Skip to main content

Topic: DLG Manta (Read 12473 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DLG Manta

Ova zima (još uvijek traje  :D) iskorištena je za gradnju jedne dlg jedrilice.
U ovoj temi želio bih predstaviti  način gradnje u kojoj je korišteno dosta improvizacija.
Pošto nemam iskustva sa karbonskim platnom, kalupima, pozitivima i negativima, koristio sam moju omiljenu građu – balzu i pribor za ribičiju :D.
Ovo nije takmičarski model, ali jako dobro dođe za razgibavanje i pretpostavljam za letenje na padini. Kod nas u Vukovaru baš i nema padina, ali valjda će biti prilike za probu.
Nacrt i početne ideje su skinute sa stranice:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=688041
Moram napomenuti da su mi prilikom gradnje svojim savjetima jako puno pomogli Diogen, Nixa i Belović, koji me je ubijedio da bi ta jedrilica bolje letjela sa flaperonima. Svima se od srca zahvaljujem!
No da krenemo: Prvo se pristupilo izrezivanju rebara, letvica,ramenjača i ostalih sitnarija potrebnih za izradu krila. Poseban problem je bila letvica za napadnu ivicu.
Po nacrtu je predviđen okrugli jelovi profil promjera 3mm. U nedostatku istog palo mi je na pamet da bi se mogli iskoristiti štapići za ražnjiće. Pošto su bili dužine svega 30cm, spojio sam ih po principu čep-matica i dobio odgovarajuću dužinu.

Odg: DLG Manta

Reply #1
Složeni su svi elementi jedne polovine krila i ulijepljenjeni zajedno sa donjim plankom od balze. Završetak krila (wing tip) složen je laminiranjem balze uzdužno poprečnim godovima.

Odg: DLG Manta

Reply #2
Prikaz lijeve polovice krila i zatim se pristupilo plankiranju gornje strane.

Odg: DLG Manta

Reply #3
Prikaz rebra u korijenu krila (rađena su od topolovog špera).
Plankirana gornja strana i izgled jedne polovice krila.
Početak brušenja tip-a u profil

Odg: DLG Manta

Reply #4
U ramenjaču je ulijepljena fiber šipkica 2,5mm, jer sam u žaru borbe zaboravio produžiti jelovu ramenja ču do kraja  :D.
Na isti način je izrađena i druga polovica krila i sve skupa je slijepljeno.  Spoj krila između ramenjača je ojačan V ojačanjem od špera 5mm.
(flaperoni su u početku izgledali ovako, a tada mi se desila nesreća, slomio sam jedan flaperon a u našoj prodavnici balze više nije bilo ni ivera, tako da sam bio primoran izraditi flaperone na jedan drugi način, no o tome kasnije)

Odg: DLG Manta

Reply #5
Rebra u donjem dijelu sam odlučio pojačati balzom (V oblik), rezanom pod 45°stupnjeva.
Ispuna između ramenjača je popunjena balzom sa okomitim godovima.

Odg: DLG Manta

Reply #6
Bravo Žele ,pravi modelarski zahvat....svaka čast na volji  8)...LP
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: DLG Manta

Reply #7
Super je, s ćim si ljepio?
Spektrum dx7s i razni modelčeki

 

Odg: DLG Manta

Reply #8
Živio Barba!
Da nastavimo, horizontalac i vertikalac su izrađeni od 3mm balze. Težina je skinuta bušenjem rupa. U horz. je ulijepljena traka fibera širine 4mm (izrezana od rashodovanog štapa za pecanje ;))
To je vidljivo na drugoj slici.
 I horz. i vert. su ostakljeni 18gr staklom.


Odg: DLG Manta

Reply #10
Hvala ti puno! Išlo bi i s cakom jel? Osim plankiranja i važnih mjesta.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: DLG Manta

Reply #11
Trup je rađen na slijedeći način:
Gondola trupa:
 izrezao sam uzdužnice od balze debljine 2mm i širine 4-5 mm.
Preko polukružnih šablona lijepio sam uzdužnice tako da sam dobio dva ''čamca'' koja su se na kraju slijepila u jednu cjelinu. Sve to je lijepljeno CA ljepilom. Vrh trupa je ''otokaren'' brusnim papirom na stolnoj bušilici.
Na dno trupa sam ulijepio fiber šiškicu 2mm zbog dodatne čvrstoće.
Sve je na kraju ustakljeno sa dva sloja 48gr staklenim platnom.
U dnu gondole ''Parkside dremelom'' su napravljena ležišta za servoe

Odg: DLG Manta

Reply #12
Hvala ti puno! Išlo bi i s cakom jel? Osim plankiranja i važnih mjesta.

Tako je Toki. No ponekad određena operacija zahtijeva više vremena, a CA ljepilo ne dozvoljava baš previše manipulacije.
Drvofix je zakon za mnogo toga. Nije on ni previše težak jer u konačnici, vlaga iz ljepila ispari i dobije se daleko manja težina nego kad smo ga aplicirali.

Odg: DLG Manta

Reply #13
Hvala ti, defnitivno budem iskoristio ovo znanje.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: DLG Manta

Reply #14
Nastavak na gondolu trupa je iskorišten od obične kederice. I opet fiber kederica. Prvo zato što je neuporedivo jeftinija od karbonskih, a drugo zato što karbon u pojedinim slučajevima zna praviti smetnje prilikom prijema signala.
Na slikama je vidljivo kako je riješeno pričvršćivanje krila za trup.
Iskoristio sam dva cilindrična elementa za spajanje namještaja. Promjera su 5, 5 mm, a unutrašnji navoj paše za vijak 4mm. U prodavnici je to koštalo smiješne 3KUNE, i vijci i čaure.
Mjesta gdje su bušene rupe ojačana su odsječenim dijelovima drugog ribičkog štapa i lijepljeno epoxyjem. Činilo mi se čvršćim načinom od kevlarskog rovinga. I kevlar je ubačen na kritičnim mjestima (hvala Diogenu ;))