Skip to main content

Topic: SD team testiranja (Read 341657 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: SD team testiranja

Reply #1575
Kod izrade antena ako se poštivaju pravila struke uvijek treba koristiti materijal koji je dobar vodič odnosno čiji je specifičan otpor mali ili bolja provodljivost.
Kada su u pitanju niže freq.... radi dobrih mehaničkih svojstava i odlične provodljivosti u praksi se upotrebljava aluminijum i bakar.
Kod višljih radi se posrebljivanje površine antena radi bolje provodljivosti-odnosno korisnosti antene.....
Zašto srebro---zato što je gotovo najbolji vodič struje....
Skin-efekt je ključan kada je u pitanju korisnost antene na određenoj freq......
U osnovi materijali koji se predlažu u koje kakvim gradnjama na netu kao što su žica iz co2 aparata za varenje,pocinčan lim,željezni lim,mesingani lim i slično su  promašaj. ;D
Antena koja je napravljena s tim materijalima će raditi ali kako??? >:(

Ako se nemože koristiti posrebreni materijal,slijedeći na listi bi trebao biti bakar pa aluminij..

 

Odg: SD team testiranja

Reply #1576
@ frankycr0: patch antena je linearne polarizacije;  nekada smo bakar posrebrivali tako da bi ga ubacili u istrošen fiksir.. što i nije davalo loše rezultate, konkretno radili smo koaksijalne rezonatore za UHF.. e sada gdje ćeš danas nači istrošen fiksir ?  :D

@4tm: možda obični vitroplast sa bakrom (jednostrani) nije loš izbor ? Lako dobavljiv, lako se obrađuje i nije skup.

Damir

Odg: SD team testiranja

Reply #1577
Frankycro, otkud su ovi t motor propovi? Ja sam takve nedavno uzeo na ebayu za test, mozda nekad sklopim LTF quad ako ce bit love. Ali nisam ih jos stigo namontirat na motor, da usporedim potisak i vibre, te potrosnju u odnosu na one sa rc timera koje ljudi imaju na quadovima.

Odg: SD team testiranja

Reply #1578
Quote
@ frankycr0: patch antena je linearne polarizacije;  nekada smo bakar posrebrivali tako da bi ga ubacili u istrošen fiksir.. što i nije davalo loše rezultate, konkretno radili smo koaksijalne rezonatore za UHF.. e sada gdje ćeš danas nači istrošen fiksir ?  :D

@4tm: možda obični vitroplast sa bakrom (jednostrani) nije loš izbor ? Lako dobavljiv, lako se obrađuje i nije skup.

Bila su to vremena Damire kada nije bilo neta.... :)

U pravu si za vitroplast, pogotovo jer na netu ima raznih online kalkulatora za izračun mikrovalnih antena....
Standardna debljina od 1.6mm s slojem bakra od 35u je ok pogotovo ak se ispolira, osobno sam se igrao na 10ghz s istim i uz podnošljive gubitke....za modelarsku uporabu i više nego OK... :)
Može i 1mm ili 0.8mm debljine.
Franky ak trebaš samo javi koliko pa ti pošaljem.

Postupak posrebljivanja nije prezahtijevan a niti preskup.....uz malo truda ide bez frke....

Odg: SD team testiranja

Reply #1579
@ frankycr0: patch antena je linearne polarizacije;  nekada smo bakar posrebrivali tako da bi ga ubacili u istrošen fiksir.. što i nije davalo loše rezultate, konkretno radili smo koaksijalne rezonatore za UHF.. e sada gdje ćeš danas nači istrošen fiksir ?  :D

@4tm: možda obični vitroplast sa bakrom (jednostrani) nije loš izbor ? Lako dobavljiv, lako se obrađuje i nije skup.

Damir


Pa i ja bi rekao da je linearne polarizacije ali sam uočio da je na patcherica.png naslovljeno sa 2,4GHz LHCP Patch Antenna e sad ovo LHCP bi trebalo značiti left hand circular polarization a u nastavku još i patch pa me to malo zbunilo.

Da, stvarno, gdje nabavit istrošen fiksir?  :)
Mislim da ni nema neke posebne potrebe za posrebrivanjem za ove antene u modelarstvu, dost dobri rezultati se dobiju i bez tog ali za ganjanje nekih maksimuma za koje btw večina nas ni nema potrebnu opremu je ipak potrebno a i na oči lijepše izgleda kada je posrebreno.

