Skip to main content

Topic: POTAPANJE BRODA VIS (Read 8126 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #15
O, pa ova dvojica imaju više sreće nego pameti. Sada se to i lijepo vidi na ovoj snimci. Hvala Plavi. Pa izvukli su se u zadnji čas. Mogu oni sada pričati lovačke po novinama ali lijepo s vidi kako ih je druga eksplozija izula iz cipela. Tu su mogli lupiti glavom, onesvjestiti se itd. A onda su se jedva izvukli s krme. Ovo je bilo neko "A je to" potapanje.  :P

Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #16
Da ne govorimo o sigurnosti, koliko vidim zaštitne kacige su nepoznanica za ove stručnjake. Da nisu možda angažirali neke iz kolone prema
Njemačkoj tj. potapanje brodova Porin d.o.o.

Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #17
A malo su i snimke cenzurirane jer nije objavljeno sve što je snimljeno dronom ( to bi bilo interesantno pogledati ).
Par detalja iz prvog videa


Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #18
Evo i jedan dobar komentar s nebitnog portala

Početak filma prekrasan, naravno iz perspektive drona. No, u svakoj normalnoj državi koja nije poput nas jeftino potrošila svoju pomorsku tradiciju, ovaj bi video bio predmet ozbiljne dvojbe i koječeg drugog iza nje. Jer, kad strane ratne mornarice - mjesto da ga potope protubrodskom raketom ili torpedom (iako smo u 21. stoljeću) - krenu potapat iz istog razloga svoje islužene brodove, u blizini nema nikog. Posebice ne civilnih brodica i čamaca ... Širokokutni objektiv GoPro ili koje druge slične kamere ima veliku (meni inače dragu) "širokokutnu" deformaciju, tako da u zbilji sve najvjerojatnije i jest puno bliže nego se na prvi pogled čini.

Drugo, "stručnjak" u crvenoj tuti nema ni kacigu, ni prsluk za spašavanje (makar i samonapuhujući), ni zaštitne naočale, ni antifone, a što uopće isti radi na brodu tijekom eksplozija neću ni pitat. Njegova reakcija i bježanija najbolje sve govori.

Neću ni pitat što tek rade dva ronioca tik do zamalo nekontroliranog potonuća, koje ih je u konačnici i zamalo zahvatilo, kao što neću pitat što onaj gliser radi u samoj (pre)blizini tonućeg broda ... Inače, eksplozija u zraku ili u vodi ili moru kao mediju nije ista priča.

Ovako mali brod moglo se kontrolirano potopit i bez eksploziva. I - kako to pristoji u svijetu - detaljno očišćen od svake vrste zagađenja koje je iz njega ovom prigodom izletjelo, što je najčešće i najskuplji dio priče (čišćenje i odmašćivanje, te uklanjanje svih prepreka u ronilačkom razgledavanju (otvori se proširuju, sve za što se može zapest, uklanja se) kad netko potapa brod za ronilačku destinaciju.

Srećom, barem se više ne spominje da je tim brodom plovio i JBT, jer on njega nikad nije koristio, možda ako je na prste jedne ruke nabrojivo njime plovio kao zapovijednim i zastavnim brodom ondašnje JRM.

A kad smo već kod JBTa, živo me zanima kako bi (ili, kako će) stručnjaci upokojit drugu preostalu relikviju živućih štovatelja prethodnog režima, i hoće li se ponovit profesionalnost onih koji su svojevremeno zamalo "prepolovili" Molo Longo, ili - obzirom da je tema ipak obojena uspomeni na minula vremena, a sutra je usput i navodni rođendan Ljubičice Bijele - nekadašnji lukobran Petra Drapšina ... Inače vrlo nestručnog i nesposobnog generala NOVe koji je najzaslužniji što je u tzv. "oslobađanju" Rijeke stradalo više oslobodilaca (mahom Hrvata) nego okupatora. netko veli, namjerno.

Da se ne pomisli da sam zlonamjeran, samo želim reći da ovaj način potapanja neće baš proslavit ni Hrvatsku ni njezinu pomorsku tradiciju. Svojevremeno - kad sam prvi u Rijeci i na ovom i na jednom vojnostručnom portalu predvidio i detaljno opisao tri moguće sudbine Galeba, od koje je najizvjesnija upravo kontrolirano potapljanje za potrebe ronilačkih zanimacija - sam se podosta informirao o ovoj tematici. I zato imam ovakav stav ...

Jučer ili koji dan prije je u NLu izašao prilog o Kraljici Jadrana, uz niz hvalospjeva o tom tzv. "školskom" brodu. O kojem se - od diletantskog projektiranja, preko nategnute izvedbe i opremanja, do (posebice) njegovog neoperiranja - ne može ništa lijepo kazat.

Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #19
Ne planirano se okupali. Koji moron  moras bit da si na brodu koji je pun eksploziva i koji tone? Mogli su poginut obojica. A u postu gore sve piše.

Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #20
Mozda hoce prikupit milju+  pregleda na YT su napravili atrakciju samu za sebe. Sad je prepusteno roniocima.Isto tako se pitam jel ce skinut onu skelu koja je ostala na pramcu.Turisti ce mislit da je brod bio na remontu pa je klijent odustao :D
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250


 

Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #22
Što podučava "djecu" koje predradnje treba obaviti prije čišćenje istog  :D tj. kako se ne upucati
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #23
Ali nema što, stoječki je podnio zrno olova, da bi bilo još atraktivnije odmah prelazi na M16 a djeca bježe van  :D :D :D


Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #25
Po meni moglo je to jednostavnije se potopit, staviš pumpe na brod napuniš vodom i on ode dole. ove eksplozije u prisustvu čovjeka na brodu, brodica u blizini dok se to aktivira, majko mila..


Ratni brod nije moguće potopiti na taj način. napravljen je na način da izdrži puno "udaraca" a da se ne potopi. Iz tog razloga su ga morali otvoriti explozijom.

Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #26
Ma to je neka smiješna ekipa radila i ovo je čista komedija koja je umalo postala tragi-komedija. Al brijem da je ipak u cijelome procesu dron bio najopasniji za sve nazočne pa i za ekipu na brodu. Ma tko zna jel imao i dozvolu od Agencije mulac jedan. :):):)



Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #27
Po meni moglo je to jednostavnije se potopit, staviš pumpe na brod napuniš vodom i on ode dole. ove eksplozije u prisustvu čovjeka na brodu, brodica u blizini dok se to aktivira, majko mila..


Ratni brod nije moguće potopiti na taj način. napravljen je na način da izdrži puno "udaraca" a da se ne potopi. Iz tog razloga su ga morali otvoriti explozijom.


Da,ali ne ovoliko jakon,zbog toga i je ovoliko brzo potonia i zbog toga su ljudi bježali sa palube..planirano je da će tonit priko sat vremena,ali nisu uzeli u obzir da je od korozije debljina trupa broda bila znatno tanja od one koje su koristili u proracunima
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: POTAPANJE BRODA VIS

Reply #28
Kakvi hebeni proračuni, barem u škverovima ima UT operatera koji taj čas mogu procjeniti stanje trupa ( čitaj zdravu debljinu ).
Eto, ja bi im to obavio badava, samo su trebali pitati  ;) .