Skip to main content

Topic: Preporuku za punjač Li-po baterija (Read 8836 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Re: Preporuku za punjač Li-po baterija

Reply #16

da bi se moglo preciznije pričati o tome, treba znati koliko je batka prazna, tj. koliko joj kapaciteta od nazivnih 2200mAh nedostaje. Nije isto puniti batku sa 3.9V/ćeliji ili sa 3.3V/ćeliji.
samo zemlja je granica....


Re: Preporuku za punjač Li-po baterija

Reply #18
Iskrena preporuka. Preporodio sam se. Iako imam original Imax, koji sada sluzi kao poljski punjač jer je mali i moze raditi preko auto akumulatora, uzeo sam ovaj, da, malo skuplja varijanta no vjerujem da je to to u zivotu kaj se tice punjača. Super radi, fenomenalno izgleda, prepun funkcija i priključaka, čak i USB ima, i najvaznije je kaj mozeš svaki od 4 kanala upotrijebiti kako zeliš. Jedan puni, drugi dela storage, jedan 3S drugi 4S itd.

Kako rekoh, i iz vlastitog iskustva, jednom uloziš, pogotovo ako misliš dugo se baviti modelarstvom na struju, i da sebi skratiš muku punjenja jednu po jednu bateriju i skratiš si vrijeme isčekivanja da odeš na livadu, razmisli o ovom modelu: RC-PLUS CUBE 100 QUAD CHARGER AC/DC 4X100W



https://www.lindinger.at/at/akkus/ladegeraetenetzgeraete/ladegeraete-12v-und-230v/rc-plus-cube-100-quad-charger-ac-dc-4x100w

 

Na preporuku navedenog člana uzeo sam ovaj. Punio sam po prvi puta 3s 2200 mAh baterije. 2 kom na zasebnim kanalima, strujom 2.2A i punjenje je trajalo cca 1h.



Re: Preporuku za punjač Li-po baterija

Reply #21
Ja otkad koristim 6-icu vise ni ne palim graupnerov duo. Ti mali pocket punjaci su stvarno prakticni bilo na terenu bilo u radionici. Napajanje jednostvano preko HP-ovog adaptera za laptop.
Doduse moj isdt ima jedan bug ali prakticnost i jednostavnost prevladavaju 😉
 
 
O kakvom se točno bug-u radi?

Trenutačno je totalno ludilo na tržištu punjača ( a uglavnom i ostale konfekcijske elekronike)

Re: Preporuku za punjač Li-po baterija

Reply #22

 
O kakvom se točno bug-u radi?

Trenutačno je totalno ludilo na tržištu punjača ( a uglavnom i ostale konfekcijske elekronike)


Znaci prije pocetka (ponekad i u toku) punjenja oglasi se alarm u vezi nepravilnog prikljucenja baterije. Zatim bateriju odpojim, ponovo spojim i dalje puni normalno...  

Re: Preporuku za punjač Li-po baterija

Reply #23
Znaci prije pocetka (ponekad i u toku) punjenja oglasi se alarm u vezi nepravilnog prikljucenja baterije. Zatim bateriju odpojim, ponovo spojim i dalje puni normalno...  

Baš čudno..ovo se obično dešava ako je baterija pre-pražnjena.
Mogli bi biti i kontakti.

Kontakti na punjačima su jako zeznuta stvar, samo mala nečistoća, korozija ili što već i punjač više nema povratnu informacija što se zbiva. Paradoksalno, kontakti su najskuplji dio punjača (ako su kvalitetni) !
Trenutačno se za par $ može nabaviti sva konfekcionirana elektronika za punjače kao u podsklopovima. Sve se vrti oko par modela aplication specific circuit, slaže se u kučićte i nabaci se software za upravljanje. Ispada da brendovi koji nude LiPo punjače samo slažu te sklopove, naruče kućišta i ubace svoj SW. Ja sam za par $ složio tucet različitih i svi rade OK, čak imam i solarni punjač, ne jedan nego tri . Punjač do 20-30 A se može složiti sa elektronikom sa e-bay ili Aliexpressa za 5-6 $, ali onda dolaze - konektori koji koštaju još toliko ako će preživjeti tu struju!
PIšem zato jer ti predlažem da provjeriš konektore, ako ne pomogne, sorry kaj sam ti dal posla bezveze ! ;-)
Damir

