Skip to main content

Topic: Canadair cl-215 (Read 9414 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Canadair cl-215

Reply #15
Kroz zimu se našlo i nešto vremena pa sam nešto i napravio. Konstrukcija krila sa nosačima motora je završena i trup je spojen.
Raspon krila je ispao oko 2600, neznam još točno kakve budu vinglete.
U međuvremenu je stigao i pogon iz Kine. Motori su Emax 2832, 80-amperski regler te dvije baterije 4S 5000mAh 20C .
Elise su trokrake 12x8 i u toj konfiguraciju kod punog gasa troše 65 Ampera, dakle oko kilowat svaki.
Za sad sve radi, bez grijanja bilo koje komponente a i zvuk je dosta sličan orginalnom turbopropu.
Potisak bi po specifikaciji trebao bit 2x3kg što bi mi trebalo biti dovoljno za poljetanje sa vode.
Predstoji kompletno plankiranje modela sa 1,5 mm balzom te presvlačenje 25 gramskim staklom.
Malo sam u nedumici da li da baterije spajam paralelno i smjestim ih u trup pa onda razdvajam za motore ili da
potpuno odvojim svakom motoru svoju bateriju i smjestim ih u gondole. Ima li ko kakvih ideja s tim šta je bolje,
jer ako ih stavim u trup paralelno mogu jednostavnije kontrolirati težište i bolje ih zaštiti od vode, paket će se potpuno
jednako prazniti ali ću morati produžiti kablove za nekih 15-20 cm?
 
Za sada će projekat malo zastati jer uskoro počinje sezona letanja pa se treba pozabaviti i pripremom modela za tekme.
 
Pozdrav
Mimi
 
Prilažem i nekolko slika modela prije plankiranja:
 

Odg: Canadair cl-215

Reply #16
Vidio sam ovog ljepotana uzivo i moram priznati da izgleda doista impresivno. Jedva cekam da vidim polijetanje...  :-*

p.s.
Nista manje nisu impozantni ni preostali avioni >2m koji nastaju u Ludbreskoj manufakturi. Da budem precizniji njih ima cak 6 ili 7  ;)

Odg: Canadair cl-215

Reply #17
pozdrav, model izgleda prkrasno, svaka čast na trudu. Inače i ja volim dvomotorne avione i što se tiče elektronike pokazalo se najbolje da imam kontrolere bez BECa, posebno BEC ima za kupit raznih snaga 3-15 i više A, iako je još bolje da taj BEC ima napajanje iz posebne bat ili 4,8 nimh pack. dalje za bateriju bi bilo najbolje da motori budu napajani iz iste ili ovog paralelnog paketa koji misliš koristiti da se ne dogodi da jedna baterija ostane bez struje jer će model odma početi skretat i padat, to mi se dogodilo kad je frend dao svoju "punu" bateriju za test, imali samo iste pa samo proba dok  mi stigne velika da poleti i bum nakon minute. Samo ti produži kablove, bolje je kad oba motora jednako gube struju pa ravno sletiš, nego kad te baci u kovitac a nemožeš se izvuč jer svaki dodir gasa pogoršava stvar.
Posebno sam isprobavao skretanje motorima, miksanjem 3 i 4 ch, preko v-tail mixera, za skretanje je bilo dovoljno pomicati fino štelanje 4 ch i model ja skretao lijevo-desno ljepše nego na ailerone, ali v-tail mix nije dobar jer ako kod davanja gasa slučajno gurneš lijevo-desno (ista palica) lako rušiš model motori brzo reagiraju, tipa na pol gasa gurneš lijevo: desni mot pun gas-levi ugašen. Jedino ako imaš stanicu sa tim da možeš programirati mixsanje stavi da se mijenja do 5% broj okretaja i probaj uz oprez. kad se to naštela onda je odlična stvar i koristi umjesto repa.
malo sam razvuko, nadam se da će ti bar nešto pomoći.
sretno s tim preljepim modelom 

Odg: Canadair cl-215

Reply #18
Krasan model, sve pohvale. Baterije bi bilo bolje staviti u trup i dobro ih zaštiti. Kako misliš zaštiti motore a da imaju dostatno hlađenje.....
 
lp
 
Toni

Odg: Canadair cl-215

Reply #19
Preezakon  :P Jako mi se svidja model. Imam namjeru i ja izdraditi takav jedan, samo malo manji. Raspon Krila bi bio oko 1.2m Koje bi motore (elektro) i koje baterije trebao staviti za optimalan let kanadera te velicine? Hvala
Up we go!

Odg: Canadair cl-215

Reply #20
Pozdrav Heliboy,
 
drago mi je da se i tebi model dopada.Nažalost zbog nedostatka vremena projekat je trenutno
malo na "čekanju". Kod odabira stupa za ova moj "veliki" model želja mi
je da ima mogućnost poljetanja sa vode. Osnovna formula je da bi za nekakvo normalno
letenje u stilu pitomog trenera trebalo imati 200W snage po 1kg mase modela. Svakako je
dobro imati i malo viška snage, ali mislim da ne treba pretjerivati, jer višak snage donosi i
dodatnu masu koju model mora sa sobom nositi .Kod "velkog" Canadaira masa će biti oko 7 kg,
a nabavio sam el. motore od oko 1000 W svaki što bi iznosilo nešto manje od 300W po kili
modela. Nešto sam povečao snagu zbog poljetanja sa vode. Mislim da bi ova matematika trebala
odgovarati i tebi osim ako sa njim ne misliš letjeti 3d i izvodti akrobacije. Dakle prvo probaj iskalkulirati
masu pa onda traži motore. Nadam da sam barem malo pomogao.
 
Mimi  

Odg: Canadair cl-215

Reply #21
Aha, pomogao si mi puno. Meni je dosta da poleti sa tvrdoga tla, i da mu montiram nekakav jednostavan ali efikasan sistem stajnih trapova. Znam da uvlacivi stajni trapovi zauzimaju dosta prostora u modelu a za tezinu da i ne govorim.  :D naravno da necu izvoditi 3d akrobacije za kanaderom. Vise volim te teze vece i sporije modele. Lijepse ih je letiti a i oku su ugodniji. Vodit cu racuna o tome da snaga motora bude 150-200W po kg, mislim da je to optimalno.


P.S. dali si nacrte isplotao na velike papire, ili si zaljepio na više A4?

Hvala, Ivan
Up we go!

Odg: Canadair cl-215

Reply #22
Kad sam se odlučio za gradnju, prvo sam isplotao veliki nacrt 1:1 (4 papira formata A0).
Dosta sam vremena potrošio na proučavanje nacrta i modifikacije zbog odluke da želim
Cl-415, a bilo je potrebno i prilagoditi pogonske gondole sa metanolca na elektro.
U toku gradnje pririntao sam pojedine pozicije na manji format  A4 i koristio ih kao
šablone .
 
Mimi

Odg: Canadair cl-215

Reply #23
Aha, tako cu i ja napravit. Ali ovaj model doalzi na red tek za mjesec-dva  ;)
Up we go!

Odg: Canadair cl-215

Reply #24
Poštovanje, vidim da ste radili kanader, ja sam fsciniran njima i htio bih se upustiti u izradu rc modela. Gledao sam po internetu za nacrte ali se nisam baš pomogao pa bih vas molio za pomoć?

Odg: Canadair cl-215

Reply #25
Ajde ako ovo tomi ili Šinko vide molim vas da mu odgovorite.
Spektrum dx7s i razni modelčeki


Odg: Canadair cl-215

Reply #27
Ok hvala, da li možda postoji za cl 415?