Skip to main content

Topic: SD team testiranja (Read 341685 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: SD team testiranja

Reply #2385
Napravio sam večeras još jedan kratki test BEC-a 5V
Napojio sam ga s 6s batkom te izmjerio moguće smetnje zbog toga što je switchig tip, bez opterečenja i s opterečenjem.
Spajao sam ga direktno na pločicu zaobilazeći original stabilizator napona 7805 koji se nalazi u rx rc305, napajao boscam 200mw, 600mw i 800mw tx- nema smetnji.
Napon pri teretu od 2A gotovo da nije pao ništa.

Ovdje bi dodao jednu napomenu: slike prikazuju testiranje na konduktivnu smetnju, tj slučaj kada se smetnja prenese na drugi uređaj preko vodova napajanja.
Najčešće je to onemogućeno blokirajućim kondenatorima na vodu napajanja.

Problem kod impulsnih (switching) UBEC (SBEC) je izuzetno visok novo radijativnih ( isto tako kapacitivnih i induktivnih) smetnji koje mogu smetati elektroničkim uređajima u neposrednoj blizini, ovdje mislim prvenstveno na prijemnike bez obzira da li su analogni ili digitalizirane obrade signala.

Na sljedećem youtube testiram jedan mali UBEC od 3A: na svakih 340 kHz sije sasvim lijepu smetnju i tako harmonički do nekoliko MHz; to može zbuniti prijemnik bez obzira na kojoj frekvenciji jer utježe na MF sklopove prijemnika isto tako može potaknuti impulse na sabirnici CPU ako je prijemnik digitalni, pa čak ga i 'zblesirati'. Najčešća maniferstacija ovakve sametnje je smanjen domet ili povremeni 'ispadi' u radu prijemnika. Na Youtube se vidi da je razina smetnji promjenljiva obzirom na potrošnju, ali postojerća sve dok se ne iskljući UBEC.
Način na koji se radijativne smetnje smanjuju je oklapanje UBEC-a i uzemljenje na (-) .

EMI BEC

Damir

 

Odg: SD team testiranja

Reply #2386
Stigao mi je ESC HK Blue Series 40A za avion, koliko vidim on ima switching BEC, zasad sam ga isprobao na stolu, programirao i sve radi ok. Dali bi bilo poželjno njega oklopit u alu foliju pa spojit oklop na masu?
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: SD team testiranja

Reply #2387
Sorry kaj upadam. U principu uvijek oklopi, ništa ne košta. Za sad sam već riješio podosta "duheka" sa folijom (alu ili bakar). Ali naravno treba biti obavezno UZEMLJENA tj spojena na masu.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: SD team testiranja

Reply #2388
Stigao mi je ESC HK Blue Series 40A za avion, koliko vidim on ima switching BEC, zasad sam ga isprobao na stolu, programirao i sve radi ok. Dali bi bilo poželjno njega oklopit u alu foliju pa spojit oklop na masu?


Imao sam ga na Talonu, tjerali smo ga na 6s i isli 12 km daleko, odlican, poslije smo mu malo pojacali hladjenje (orginal je dovoljan ali smo isli u crveno),
poslije smo zamjenili za veci BlueSeries.
Do sada jedni od najpouzdanijih ESC, na avionima vecinom njih koristim.

Manji od 30A mi je na wolf v1,wolf v4,skymule 2x...

Odg: SD team testiranja

Reply #2389
Damire video za 5+.
Kada se radi o sofisticiranijim letjelicama tada je ovo jedan od gorućih problema bez obzira na oklapanje invertera.
Mislio sam prokomentirati moguće probleme kod uporabe ovakvih bec-ova te kako se zaštititi od mogučih problema.
Mjerio sam smetnje (harmonike na spectralcu)i na našim uvjetno rečeno gluhim prijemnicima za fpv pa i na rx za upravljanje ( u mom slučaju frsky x8r), iste naravno postoje na 2.4ghz i na 5.8ghz ali u ovom slučaju nisu opasne po gubitak signala....(mjereni primjerak)
Kada je u pitanju veći model letjelice tada se bec treba udaljiti od prijemnika što dalje moguće i ako se može oklopiti cu folijom koja je spojena na zajedničku masu, mislim da je puno veći problem kada je u pitanju skučeni prostor i karbonsko ili metalo tijelo....
U svakom slučaju nužno je dobro promisliti prije uporabe ovakvih bec-ova i na koji način ih i gdje smjestiti na modelu s što manjim utjecajem na sigurnost leta....


