Skip to main content

Topic: Natjecanja u aviomodelarstvu ? (Read 7459 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Postoji li možda već neki post o tome kako su organizirana aviomodelarska natjecanja kod nas, koje klase postoje,
postoji li neki savez koji to hendla ?
Baš me zanima, a ne uspjevam naći nikakvu pametnu i relevantnu informaciju..

Hvala na odgovoru..



Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #3
Imaš na forumima... evo iskopirao sam .pdf ovdje: ove godine još samo dvoranska natjecanja u F1N i F1N-150 kategorijama..
Damir

Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #4
Thanks..
vidim da je tu riječ isključivo o modelima klasa F1N i F1N-150, koje nisu radioupravljane. (ili ?) Mjeri se vrijeme provedeno u slobodnom letu i tko najduže ostane u zraku pobjedi, ne ?
Impresivni su ti glideri, pravi je kumst izgradit takvo što u 20-ak grama, no čini mi se da interes za te klase među ekipom
koja se druži putem ovog foruma prilično malen. Flyfreakovci se više lože primjerice na Zagije, nego na te lagane glidere.
Kompa i ja smo si baš gruntali da bi trebalo smislit neki jednostavan jednodnevni sustav natjecanja (vašarskog tpa) u koji bi se mogao uključiti veći broj nas lajbeka koji se zafrkavamo sa stiroporom i depronom.
Ideja je da natjecatelj samostalno izgradi model i na natjecnju prezentira svoju modelarsku vještinu ali i pilotsku.
Trebalo bi smislit neke propozicije koje limitiraju model po masi, rasponu i slično i takmičit se po nekoliko kategorija.
treba to razradit... žurim - furam sina na badminton, no još ću o ovoj temi razmislit...

LP


Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #5
Thanks..
vidim da je tu riječ isključivo o modelima klasa F1N i F1N-150, koje nisu radioupravljane. (ili ?) Mjeri se vrijeme provedeno u slobodnom letu i tko najduže ostane u zraku pobjedi, ne ?
Impresivni su ti glideri, pravi je kumst izgradit takvo što u 20-ak grama,
Što duže to bolje, jedan naš kolega prošle sezone 'puknuo' svjetski rekord, ali zbog protokola priznavanja koji traži ovo-ono nije se moglo ići na priznavanje.
F1N ispod 10 gr
F1N-150 1 do 1,2 grama najčešće

Meni je teže podesiti jedan takav mali glider, nego li neki RC model niže ili srednje klase.
Zapravo, pošto spadam već u stariju generaciju modelara, držim se nekako stava da je bolje početi sa slobodnoletećim modelima , pa savladati osnove izrade, reglaže i razumijevanja 'kako model zrakoplova leti', nego li odmah krenuti sa RC-om. Među starijim modelarima postoji jedna vrsta sprdanja sa današnjim početnicima koji odmah počinju sa RC-om i modelima od pjenastih plastičnih masa, no na kraju nekome to ide, pa ostaje u hobiju, netko se ohladi nakon par neuspjelih pokušaja, a tako je bilo i prije.
Damir

Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #6
Damire ,dobro zboriš...bilo bi korisno  da mladi poslušaju...ali... :'(
Dobar vikend Ti želim. ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #7
@Diogen
vidio sam što i kako izrađuješ i doista spadaš u naprednu sortu modelara - tvoji postovi sa tutorialima u samogradnji su
fantastični, kao i tvoja nesebičnost kada ostalima prenosiš svoja znanja. Ti si klasa za sebe - primjer ostalima na ovom forumu (i šire) i sve što kažeš dobro kažeš. Čak i da lagano pljuckaš nekoga, imaš kredibiliteta za to..
Što se sprdnje starijih modelara na depron tiče - nek se sprda tko hoće, mene ne smeta, jer ja jako dobro znam što radim sa depronom i zašto to radim baš sa depronom. Cilj koji sam si zacrtao, ostvario sam iz prvog pokušaja - za malo love i u kratkom vremenu složio sam avion s kojim sam se zaista izguštao ovog ljeta. Drugi depronac uspješno je poletio drito sa modelarskog stola uz sitna trimanja na prvom letu, a po karakteristikama ispao je ono što sam i očekivao.
Sa slobodnoletećim modelima, rc plovilima i maketama tradicionalnih plovila bavio sam se 80-ih godina u sklopu nekakve udruge u Dalmatinskoj ulici u Zagrebu kao školarac i moram priznati da me sada to ne zanima pretjerano. Možda, kad se izdušovoljim sa depronom i strujom počnem i ja slagati ozbiljnije jedrilice, no to će vjerojatno biti kada djeca budu malo veća i kada ću imati više vremena.
Napominjem da imam isustva sa kompozitnim materijalima i tehnologijom izrade još iz doba brodomodelarstva (srdnja škola), napredno modeliram u CAD-u što god hoćeš i smatram da nema projekta koji bi mi iz aspekta tehnološkog znanja i shvaćanja, kao i što se tiče vještine izrade predstavljao problem.

