Skip to main content

Topic: Početnik traži pomoć (Read 3801 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Početnik traži pomoć

Pozdrav svima!


evo jednog "novaka" koji već dugo želi ući u svijet aviomodelarstva, i napokon je krenuo raditi nešto po tom pitanju :)


Svaka čast varaderu na njegovom fenomenalnom postu za početnike, koji mi je puno pomogao da mi se slože početničke kockice!


Uglavnom, odlučio sam napraviti F16 depronca kao prvi što jednostavniji model prema uputama sa foruma, malo da se uhodam.


Imam 2 pitanja za početak:


1. Htio bih si kupiti "malo" bolju stanicu odmah, i vidim da je turnigy 9x strašno hvaljena u tom najosnovnijem segmentu. Jedino je problem što je nema nigdje za kupiti osim direktno u kini na hobykingu. Da li možda netko ovdje zainteresiran za prodaju te stanice (v2 mode2) ili neku drugu jeftiniju početničku?


2. S obzirom da sam iz Rijeke, tražim ekipu koja se zabavlja na ovom području :) Znam da ima nešto ljudi što znaju letit po grobniku, ali niti znam tko niti kada, pa svaka informacija je dobrodošla!
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #1
Pozdrav,

Nisam ni ja bas neki strucnjak al letim oko pola godine. Gradim i svoj model koji nije jos gotov ali za pocetak najvise sugeriram neki izdrzljivi propelerac tipa AXN Cloudsfly, bixler ili tako nesto...mozda se ne cini privlacno ali definitivno je vrijedno. Ima na hobbykingu (trazi pod EU skladiste, jeftina postarina, nema carine  i dodje za 10ak dana). Mozes si i doma sloziti neki trainer ali ovisi o tvojim sposobnostima i znanju, jer se lako moze pogrijesiti u CG, polomis si model pa opet masu posla oko popravaka/izgradje novog. Ja sam kupio axn i leti na 2s 480 mAh odlicno nekih 15ak min. Mozes stavit i vecu bateriju bez beda ali sa stock motorom 3s previse vristi, najbolje mi je bilo s 2s baterijom. Sto se tice f16 super zabava, izgradnja je zabava ali letit time nemoj odmah jer ces si ga vjerojatno polomit.

Ovisi koliko novaca zelis utrositi u to, mozes uzet si i nekakav flight controller da ti olaksa pocetnicke muke. Pogledaj npr turnigy fc1000 ili tako nekako, msm da pomaze kod vjetra a i opcenito stabilizira let i ogranicava komande.

Pogledaj serijal na flite test kanalu na YT za pocetnike (flite test beginners guide ili sl.) vrlo dobro objasne kako upravljat.

Sto se tice stanice, nije lose uzeti bolju stanicu...barem si na miru a pogotovo ako znas da neces odustati od toga.

Ne znam koliko je drugim ljudima trebalo, ali s axn-om je meni tek 60. Lansiranje uspijesno ostalo oko minutu u zraku, tako da se ne demotiviras mnogim padovima (usput ja sam samouk pilot kao vecina vjerojatno, pa mi je trebalo malo duze, al sad uspijem odrzat se u zraku oko 10 min koliko baterija dozvoli)

Ja sam iz okolice Pule (Barban preciznije) pa ti ne znam ljude oko Rijeke. Raspitaj se jos negdje i nemoj odustati od ovoga jer je stvarno zabavan hobby.

Puno srece,

Lijep pozdrav

Marko

Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk



Odg: Početnik traži pomoć

Reply #3
Kažu da je strpljenje odlika; eto Sys postavio pitanje 23.01.2015. odgovori stigli - danas!
Sys, sada se slobodno možeš početi bavati ovim hobijem.. ;)  !
D.

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #4
bolje ikad nego nikad :D :D

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #5
U jebemti,pa bilo mi malo cudno kaj sad tu sys postavlja pitanje al sam posao za Markom i stavio oglas koji sam vidio malo prije ove teme,Marko zeznuo si me.

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #6
Kažu da je strpljenje odlika; eto Sys postavio pitanje 23.01.2015. odgovori stigli - danas!
Sys, sada se slobodno možeš početi bavati ovim hobijem.. ;)  !
D.


hahahahaha
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #7
hahaha, vrh :) Hvala na pomoći!
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.