Skip to main content

Topic: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ] (Read 229986 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #330
kad smo vec kod multi wii, gledam onaj povoljni s GPS na HK ( trenutno BK) ali jos nema puno potvrda kako radi ( ima jedan,dva koji su potvrdili da radi ok) no zanima me da li ima u kodu mogucnost da prepozna lost signal i upali RTH ili moram imat fail safe koji upali RTH?

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #331
Nesto sam nasao ali pise u testnoj fazi, cak mu i stima da rx nema fail safe pa lako prepozna,
moram vidjeti sta ima u development verziji

Introduction
The most important part of a RC flying object is the failsafe routine. Never, I repeat NEVER take off without a working failsafe routine. If you do not know how to setup the failsafe or what your copter does if it looses tx signal - DO NOT FLY. Nothing is more dangerous that an out of control multirotor. You have spinning blades that can hurt people.

The failsafe routine of multiwii determines what is happening if the connection between RX and TX is lost.

Beware: Some RX have a built in Failsafe routine, that prevent the FC to recognize a signal loss. Be sure to check the behaviour of you RX system BEFORE first take off.

Details
If a loss of TX Signal is detected the copter enters stable mode after a guard time if an ACC is present and applies a configured throttle for a given time before it shuts down the motors.

There are different options that control the behavior of the multirotor after loss of TX signal:

#define FAILSAFE
Failsafe function activated if TX signal loss found.

#define FAILSAFE_PIN
On which pin should the FC check for a signal loss

#define FAILSAVE_DELAY
How long does the copter need to notice a loss of TX signal.

#define FAILSAVE_OFF_DELAY
How long does the copter try to land before switching off the motors. If you set this value to 0 the copter will shut down immediately - sometimes the savest solution. Be aware, that the copter may drift and crash into anything while trying to land.

#define FAILSAVE_THROTTLE
How much throttle is applied while trying to land. This value is dependent on the weight of your copter, the strenght of your motors and on the size of your propellers. You need to test, which value is right to enter a descending movement.

Features to come
Failsafe position hold and land
Failsafe return home
Failsafe baro landing
Failsafe ultrasonic landing

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #332
@ Tomislav_Zg:  predlažem ti rješenje sa 3S LiFe, dakle napon između 2S i 3S Lipo, uz donekle veću sigurnost.

Što se tiće drifta na izlazu prijemnika: nisi odredio da li drifta signal koji šalje stanica ili prijemnik 'fuša' u obradi signala.  Najbolje je pojedine kanale usporediti na trener-portu i onda na odgovarajućem kanalu prijemnika!
Ako drifta prijemnik, onda FrSky modul + FrSky prijemnici.
Kod mene 1500 na trener portu =1 500 na korespodentnom kanalu Rx-a , po tome Friski spada ne u 'srednje' nego u vrhunske prijemnike ?  :-\ ?


@robi1kenobi: ako si mislio da je FG8 malo skuplja od T9, slažem se sa konstatacijom

@srepfler: većina današnjih prijemnika ima failsafe opciju na svim kanalima, problem je jedino što failsafe ne radi ako je problem sa napajanjem prijemnika; tu jedino može pomoći alarm na telemetriji da bi ovakva sigurnost bila 'sigurna'.
Drugi slućaj je neadekvatno reagiranje failsafe u blizini energetskih vodova (npr. dalekovoda): tu smo imali nebrojenih problema, od nepotrebnog aktiviranja failsafe, pa do padova modela bez mogućnosti za 'povrat' u normal mode. Uzrok ovome je induktivni prijenos sa dalekovoda na vodove prijemnika i to ne možeš puno učiniti osim ako prijemnik nema Em-štit, a to kod modelarskih prijemnika nećeš nači niti pod razno.

Damir

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #333
2.4GHz i 433MHz očito nisu pogođeni u toj mjeri s dalekovodima,
kao što smo imali prilike vidjeti na kanalu,
i s malo veće udaljenosti stanice od modela, koji je pak bio na desetak metara od dalekovoda ;)
dok su po pričama starijih, FM jedralke padale redovito ako se približe istima.

rado bi stavio LiFe, ali kako sam rekao, kod tog lika za koga slažem je u igri jeftini zidni punjač za LiPo, samo balans port se ušteka,
a on puni do 4.2, LiFe punjenje ne bi dobro prošlo  :-\

Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #334
Stavi lipo i ne bude joj ništa bilo ne vuče stanica toliko struje da skuri 7805, možda bude 2 stupnja topliji.inače on drži do 35v, naravno male struje sa dobrim hlađenjem. Vjeruj mi mučio sam 7805, 7803 i 7812 puno puta na stolu sa nekoliko A i ne izgori on baš tako lako.
Ali bilo bi dobro staviti er9x da mu kalibriraš napon i namjestiš LVA na lipo da ne ubije bateriju.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #335
nisam imao u planu lemiti, ali akda si već spomenuo, nebilo mi teško.