Moja intencija je bila zavrtiti ideju da bismo se čak i mi, loši i nevaljali modelari koji gubimo vrijeme sa depronom također mogli natjecati sa tim svojim groznim deproncima u nekakvim kategorijama, sviđalo se to staroj gardi ili ne. Ako niš drugo, brojniji smo i natjecanje bi sigurno imalo dobar odaziv, a i sponzori iz građevinskog sektora nisu za bacit..  ;D

Svim pretencioznim 'starim' modelarima poručujem da mi je pomalo bedasto u ovom hobiju koji je tako slabo zastupljen u našoj populaciji praviti neke podjele na prave i manje prave modelare i na depronaše i nedeproneše - korisnije je na otvoren način izmjenjivati iskustva i međusobno si pomoći, nego se prepucavati. Pitam se da li je ta vrla stara garda u stanju isprojektirati kompletan model na računalu u 3D od aviošpera / balze / deprona i napraviti pripremu za lasersko izrezivanje za jedan vikend ? Neka mi se javi takav čiča i častim ga sa janjetinom i pivom.....  :-*
Usto, što se 'mladosti tiče', nisam tak jako mlad - imam 38 godina.

Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #8
@Diogen
vidio sam što i kako izrađuješ i doista spadaš u naprednu sortu modelara - tvoji postovi sa tutorialima u samogradnji su
fantastični, kao i tvoja nesebičnost kada ostalima prenosiš svoja znanja. Ti si klasa za sebe - primjer ostalima na ovom forumu (i šire) i sve što kažeš dobro kažeš. Čak i da lagano pljuckaš nekoga, imaš kredibiliteta za to..
Hvala, hvala   ::) ::)

Što se sprdnje starijih modelara na depron tiče - nek se sprda tko hoće, mene ne smeta, jer ja jako dobro znam što radim sa depronom i zašto to radim baš sa depronom. Cilj koji sam si zacrtao, ostvario sam iz prvog pokušaja - za malo love i u kratkom vremenu složio sam avion s kojim sam se zaista izguštao ovog ljeta. Drugi depronac uspješno je poletio drito sa modelarskog stola uz sitna trimanja na prvom letu, a po karakteristikama ispao je ono što sam i očekivao.

A gledaj, to što se tiće te podjele, pa i sprdnje, sve je to uvjetna podjela. Meni su jednako dobri ljudi i oni koji rade samo u depronu i oni koji jednako marljivo rade sa kompozitima uz CAD pripremu, radi se o jednom hobiju koji ima svako pravo shvaćati i baviti se njime na svoj način.

