Skip to main content

Topic: Popravak AXI motora (Read 4945 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Popravak AXI motora

AXI 2808-24 - nakon podosta godina i njemu je prisjelo vrtiti se u krug.

1.) Skidanje osigurača i podložne pločice (prsten zapravo)


[attach=1]



2.) Odvojeni rotor i stator


[attach=2]



3.) Tri magneta zajedno - dva desna su se pomaknula


[attach=3]



4.) Tri kuglična ležaja (dva izvađena i jedan u motoru - vidi se ispod crnog "Clip" osigurača) + mjedena puškica preko osovine - nisu štedili u konstrukciji.


[attach=4]

[attach=7]



5.) Magneti zaljepljeni natrag na mjesto


[attach=5]



6.) Podmazivanje grafitom u prahu


[attach=6]



Za ljepljenje magneta je korišten UHU End Fest 300 - vrlo spori (par sati) epoksi i mikro kapljica CAKa da drži magnet dok epoksi stvrdne.


Inače AXI 2808, eFlite Park480 i HobbyKing Park480 su jedan te isti motor.

Testiranje i mjerenje sutra - kad se posuši ljepilo.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Popravak AXI motora

Reply #1

Inače AXI 2808, eFlite Park480 i HobbyKing Park480 su jedan te isti motor.


Nemoj zaboraviti napomenuti Axi serija Silver  ;) .. Serija Gold je ipak klasa za sebe i ne proizvodi se na dalekom istoku. 

Odg: Popravak AXI motora

Reply #2
Svaka cast na prezentaciji, jako poucno... Naime mene muci jedan drugi problem, imam jedan eflite 480 koji ne koristim a mislio sam nabaviti model da ga ubacim... Zadnji put kad je bio u modelu nos od tog modela sam lijepio i zahvatio 3 kabla koji napajaju motor, to sam primjetio tek kad sam vadio motor i nije ga bilo moguce odvojiti osim da se skine plastika (izolacija) sa zica jer je lijepak drzao kao kamen, sad sam ga rastavio kao na slikama i ti ali ne znam kako bih skinuo namotaje da prelemim nove zice koje se nalaze na kraju motora?

Odg: Popravak AXI motora

Reply #3
Krivo.

Ovo je iz doba kada nije bilo silver, gold itd.

To je bila treća serija u ponudi Model Motors nakon 2820 i 2814.
Do 2007 sve se radilo u Pardubicama (Češka, na pola puta između Praga i Brna). 2007 počinje seljenje proizvodnje u Kinu i od 2009 sve se proizvodi tamo.

Ispod je AXI 2820-10 serijski broj 00066 - kupljen 2001 ravno od vlasnika Model Motorsa na ruke - još je sam viklao motore i u to doba očekivao tužbu od trojca L.R.K. zbog navodne povrede patenta. AXI je prvi komercijalni outrunner koji se pojavio u prodaji nakon objave LRK.





if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Popravak AXI motora

Reply #4
Svaka cast na prezentaciji, jako poucno... Naime mene muci jedan drugi problem, imam jedan eflite 480 koji ne koristim a mislio sam nabaviti model da ga ubacim... Zadnji put kad je bio u modelu nos od tog modela sam lijepio i zahvatio 3 kabla koji napajaju motor, to sam primjetio tek kad sam vadio motor i nije ga bilo moguce odvojiti osim da se skine plastika (izolacija) sa zica jer je lijepak drzao kao kamen, sad sam ga rastavio kao na slikama i ti ali ne znam kako bih skinuo namotaje da prelemim nove zice koje se nalaze na kraju motora?


Kaj je ovo zeleno na jezgri sa strane?

Nemoj skidati namotaje. Razreži (i makni) široki (crni) termo bužir koji ide preko sve tri žice. Na svaku žicu navuci novi termo bužir (možeš i dva - svaki zagrijati posebno)  i onda stavi novi komad bužira preko sve tri žice na izlazu iz motora - to je ionako samo zbog "glodanja" žice zbog vibracije. Dobar termo bužir sigurno izolacijski izdrži napon i struju.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Popravak AXI motora

Reply #5
Tako sam i mislio uraditi, jer ne znam kako bi se moglo doci da nalemim nove zice... Ne znam sta je to zeleno, motor je imao jedan let u Radianu-pro kolega ga slomio tek se ucio, baterija je planula esc izgorio a motor sam spasao... Uzeo sam ga, ocistio sam ga od garezi i montirao u mog Cularisa ali je sa fabrickim 9.5x7.5 propom bio preslab i jedva letio, a nisam veci prop ni probavao staviti. Odmah sam kupio eflite 25 i upario ga sa aero-naut carbon propom 12x8 sa kojim ide pod 90 stepeni u oblake :D samo je prebrz za konstrukciju Cularisa pa cu morati staviti 13x6... Ne znam sta je ovo zeleno moracu ga precistiti ali ne znam cim je najbolje, jer se cuje da struze dok radi a lezajevi su dobri...


Odg: Popravak AXI motora

Reply #7
Za ljepljenje magneta je korišten UHU End Fest 300 - vrlo spori (par sati) epoksi i mikro kapljica CAKa da drži magnet dok epoksi stvrdne.
Endfest 300 je apsolutno prvi izbor za magnete među epoxy ljepilima dobaljivim čak i kod nas.
No, dobar trik je dok se ljepilo polimerizira primijeniti povišenu temperaturu koja će bitno, čak i do 3X povećati čvrstoču ljepljenja uz istovremeno skračivanje vremena vezivanja.

Ja sam obično 'pekao' u pečnici na oko 150 što bi bilo blizu povećanja čvrstoće oko 2,5X.

Ostalo u tablici,

Damir



Odg: Popravak AXI motora

Reply #8
Teško - jezga nije bakrena. Po boji bi rekao da je to šlampava proizvodnja. Naime jezgra se s čela i ispod žica (prije namatanja) najčešće plastificira. To se radi sa prahom koji se pomoću elektrostatskog naboja uhvati na jezgu i zatim zapeče. Ove točkice (bar sudeći po istoj boji kao i izolacija) su ostale nakon pečenja tj. nisu očišćene prije pečenja - eto ti razlike u cijeni proizvoda.


@Svrco

Jezgra se može skinuti "isprešavanjem". U debljoj dasci izbušiti rupu malo veću od promjera jezre tako da jezgra propadne u rupu a čelo motora legne na dasku. Potreba je stupna bušilica ili sl. sprava.

U bušilicu učvrstiti (naopačke) svrdlo deblje od osovine motora i istisnuti jezgru iz čela motora. Sad su dostupne žice.  Kad skineš žicu najvjerojatnije nećeš imati dovoljno žice za ponovo namotati motor - glupo ali istinito. Pa moraš negdje naći žicu potpuno istog promjera - bakrenu, izoliranu pečenjem. Ukratko prevelika zajeb...
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Popravak AXI motora

Reply #9
Nista od toga, probacu ovo zeleno necim ocistiti ali ne znam cim... I uraditi kako si mi rekao za buzir... Hvala za savjet.

Odg: Popravak AXI motora

Reply #10
Odgovarate brže nego stignem čitati  ;D

@Diogen - potpuno točno - uz malu ogradu tj. treba biti pažljiv - "obični" nama smrtnicima dostupni magneti počinju gubiti magnetizam negdje na 120C.

@Svrco - zaboravih - ako ti motor struže a lageri su OK - imaš spiganu osovinu u motoru. A desiti će se: uredno poletiš, sve radi i odjednom motor poćne usporavati i blokira - a sve od zagrijavanja - toliko se raširi da zaglavi.

Taj motor se može goniti na 3S do 11x5,5  sve preko toga je iznad svih specifikacija.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

 

Odg: Popravak AXI motora

Reply #11
Doslo vrijeme da i njega sredim pa sam to odradio, Faldomak hvala na savjetu...