Skip to main content

Topic: Frsky Taranis Q X7 i XM+ (Read 5574 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Frsky Taranis Q X7 i XM+

Pozdrav,


Već tjedan dana se patim pokušavajući sbindati svoj novi Taranis QX7 i XM+ prijemnik.


Znam da stanica i prijemnik moraju imati istu verziju firmwarea (EU / non EU). Prijemnik ima non EU firmware, provjereno jer se bez problema sbindao sa Taranisom koji ima non EU firmware.
Instalirao sam OpenTX Companion i downloadao firmware  (i sa OpenTx stranice i sa Frsky stranice i direktno kroz OpenTx companion). Podesio sve one postavke u settingsima, prema tutorialima sa Youtubea itd...
Kad kliknem na "Write firmware to Radio" pojavi se progres bar i za otprilike 1-2 sekunde mi javi da je "Done".
Sve to izgleda ok, ali kad pokušam bind sa prijemnikom, ništa, sve isto kao i prije. Na prijemniku svijetli i crvena i zelena ledica, što znači da nije kompatibilan firmware na stanici i na prijemniku.
Pokušao sam i tako što sam na sd karticu stavio firmware pa unda iz bootloader moda flashao firmware. Ali ista priča, kao da se ništa nije dogodilo.


Ono što me buni je da mi u OpenTX companionu nikada ne ponudi izbor EU/nonEU. To jedino mogu odabrati kada flasham sa sd karrice.


Je li netko uspješno preflashao QX7 sa EU na non EU frimware i kako?


BTW, znam da ova tema nijw baš za ovdje, ali kontam da će se tu najprije naći netko tko je ovo već radio.


Zahvaljujem

Odg: Frsky Taranis Q X7 i XM+

Reply #1
Ostavi SD karticu u stanici nemoj ju vadit. Kolega je imao isti problem i ovo je bilo rjesenje, ni on ne kuzi zasto. Mozda Ironicni zna vise mislim da je on to slagao.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)

Odg: Frsky Taranis Q X7 i XM+

Reply #2
znas kak ces fleshnut non eu firmwer? tj kako ces ju vidjet na kartici preko taranisa?

jednostavno izmjeni naziv iz "non-eu" u bilo kaj drugo, ja stavio "tenkre" i automatski sam vidio fajlu preko taranisa, zamisli kak su nas zajebali  ;D

Odg: Frsky Taranis Q X7 i XM+

Reply #3
Mislim da kod mene to nije problem jer ja na displayu vidim "non EU".
Ali isprobao sam i promijeniti filename. Nazalost ni to nije pomoglo.
Ima li jos nesto drugo da pokusam?

Hvala


Odg: Frsky Taranis Q X7 i XM+

Reply #4
Jeee!
Napokon sam uspio!

Objasnit cu u cemu je stvar, ja sam se napatio s ovime iako sam pogledao 20 videa i procitao tonu foruma.
Dakle, upravo sam na jednom forumu pronasao podatak da je interni modul u QX7 zapravo XJT! Pa to nitko nigdje ne govori, a to je najvaznije!!! Otkud da ja znam koji je model internog modula??!!
Znaci, treba otici na FrSky stranicu i skinuti firmware za XJT modul. Ja sam skinuo najnoviji (verzija 170317). Ovdje napominjem da ni na FrSky stranici ne mozes po nicemu skuziti da se unutar stanice nalazi XJT modul! Na slici je prikazan samo eksterni XJT. Super kretenski!
Sada dolazimo do SD kartice. IronicGti je u pravu, ako ostavis originalni nazif filea (XJT_NONEU_V20_build170317.hex.frk) onda ga stanica jednostavno ne prikaze. Promijenio sam filename u XJT_170317.hex.frk i sada ga stanica lijepo vidi.
Ali sada opet dolazimo do interesantnog dijela. U svim tutorialima ljudi kazu da se za flashanje firmwarea treba otici u bootloader mode (trimovi u sredinu i power tipka). Ali to je glavni zajeb! U bootloader modu uopce ne vidis .frk fileove koji su zapravo za flashanje modula. Bootloader mode prikazuje jedino .bin fileove, a stime nista ne mozes napraviti.
Znaci, da bi flashao interni ili externi modul potrebno je uključiti stanicu, duzim pritiskom na tipku "menu" uci u "Radio Setup" i sa tipkom "Page" otici na stranicu 2/9. Tamo se vidi cijela struktura fileova na SD kartici. Ovdje treba uci u folder FIRMWARE i ovdje se sada vidi .frk file koji sluzi za flashanje modula. duzim pritiskom na tipku enter se pojavi menu koji nudi 5 opcija. Flash ext. device, Flash int. module, Copy, Rename i Delete. Ovdje odabrati "Flash int. module" i duzim pritiskom na tipku enter se pokrece flashanje firmwarea na interni modul.
Pojavit ce se progress bar na kojemu se moze pratiti kako napreduje flashanje. To traje nekih 20-30 sekundi, nisam tocno mjerio. Nakon toga treba stanicu ugasiti i ponovo ukljuciti i sada je napokon flashan firmware.