Ono sa čime bi se sprdao mogu slikovito citirati C.Chaplina: 'Nije smiješan čovjek koji je pijan, nego kada pijan čovjek  izigrava trezvenjaka'.
Da budem određeniji, na forumima, i na jubitu nači ćeš nekoliko tona materijala o tome kako naši loši servači 'ne centriraju dobro'.  Ok, može biti, ali kako su to provjerili? Najčešće servo montiraju na ploću i oko osi rotacija naprave skalu, kao recimo kutomjer ili analogni sat. Na servo stave štapić, kao onaj za ražnjič i vidi molim te servo kada ide naprijed natrag dosta loše i neprecizni vraća u nulu !
Primjer:
http://www.youtube.com/watch?v=TTPFL1-Qm4s
E sada problem je u tome što je besmisleno testirati centriranje neopterećenog servača, čemu u modelu služi neopterećen servo ??
Druga i treća greška je što prije vizuelnog testiranja centriranja serva treba provjeriti širinu kontrolnog impulsa za taj servo na stanici i na prijemniku i ako tu nema 'elektroničkog centriranja' što onda očekivati od serva?
Najbolje od svega, uređaj kojim se to može izmjeriti u 1 mikrosekundu točnosti košta 22$ i ima još nekoliko korisnih funkcija.
I to je to, svi bi bili pametni, a ne razumiju se elementarne stvari, pojmovi, zato sam prethodno naveo da je bolje prvo malo FF pa onda se baciti na RC.
Ovakvih primjera imaš ko šodra u modelariji, ali ipak to je hobby, pa neka, imamo pravo sfušati projekte.

Moja intencija je bila zavrtiti ideju da bismo se čak i mi, loši i nevaljali modelari koji gubimo vrijeme sa depronom također mogli natjecati sa tim svojim groznim deproncima u nekakvim kategorijama, sviđalo se to staroj gardi ili ne. Ako niš drugo, brojniji smo i natjecanje bi sigurno imalo dobar odaziv, a i sponzori iz građevinskog sektora nisu za bacit..  ;D
Upravo tako smo razmišljali nekolicina nas: najjednostavnije natjecanje bi bilo u preciznom slijetanju: staviš neku krpu na travu i modelar mora sletiti što bliže ! U slućaju Zagija smo i predvidjeli da zadnjih 10 ili više sekundi leta mora biti bez motora, da netko nebi 'navlačio' pa onda čučnuo u ciljanu točku.

Pitam se da li je ta vrla stara garda u stanju isprojektirati kompletan model na računalu u 3D od aviošpera / balze / deprona i napraviti pripremu za lasersko izrezivanje za jedan vikend ? Neka mi se javi takav čiča i častim ga sa janjetinom i pivom.....  :-*
Usto, što se 'mladosti tiče', nisam tak jako mlad - imam 38 godina.
Pazi, pazi da ne strada cijelo jato janjadi.. znam ih nekoliko i ne samo iz ZG koji rade respektivne projekte uz CAD pripremu i izvedbu pozicija (laser)  i kalupa (freza) na CNC-u !
Uradci nekih od njih su i pobjeđivali u Svjetskom Kupu, dakle nije fušeraj !  :)

LP,
Damir

Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #9
@Diogen

"Upravo tako smo razmišljali nekolicina nas: najjednostavnije natjecanje bi bilo u preciznom slijetanju: staviš neku krpu na travu i modelar mora sletiti što bliže ! U slućaju Zagija smo i predvidjeli da zadnjih 10 ili više sekundi leta mora biti bez motora, da netko nebi 'navlačio' pa onda čučnuo u ciljanu točku."

to te ja pitam..
meni je na pamet palo i ovo:
npr. na forumu se oglasi natjecanje(datum i lokacija) i zadaju gabariti (dimenzije, max masa.) i lupi se natjecanje u nekoliko disciplina..
NAJBITNIJE JE DA KLASA BUDE PRISTUPAČNA I LAKO IZRADIVA (kao ZAGI primjerice) i da samim time natjecanje bude uzbudljivo i nepredvidivo, a ne da već unaprijed znaš da će u nekoj jedriličarskoj klasi pobijediti guess who - Diogen..  :D
Gledao sam na Youtubeu neku ekipu koja u dvorani leti ultra lake depronce (1s, 3mmdepron) po principu tko će preživjeti do kraja.. Dignu cca 50 depronaca i nastane sveopća makljaža - padaju ko kruške na sve strane.. na kraju opstanu dvojica koji mogu ili taktizirati (ako im baterija izdrži) ili se međusobno ganjat.. To bude ludo zabavno..
Combat Event- Great Plane's E-FEST 2009 Indoor Electric Festival (Combat Flying)

E-FEST 2010 - COMBAT # 50 PLANES (DOGFIGHT)
RC Plane Battle-More Than 50 Plane Dogfight At Once-EFest 2012

Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #10
Jesu li to snimke aviona kako lete bez upravljanja ili...

Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #11
@Diogen
to te ja pitam..
meni je na pamet palo i ovo:
npr. na forumu se oglasi natjecanje(datum i lokacija) i zadaju gabariti (dimenzije, max masa.) i lupi se natjecanje u nekoliko disciplina..
NAJBITNIJE JE DA KLASA BUDE PRISTUPAČNA I LAKO IZRADIVA (kao ZAGI primjerice) i da samim time natjecanje bude uzbudljivo i nepredvidivo,
Uvijek se tako počinje sa nekom klasom natjecanja, na kraju sev preraste u high-tech i samo manji broj modelara može pratiti trend. Zagi je dobra ideja..
a ne da već unaprijed znaš da će u nekoj jedriličarskoj klasi pobijediti guess who - Diogen..  :D
Nikada nisam pobijedio  :( .. bio sam valjda desetak puta drugi, ali nikada nisam imao sreće, znanja i petlje da 'sredim' cjelokupnu konkurenciju.
Gledao sam na Youtubeu neku ekipu koja u dvorani leti ultra lake depronce (1s, 3mmdepron) po principu tko će preživjeti do kraja..
Dogfight je jako jednostavan, odeš što više i nema šanse da te netko sasjeće elisom, probali smo to već nekoliko puta ..  :D ..stvar bi se mogla organizirati, ali iskreno, onaj tko se kod nas prihvati organizacije nečega naradi se i nagnjavi, a na kraju se nadje neki krelac pa nabaci neku kritiku...

Damir

Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #12
bok .. ja sam šišmišev susjed i skupa sklepavamo avijonceke ..

kaj se tice ovog "vasarskog" tipa natjecanja evo kako je ideja zapravo krenula .. dosadno nam letit na livadi i radit krugove ili se zaletavat i obrusavat .. a ni pokusavat napraviti savrseni luping ili barell roll nakon nesto vremena dosadi .. pa ajmo smislit neko lagano "natjecanje" koje se moze sa minimumom resursa organizirat u minimumu vremena.. nesto ko kad smo ko klinci uzeli loptu i igrali na dva mala (gol je bio ispod klupice u parku) ..  ad nije bas dogfight jer se prebrzo "potrose" avioni .. :D

prvo klase:
zasad smo u elektricarskim vodama i depronu pa nek se ne ljute ostali .. npr definirane prema naponu (kao 2S .. 3S ili vise ovisno o afinitetima na forumu) i prema tezini modela(recimo <150gr, 150-200, 200-300, 300-400 ...) .. zasto napon i masa, pa mislim da to ujednacuje modele po performansama (masa kao mjera "goriva" i vjestine izrade, a napon kao "ventil" da se dobiju ujednaceniji modeli i dode do izrazaja pilotiranje .. ovisno o disciplini)

drugo discipline:
prvo .. nam je na pamet pala kopija RedBul AirRace-a ... sponzor donira balone s helijem koji stoje kao piloni (zasad koristim drvece ali nije bas zahvalno zavrsit s avionom u krosnji).. poneki se npr spoje sa horizontalnom trakom oko koje treba napraviti barell-roll ili luping ili prolazak "ispod mosta".. starta se sa par sekundi razmaka i sudac u zamjenu za porciju cevapa stisce stopericu (cevape donira sponzor) ili se leti u parovima po kup sistemu pa ne treba stoperica
drugo .. dogfight (ali kao sto rekoh prebrzo se "potrose" avioni
trece .. najbrze oko pilona i nazad precizno sletit
cetvrto .. ?? trazi se sponzor ili furamo pivu i kikiriki od doma

eto .. moje kratko razmisljanje ..

Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #13
Pongra i ja smo cimali ekipu za dogfight, napravili 2 mala MiG-a (na rcgroupsima ima hrpa nacrta za te male dogfightere), bilo je par zainteresiranih ali koliko se sjećam nitko na kraju osim nas nije napravio avione  :D
Tu su ti svi zainteresirani kakti za sve, ali čim se nešto pokrene svi negdje nestanu.
Nemojte se previše oslanjat na druge, organizirajte nešto, objavite datum i nadajte se da će se ekipa skupit :)
Ja sam recimo za
MAK Zapad

Odg: Natjecanja u aviomodelarstvu ?

Reply #14
bok .. ja sam šišmišev susjed i skupa sklepavamo avijonceke ..

kaj se tice ovog "vasarskog" tipa natjecanja evo kako je ideja zapravo krenula .. dosadno nam letit na livadi i radit krugove ili se zaletavat i obrusavat .. a ni pokusavat napraviti savrseni luping ili barell roll nakon nesto vremena dosadi .. pa ajmo smislit neko lagano "natjecanje" koje se moze sa minimumom resursa organizirat u minimumu vremena.. nesto ko kad smo ko klinci uzeli loptu i igrali na dva mala (gol je bio ispod klupice u parku) ..  ad nije bas dogfight jer se prebrzo "potrose" avioni .. :D

prvo klase:
zasad smo u elektricarskim vodama i depronu pa nek se ne ljute ostali .. npr definirane prema naponu (kao 2S .. 3S ili vise ovisno o afinitetima na forumu) i prema tezini modela(recimo <150gr, 150-200, 200-300, 300-400 ...) .. zasto napon i masa, pa mislim da to ujednacuje modele po performansama (masa kao mjera "goriva" i vjestine izrade, a napon kao "ventil" da se dobiju ujednaceniji modeli i dode do izrazaja pilotiranje .. ovisno o disciplini)

drugo discipline:
prvo .. nam je na pamet pala kopija RedBul AirRace-a ... sponzor donira balone s helijem koji stoje kao piloni (zasad koristim drvece ali nije bas zahvalno zavrsit s avionom u krosnji).. poneki se npr spoje sa horizontalnom trakom oko koje treba napraviti barell-roll ili luping ili prolazak "ispod mosta".. starta se sa par sekundi razmaka i sudac u zamjenu za porciju cevapa stisce stopericu (cevape donira sponzor) ili se leti u parovima po kup sistemu pa ne treba stoperica
drugo .. dogfight (ali kao sto rekoh prebrzo se "potrose" avioni
trece .. najbrze oko pilona i nazad precizno sletit
cetvrto .. ?? trazi se sponzor ili furamo pivu i kikiriki od doma

eto .. moje kratko razmisljanje ..

Sve su ti to lijepe zamisli ali sve se svodi na to što ti kolega diogen napisao:
Citiram
@diogen
.stvar bi se mogla organizirati, ali iskreno, onaj tko se kod nas prihvati organizacije nečega naradi se i nagnjavi, a na kraju se nadje neki krelac pa nabaci neku kritiku...

robi ti je lijepo napisao:
@robi1kenobi
Pongra i ja smo cimali ekipu za dogfight, napravili 2 mala MiG-a (na rcgroupsima ima hrpa nacrta za te male dogfightere), bilo je par zainteresiranih ali koliko se sjećam nitko na kraju osim nas nije napravio avione  :D
Tu su ti svi zainteresirani kakti za sve, ali čim se nešto pokrene svi negdje nestanu.
Nemojte se previše oslanjat na druge, organizirajte nešto, objavite datum i nadajte se da će se ekipa skupit :)
Ja sam recimo za
______________________________________________
Isto tako pokušano je par puta neko druženje, roštilji, bilo što a na kraju se nađe par entuzijasta ( nas modelara) koji se nađemo ovako i onako bez roštilja i ostalog
Tako da se ne nadaš iskreno puno od toga jer mala je nekolicina ljudi ovdje koji su spremni na takva druženja i na takve susrete, ali i njih je teško sve sakupiti u isto vrijeme.

Nema ljutnje to je moje mišljenje

lp

Marjan
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C