Skip to main content

Topic: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno (Read 10501 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #16
Dečki uz dužno poštovanje, sa čime ste izmjerili 260 i kusur km/h ?

Ispravite me ako griješim ali do sada su najbrži TJ-i bili do 180, preko toga ne ide -predebelo krilo, otpori i sto čuda.

Moj je mjeren sa GPS-om na 135 u horiznotalnom letu i ne čini se puno sporiji od ovoga na snimci - mada oko zna prevariti.

Indy

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #17
takav način letenja koristeći vjetrove uz brdo ustvari "proizvodi" ponajbrže modele..strong ovdje imaš neka objašnjenja i savjete kako se to leti...

http://www.rc-airplane-advisor.com/slope-gliders.html


Toni



Stvar treba razumjeti da bi se o njoj moglo razgovarati ili pisati.

Dinamik soaring gdje se postižu takve brzine leti se na zavjetrinskoj strani brda i koristi vrtloženja iza brda gje se prolazom u smjeru vrtloženja zbtajaju brzine letjelice i brzine vrtloženja. Takav postupak nije moguć na privjetrinskoj strani brda jer je tamo laminarno strujanje i moguče je iskoristiti dazanja koje to strujanje proizvodi a maksimalne brzine su brzine modela pri pikiranju ali ništa više od toga.

http://www.ctie.monash.edu.au/hargrave/fogel.html
Ovdje je link koji to pokušava objasniti, ali največa vrijednost linka je popis literature uz pomoč koje možete shvatiti kako to funkcionira.

Na ovom videu je poljetanje u vjetar na padinskom vjetru desna strana brda poslije prelazi na lijevu stranu brda u zavjetrinu i leti cinamic soaring.
DS Soriska planina Esprit - Jaro Muller

TOOL F3B - Dynamic Soaring
Ovdje leti pola na padini a pola u dinakičkom jedrenju pri kraju videa dobro se vidi i smjer vjetra.

Toni bez uvrede ali da nebi došlo do zabune oko pojmova morao sam reagirati.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #18
Dečki uz dužno poštovanje, sa čime ste izmjerili 260 i kusur km/h ?

Ispravite me ako griješim ali do sada su najbrži TJ-i bili do 180, preko toga ne ide -predebelo krilo, otpori i sto čuda.

Moj je mjeren sa GPS-om na 135 u horiznotalnom letu i ne čini se puno sporiji od ovoga na snimci - mada oko zna prevariti.

Indy

Na ovom videu su pokazali GPS no na drugom videu, negdje sam ga zametnuo, osim GPS su dva kontrolna instrumenta oni pištolji. Zbog toga su razlike u brzinama GPS pokazuje preko 500 a objavili su brzinu 479 kms što nije svjetski rekord. Brzine na videu strašno varaju to znaju svi koji su vidjeli moja poljetanja sa Shadow-om uživo i poslije na videu. Brzina na svjetskog rekorda je:
New Dynamic Soaring World Record -- 392mph
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #19
Još jedan dobar primjer:
http://www.rcsail.com/dsinfns.htm
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #20
Na ovoj slici je prikazan princip Dinamičkog jedrenja bez prepreke iliti brda.
Stvar funkcionira na razlici brzine vjetra tik uz more i na stotinjak metara visine.
Vjetar diže valove i dio svoje energije troši na to na taj način je brzina vjetra manja od brzine vjetra na vis ini od sto metara.
Ptica leti u vjetar tik uz vodu(mala brzina vjetra u kljun) diže se na visinu največe brzine vjetra gdje leti niz vjetar (največa brzina vjetra) tu skuplja energiju koja će biti dovoljna za ponoviti ciklus.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #21
Kobac sve ok..moja greška..tako ti je to kada prerano s posla odgovaraš na postove... ;) dok sam proučavao brzinu EDF-ova naletio sam i na dinamičko letenje i pogledao hrpu filmića...takvu brzinu ni jedan elektro model ne postiže...pa niti turbine...navodno je tek jedan Nijemac letio delta model s jakom turbinom nešto više od 800 km/h..no za to nema previše "vidljivih" dokaza

No, zanimljivo bi bilo vidjeti u kojem se dijelu kod dinamičkog letenja mjeri brzina jer tu baš i nema puno horizontalnog leta...dok je mirage bio u komadu potegnuo je u čistoj horizontali 183.3 km/h..sa svoja 2,6 kg i oko 2 kw snage...a da bih ga pogurao prema 250 km ili koji km više morao bi udvostručiti ili utrostručiti snagu..to vrijedi naravno za velike stiro framove kao što je fly fly mirage..

u svakom slučaju dečki su i dosta hrabri jer samo kad pomislim što bi se moglo dogoditi da nešto otkaže ...s tom brzinom i težinom  8) 

Toni

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #22
Kobac, još sam da ovdje objasniš i jedrenje na valovima (sumnjam da je moguće u modelarstvu) i imamo kompletnu temu 'Soaring'.
Podrazumijeva se da pučanstvo razumije termiku, pa ćemo to izostaviti! :D :D
Damir

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #23
Kobac, još sam da ovdje objasniš i jedrenje na valovima (sumnjam da je moguće u modelarstvu) i imamo kompletnu temu 'Soaring'.
Podrazumijeva se da pučanstvo razumije termiku, pa ćemo to izostaviti! :D :D
Damir

Dobro kad skupim materijal. Vidio sam jako lijepih slika samo da nađem gdje su.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #24
http://www.meteo-info.hr/meteoclanci/valovi.php
Vrlo dobro opisane vrste zračnih valova pa još na Hrvatskom da ne povjeruješ.
I ja sam nešto naučio iz toga.

 Primjenivo na kanalu zašto jednom bolje drži prije nasipa a drugi put iznad nasipa ili tamo negdje dalje iza. slika 4 i 5
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #25
Dečki uz dužno poštovanje, sa čime ste izmjerili 260 i kusur km/h ?

Ispravite me ako griješim ali do sada su najbrži TJ-i bili do 180, preko toga ne ide -predebelo krilo, otpori i sto čuda.

Moj je mjeren sa GPS-om na 135 u horiznotalnom letu i ne čini se puno sporiji od ovoga na snimci - mada oko zna prevariti.

Indy

brzinu je izmjerio jedan stari modelar koji leti do samih granica vidljivosti odoka. ;D

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #26
evo decki su sa onom forom preleta sa zvukom izjerili puno više....

ja smatram da je multanova koja je nas mjerila ispravnija od toga....

tamo u jednom postu sam obečao da budem sve snimke objavio ali ne smijemo jer ne mogu isjeckat "decke"

imam problema sa reglerima kad probam sa 6 celija voziti iako sada zbog pada imam slabije motore.
jednostavno gubi sinhronizaciju...


290km/h FUNJET !!!!!!!!!!!!

FunJet mit Power 1,2 kW Leistung 240km/h


Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #27
ovi mi se sviđa ali mislim da je skuuuupoooo

TwinJet with a Lambert Kolibri T32 Turbine
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe


Odg: najbrzi u hrvatskoj horinzotalno - vertikalno

Reply #29
hej skunex, a zasto se tako mnogo vrti jeli nesto pokvareno ???? :'(