Skip to main content

Topic: Futaba S.BUS sustav (Read 4899 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Futaba S.BUS sustav

Uskoro Futaba izlazi sa serial bus (S.BUS) sustavom.
Novi prijemnici i servaci moci ce se spajati jedan na drugi - serijski.

 Prijemnici i servaci koji to podrzavaju imati ce SB na kraju naziva.
 Trenutno ima R6018SB prijemnik i S9071SB servo.

Znaci u prijemnik jedan servo, na taj servo drugi servo itd.
Znaci kao i kod kompova, svaki servo ce imati svoj ID i zahtjevi za novim polozajem ce do njega doci "nekim putem", nije bitno kojim, glavno da je ustekan negdje :)

Ovo je kraj đumbusu žica kod prijemnika... Robiju svejedno, ali nas ostale veseli :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Futaba S.BUS sustav

Reply #1
Wesp, imaš li neki link na ovu novotariju... guglanje kao da mi ne pomaže?
Damir


Odg: Futaba S.BUS sustav

Reply #3
imam clanak nisam ga jos do kraja "proucio" nadam se da cu sutra znati vise,samo sam povrsno procitao da mozes stekati malte ne sto hoces !!

Odg: Futaba S.BUS sustav

Reply #4
Na tom principu rade vanjski pozivi na liftovima HI HI ( doduše biobus - ista stvar)
Pozivi se ponekad znaju izgubiti ( izgubi adresu ) pa je potreban Teachin - nebi bilo zgodno da se to dogodi u zraku !!!!
Sistem je prilično jednostavan sa minimalnim ožičenjem, po spajanju odradi se Teachin i ide se od kata do kata i adresiraju se pozivi zadržavanjem tipkala. Jednom adresirani pripadaju svojoj stanici ( katu ) gdje smo ih programirali bez obzira gdje ih poslije instalirali. Problem je jedino u tome kao što rekoh što neki iz nekog razloga znaju po3,14zditi.

Činjenica da se svi servoi upravljaju iz jednog digitalnog izvora baš ne ohrabrava. Rikne izlaz rikne sve, rikne servo (KS) riknulo je sve, išteka se BUS riknulo je sve ........

Pošto je ovo na dizalima pro oprema malo sam skeptičan ali vrijeme će pokazati.
Pa i 2,4GHz je do nedavno bio bauk.

Pozz

Odg: Futaba S.BUS sustav

Reply #5
Pošto S.BUS nikada nisam ni vidio ni koristio, nemam načina da ocjenim da li je dobar ili ne. Vidjeti ćemo kada uđe u masovnu upotrebu da li će se održati.

@Plavi:  sa elektronikom je nažalost tako: dok sve radi OK--divota, kada nešto crkne - problemi to veći što je elektronika kompliciranija.  Pogledaj što sve danas treba da bi letio jedan običan 'električar', makar bio i depronac:
-processor u punjaču LiPO
-processor u stanici (memorije, mixevi, PLL...)
-processor u prijemniku ('šejpanje signala', synth.....)
-processor u regleru za motor (sve moguće funkcije i osiguranja)

Giro da ne spominjem...


E , sada reci iskreno: gdje je tu modelar-letač i koja je njegova funkcija?

I dalje mora upravljati modelom kao i prije 30-40 godina kada nije bilo silnih čudesa elektronike!

Damir

Odg: Futaba S.BUS sustav

Reply #6
True, True

Još jedan dokaz da je pilot-modelar nazamjenjiv!!
Jedva čekam da kosooki naprave robota pilota pa da bude human pilots vs. robot pilots kategorija takmičenja.


Odg: Futaba S.BUS sustav

Reply #8
Pošto S.BUS nikada nisam ni vidio ni koristio, nemam načina da ocjenim da li je dobar ili ne. Vidjeti ćemo kada uđe u masovnu upotrebu da li će se održati.

@Plavi:  sa elektronikom je nažalost tako: dok sve radi OK--divota, kada nešto crkne - problemi to veći što je elektronika kompliciranija.  Pogledaj što sve danas treba da bi letio jedan običan 'električar', makar bio i depronac:
-processor u punjaču LiPO
-processor u stanici (memorije, mixevi, PLL...)
-processor u prijemniku ('šejpanje signala', synth.....)
-processor u regleru za motor (sve moguće funkcije i osiguranja)

Giro da ne spominjem...


E , sada reci iskreno: gdje je tu modelar-letač i koja je njegova funkcija?

I dalje mora upravljati modelom kao i prije 30-40 godina kada nije bilo silnih čudesa elektronike!

Damir

Bolji odgovor nisam mogao zamisliti !
to jeste tako i ja letim bez programa jer zelim da ja upravljam modelom a sto manje elektronika,
pozdrav

Odg: Futaba S.BUS sustav

Reply #9
Evo jedan filmic kak to izgleda

Futaba S.Bus
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Futaba S.BUS sustav

Reply #10
Mislim da sam shvatio... nakon što 2,4 Giga sustavi nisu kompatibilni između pojedinih proizvođača, sada će to biti i sa servačima... nemojte mi samo reći da je prednost da se servo sa istom funkcijom može bilo gdje uštekati  >:(

A dužina i količina žica ostaje ista!

Jedino bi me oduševili servači sa 'RFID-om', ali bi tada svaki trebal svoju batku.

Umem da kažem samo dve reči : 'Kaj god'...

Damir

Odg: Futaba S.BUS sustav

Reply #11
Dobro opažanje, korak po korak proizvođači nas vežu na svoje i samo svoje proizvode. Projekti poput:
http://www.o24rcp.org/ nisu stekli osobitu popularnost. Čak i modeli željeznice nisu više što si bili, imaju digitalno vođenje, naravno, svaki proizvođač svoj sustav! Bojim se da protiv tog trenda nemamo što poduzeti. Možda nakon dovoljnog broja godina "proprietary & legacy" rješenja osvane GPL/GNU i u RC-u (Linux naspram MS Winsa i Maca).
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša