Skip to main content

Topic: Arduino Delta Pusher (Read 3065 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Arduino Delta Pusher

 8)

Odg: Arduino Delta Pusher

Reply #1
Svakako zvuči zanimljivo....
Lp,
Alex

Odg: Arduino Delta Pusher

Reply #2
Svaka pohvala za projekat i hrabar ulazak u svijet modelarstva i modelarske elektronike !

Većina modelara danas samo kupuje gotove komponente, rekombinira ih u razne konfiguracije i onda piše nebuloze o onome što ne razumije.

Vi ste krenuli prilično temeljito 'ab ovo' no potkrale su se neke vidljive konstruktivne greške koje bi mogle 'zatvoriti projekat' pa predlažem da posjetite obližnjeg modelara (modelare) iz vašeg kraja i riješite to u jednom razgovoru i pregledu modela.

Usput, ne vidim kako ste riješili PPM decoder,  vidi se industrijska pločica, ali i jedna DIY; moguće je i sa običnim dekadskim brojilom..tako se nekada radilo...

Damir

Odg: Arduino Delta Pusher

Reply #3
PPM decoder? Neznam što je to xD

"PPM signal decoder which converts the pulse positions into PWM (Pulse Width Modulation) servo signals"

Aha tog ti nema tu. Tj. ima ali ti sve to Arudino obavlja. Ako si na to mislio.

Servaci i motori rade. Kontrole su slozene, ali ih moramo prebaciti na drugi joystick.

Budem kad uhvatim vremena stavio sheme i bolje pojašnjenje.

"neke vidljive konstruktivne greške" pa ajde odmah nabroji neke
[size=78%](napraviti cu neki pokrov preko ove balze)[/size][size=78%]. [/size]

Tesko mi je naci vremena, pa mi je ovako puno zgodnije.

Odg: Arduino Delta Pusher

Reply #4
"PPM signal decoder which converts the pulse positions into PWM (Pulse Width Modulation) servo signals"
Aha tog ti nema tu. Tj. ima ali ti sve to Arudino obavlja. Ako si na to mislio.

Da, na to sam mislio....


"neke vidljive konstruktivne greške" pa ajde odmah nabroji neke
(napraviti cu neki pokrov preko ove balze).

Model koji ste napravili je topologija letećeg krila sa kfm profilom, dobro malo je debeo ali to ga nebi trebalo ubiti.

Antena i elektronika točno u špici je poziv na nokaut; ovakvi modeli često kresnu na nos i sve što je u njemu ili se drobi ili leti van, pa bi bilo najbolje elektroniku i bateriju staviti više prema sredini.
Pomjeranje baterije vrlo jako utjeće na CG, da li ste odredili CG ili sve još u završnim radovima?
Nos se onda može osigurati tako da ga se učvrsti ili napravi namjerno mekan dio sa amortizaciju kao boksačka rukavica, stvar je izbora (ja stavljam najradije soft da potroši energiju udarca, tvrdi vrh prenosi silu na druge dijelova pa oni onda pucaju).

Također bi trebalo tu kutijicu u sredini zatvoriti, ili staviti barem letvicu odozgora koja ide lijevo-desno u krilo, nekako kod stepenice kfm-profila, jer tu u spoju krila se javljaju opterećenja.

Sve kablove skratiti, pogotovo ove od ESC-a da ne siju uokolo EMI i sam ESC nekako fiksirati da na skakuće okolo, može i na nosač motora.
Sam nosač motora ne vidim dobro na slikama, pa ne znam kaj reči za njega, ako je tih dimezija samo od balze - to puca ćim malo bolje kresnes o tlo.

Linkovi od serva u onim trokutastim hvatištima na kontrolnim površinama su krivo spojeni, tj. 'horne' se postavljaju tako da je spoj sa sajlama točno iznad pregiba, inače se javlja razika u kretanju gore-dole, a time upravljanje u određenim kombinacijama (gore-dole, lijevo-desno) može postati vrlo otežano, čak neupotrebljivo.

Detalje oko izrade ovakvih modela letećih krila nači ćeš kod našeg gurua za Zagije, Plavog ovdje: http://rcwings.webs.com/

Eto, za sada toliko...sretno!

Damir

Odg: Arduino Delta Pusher

Reply #5
to to. Hvala.

Hehe, jbg. Debeljko. xD
Iskreno ja sam mislio da cemo ga strgati kod prvih 5 pokušaja polijetanja, ipak je to prototip :p

Elektronika i baterija još nisu fiksirani. Ali bit ce sa samo ljepljivim čičkom. Tako da se daju pomicati.
Po onome kaj neka stranica gdje upises podatke krila kaže, CG bi trebao biti na tipa 11-12 cm ili tako nešto (zacrtano je ;) .
Kad ga tamo namjestim onda mi sve treba biti na nosu. Ali da, ovo mi je druga baterija i teža je pa ce se to dati bolje rasporediti.
Elektronika ce se tesko strgati. A i lagano i jeftino se mjenja tako da me to ne brine.
Staviti cemo neku spužvicu na nos?

Eh, a za pokrov sam mislio staviti neki oblik ducktape-a. Možda ducktape sam na sebe pa na čičak ili tako nešto?
Bas sam se nadao da cu s ovom balzom izbjeci tu letvicu za učvršćivanje. Ali ok, nije problem dodati.

Ove horne sam spojio kako su i u onom projektu...jbg jako su zaljepljenje. Kao što rekoh ne očekujemo previše. Dobro je što možemo dosta tih brojeva podešavati ručno. Držač za motor ti je trokut od balze 3mm i imam onaj prop saver tj. kvači se gumicom. Ali pouzdam se u žestoko ljepilo.
Hehe Zagi. Gledao sam i krila i youtube, ali ipak je to drugi level.