Skip to main content

Topic: Težište (Read 23712 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Težište

Reply #15
Ako barataš viskom možeš odrediti težište tako da prelaziš viskom po nacrtu (bokocrtu trupa) pa kad se visak počne vrtiti tu je težište. Znam neke ljude koji su tako tražili grešku u listingu asemblera (ponestalo im je drugih mogućnosti).
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Težište

Reply #16
Ako barataš viskom možeš odrediti težište tako da prelaziš viskom po nacrtu (bokocrtu trupa) pa kad se visak počne vrtiti tu je težište. Znam neke ljude koji su tako tražili grešku u listingu asemblera (ponestalo im je drugih mogućnosti).

Papak u listingu svatko zana! U HEXa kodu to je drugi par rukava.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Težište

Reply #17
Uvijek kad ti ponestane drugih mogućnosi možeš nazvati novutv ili rtl i pitati za savjet stručnjaka ( viskovi, tarot, zvijezde .... )

Odg: Težište

Reply #18
Uvijek kad ti ponestane drugih mogućnosi možeš nazvati novutv ili rtl i pitati za savjet stručnjaka ( viskovi, tarot, zvijezde .... )

Vidoviti Milan je najbolje rješenje!
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO


Odg: Težište

Reply #20
Vrtim se po forumu i nemrem nabasati, pa bi molio učenije od mene da ponove onu teoriju podešavanja težišta na osnovi leta modela, tj naglog izbacivanja iz ravnoteže te njegovog autovraćanja u let.

Iliti: kako je najbolje odrediti težište u praksi a da to nisu neki cg kalkulatori.

Trenutno autonestabilan, pozdrav

najbolje po mome vidis dobro teziste ako model u voznji okrenes na noz i dobio si ga da mu nos ne pada,odnosno da ravnomjerno propada.oprez takvo teziste nije za pocetnicko letenje.


Odg: Težište

Reply #22
Teziste je jako bitna stvar, pogotovo u jedrilicama.
Ono što je Diogen napisao tako ja određujem težiste, znaci dive test. Jos do sada nisam dobio loš rezultat tog testa ali ima jedna jako bitna stvar za taj test, a to ovisi o konstrukciji horizontalca. Ako je pendel rep (cijeli pokretan) onda je sve to super, i dosta jednostavno.
Ali ako je rep na pylonu i ima zaseban pokretni dio od fiksiranog onda neznam koliko je to pouzdano zbog samog kuta repa. Ako je to pogodeno 100% onda vrijedi isto, ali ako je samo malo promaseno dobivaju se drukciji rezultati. Mi smo s tim kutom imali dosta problema prije 3-4 godine na F3K pa je i to bio jedan od razloga prelaska na pendel rep. Napisao sam nesto o dive testu u ovoj temi: http://aeromodelarstvo.net/Forum/forums/thread-view.asp?tid=1099&posts=8&start=1

nadam se da sam pomogao. Nixa
Life is simple; eat, sleep, FLY!

Odg: Težište

Reply #23
ako kupis model u kompletu ili gotov onda je to vec sredjeno,
ako ga sam gradis a ja to od uvijek radim osnovica je od koje se polazi,
za RC na prvoj trecini krila i razlika uglova 2*
na terenu se vrse ali manje korekcije i to uglavnom sitnim dotjerivanjem razlike uglova,teziste je u principu uvijek 1/3
kod slobodno letecih ili RC termicara se pomice teziste nazad pa i do 60* dok razlika uglova u glavnom ostaje i vrti se oko 2*
da li je rep ovakav ili onakav on treba da bude u NULI

Odg: Težište

Reply #24
ako kupis model u kompletu ili gotov onda je to vec sredjeno,
ako ga sam gradis a ja to od uvijek radim osnovica je od koje se polazi,
za RC na prvoj trecini krila i razlika uglova 2*
na terenu se vrse ali manje korekcije i to uglavnom sitnim dotjerivanjem razlike uglova,teziste je u principu uvijek 1/3
kod slobodno letecih ili RC termicara se pomice teziste nazad pa i do 60* dok razlika uglova u glavnom ostaje i vrti se oko 2*
da li je rep ovakav ili onakav on treba da bude u NULI



ok, vecinom se slazem s ovim, ali mi samo jedna stvar nije jasna.. kod izrade kako tocno pogoditi 2° i da si siguran da je tako?! U F3K raspon brzina je od cca. 170 km/h pa do 2-3 km/h. Tako da stupanj gore dole nije zanemariv, isto kao ni težiste.
Life is simple; eat, sleep, FLY!

Odg: Težište

Reply #25
nixa,
to tacno namjestiti nije problem,
napravis si i dok si ziv ce te vjerno sluziti jedna u principu primitivna sprava,a bez tako nesto ne ide,
postoje razna vage za namjestanje razlike uglova ali je ova idiotski jednostavna,

ako ti se svidi lako ces ju si sam napraviti

Odg: Težište

Reply #26
U teoriji lijepo zamišljena sprava, ali tu je i praksa. Ovo sprava funkcionira samo kod profila koji ima ravnu doljnjaku, a ako mjerite neki drugi profil imat cete ogromne pogreske. Ta sprava mjeri doljnjaku profila a ne tkz. "Chord line", liniju po kojoj se mjeri kut krila. Razlika kuteva je razlika chord line na krilu i chord line na repu, a ne doljnjake krila i doljnjake repa!! http://en.wikipedia.org/wiki/Chord_(aircraft)
Evo i slike kako to izgleda:
Life is simple; eat, sleep, FLY!

Odg: Težište

Reply #27
nisam neki stručan u ovome, pa smatrajte ovo više kao pitanje početnika, ali smatram da ova sprava Ivan Iowe je dobra pomoč za namjestit krilo, a ako krilo nema chord line paralelan sa donjakom krila, tipa neko krilo sa warbirda logično je da bi trebalo podesiti ili napraviti spravu koja nalježe na donji dio profila, odrediti crtu paralelno sa chord line i u odnosu na nju iscrtati mjere kuta da se može odrediti nagib, isto tako chord line repa bi trebao biti paralelan sa osi modela od koje se mjeri sve na modelu, npr.  nagib motora i sl. ?
pretpostavljam i da bi pri mjerenju bilo potrebno postaviti uzdužnu i poprečnu os modela u apsolutno vodoravan položaj, pomoču vaservage ili slično da bi sva mjerenja bila što točnija??

Odg: Težište

Reply #28
ne sa donje strane profila se ovo stavi i gumom veze ako je krilo kao ovo na slici presvuceno tada se stavi na rebro a ne na presvlaku,
model se namjesti tako da ti na repu stoji na NULI stalno dok na krilu namjestis na 2-2.5*

Odg: Težište

Reply #29
U teoriji lijepo zamišljena sprava, ali tu je i praksa. Ovo sprava funkcionira samo kod profila koji ima ravnu doljnjaku, a ako mjerite neki drugi profil imat cete ogromne pogreske. Ta sprava mjeri doljnjaku profila a ne tkz. "Chord line", liniju po kojoj se mjeri kut krila. Razlika kuteva je razlika chord line na krilu i chord line na repu, a ne doljnjake krila i doljnjake repa!! http://en.wikipedia.org/wiki/Chord_(aircraft)
Evo i slike kako to izgleda:

ova sprava nije teoretska vec dvadesetak godina u uptrebi!
ne nixa,nisi u pravu mi u klubu radimo godinama sa ovom spravom,ona se stavlja ne DONJAKU profila i to funkcionise,
a sto mislis kod zakrivljenoga profila po tvome nacinu kakav bi napadni ugao dobio ??