George neznam gdje ih je kupio, to sam dobio da isprobam i balansiram, ali iz iskustva znam da taj propeler može izvuči max amperažu iz motora za svoju veličinu, naravno na max gasu i nije baš efikasan ali može dat svejedno više potiska, nije baš za ltf, to više teretnjak za grdosije od motora iako ako češ ga držati u efikasnom dijelu krivulje može za ltf naravno ako motor ima dovoljno momenta da upravlja s njime  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: SD team testiranja

Reply #1580
Pa i ja bi rekao da je linearne polarizacije ali sam uočio da je na patcherica.png naslovljeno sa 2,4GHz LHCP Patch Antenna e sad ovo LHCP bi trebalo značiti left hand circular polarization a u nastavku još i patch pa me to malo zbunilo.
Da točno, sada vidim da postoji i opcija CP sa patch antenom, ali se stvari kompliciraju (kopleri, pomak faze i sl):
http://en.wikipedia.org/wiki/Patch_antenna#Circular_polarization

Možda bi se moglo probati ovo sa prorezima..tko zna što bi dobili. Ne znam zašto je trenutačno CP toliko u modi, u literaturi sam našao jedino da je prednost izbjegavanje smetnji u slućaju kiše. Na 2,4 GHz bi to imalo smisla (radari za kišu i oblake  rade na oko 3 GHz pa im zapravo i treba taj efekat).
Na 2,4 najbolje mi je radila double biquad, cornerica , pa čak i antena od pringlsa 'pringltena' radila je ok, još negdje imam jednu sačuvanu, ali je to za RC previše usmjereno. Mislim da ovo za SD team testiranja nema  značaja, samo vam gnojim temu  :D
Damir

Odg: SD team testiranja

Reply #1581
Damire svaki stručan tekst na bilo koju temu vezano uz letenje je dobro došao.
Dosta ljudi čita stručne postove ali malo ih se uključuje u rasprave.
Ja sam uz vas dosta naučio a vjerujem i drugi nešto iz ovoga threda...
Stoga samo deri mislim da ima još prostora za poboljšanja... ;)

Odg: SD team testiranja

Reply #1582
Immersion ima zanimljivu CP patch antennu.
13 dbi, ide daleko (navode odlicnu sliku preko 10 km) ali za mene bez Diversity/AT 35 stupnjeva je dosta usko ( osim ako 4tm ne cilja).


5.8 GHz SpiroNET Patch Directional CP Antenna (RHCP)
Retail Price: $68.99
This 5.8GHz Circularly Polarized patch antenna was custom-designed, with no expense spared, for the FPV market. Light enough to be mounted directly onto an LCD headset, or directly onto the front of one of our Uno, or Duo receivers.
This antenna will breathe new life into the CE-Legal 25mW systems, allowing multi-km range with ease.  For 600mW systems, its time to start worrying about the range of the control link, since with a combination of this antenna, and a spiroNET omni, the video range can greatly exceed the control range of most 2.4GHz radios.

    Precision manufactured with very tight tolerances and 100% tested on a professional antenna tester (Rhode & Schwartz) to ensure maximum range and performance.

    SMA connector compatible with all FatShark/ImmersionRC 5.8GHz products sold to date.
    Right-hand circular polarization
    5.8GHz ISM Band
    13dBi gain
    Beam width 35 degrees (H + V)
    F/B Ratio 26dB
    VSWR < 1.5:1 (5740 - 5860MHz)
    Impedance 50ohms

Dimensions: 92mm x 92mm x 10mm

Weight: 54g

Odg: SD team testiranja

Reply #1583
Prva ruka za novi x8 lf je upravo sastavljena i testirana........ukupna težina s svime  (1xcijev,2xmotora,2propa,2reglera,kablovi....), spremno za montažu manje od 300grama...... ;D



Odg: SD team testiranja

Reply #1586
Cestitke Sparrowu na prvom letu,
kako znam da vec odlicno leti Zagija ne sumnjam da ce vrtiti quada kao od sale vrlo brzo.

KK2 je pilotski kontroler.

Unatoc kisnom danu i oblacnom vremenu danas sam malo letio kockicu,
ista lokacija kao i Zagi XL neki dan.



Odg: SD team testiranja

Reply #1588
S praksom dolazi sve u prste i glavu, prvi let uspješan  :)

Drama s novom serijom T-Motor propelera, kopter se želi raspast u zraku, evo zašto:

http://www.youtube.com/watch?v=f-ID0hZ2Oks

Ali sredit ću ja to, neke već jesam, samo treba vremena, ali to onda više nisu T-Motor, to su onda hand finished & 100% balanced CF professional propellers by frankycro :)
Nebi ništ rekao da su jeftini, u biti imam tu i 17x5 kopija T-Motora koji su u puno boljem balansu nego ovi, strava od 6 komada svih 6 u gadnom debalansu, sad ću ih razotkrit :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: SD team testiranja

Reply #1589
Sramota,raskrinkaj ih molim te...Kad već imaš toliko novaca probaj sa Foxtecha njihove Supreme propove,čujem da su super,ako ne I bolji od Tmotor ...u svakom slučaju nemaju šupljinu unutra ispunjenu materijalom razlićite gustoće ko zna kak to djeluje

http://www.foxtechfpv.com/foxtech-supreme-cf-propeller15x5-p-1185.html
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.