Skip to main content

Topic: X666 + KK2 moj prvi quad (Read 109499 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Odg: X666 + KK2 moj prvi quad

Reply #47
Pokusao s 2 x 2650mAh 3s, skoro 500g baterije a buzzerima, model poletio ali...

nije to to, izgubi okretnost, trom, sve se vise grije, trese, ne stima.

Moglo bi se natjerati ali cini mi se da je 2200 3s masom i velicinom napogodnija, 2650 je malo pre dugacka pa viri lijevo i desno.


Odg: X666 + KK2 moj prvi quad

Reply #48
Buzzeri i voltmetar sto koristim na quadu.


Odg: X666 + KK2 moj prvi quad

Reply #49
Imam tj kk2 na heksi i mogu reči da je to najstabiliniji kontroler koji sam letio parira i dji-i i mikrokopteru jedina mana je što nema podršku za gps i stabilizaciju platforme.
 
ali autostabilizacija radi savršeno podešavanje je vrlo jednostavno tako da trenutno najbolja kupnja ako vam nije važan gps.
 
Ja sam toliko zadovoljan sa tim kontrolerom da ću ga vjerovatno monitrati na oktu jer radi perverzija dobro.
 
Evo review:
 
http://fpvcentral.net/2012/07/kk-2-0-kk2-multicopter-controller-review/
 

Odg: X666 + KK2 moj prvi quad

Reply #50
Imam tj kk2 na heksi i mogu reči da je to najstabiliniji kontroler koji sam letio parira i dji-i i mikrokopteru jedina mana je što nema podršku za gps i stabilizaciju platforme.
 
ali autostabilizacija radi savršeno podešavanje je vrlo jednostavno tako da trenutno najbolja kupnja ako vam nije važan gps.
 
Ja sam toliko zadovoljan sa tim kontrolerom da ću ga vjerovatno monitrati na oktu jer radi perverzija dobro.
 
Evo review:
 
http://fpvcentral.net/2012/07/kk-2-0-kk2-multicopter-controller-review/

Slazem se, radi stvarno super, ne kazem da ne bi htio gps s naprednim funkcijama RTH, al. hold, one pametne orijentacije ka home i relativno od polazista bez obzira na zakrenutost...
Ali za te novce, stvarno nema bolje.

Za prvi quad letuckam vec danima, sprasim 2-3 baterije bez straha, malo podesim ako nesto ne stima i letim dalje.

Odg: X666 + KK2 moj prvi quad

Reply #51
Tip vec radi na novom fw uskoro BETA
i planira poboljsati self level ( ne u BETA)
#7
Q: Why is Autolevel so slow?
A: The autolevel is based only on the ACC. It takes some time before the ACC registers tilt due to the horizontal acceleration of the craft when tilting. It needs some speed to get air resistance and a force on the ACC. Therefore the autolevel works best on draggy crafts. Later I will try to implement a AHRS algorithm, which uses both ACC and gyros to get a immediate tilt angle.



Odg: X666 + KK2 moj prvi quad

Reply #53
Najnoviji high rates,

http://www.youtube.com/watch?v=kxCE7JnOKnI

Mozda malo pretjerujem s postanjem videa, pa ako vas zanima bubnite koji komentar, Like, subscribe cisto kao povratnu informaciju.


Odg: X666 + KK2 moj prvi quad

Reply #55
Novi firmware

11 je stvarno falio
7 olaksava
15 zgodno
sve u svemu dosta poboljsanja

New FW for the KK2.

CHANGES:

1: Removed: LCD contrast adjustment: Not necessary.

2: Removed: "I of PI" on/off mode: No practical use found.

3: Removed: I part of self-level: Does not work with slow reacting ACC.

4: Changed: default gains to 50/50/50 (roll/pitch/yaw) P-term, and 25, 25, 50 I-term.

5: Added: beep (short beep, 2 sec delay) when armed and throttle closed, for extra safety. Makes the KK2 a bit more noisy when armed so the user does not forget it is armed.

6: Added: longer arm/disarm beep.

7: Added: ACC trim. Use it to adjust self-level attitude, no need to recalibrate sensors. Adjust in "Self-level Settings" menu.

8: Added: factory reset.

9: Added: status messages on the "SAFE" screen. The KK2 will not arm unless it says "OK.". Error messages can only be reset by cycling the power, except for the "sensors not calibrated" message, which is reset after a successful sensor calibration. Error messages include lost RX connection.

10: Bug fix: wrong offset in flying wing mix table.

11: Changed: doubled self-level stick response. Let you have more control in self-level mode.

12: Added: CPPM (sum PPM) mode. Turned on/off in "Mode Settings" menu. Also the assignments of the CPPM channels can be changed in "CPPM Settings".

13: Added: Y4 and V-tail layout.

14: Added: shows battery voltage on the "SAFE" screen.

15: Added: lost aircraft alarm. Starts to beep (1 sec on and 4 sec off) after 30min of no activity (arm/disarm).

16: Added: LP filter on servo outputs. Adjust in "Misc. Settings". A good start value is 50.

17: Added: auto-disarm. The KK2 will disarm itself after 20 sec if throttle is at idle. For extra safety. Can be turned on/off in "Mode Settings" menu.

Download it below. You only need the "kk2.hex" file. The source is also included, with a license.

REMOVE PROPELLERS BEFORE FLASHING!!!11one0x31

(At least throw a blanket over the propellers if you are to lazy.  )

Also check for correct operation before mounting the propellers.

Note that all settings is returned to default.

Have fun!



Odg: X666 + KK2 moj prvi quad

Reply #57
odlican review  :)

ajd kad budes imao vremena da napises pokoju rijec o postavkama na stanici i kk2
za nas koji ocekujemo svoj primjerak kk2, da se lakse snadjemo kad budemo to slagali

Odg: X666 + KK2 moj prvi quad

Reply #58
odlican review  :)

ajd kad budes imao vremena da napises pokoju rijec o postavkama na stanici i kk2
za nas koji ocekujemo svoj primjerak kk2, da se lakse snadjemo kad budemo to slagali

Mozda malo pretjerujem s postanjem videa, pa ako vas zanima bubnite koji komentar, Like, subscribe cisto kao povratnu informaciju.

Iskreno,
mislio sam da nekoga i zanima.
Pratimo :))

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Hvala na javljanju, vec sam se zabrinuo, cim dodjem doma ide opis novih
rctimer 10x4.5 carbon propelera a iduce ide test novog firmwera, trenutne postavke na stanici i na KK2 takodjer.

Odg: X666 + KK2 moj prvi quad

Reply #59
btw ako sam dobro skuzio po slikama nikakav mini-usb,usb nema plocica
sta se leme zice na neke pointove da bi updejtao firmware?