Skip to main content

Topic: 1,2 GHz low pass filter (Read 1941 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

1,2 GHz low pass filter

U pretraživaču sam našao smao jedan post o tome ali nije vezano uz ovo moje pitanje.
Dok sam vozio FPV na 2.4 GHZ nisam imao smetnje kao na 1,2 GHz. Na livadi 2,4 GHZ bez i jedne smetnje -šuma u slici. Ali 1,2 GHz je blaga koma i na mjestima gdje nema u blizini nikakve TX ili wlana.
Spotter sumnja da motori kod određenog broja okretaja ili regeri ubacuju smetnju u video TX, pošto smetnja mijenja intezitet.
To kaže gledajući na monitor koji je na EAGLE diverisiti video izlaz  spojen.
Našao da postoji 1,2 GHz low pass filter, ali koliko čitam da sprječava harmonike sa 2,4 GHz.
Upravljam RC JAZO s 433MHz. Da li ima i od njega smetnji na 1,2GHz video TX?.
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(

Odg: 1,2 GHz low pass filter

Reply #1
Vidi ovak ako su smetnje u ritmu rada motora dalje nemoraš tražiti problem  :)
Rješenje: odvoji napajanje VTX-a na posebnu bateriju, ili žice koje idu prema VTX-u (od napajanja) i + i - zajedno kroz feritni prsten provuci 7 puta, a na drugi feritni prsten žice koje idu od kamere 3 puta kroz prsten. Nije loše na liniju napajanja dodati Low ESR elektrolit, ja recimo stavim 2200uF 16V. Ako ti je VTX jako osjetljiv sam po sebi, onda probaj napravit razmještaj pa eksperimentiraj, ako ni to ne upali onda oklopljuj ESC-e, žice, sve...

Lowpass filtri su napravljeni da ti drugi harmonik od 1,2GHz VTX-a koji je na 2,4GHz ne upada u komande naravno ako se koristi stanica na 2,4GHz, neki filtri dobro guše drugi harmonik (30db) dok neki drugi ne, neki kompletno zeznu SWR antene pa se VTX grije, ima svega samo nigdje prave mjerne opreme da znamo što nas zeza.
433 nebi smio tek tako upadat na video 1,2GHz osim ako nije prošpricao na sve živo.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: 1,2 GHz low pass filter

Reply #2
Hvala na odgovoru. Moram još nešto provjeriti. Napajam VTX 1,2GHz  LAWMATE sa 1S LiPo baterijom. On radi na 5V ali sam spustio napon, jer se jako grije na toj voltaži. Ako bude bez hlađenja od elise sklon je crkavanju. Zbog toga ga u stacionaru, kod ispitivanja, uvijek hladim malim ventilatorom iz PC.
Danas ću ići na polje gdje ne bi trebalo biti smetnji od vanjskih WLANO-va i mobitela. Sve pogasimo da otklonimo dodatne smetnje.
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(

Odg: 1,2 GHz low pass filter

Reply #3
Danas se malo pozabavio pronalaženju smetnji na FPV. Dok motori ne rade - NEMA SMETNJI.  Ako dodajem "gas" smetnje se pojačavaju. Znači REGLERI špricaju. Izdvojio sam iz VTX kabel od kamere.  Kameru napajam odvojenom baterijom 1S LiPo. Pošto nema video linka, slika je tamna u FATSHARK naočalima. Dodajem gas i javljaju se HORIZONTALNE crte. Oko 3 -5 po ekranu. Odnesem predajnik ( CHAINLINK 433 ) u drugu postoriju i ostavim ga da drži mali gas. RC JAZU sam ostavio u hodniku. A GROUNDSTATION zaprijem FPV signala u drugoj sobi da nema interferencija od zidova u istoj sobi.
Smetnje su minimalne ili ih uopće nema a motori se okreću 1/5 gasa. Donesem TX u sobu sa groudstation i primjetim horizentalne crte, ali sporadično i u manjem broju. Malo ih ima pa nestaju ( tamno sivi ekran na FATSHARK). Pomičem TX oko sebe i primjetim da se smetnje  ( 2 - 3 crte horizontalne ) povremeno pojave. Ustanovio da ukoliko je moje tijelo između TX 433MHz i VTX 1,2 GHz na RC JAZO, smetnji nema. Znači moje tijelo guši ono malo smetnji između letilice i moje TX. Također ako mičem antenu TX gore dolje nestaju te crte ili se pojave u nekom položaju antene.
 Moj zaključak: skratiti kabel KAMERA - VTX što kraće. Kabel po tome upija smetnje i šiba ih na VTX u VRX.
Molim ako ima nekih opcija prigušiti reglere da ne špricaju, pošto mogu stvarati smetnje i ostalima ako letimo u grupi?
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(

Odg: 1,2 GHz low pass filter

Reply #4
Našao original kabel koji se ubacuje u GoPro da služi kao kamera za FPV.
Okopljen i ima dosta žica za spojiti na  primarnu FPV kameru. 

Ako do sada nije bilo ovakvih savjeta za korisnike FPV: kabel kamera -video TX što kraći i oklopljen.
Masa zalemljena na minus. Taj kabel je "lovac" na smetnje reglera. 

Svim FPV majstorima želim ugodan i siguran let bez smetnji i gubitka video linka u naočalama ili vanjskom LCD ekranu.
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(


 

Odg: 1,2 GHz low pass filter

Reply #6
Problem je kod RC JAZE što su regleri zatvoreni između dvije ploče. Treba im hlađenje, posebno kada budem nosio SONY NEX5N. Tada je gas na 80% u hooveru. Ako ih obložim tom tkaninom, neznam da li će biti hlađeni?
Bit ćemo u vezi, pa ako budem imao problema sa smetnjama i nakon zamijene kabla, ćujemo se.
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(