Ajmo dečki pišite iskustva...(posebice negativno ako ima..)

Odg: SD team testiranja

Reply #2390
Ja neman nista pametno za rec al ovako opcenito se moran izjasnit da upijan ko spužva svako slovo sa ove teme i smatran da je jedna od korisnijih/informativnijih/zanimljivijih na forumu.
Thumbs up za ekipu  :)
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: SD team testiranja

Reply #2391
Ja sam zapravo 'falia cili balun', ali evo da ispravim  :( !
Mislio sam zapravo reči - da li nam trebaju UBEC, SBEC i slićni mogući izvori kvarova i smetnji?
Po meni - ne !

Danas imamo dobar izbor raznih LiPo baterija, servači i prijemnici koji rade na HV, tj. 2S nisu nikakva rijetkost i lako se nabave.
Čak i 1S postaje pomalo 'standard' za DLG. Staviti 2S u čukca i onda neki BEC da radi na recimo 5 V, ma to je nepotrebno, jer svi servači i prijemnici za F3K, mali i lagani rade na 1S.
Tako i ja radim, eto za prijemnik piše - do 300 metara, ovdje na  Friku imam jubito gdje se vidi da leti puno dalje, a da je u njemu bio 2S i UBEC..ne znam i nebi isprobavao!

Praktički za sve modele, od motornjaka, multirotora, FPV moguće je po meni uz malo truda iskombinirati još po jednu liniju potrebnog napajanja za neki dio elektronike u modelu (imamo i telemetriju koja nam javi pad napona, zar ne ?) i eliminirao si UBEC, SBEC..

Uostalom, ako ti se baterija isprazni..ne pomaže ti ni UBEC, a sa dodatnim sklopom potrošiti će se i brže !

Eto, 4TM, uletili smo ti malo u temu testiranja, pa ti sada pošto si stručnjak za ovo područje, moderiraj i usmjeravaj da nam bude  što manje smetnji i padova..  ;)
(onaj SBEC iz mog videa gore srušio mi je jedan elektro-trener i osramotio me pred ljudima  :'( )

Damir

Odg: SD team testiranja

Reply #2392
Ima se tu svašta za reći pa i probati, zaključak glasi: izbjegni bilo kakav regulator u modelu ako možeš, kada to nije opcija tada  poštivaj pravila struke.....
Na početku samogradnje važno je odrediti točne parametre cijele potrošnje modela i svih njegovih komponenti(snaga, naponi, dimenzije i težina, hlađenje, odziv, smetnje i sl.)
Ako možeš upotrijebi linearni regulator napona(problem disipacija) ako ne tada oklopljeni switch postavljen što dalje od rx-a, magnetometra, gps-a,  i kontrolera....Na kraju osnovna ideja koju je Damir već spomenuo je: ne komplicirati setup ako nije nužno....video konkretnoga testiranja s analizatorom kada ufatim vremena za obradu... :)


Odg: SD team testiranja

Reply #2393
Stigao mi je ESC HK Blue Series 40A za avion, koliko vidim on ima switching BEC, zasad sam ga isprobao na stolu, programirao i sve radi ok. Dali bi bilo poželjno njega oklopit u alu foliju pa spojit oklop na masu?


Imao sam ga na Talonu, tjerali smo ga na 6s i isli 12 km daleko, odlican, poslije smo mu malo pojacali hladjenje (orginal je dovoljan ali smo isli u crveno),
poslije smo zamjenili za veci BlueSeries.
Do sada jedni od najpouzdanijih ESC, na avionima vecinom njih koristim.

Manji od 30A mi je na wolf v1,wolf v4,skymule 2x...

Ja manje BlueS (od 30A) imam na BRX Qcopteru samo su flešani sa simonk, rasturaju po pitanju kontrole motora (bolje od Tigerovih).
Dali ti je bio oklopljen BlueS 40A kada si išao 12km?
I to je bilo predpostavljam sa EzUHF i Imm600mW 5G8 koliko me sječanje služi?

