Skip to main content

Topic: RES (Read 40813 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: RES

Reply #15
Hm imam rebra za 2m krilo, imam i karbonsku cijev za boom, elektronika je tu - eto i ja sam za. A bude se i Herman uključio ak ga nagovorim - lud za karbonom u zadnje vrijeme, moramo ga navući nazad na balzu i šper  ;D

Odg: RES

Reply #16
SoaringDigest osvrt
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: RES

Reply #17
@ Toki:

Ovo je vrlo jednostavan nacrt, krila su kvadrat - znači sva rebra iste dužine, Sve je drveno...možda malo karbona u ramenjači i to je sve!
D.

Odg: RES

Reply #18
Zakaj ne nekaj jednostavnije?

Natjecanje u Aluliranju, combat Zagijima, nešto što svako može napraviti?

Ma ustvari ovo je odlicna ideja.

Odg: RES

Reply #19
ak ćemo combat, nemora bit zagi, može bilo kakvo delta krilo..
Taman će mi ostat motorić od redjeta za krilo.
Menei više paše combat ali možemo obadvoje.


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: RES

Reply #20
Gledao sam malo kitove za slaganje, raspon cijena je boli glava od 200usd do 1500usd za raspon 2mt
Imam prijedlog, ajde da vidimo neke nacrte, koje bi mogli usvojili, i da damo nekome izrezati u Hr kitove prema odabranom nacrtu.
I onda da svi koji su zainteresirani slažu taj kit,  i svi imaju jednake modele, jer je tu onda kako je Despot napisao:

RES je ono što je naša nacionalka trebala biti, drvenjača s tri (četiri) serva. Svatko ju može izrezat i zalijepit, materijal je lako dobavljiv, a cijena razumna. Ostaje samo vještina izrade i letenja kao stvarno mjerilo modelarskog uspjeha.

E sad ovako,
ako idemo nabavljat modele preko grane mislim da to ne vodi nikamo, jer cijene su kakve jesu, i neće nas se moći puno skupiti oko ovakvog tipa druženja,
Eto razmislite malo, mišljenja sam da možemo te kitove i tu u HR odraditi na CNC,
koji će biti puno povoljniji još pogotovo ako idemo na neke varijante od više komada.

lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: RES

Reply #21
Da, bilo bi iznimno fora da svi imamo iste modele!

Odg: RES

Reply #22
Poučen iskustvima prethodnih godina, založio bi se da se domaća pravila maksimalno 'olabave' kako bi veći broj modelara ušao u ovakvu vrst druženja.

Limiti koje je postavio Fladomak, dobri su; no zahtijevanje da sada svi rade neki novi model, kit ili tako nešto svesti će broj onih koji udovolje uvjetima na minimu, a nas je ionako malo i još manji broj ljudi leti jedrilice (bez motora!!! )

Ukratko da ponovim :

-jedrilica do 2 metra raspona krila sa RES upravljenjem (elevator, vertikalac i spoiler)
- građena bez kompozita osim na pozicijama ramenjače i/ili repnog štapa (tailboom) te spojeva sa šarafima sl (podloške, nosači)

To je za sada dovoljno.

Ako želimo 'olabaviti', onda možemo dozvoliti da nema spoiler (to je na vlastitu štetu modelara), odnosno ako ima  motor, da isti bude onesposobljen (radi težišta i potrebe pregradnje modela).

Mogli bi dozvoliti i plastični ili stakloplastični trup, ali ne i karbonski jer taj daje veliku čvrstoču i malu težinu - dakle prednost.

Toliko za sada..
Damir

Odg: RES

Reply #23
@Jarun75

nemoj gledati američke kitove jer nemaju veze sa ovim RESom, ameri imaju svoj RES koji je bitno drugačiji i modeli su puno veći

EU CNC modeli su skoro svi 120€ za kit - i puno i OK - zavisi.

