Skip to main content

Topic: Balonom u svemir (Read 12950 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Balonom u svemir


Ovih dana po drugi put naša ekipa je upriličila slanje balona u svemir nekih 30-ak kilometara u svemiru ili kako neki vole reći početak svemira. Balon je "lansiran" na području općine Široki Brijeg i sonda sa mini opremom (kamere (GoPro) i još ponešto navigacijske opreme) je uspješno spuštena nekoliko kilometara južnije i uspješno pronađena uz pomoć GPS signala i "bespilotne letjelice"








evo i video priloga:


http://www.youtube.com/watch?v=zk1QUtBBMRY&feature=youtu.be&list=UUax9MWWdaIT13PZ0hSlEmEw

Odg: Balonom u svemir

Reply #1
Kako ste izmjerili visinu od 30-tak km?
D.

Odg: Balonom u svemir

Reply #2
Da i mene baš zanima...
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Balonom u svemir

Reply #3
GPS uređaj na dronu

Odg: Balonom u svemir

Reply #4
GPS uređaj na dronu
GPS koji mjeri preko 18 km visine smatra se opremom za oružje.

30 km visine to je jako daleko od Svemira koji počinje na nekih 400 km, a tlak zraka nije više mjerljiv na više od 100 km. Balonom nije moguće ući u Svemir jer je balon aerostat i "pliva" u atmosferi.
Svjetski rekord je 58 km i to je tehnološki zahtjevno.

Slike koje ste postavili ovdje su sa visine ne veće od 10 km (vide se baze cumulasa i sjene, detalji terena mogu se provjeriti po rezoluciji na GE i slićno) itd..
Meteo baloni  idu do nekih 16 km i onda perforiraju, za veće visine korisni teret je jako malen, a temperature na 30 km idu ispod -50 C. ( http://vrijeme.hr/aktpod.php?id=sonda&param=maksimir )

Nebi vam htio pokvariti veselje jer ste napravili poduhvat, pogotovo ako se mogu dobit neki šoldi za GSS ili slićno, no na ovom Forumu su flyfreakovi pa neke stvari treba malo jače opravdati  ;)

Damir


Odg: Balonom u svemir

Reply #5

Svaka čast dečkima sve pohvale na projektima !!  :)

Pri ovakvim i sličnim letovima obično se u opremu stavlja barograf , tako da se sa sigurnošću može izmeriti postignuta visina..


Felix Bamgartner i njegov skok sa ruba svemira , naravno uz takve sponzore sa svemirskom tehnoligijom bilo bi čudo da nije uspio !
Red Bull Stratos - Space Jump LIVE Stream Video [FULL] - Felix Baumgartner - Oct 14,2012

vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Balonom u svemir

Reply #6
Bilo bi čudo da nije uspio?


PZ, ja sam mislio da vi nešto i znate uzevši u obzir vašu prošlost i pozadinu...ovakvu glupost provalit, prestrašno
Ste gledali uopće prijenos?

Odg: Balonom u svemir

Reply #7
zed , ne znam čemu se čudiš naravno da kod svih ekstremnih pokušaja obaranja rekorda nešto može poći kako ne treba , zato je i rečeno pored njegovog iskusttva ekipe stručnjaka koji ga prate , da ČUDO bi bilo da nije uspio.... a uspio je u jednom skoku oboriti više rekorda , jedini koji vezan ua ovaj skok nije bio rekordni je dužina slobodnog pada ... , naravno da sam gledao prijenos ... osim rotacije koja bila u slobodnom padu sve je prošlo ok.. , čovjek ima dugo godina ekstremne skokove i sponzore koji ga pokrivaju u svemu..
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Balonom u svemir

Reply #8
Znam ga osobno pa me malo vrijedja kad netko napise tako nesto...
Iz rotacije u slobodnom padu se ne bi izvukao nitko osim njega, garantiram.

Odg: Balonom u svemir

Reply #9
Sve je to samo dobra reklama!

A to da se nebi izvukao, nebi nitko, kao i sto nije niti on!

Pri toj brzini da se poceo rotirati, od njega bi ostale samo pljeskavice i u startu bi bio u nesvijesti!

Odg: Balonom u svemir

Reply #10
Pa rotirao se pri tom skoku, sta nije? I izvukao se..

Odg: Balonom u svemir

Reply #11
Njega smo vidjeli samo u skoku i na sljetanju, a to u meduvremenu sto su podizali napetost u bogatoj red bull reklami, to je drugo!

Odg: Balonom u svemir

Reply #12
Pa jasno se vidi na 1:02:50 na dalje da se rotirao i onda stabilizirao

Odg: Balonom u svemir

Reply #13
Samo pogledaj kojom brzinom je padao! Da se rotirao tako pa bubrezi bi mu izletili svaki na svoju stranu!

Na snimci se samo nesto svijetlece, po malo u obliku covijeka koji se rotira :D

Ja ne vjerujem da bi ljudsko tijelo izdrzalo te sile, pa ljudi u sudaru s 50kmh samo cimnu vratom pa zavrsi kobno!

Prozivio sam u zivotu malo zesce G sile, pa mislim da on to pri puno vecim silama nikako nebi ziv i u komadu izdrzao!

Odg: Balonom u svemir

Reply #14
Naucio sam u zivotu da 20% slucajeva ljudi kaze istinu, 10% njih kazu samo kada se zajebu, 40% preuvelica i u 30% slucajeva lazu!

Tako da i u ovom slucaju su morali potpalit gledanost i reklamu samog red bulla!