zalemio te pinove, flešao, i stanica stvarno dobije hrpu opcija  ???
kalibrirao sam palice i vidi čuda, u mwii GUI-u se sada ne primjećuje drift svaki puta kada se upali/ugasi stanica ili RX.
a to je na prošloj radilo tako(no nije bila flešana).

vidi se da malo fula svaki puta kada se palica pusti da ju feder vrati 'u nulu' ali to nije toliko bitno,
bitno da nema drifta od 10-ak us kao prošla, zbog toga se nije htio ni armati mwii pločica nekada, koliko je daleko odplovio s outputom  :(

uz neki long range sustav za domet pri FPV letu, (jer koliko vidim ljudima ovaj modul ispada iz dometa nakon parsto m već)
mislim da je ovo čisto dovoljna stanica.
još backlight ak bu lik htio, nek si kupi, i to je to.

probat ću je na livadi još naravno, ali za sada sam ugodno iznenađen omjerom uloženo/dobiveno  ???

p.s. podesio alarm na 10.0V za 3S batku,
morao sam kalibrirati u postavkama i to, jer je za 11.4V pokazivao oko 10.5V.

Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #336
Ma za te pare sa er9x ta stanica je predobra, najjača stvar su mixevi, safety i custom switchevi , ako imaš mašte možeš čuda isprogramirati.
Stavi si companion 9x ili eepe i model izmiksaš na kompu, istestiraš i tek onda flashaš model u tx


Sent from my iPhone using Tapatalk
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #337
Ja sam stavio konektor za programiranje umjesto za punjenje stanice ( ionako se ne mogu puniti life lipo tako) i uz eepe postavljanje je brze i lakse, 9 point curve, 3 rates high mid low, 16 models...
Puno je brze postaviti s eepe,modeli se mogu pojedinacno snimiti i ucitavati, da nas ima vise mogli bi razmjenjivati postavke. Nadam se da ce 9xr podrzavati isti softwer ali uz bolji ( precizniji) hardwer.

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #338
PITANJE, Imam FlySky stanicu i V1 verziju - ako uploudam novi soft dali rade prijemnici od V1 verzije ili moram mijenjati modul i prijemnike na V2????
Proizvodnja je zakon, ostalo je čista zabava.

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #339
Prijamnici nemaju veze sa software-om, ako želiš V2 prijamnike moraš staviti V2 modul
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

 

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #340
imam jedan problem, znači, na Hitecu sve super mogu natrimat itd, a s 9x nikak ne mogu dobit kad trimam flapperone da budu u sredini, čak i pojedinačno ode mi do 120 subtrim i onda moram još dodatno sa trimerom ispod palice pomicat da se izravnaju, i opet u nultom položaju nisu ravni sa izlaznom krila nego su malo ispod, nikak ih nemogu dobit da budu u nuli... any suggestions? :)

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #341
možda sam nešto previdio,
ali vratit sve u nulu na stanici te mehanički podesiti linkove ne dolazi u obzir?  :o


Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #342
imam jedan problem, znači, na Hitecu sve super mogu natrimat itd, a s 9x nikak ne mogu dobit kad trimam flapperone da budu u sredini, čak i pojedinačno ode mi do 120 subtrim i onda moram još dodatno sa trimerom ispod palice pomicat da se izravnaju, i opet u nultom položaju nisu ravni sa izlaznom krila nego su malo ispod, nikak ih nemogu dobit da budu u nuli... any suggestions? :)

Turnigy moze malo korigirati, ne kao veci pomak na palici.
Cak i kada ides max subtrim + trim nije dobro jer onda nemas trima za popraviti.
Flaperoni moraju biti mehanicki prvo poravnani a eventualno 1-2mm korigirati s subtrim.

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #343
Eh! problem je podesiti mehanički zato jer se servači nalaze u krilima zaljepljeni bez otvora (radi se o Guppy hotliner krilu). šteta da moram sad krilo rezat zbog toga, a na Hitecu se utrima u nulu i još imaju prevelike end pointove...
ali opet i ovako lijevi eleron na 9x ima veće end pointove od desnog (dok je na Hitecu jednako)..a na EP adjustment su obadva na 120%

Odg: Turnigy 9X – info, pitanja i odgovori [FAQ]

Reply #344
Ako ti je nezgodno rezati,
namjesti flaperon na potenciometar istavi da moze malo u - ( lagani spoileron)
pa s potenciometrom postavi 0 a s trim evenutalno malo lijevi desni da su poravnani.

Pa kod sljetanja malo potenciometra i flaperoni u funciji.