Ideja lokalnog rezanja mi se sviđa - jučer sam počeo crtati jednu ideju - zbog mojih nostalgičnih razloga smanjiti BoT na dva metra, modernizirati profil i napraviti čvrstu  i laganu drvenu (bungee) konstrukciju - i izrezati lokalno. Objavim detalje, nacrt kad bude dovoljno spreman.

@Diogen - da svakako - što jednostavnije to bolje - uključivo računanje bodova.

Osobno nemam ništa protiv da netko raspali i nešto a'la EasyGlider na bungee - ako se osudi :)


Inače dobar kandidat je i vrlo poznati (i priznati) Allegro Lite

http://charlesriverrc.org/articles/allegrolite2m/markdrela_allegrolite2m.htm

uz korištenje drvene gondole i "oslabljene" ramenjače - dizajniran za "full winch" ni blizu gumi.

Allegro postao Baba-Jaga  - za vrisnut

http://www.uni-stuttgart.de/akamodell/projekte/


Pisao sam u http://www.modellbau-thiele.de/  model RESi - iz drugih foruma znam da su voljni napraviti "paket" od par kitova uz neki popustić ili možda "short" kit po dogovoru. 

Pokušavam doći do par "privatnih" nacrta sa DE foruma.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: RES

Reply #24
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: RES

Reply #25
Meni se isto sviđa idea lokalnih kitova, čak i znam ko bi nam laserski izrezao i zaračunao samo balzu. E da, što su spoileri?


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: RES

Reply #26
Predložio bih nekoliko stvari sada kada je nova nacionalka na vidiku.
Prije svega, neka se umjesto RES prihvati REE građa modela, koja uz kormila visine i smjera uključuje i elerone. Također predlažem građu od drva bez stakloplastike, karbona, kevlara i sličnih materijala.
Evo i zašto:
Letjelice se kreću u prostoru i kao takve trebale bi biti upravljive po sve tri prostorne osi. Letenje bez elerona otežava upravljanje svima, osobito početnicima. Let i slijetanje uz bočni vjetar bez elerona nepotrebno otežava, ponekad i onemogućava upravljanje, pa natjecanje postaje više pitanje sreće nego vještine! K tome, eleroni mogu biti i spoileri, pa je i "S" komponenta zadovoljena. Elerone smatram neizostavnim dijelom jer ulaganje truda u gradnju modela svjesno umanjenih letnih sposobnosti ne predstavlja nešto što će mnogi rado slijediti.
Kada je o gradnji rijeć, smatram da je drvo pravi i jedini izbor za gradnju modela dostupnog svima. Nema masovnosti u kompozitima, nacionalka i jotice su to nepobitno dokazale. Drvo se lako obrađuje i lijepi, oštečenja se lako saniraju, a potreban alat je gotovo rudimentaran; luk i pila, skalpel, bušilica i brusni papir. Jedini umjetan materijal trebala bi biti folija za presvlačenje krila. Naravno, bužir sa sajlom, karbonska cijev za spajanje polovica krila, plastični i metalni vijci i matice i još poneka sitnica također bi trebali biti dozvoljeni. Na koncu, cilj nam je stvoriti jednostavan, jeftin, a dobroleteći model, zar ne?
Ovakvim pristupom unaprijedili bi smo aeromodelarstvo, jer bi smo poticali samogradnju solidnih i pristupačnih modela nakon kojih bi se svatko mogao nastaviti baviti modelarstvom u smjeru po izboru.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: RES

Reply #27
Kako to tocno letenje bez elerona otezava zivot pocetnicima?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: RES

Reply #28
Ja kad sam pokušavao letjeti s repom to je bilo skoro nemoguće ćim sam ugradio elerone preporodio sam se. Ja također mislim da trebamo uvest elerone to jest REE.


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: RES

Reply #29
To je bio Easystar, ne jedrilica koja ima pravu količinu dihedrale i dobro dimenzioniran rudder...