Sve u svemu, jako kretenski i nigdje detaljno i točno objasnjeno. Meni je trebalo samo 10 dana da ovo provalim! Hvala IronicGti na hintu za promijenu filenamea, za ovo bi mi trebalo jos najmanje 10 dana da skuzim. A mozda i duze!

Eto, sad sve radi kako treba, stanica i XM+ su se sbindali bez problema i ja sam sretan! :D

Odg: Frsky Taranis Q X7 i XM+

Reply #5
E super  ;D
Planiram ju kupiti jednog lijepog dana pa bas dobro da si podijelio detalje 
Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)

 

Odg: Frsky Taranis Q X7 i XM+

Reply #6
Dakle, upravo sam na jednom forumu pronasao podatak da je interni modul u QX7 zapravo XJT! Pa to nitko nigdje ne govori, a to je najvaznije!!! Otkud da ja znam koji je model internog modula??!!

Na ovom linku su uputstva za Taranis Q X7 u kojima pise sve pa tako i to ali si treba uzeti par sati da se to sve procita. Ja sam ga narucio neki dan pa sam u medjuvremenu sve to procitao.

BTW, negdje sam procitao da je domet s non-EU firmware-om veci pa bi to znacilo da bi bilo bolje da si umjesto Taranisovog internog modula flash-ao XM+ receiver i stavio non-EU firmware. Negdje sam procitao i da su neki Taranis X9D Plus zakljucani na EU firmware ali nisam naso podatak da li ima i zakljucanih Q X7.

Ja sam inace narucio XSR-M receiver i mislim isprobati F-Port protokol.

Nisam ni znao da postoji HR forum za quadcoptere tako da mi je ovo prvi post pa pozdrav svima :-)
Chupo

Odg: Frsky Taranis Q X7 i XM+

Reply #7
Pozdrav Chupo, fala na korisnim informacijama i dobrodoš'o! ;)

Odg: Frsky Taranis Q X7 i XM+

Reply #8
Imam tu stanicu sa EU LBT firmwareom.


Kako su i govorili na netu, ta varijanta nije imala u meniju D8 protokol. Preko OpenTX-a sam je "otvorio" učitavši novi firmware ( kvačica na "noEU") i sad raspolažem i opcijom D8. Međutim, negdje sam čitao na netu da takvim flešanjem i dalje ostaje EU firmware u stanici, samo da je omogućen i D8 protokol, što mi je čudno. Ne koristim FRSKY prijemnike tako da ne mogu sam isprobati imam li verziju EU ili nonEU.Zna li netko nešto o tome? Jel to sad varijanta da sam updejtao fimware same stanice, ali da je firmware internog modula XJT ( što je Vlatko spominjao) ostao isti, EU LBT i da trebam napraviti isto što i Vlatko, bez obzira što imam omogućen D8 protokol ( koji radi)?


Inače, koristim multimodul 4in1 koji sam stavio kao externi i to, zasada, radi super. Sa 4in1 modulom sam se uspješno povezao sa Flysky prijemnikom ( AFHDS 2A) i ORANGE R610 V2 ( DSM2). Sad je stanica "bomba", odlična stanica sposobna povezati se sa skoro svim mogućim prijemnicima. Range nisam još stigao isprobati.
samo zemlja je granica....

Odg: Frsky Taranis Q X7 i XM+

Reply #9
Bok,
Da samo si promijenio OS na stanici (OpenTX), interni XJT modul jei dalje nepromijenjen znaci onaj koji je bio gore kad si kupio stanicu i to na zalost ne mozes provjeriti koji je.
Ne znam zasto te to muci, ako radi super vozi ;)
Ako u jednom trenutku neces moci bindati neki frsky rx onda ces rx fleshat na LBT FW, a ako ni onda nece onda ces i interni XJJT fleshat na LBT i rijesio si sve probleme
Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)