Skip to main content

Topic: Alula & Alulica by Plavi (Read 52050 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Alula

Reply #255
Kolko je bilo u nosu, jedno kila?

Odg: Alula

Reply #256
Kolko je bilo u nosu, jedno kila?
Svo olovo iz kutijice za teren + 1 veliki šaraf zakeljili samo sa powertape na nos modela. Težište je zaista 22 mm od prednjeg spoja krila, naprijed je baterija 1S2P 1500 mAh !
Inaće oduševio me start Lalulice: kako je baciš - tako ide pravocrtno gore. Izvrsna retencija energije, ali da je gradim iznova promijenio bi neke stvari: duži nos, vertikalac bi proširio do prednjeg spoja krila (bez ugrađene karbonke unutra), servače u trup i onda neki jednostavniji rotacioni sistem do elevona !

Cijeli model sam presvukao prozirnom laminirajućom grafičkom folijom, evo i slika prije ugradnje elevona.
Damir

Odg: Alula & Alulica by Plavi

Reply #257
Evo, uspio pročitati svih 18 stranica foruma oko lulice... ali nisam vidio kraj. Dali je netko snimio video kod izbačaja (dali je u opće netko probao DLG ili SAL tehniku izbačaja?)?


Zanima me zbog usporedbe sa mojim Wiesel-om, da vidim kako se ponaša pri ispaljivanju. Ovo moje... nakidalo mi je živce...


LP,
milan
---


Odg: Alula & Alulica by Plavi

Reply #259
Zanima me zbog usporedbe sa mojim Wiesel-om, da vidim kako se ponaša pri ispaljivanju.
@zed: ovaj tvoj gore nisam ja, ja bacam desno rukom  :D !

Lalulica je dobra kod izbačaja, ide ravno gore:

http://www.youtube.com/watch?v=qLWrX2YOMmQ

.ali je tokom letenja prisutna lateralna nestabilnost - očekivano za forwardsweep konstrukciju letećeg krila.
Može se zajedriti, traži nešto iskustva za letenje i reglažu.
Sada radimo v.2 sa nekim poboljšanjima, remaiden vjerojatno danas popodne.

http://www.youtube.com/watch?v=HS6ZMM2s9hs


Damir

Odg: Alula & Alulica by Plavi

Reply #260
Zanima me zbog usporedbe sa mojim Wiesel-om, da vidim kako se ponaša pri ispaljivanju.
@zed: ovaj tvoj gore nisam ja, ja bacam desno rukom  :D !

Lalulica je dobra kod izbačaja, ide ravno gore:

http://www.youtube.com/watch?v=qLWrX2YOMmQ


Odnos Alula vs. Wiesel = nebo i zemlja. Wiesel ima 30 mm krilo na najširem dijelu, dok alula tek 16 (koliko se sjećam).


Nadalje, ovo moje ima rep malo pomaknut prema CG-u, što je dobro za čvrstoću istoga, ali ne i za brzo ispravljanje letjelice - upravo ono što Alula ima. Ako se dobro napravi, Alulin rep može biti isto tako čvrst, a opet lagan (iako mislm da se ipak treba napraviti malo duži nos, da se ima veća poluga za uštimavanje CG-a, umjesto nepotrebnog dodavanja olova na kraći nos).


Ja sam prvo radio verziju Wiesela bez trupa (Wiesel light), no rep je bio pretežak, pa nisam uspio pravilno uštimati CG, pa sam onda promijenio plan i ipak napravio trup.


Danas sam probao slope soaring na banji, lokalnom zapuštenom glinokopu, pretvorenom u kupalište. Na jednom mjestu imam jako blagi nagib, sveukupne visine iznad vode možda 1.5 metara, te drugi strmiji dio otprilike iste visine (iza prvog nagiba).  Iako je vjetar bio pre-slab, ipak sam u par navrata udara vjetra uspio poneko jahanje vjetra. Dakle, ima nade - samo treba čekati povoljne vremenske prilike (jači vjetar, bar 2 m/s, idealno malo preko 3 m/s). Isto tako ima i zavjetrina za DS-ing.


Quote
.ali je tokom letenja prisutna lateralna nestabilnost - očekivano za forwardsweep konstrukciju letećeg krila.
Može se zajedriti, traži nešto iskustva za letenje i reglažu.


Već i ovo što sam vidio na tvojem videu, Damire - to je već nešto drugačije od mojih letova. Izgleda ta debljina krila ima glavnu ulogu u prevelikom otporu zraka. Težine su tu negdje, ovo moje je oko 190 grama (gram više/manje nije problem toliko, koliko su sama krila problem). Osim toga, Alula ima uže krilo (osim što je tanje), pa zrak brže 'napušta' isto, dakle manje ide u stall pri naglijoj elevaciji.


Glavna prednost Wiesela je ta što je odnos širine krila na sredini vs. vrhova krila 2:1, dok je kod Alule to samo mala razlika. Isto je i sa debljinom krila, 30 vs. 15 mm u najdebljem dijelu. Na taj način se dobije čvrsta konstrukcija i bez remenjače.


Zaključak: Wiesel dobar za slope, ali samo za to i ništa više, dok je Alula svestrana.


Quote
Sada radimo v.2 sa nekim poboljšanjima, remaiden vjerojatno danas popodne.

http://www.youtube.com/watch?v=HS6ZMM2s9hs


Vidim da sa Alulom ima smisla tražiti termiku, dok to na žalost ne mogu reći za Wiesel.


Hvala ti, Damire što si mi pokazao kako to izgleda kod izbačaja (ok, vidio sam tvornički napravljenu verziju, ali me zanimala samogradnja). Isto tako, drugi video jasno pokazuje da je to daleko bolja letjelica od moje. Jedino... ovo moje je padalo bezbroj puta, udaralo u drveće i u sve i svašta. Samo sam trup uspio slomiti na nekoliko mjesta (ne odjenom, nego jedan dan na jednom, drugi dan na drugom mjestu).


LE krila je ojačan trakom za vezanje crijepova, ona crna - žilava, a sve skupa urezano u LE i učvršćeno sporim epoxijem sa dodatkom dječjeg pudera kao punila (štednja ljepila). Pri udaru u neki objekt, samo se ljepljiva traka ošteti, ali ne i stiropor iza (prije je bio dosta nagužvan ispod te samoljepljive trake).

Quote

Damir


LP,
milan
---