Re: Preporuku za punjač Li-po baterija

Reply #24
Damir, hvala za info.. baterije su top, nikad ispod 3,7V/celiju a ja sam poceo sumnjati na konektore balancera. Moram jednog naruciti pa budem jos i to provjerio ;) 

Re: Preporuku za punjač Li-po baterija

Reply #25
I moj punjač se nekad buni na spoj baterija-punjač. Ako se koristi ona pločica a ne spaja direktno u punjač, to je još jedno mjesto gdje spoj može biti problematičan. Zato sam mislio promijeniti te konektore na punjaču na jst tako da ne treba pločica. Ali su konektori smd pa je to otpalo. A i možda nije do konektora punjača (koji ima samo pinove) nego do baterije (konektor ima elastična pera, koja mogu biti raširena i onda nema kontakt). Radi se o Hyperion EOS720 DUO, kojeg bi preporučio, da nije cijene. Mislim da ova ISDT i SkyRC ekipa radi dobre punjače i toga se treba držati. Imao sam iCharger, bio je dobar ali je radio na 12V, a baterije su bile 6S, pa se to sve skupa jako grijalo. BTW kroz te konektore za balansiranje prolazi do 500mA, to je obično struja pražnjenja kod balansiranja.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Re: Preporuku za punjač Li-po baterija

Reply #26
... a ja sam poceo sumnjati na konektore balancera. Moram jednog naruciti pa budem jos i to provjerio ;) 
Lako moguće da baš oni  prave probleme.

Još dugujem odgovor OP-u - da ne bježimo od topica.

Napisano je da će se puniti uglavnom 3S/2200 LiPo.  Ako je to baš tako, tj. od LiPo baterija samo 3S, mogu preporučiti ovaj , ne baš jeftin punjač(cca 70$):
https://www.xtar.cc/product/XTAR-DRAGON-VP4-Plus-Charger-26.html

Osim 3S koju puni svaku ćeliju posebno ima još mogućnost za neovisno punjenje i 4 (mogu biti različite) cilindrične baterija bilo NiMH i Litijeve (18650 npr). Ima USB port za punjenje mobitela (do 2,5 A), port za spajanje priloženih pipalica za mjerenje IR i još nekoliko zanimljivih funkcija, a jedna je da u slućaju prestanka napajanje izvana, baterije u njemu djeluju kao power-bank pa nam ne prestaje puniti mob. Može se napajati iz autoakumulatora a ima i svopj adapter 220/12 V
Ovakav je kod mene u stalnom pogonu jer dok puni mob, puni i cilindrićne bat za svjetla na biciklima i razne điđe-miđe.
Čekamo  na red da stavimo svoje igrčke na punjenje..

Re: Preporuku za punjač Li-po baterija

Reply #27
A jel ima sto pametno za puniti 2x 6S 4000mAh sa barem 2C? Znaci nije bas 200W. :)

Trenutno rabim iCharger 408Duo, a iCharger nije otada izbacio nista novo.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Re: Preporuku za punjač Li-po baterija

Reply #28
Kažem ISDT ... osim ovog punjača na linku baci oko i na pražnjač ... iliti load.

https://www.isdt.co/p30.html?lang=en
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Re: Preporuku za punjač Li-po baterija

Reply #29
Gledao sam P30, ali nije veliki upgrade naspram 308Duo. iCharger jos uvijek ima dosta cool featurea za tako stari punjac.

Zivcira me na P30 sto ima built-in XT umjesto EC konektora, pa se moras muciti sa adapterima.
Ali je fancy.

Mozda stavim 308 u oglas :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24