Skip to main content

Topic: Mini Tricopter (Read 81248 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Mini Tricopter

Reply #45
moj trikopter nije sklopiv, ne muči me to, pa se nisam ni zamaral s tim.....

nema nikakve tajne, doslovce kak piše, natrimal sam na stanici model prema sebi(malo navukel na sebe horizontalac) tak da zadnji motor pali sa malim zakašnjenjem u odnosu na prva dva, jer on nosi manje zbog težišta kakvo je....
u biti to se vidi samo kad dam gas prvi put, prvro se upale prva 2 motora i tek onda zadnji, u zraku svi reagiraju isto samo zadnji radi na manjim okretajima zbog subtrima na horizontalcu

Tomislav, ovaj video kaj si stavil je WOOW, snimka je savršena, i dosta napeta za pilota kolko vidim  :)

e sad slijedi odluka kaj uzeti za FPV......

Odg: Mini Tricopter

Reply #46
pogledaj u živo od davora fpv opremu, blizu ti je a ima cijeli set pa da vidiš jel ti paše tako nešto,
onda se lako odlučiš.

u globalu,
gledaš da ti je video TX na 900MHz ili 1.3 GHz, pa nema preklapanja sa 2.4,  ne treba ni pretjerivati sa snagom.
naočale - koliko para toliko muzike, obrati pažnju na njihov FOV pogotovo (ili kako navode npr. 50 inch TV at 2 m)
nema potrebe u početku za nekim patch antenama jer ne vjerujem da budeš odmah zašiljio na koji kilometar, jer onda treba paziti i na antenu od stanice...
tako da je dovoljno ono što dobiješ sa video TX/RX

Odg: Mini Tricopter

Reply #47
znam kaj ima davor....
mi u VŽ-u imamo klub u kojem se sastajemo minimalno jednom tjedno, tak da smo svi VŽ modelari dosta povezani....

nego mene zanima drugačiji raspored ulaganja u FPV komponente.....

GoPro HD kamera, video link oko 400mW na 1,2/1,3GHz  i jeftine naočale 320x240......  ;D

odgovorno tvrdim, da nema razlike između kineskih naočala 320x240 i 640x480..... u "modelarstvu" ;D
optika je ista, kučište je isto, samo je razlika u rezoluciji, kaj se na FPV-u  bude jedva zamjetilo.....
mučil me jedino podatak koji se pronašao na stranim forumima, da u 320x240 rezoluciji nije moguće vidjeti dobro eagle tree OSD, kaj se pokazalo ko čista glupost
nema razlike u podacima na OSD-u kod raznih rezolucija....
osim toga FOV(kut gledanja koje oko gledaoca zatvara sa rubovima ekrana) je dikertno vezan za veličinu ekrana i udaljenost tog ekrana od očiju.... i ništa više.....
dosta kineskih proizvođaća lažu strašno kod tog FOV-a, recimo 50 inča na 3 metra udaljenosti je virtualni ekran, a FOV je 46 stupnjeva  :D :D :D :D :D
dovoljna je velicina ekrana, udaljenost do njega i malo matematike iz osnovne škole(pitagorin poučak) da se izračuna pravi FOV


prava razlika u rezoluciji bi se vidla da se gleda neki filmić prek njih, a pošto mi ne trebaju za to, ne mislim bacat nepotrebno novac....

napomenul sam kineske naočale, u to ne podrazumjevam poznate marke

meni je dovoljno da ja preko naočala vidim normalno onu okolinu u kojoj se nalazi model, a bitno  mi je da se snima u HD-u na kameri jako kvalitetno....
tak i tak čim dobim naočale(koje god odlučim) rastavljam ih na dijelove...... i ugrađujem si ih u skijaške naočale(masku za oči) tak da ih podesim kak mi paše i da bude savršen mrak jer ju budem prefarbao u crno.....


tak da znam točno kaj želim, ali mi se ne žuri, jer to mislim kupovat samo jedamput  :)

Odg: Mini Tricopter

Reply #48
slažem se, ne treba pretjerivati,
ja isto imam jeftine cvike, oko 800kn, a ima ih od preko 2000 kn,

dobra je to fora sa ski naočalama, vidio sam to već:





link:  http://rcexplorer.se/page14/goggles/goggles.html


kao i ti, pikiram GoPro HeroHD kameru, jer osim širokog kuta, te visoke reze od 1080p 30Hz, snima i 720p na 60Hz
pa možeš dobiti onaj efekt usporenja, kada konvertiraš na 30,
već sam linkao na taj filmić, di lik tricopterom snima onaj avion iznad jezerca....


a na tom sajtu je i ok vodič za FPV
http://rcexplorer.se/page14/FPV/FPV.html

kinezi vole pretjerivati sa FOV, no nije to ni baš pitagora kako veliš,
pošto naše oči ne mogu akomodirati sliku na 2cm blizine, pa mora biti leća između....
dakle FOV ovisi i o leći, zbog njenog faktora uvećavanja a ne samo o dijagonali ekrana.
nešto tipa ovoga:


Odg: Mini Tricopter

Reply #49
e to....

koje naočale imaš? daj malo info....

tu oko mene svi imaju neke skupe oko 2000kn na više.....

pa mi nisu zanimljive tolko  ;)

Odg: Mini Tricopter

Reply #50
ma nema frke, budemo se negdje sreli pa ih i probaš,
(ne prodajem ih nikako, da ne ispadne da ih uvaljujem jer su meni ok.) čisto da vidiš jel ti odgovara ta jeftinija klasa.
pogotovo kada buš ih ti razmontiravao i montirao u ski cvike, onda možeš dosta toga prilagoditi sebi.
ja sam npr ove rastavio jer me zanimalo jesu li unutra 2 lcd-a ili 1 pa ima prizmu koja dijeli sliku na 2 oka,
2 su ekrana, pa se onda može i fino podesiti razmak ako nekome treba, uglavnom, da se kemijati s cvikama, te vjerujem da se mogu dobiti dobri rezultati,
ne pričamo za gledanje filmova jasno, nego za FPV, ono dole je zemlja, gore nebo, horizont između, objekt snimanja u kadru i sve 5, a HD snimak se radi na modelu :)

Odg: Mini Tricopter

Reply #51
kinezi vole pretjerivati sa FOV, no nije to ni baš pitagora kako veliš,
pošto naše oči ne mogu akomodirati sliku na 2cm blizine, pa mora biti leća između.... dakle FOV ovisi i o leći, ne samo o dijagonali ekrana.

normalno da ovisi o leći, ali FOV se odnosi na dimenzije virtualnog ekrana, FOV kod normalnog televizora se mjenja kak se mjenja udaljenost osobe koja gleda TV

tak da je FOV kod naočala dosta subjektivan.... nekome izgleda da je udaljenost do virtualnog ekrana 1m, a nekome 1,5..... uglavnom podatak o FOV koji je naveden jako često nema veze s razumom.....   to pogotovo kod kineza.... a FOV bi trebala biti čista matematička računica..... samo kod virtualnog ekrana lako dolazi do pretjerivanja u blizini, tj. daljini ekrana od osobe

Odg: Mini Tricopter

Reply #52
ma nema frke, budemo se negdje sreli pa ih i probaš,
(ne prodajem ih nikako, da ne ispadne da ih uvaljujem jer su meni ok.) čisto da vidiš jel ti odgovara ta jeftinija klasa.
pogotovo kada buš ih ti razmontiravao i montirao u ski cvike, onda možeš dosta toga prilagoditi sebi.
ja sam npr ove rastavio jer me zanimalo jesu li unutra 2 lcd-a ili 1 pa ima prizmu koja dijeli sliku na 2 oka,
2 su ekrana, pa se onda može i fino podesiti razmak ako nekome treba, uglavnom, da se kemijati s cvikama, te vjerujem da se mogu dobiti dobri rezultati,
ne pričamo za gledanje filmova jasno, nego za FPV, ono dole je zemlja, gore nebo, horizont između, objekt snimanja u kadru i sve 5, a HD snimak se radi na modelu :)

imaš link di si ih kupil možda?

Odg: Mini Tricopter

Reply #53

imaš link di si ih kupil možda?

imam, evo nisu 800kn nego 900, znao sam da je ispod soma bilo nešto.  ipak dosta jeftino :)

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=190276



Uploaded with ImageShack.us

ma mene zanima kako u živo leti taj triki, prije nego složim svoga, da ne polomim odmah.
na simulatoru nema beda, no da ne bi bilo iznenađenja na prvom letu, bolje da ja to pogledam kako tebi ide,
pa ti ponesem i cvike skupa sa TX/RX pa probamo montirati i vidiš kako se nosi sa time, čas posla.