Damire - predpostavljam da ti je RC veza otkazala (ili je RX zaglavio), na kojoj si frekvenciji upravljao tj koja stanica/RX?

Ja dosad imam jedino iskustva (što se tiče 2,4GHz) da Spectrumovi reciveri (original) ne vole baš prisutnost BEC-ova, tj. drastično se smanji domet kada je prisutna smetnja od BEC-a, pa stoga baš nisu za neku preporuku na multirotoru koji je za snimanje, evo recimo samo mali Zen gimbal ima ukupno 3 stepdown regulatora, ulazni koji daje 12V, i onda još 2 koja daju 3,3V i 5V (za GoPro), PMU od naze je isto SBEC, večina VTX isto SBEC, pa onda još ESC-i (njihovi SBEC-ovi ako su takvi) i onda još njihov pogonski rad (8 ili 16kHz) - znači na takvoj letjelici je min broj BEC-ova 5 i to je pod uvijetom da ESC-i imaju linearne, dakle to je max pojednostavljeno a još uvijek ih je 5 ali zna biti i više, zna biti i za koje kakve dodatne elektronike, serva, ili LEDice npr. -  to je kad se sve zbroji jedna džungla frekvencija i smetnji i predpostavljam da u takvim uvijetima rade pravilno jedino sustavi tj. modulacije RC veze koje su dovoljno dobro i kvalitetno rješene za borbu od raznih smetnji/utjecaja.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: SD team testiranja

Reply #2394
ovako nešto... ;)

Odg: SD team testiranja

Reply #2395
@francy
da EzUHF i immersionRC 5.8,
ja ne koristim nikakve oklope i sl jer ti ja to ni ne znam napraviti.  :)




Odg: SD team testiranja

Reply #2396
Toni
To je primjer industrijske minijaturizacije, nemože bit manje, lakše i efikasnije ali svejedno ima nekoliko integriranih step down regulatora, ovi što se ne vide su u gimbalu i kameri, često puta su to low noise komponente koje se koriste kada je sve integrirano (kao recimo matična ploča laptopa, smartphonea ili sl.) i nema štednje na njima, jednostavno su preblizu sabirnicama i kada nebi bili "low noise" to ništa nebi radilo, također cpu-i i ostala radna digitalna elektronika mora biti prilagođena, jedna od najčeščih stvari koja se koristi je "spread spectrum".
Phantom 2 je bila leteča kamera ali je bogami Phantom 3 zato leteči kompjuter  :D
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: SD team testiranja

Reply #2397
Damire - predpostavljam da ti je RC veza otkazala (ili je RX zaglavio), na kojoj si frekvenciji upravljao tj koja stanica/RX?
Radio sam na 2,4 sa FrSky: čim bi se model malo udaljio - počeo bi ludovati !
Kada sam uklonio SBEC , onaj sa gornjeg Youtube, sve je proradilo OK i radi već godinama.

Smetnja je bila radijativna i to direktno na servo elektroniku (zamisli, ne na prijemnik, motor i OPTO su radili bez greške !)

Kasnije sam grešku ponovio u radioni i tako je otkrio. NO UBEC; NO SBEC.. :D

Damir

Odg: SD team testiranja

Reply #2398
Pošto sam apsolutni početnik, imam jedno pitanje... Ima li smisla omotati esc na multirotoru u alu foliju da bi se smetnje smanjile? Recimo u vidu poboljšanja rada GPS ili smanjenje smetnji magnetometra?

Odg: SD team testiranja

Reply #2399
Nije loše ni oklopiti ali za magnetometar je najbolje da je dalje od izvora magnetizma (i žica kroz koju teče struja je izvor magnetizma, a pogotovo pogonska), dakle podigni ga barem jedno 10ak cm u vis od bilokakve elektronike ili žice (osim njegove naravno). A što se tiče rada GPS-a, signal će prije ometat kamera tj pravilnije je reči cpu kamere, i video link na 1,2GHz, ni najjeftiniji ESC-i koje sam dosad imao mi nisu špricali tako da bi trpio GPS signal, ali to još uvijek nije pravilo da je nemoguče.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis