Skip to main content

Topic: Xiton 1700 (Read 16575 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Xiton 1700

Ovo ce biti samo najava, s tim cu se zabavljati ovu zimu.
S obzirom da puno vremena provodim na poslu gradnja nece ici brzo, build log ce biti postavljen kada bude gotovo.
u prilogu su nacrti u pdf formatu, kada se printa na A4 to je sve zajedno 32 stranice ili kada se spoji dvije stranice velicine A0.
Najjednostavnije spajanje A4 u A0 je da se na svakom drugom papiru odrezu rubovi i precizno se spoje sa sekundarnim ljepilom tockasto a kasnije sa zadnje strane s uskom trakom(selotepom), savjet ako imate djevojku utrpajte to njoj   ;) .


Na webu nema puno podataka osim da nacrt dolazi iz italije iz 2011 g. , skinut je sa Outerzone.


http://www.youtube.com/watch?v=BPkxniBx1aw  jedan los video gradnje i nesto leta, i sa talijanskog foruma par postova  [size=78%]http://www.baronerosso.it/forum/aeromodellismo-alianti/299528-xiton.html[/size] .


- razmisljam o malo drugacijem trupu
- servo buziri unutar buma
- servoi za rep unutar trupa
- rep u standardnoj izvedbi, ne volim V oblik
- ne svida mi se utor za stiftove od krila, cini se pre slab
- i krila bez uski, kao na gupiju 2


Sve u svemu nacrti su dobra baza za krenuti


Lp Zoran

Odg: Xiton 1700

Reply #1
Da malo prekinem ovu nervozu na forumu  ;)


Znam da malo puno kasnim ali sljed dogadaja je tako odredio, kroz koji dan balza ide pod frezu, pocinje gradnja


slike i sve ostalo, tempo ce diktirati iskljucivo slobodno vrijeme.


Lp Zoran

Odg: Xiton 1700

Reply #2
I dok cekam da cnc proradi ja krenuo na stari nacin, balza ljepilo, skalpel, pribadace, dve tri letvice i brusni papir.
Sve je rucno rezano i obradivano. Plan je napraviti dva krila, jedno rucno drugo cnc kad je vec naruceno, krenuo sam sa centroplanom na kojemu su flapsovi.
 

Odg: Xiton 1700

Reply #3
Lijepo i pedantno. Samo nastavi gradnju pratiti fotkama.
Svaka balza gradnja zahtijeva dosta preciznosti.
Želim ti bistro oko i oštre skalpele  ;)!

Odg: Xiton 1700

Reply #4
hvala, slikam sa starim mob. ,prasina ljepilo i drugi nusproizvodi pa za sada je to tako dok ne krenem sa ciscim djelom.
Inace nema nikakvih inovacija pa i nemam o cemu posebno pisati.

Odg: Xiton 1700

Reply #5
Ovo je trenutno stanje, jos treba poljepiti napadnu, pomocna rebra na spoju krila i ide plankiranje gornjeg dijela, zaboravio sam i tubu za karbon sipku koju treba napraviti i uljepiti.


Eto i prvo pitanje, koliko je bitno da ona bude ili karbon cjevcica ili moze biti i od nekog slabog materijala samo kao vodilica.
Dakle koliko ona pridonosi cvrstoci spoja i kompaktnosti cijele konstrukcije, nosiva su rebra ?


Pitam jer prikladne cjevke nemam, mogu eventualno namotati 2-3 sloja 50g tkanine i tako izraditi cjevku od stakla a za mene najjednostavnija bi bila izvedba od mekane plastike (malo jaca slamcica) koja savrseno pase na sipku.

Odg: Xiton 1700

Reply #6
Ta cijev bi trebala ići među ramenjače.

tak nekak

[attach=1]

[attach=2]

i ultimativno sve bi trebalo omotati kevlarom/karbonskom trakom.

Sama cijev nije nešto kritična - ALI krajevi cijevi jesu - obično se kraj cijevi još omota (i epoksira) sa kevlarom,karbonskim vlaknom i sl. Inače se voli "rascvjetati"

Ako nemaš laganu karbonsku cijev možeš lkoristiti (namotati) i od običnog stakla - uz napomenu - namotaj nešto čvrsto na krajeve.

I ovo kako si montirao bi trebalo napraviti omot oko ramenjača.

Naravno stvari mogu varirati - ako je to neka elektro jedrilica - neće tu biti baš pretjeranih sila - ako to misliš letiti na sajlu (gumu) treba biti jače.

Nekada (i danas ali rjeđe) su se koristile aluminijske ili mjedene (ili takvo nešto) cijevi i željezna štanga.


Ovdje imaš par korisnih stvari o "wing joiner"

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1392925
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Xiton 1700

Reply #7
jedrilica je elektro, problem je sto izmedu remenjaca ima malo mjesta pa ne bi dobio dihedralu inace sam tako radio i bilo je ok.
ovdje sam planirao staviti cjevcicu i napraviti kao kutiju oko nje, prije sam to zalio sa mikrobalonima.. razmislit cu..

Odg: Xiton 1700

Reply #8
flaps je gotov, jos malo pobrusiti.


Sljedi plankiranje gornjeg djela krila, sredine te krajeva.

Odg: Xiton 1700

Reply #9
Obzirom da nema puno mjesta između ramenjača, to bi se moglo riješiti na način koji se naziva V brace. To je u osnovi spojnica u obliku slova V, koja se izradi od čvršćeg materijala, npr. aluminij 2-3mm debljine (ja koristim lim od saobraćajnog znaka  ;)) ili šper 5-6mm.
Ta spojnica obično je dovoljne dužine do 150mm. Znači 75mm u krilo, a 75mm u ušku.
Sve to se ubaci između ramenjača i na taj način se poveže. Sve skupa se može omotati kevlarskim rovingom.
Na modelima preko 2000mm nikad nisam imao problema sa dihedralima koji su bili spojeni na taj način.
Također se V brace može ubaciti i na letvici napadne ivice.



Odg: Xiton 1700

Reply #12
Jednostavno, čvrsto, lagano i uredno.
Usput rečeno, živjele prozirne čiode iz Lidla!!!  ;).

Odg: Xiton 1700

Reply #13
bez toga ništa, stege i kopcice nisu uopšte potrebne, bas uzivam u gradnji  ;)