Odg: Mini Tricopter

Reply #54
kad dolaziš?  :)

tvoj trikopter je skoro spreman za let?
ako podešavaš trikopter prvi puta zna biti dosta zeznuto, moj prvi mi je zadao dosta muka prije nego je poletio(svjedok "Rob590")  ;D .....
drugi je išel već puno bolje, a treći iz prve.....
tak da ak imaš sve dijelove skopi svojeg i ponesi, da ne lupaš trikopterom bezveze prije nego se podesi za let  ;)
pogotovo ak imaš HK401, podešavanje ne traje dugo, a zna biti zeznuto.....

ječer je trebao biti i prvi FPV let sa trikopterom, ali kolega "tompa" nije mogao doći do kluba nažalost.... pa nisam imao video link

triki je spreman, OSD je spreman, samo je pitanje vremena  ;)

Odg: Mini Tricopter

Reply #55
trebali bi doći kroz tjedan dana dijelovi(ESC-a nikako nije bilo pa sam cancelirao naruđbu i uzeo druge), pa se dogovorimo.

koliko sam čitao po rcgroups, lakše je kada se spoje 3 gyra na npr. 3. kanal te podešava gain svima jednako i vrlo precizno,
onako ručno po svakome šarafiti može potrajati dok se pogodi i % gaina i da bude jednako na svima:)
 si na to mislio? jer prvoga si tako šarafio ako se dobro sjećam.

btw od onog KK kontrolera ima neke koristi u smislu stabilnosti?
Ili se samo eliminira 1 repni gyru i prostor, pošto za njega trebaju 3 rastavljena a ne 4 u kućištima da bi letio, i dovoljna je obična 4ch stanica.
(osim što jasno otvara mogućnosti za 4,6,8 motora, no to mi nije bitno trenutno)

Odg: Mini Tricopter

Reply #56
kod prvog trikoptera spojil sam sve 3 žute žice za podešavanje gaina u jednu i to spojil na 5. kanal
na 6. kanal je išel gain za podešavanje repnog gyra
a 1., 2. i 3. kanal su bili motori a 4. kanal rep

ako se ne spoji žuta žica(gain) na HK401 trikopter nejde u zrak  ;D . bar ne kontrolirano, isprobano..... :D
precizno podešavenje....... nije tolko precizno kolko si ljudi zamišljaju....
ili je premalo ili je previše, nikak nisam podesil da savršeno radi......

KK kontroler bi trebal raditi na puno vecoj frekvenciji od HK401 i vele da je zbog toga puno stabilniji.....
kolko sam čital po komentarima, svi su oduševljeni razlikom u stabilnosti između HK401 i KK-a

ja sam isto tak oduševljen razlikom između HK401 i BA nano gyra, neusporedivo......

Odg: Mini Tricopter

Reply #57
dobro, nemoj sada tako oštro na HK gyro,

Quote
parts: 3 HobbyCity HK401B gyros

u svim KK verzijama
http://www.kkmulticopter.com/index.php/parts-list/46-through-hole-pcb-components-list/82-th-pcb-parts-list-v6

http://www.kkmulticopter.com/index.php/parts-list/46-through-hole-pcb-components-list/80-th-pcb-components-list-v41

http://www.kkmulticopter.com/index.php/parts-list/47-surface-mount-device-smd-pcb-parts-list/81-smd-pcb-parts-list-v5


KK kontroler i koristi samo HK Gyro-e, a procesor preuzima na sebe zadatak stabilizacije i većeg refresha koji šalje ESC-ima
možda gyro nije sam po sebi nešto(ni kada upariš 4), no s pomoć proca radi čuda, kao što si i sam rekao.

niš, vidjet ćemo kada stigne roba, pa probam sa i bez kontrolera (pošto se polako radi i on)

Odg: Mini Tricopter

Reply #58
moram oštro  ;)

jer kada usporediš HK401 i BA nano gyro u zraku....... uh....
BA mi nikad nije napravil nikakvu glupost, nikakav nagli pomak, dok za 401 to ne mogu reći.....

ali..... mislim da dosta u toj priči imaju ulogu vibracije, jer imal sam kratke aluminijske štapove koji su kvalitetno prenosili užasno jake vibracije na trup trikoptera, tak da mislim da mu nikakve spužvice nisu pomogle.....
to se dobro vidi na kamerici, ista kamera montirana na spužvi na starom je imala negledljivu sliku, dok na novom ne treba ni spužva biti da je slika ko da rukom držiš......

tak da mislim da sam oštar prema HK401... možda i nepotrebno.... moguće da su vibracije bile najveci krivac.....

Odg: Mini Tricopter

Reply #59
vrlo lako moguće,
jesi li uopće modao HK?  jer dolaze jako loše učvršćeni, a nekima se gube i kontakti na PCBu

Hobby King 401B Gyro Mod

nakon toga je druga priča,  daj im još jednu šansu :)