)
...rezultat - odeeee 400eura

-nije da se hvalim, kad place mi se

LP, kristijan


Sent from iPhone using Tapatalk



Uz sva piskaranja na forumu oko ovog fakat mi je cudno da si popusio tu bas pocetnicku gresku. Bas steta...

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #111
Pozdrav drustvooo, zanima me da li je pametno da letim na 1.2GHz FPV na FrSky i Turnigy 9XR stanicom.. Sto se tice dometa, nije nesto, 300-400 m sa nekom Y antenom, ne razumijem se bas, kada odem iza bilo kakvog objekta, signal je bas los, ne treba mi veliki domet, inace ne letim dalje od kruga gdje vidim model...Da li da ganjam da pravim nove antene za 1.2 GHz (na manjim blizinama je odlicna slika) ili da uzimam 5.8GHz odmah komplet FPV, naetio sam na ovaj, nije skup, ali vidim da je neko ovo uzimao i da mi nece smetati Turnigy stanici: http://www.foxtechfpv.com/foxtech-58g-200mw-txrx-with-integrated-regulator-board-and-mi-p-178.html

Pozdrav!

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #112
Ja koristim 1.2G. Doduše nisam ga baš previše testirala jer mi je quadu narušen centar mase sa svom tom video opremom pa ne leti dobro, tako da sad radim novog, većeg. Svakako stavi nisko propusni filter na video transiver kako ti nebi remetio GPS i RC. U principu bi 1.2G trebao bolje prodirati kroz drveće i ostale prepreke, ali jako je bitno kakve antene koristiš. Ako koristiš inverted vee antenu provjeri da su dužine oba kraka prilagođene točno frekvenciji koju koristiš. A na prijemnoj stranu u tom slućaju moraš koristiti linearno polariziranu antenu, a ja bi preporućila biquad antenu, nju mozeš jednostavno sam napraviti, a ak ti se neda mozeš ju i kupiti povoljno preko ebaya. U svakom slučaju mislim da ti nema smisla kupovat nivu opremu, samo se pobrini da dovedeš antene u red.

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #113
Pokusacu napraviti antenu, zanimljivije mi je, nisam bas razumio, biquad ide na transmiter, koju onda koristim na resiveru?

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #114
biquad na prijamniku(rx), ako ti na avion (tx) ide inverted vee.


Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #116
Definitivno glasam za Biquad (naravno na RX strani :) ).Ovaj vikend sam napravio 2 komada doduše za 2,4GHz koje planiram koristit na FrSky modulu.Trenutno koristim kupovni "patch" 11dBi kak ti s kojim imam domet oko 4km (goround test).
Antene sam testirao s WiFI signalom.Ako ste imalo spretni s lemilicom i šublerom ne vidim problem pri izradi.

EDIT
Kako se umeću slike.?????Nemam link, nemam više Imageschack

Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #117
Odes na odgovor, pa na privici i ostale funkcije i nakon toga na browse!

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #118
Imas ovdije super upute kako napraviti koju:

inverted Vee: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1159968\  (post pod brojem 8 )
BiQuad: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1328260
Definitivno glasam za Biquad (naravno na RX strani :) ).Ovaj vikend sam napravio 2 komada doduše za 2,4GHz koje planiram koristit na FrSky modulu.Trenutno koristim kupovni "patch" 11dBi kak ti s kojim imam domet oko 4km (goround test).
Uz jednu napomenu: kod Biquada položaj antene utiće naravno na polarizaciju: hotizontalno postavljene petlje imaju vertikalnu polarizaciju i obrnuto, pa je treba uskladiti inverted Vee da ne bude gubitaka.

@Natalija, Ok, ali biquad na linku ima jednu manu, a to je Fe; bolje je koristiti Cu ili  Al , dakle obični vitroplast je izvrstan.
Provjerena konstrukcije je ovdje: http://martybugs.net/wireless/biquad/

@KresoZG, ovdje je doub.biquad koji je radio 9 godina vani i opet nije izgubio na svojstvima:
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/2-4-antena-nakon-9-godina/msg160093/?highlight=biquad#msg160093

Ključna stvar da biquad radi perfektno je upotrijebiti malo deblju žicu, recimo 1,2 mm za 2,4 ili 2 mm za 1,2, a odstojanje od podloge mora biti sa što manjom tolerancijom. Izolacije na vrhovima pelji radio sam od PTFE izolacije za coax.

Baš me zanima kakve ćete rezultate dobiti,
Damir.

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #119
Dugo me nije bilo  ;D ;D ;D .Još gledam i nije mi jasno.Drito udara po žutoj pjegi.

Prva slika (2,4GHz band).
Origigi dipol, Patch 11dBi (microstrip) i Stacked Biquad.Obična BiQuad mi je trenutno na tavanu.Uglavnom za razliku od "obične" dipolke imam oko 10 dB više po NetStumbleru.

Zadnja slika
Test dipolke i Biquad antenne ali na drugoj lokaciji.

Sljedeća antena koju planiram napravit, a nadam se ovaj tjedan je Biquad za 433MHz.Pošto se radi o dimenzijama reflektora 70x70cm pa mi baš nije praktično kupovat PCB.
Opcija je kupit pocinčani lim (može se lemit ali je 0,5mm) ili aluminij koji je deblji (može se lotat Duarfixom ali mi nešto nešto ne uspijeva).Ili imam krivi brener (butan) ali prije da je praksa. >:( >:(
Opcija je mesing cijev (stub) zalemit na PCB ali kontra koji bi zatim sa 4 pop nitne fiksirao na alu ploču.To sve zajedno lagano zalio sa epoxyem da nemože ući zrak.Opet ostaje pitanje elektro korozije premda sam negdje pročitao da ne bi trebalo bit problema.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250