Skip to main content

Topic: Canadair cl-215 (Read 9420 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Canadair cl-215

Pozdrav, iako sam novi na ovom forumu vidim da ima dosta ljudi koji su „doma“ u ovoj problematici
pa bih molio za pomoć.

S obzirom da je sezona letenja na otvorenom više-manje završena, izvadio sam iz zaborava svoj
4-5 godina stari projekt. Radi se modelu Canadair CL-215 raspona 2,22 m, a kao osnovu za gradnju
sa neta sam skinuo nacrt  http://bernard.dumas.chez-alice.fr/caracteristiques.htm
Za taj projekt nabavio sam tad i dva 7,5 ccm  metanolca http://www.tiger.com.tw/product/9141.html
 koji još uvijek zapakirani i konzervirani i stoje u ladici.
Trup je pri kraju pa polako razmišljam o gradnji krila na kojima su ujedno integrirani i nosači motora koji su
prilagođeni motoru koji se koristi, pa sam tu u dilemi i vrtim se u krug. ::)

 S obzirom da se u tom razdoblju dosta toga u modelarskoj tehnici promijenilo razmišljam
o prelasku na brushlese.
Razloga za to ima više:
-   bojazan oko dobre sinhronizacije  motora (cl-215 je dvomotorac) u cjelom rasponu broja okretaja
-   pouzdanost rada u mokrom okružju jer bih sa modelom htio polijetati i slijetati na vodu
-   ukoliko crkne jedan motor mislim da će u većini slučajeva doći do krša
-   cijena goriva za metanolce u ova recesijska vremena više nije za odbaciti
-   ukoliko modelom nekontrolirano zviznem u vodu gorivom bih mogao zagaditi hektolitre
-   nakon leta cjeli model je masni

Elektrifikacija ovakvog modela sa sobom nosi druge probleme. Najviše me muči dosta veliko povećanje
težine modela. Predviđam da bi model bez pogona imao 4,5-5 kg. Ovu težinu je stvarno teško predvidjeti
jer planiram kompletni model plankirati 1,5 mm balzom i nakon toga presvući tankim staklom
i epoxijem kako bih donekle osigurao vodo-nepropusnost. Nakon toga slijedilo bi lakiranje. S obzirom
da bi mi to bio prvi model  takvog načina gradnje zbog svoje specifičnosti teško mi je procijeniti koliko
bu to teško ispalo. Svjestan sam toga da će se trebati boriti za svaki gram, a da u letu to sve ostane u komadu.
 Gledao sam po netu neki set-up računajući da bi mi trebalo 250W po kg modela sa malo rezerve da bih mogao poletjeti sa vode iako sa tim nemam iskustva, jesam li pretjerao?
Okvirno bi to izgledalo ovako:
-motor bi trebao biti cca 800-1000W svaki što teži 300-350 grama x 2 = 700g
-baterije lipo minimalno 4s i oko 5000 mAh svaka 500-550 grama x 2 = 1100g
-regleri 80A sa kablovinjem  150 grama x 2 = 300 grama

Dakle elektro-pogonska grupa bila bi cca 2100 što bi u odnosu na metanolce sa gorivom
(450 grama motori + 300 grama tank sa 2,5 dcl goriva = 750 x 2 = 1500)
bilo čak 600 grama više a to je gotovo 10% ukupne težine modela! :'(

Druga stvar koja me brine je koliko bi sa tom kantom mogao ostati u zraku, naime ako bih želio 800W
na 4s lipo trebao bih na motorima vući cca 50 A i sa nekih 20% rezerve u baterijama ostalo bi mi najviše
7 minuta leta. Ok, ovo je gruba računica s tim da letim cijelo vrijeme pun gas, ali puno više realno
gledajući  bu teško ostvarivo ako želim sačuvati skupe lipo. Ukoliko idem na veći kapacitet ili veći
broj ćelija opet mi raste težina, a ne bih želio da iz Canadera napravim raketu sa kojom bih se u zraku
morao boriti da u komadu dojdem dole.Bilo je u mojoj karijeri i takvih modela pa ne bih ponavljao
istu grešku pa da u model uložim puno vremena i $$$, a na kraju završi negdje na polici i skuplja prašinu.
Model ima raspon 2,22 metra i površinu krila od 62,2 dm2 pa bi po sadašnjoj računici  u elektro varijanti
imao opterečenje od oko 113 g/dm2 jeli to previše?

Ukoliko neko ima neki savjet, sugestiju ili možda moja matematika ne štima bit ću veoma zahvalan.
Slike dosad završenih komponenti modela šaljem prvom prilikom.

Mimi  

Odg: Canadair cl-215

Reply #1
Krivo racunas.

Skorpion motori 1000-1500W su ti oko 200g.
Lipice uzmes 6S 2500mAh do 3000mAh to ti je oko 400-420g komad.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Canadair cl-215

Reply #2
Pozdrav,

g. Anton Poljak iz kluba Trešnjevka napravio je čini mi se isto takvog Kanadera. On je već kupio elektro motore za njega, ali se ipak odlučio za metanolce na kraju. Nije mi poznat razlog zašto se vratio na metanol. No, možda koja informacija od njega može pomoći. Inače, na sedam kilograma težine za visokokrilca koji ne mora ići u "hover" oko 2 kW čini mi se da bi bila sasvim dovoljna (to je oko 280 W/kg)- premda je uvijek poželjno imati i malo više snage. Ovi lakši brašles motori su naravno i skuplji. Kineski su teži ali zato i dosta jeftiniji.

recimo ovako nešto za svega 30 dolara i 300 g težine...

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2102&Product_Name=TURNIGY__50-55A_400kv_Outrunner_(Eq.4120/18)

5S = APC 14x8.5" > Schub 3.0Kg / Luftstrom 100Km/h / 31A
5S = APC 14x12" > Schub 3.8Kg / Luftstrom 130Km/h / 42A
5S = APC 16x10" > Schub 4.5Kg / Luftstrom 100Km/h / 50A

6S = Graupner Sonic 16x8" > Schub 5.0Kg / Luftstrom 100Km/h / 53A
6S = APC 15x8" > Schub 4.5Kg / Luftstrom 100Km/h / 48A
6S = APC 14x10" > Schub 4.2Kg / Luftstrom 125Km/h / 47A
6S = APC 13x10" > Schub 3.7Kg / Luftstrom 130Km/h / 38A

lp

Toni  

Odg: Canadair cl-215

Reply #3
Pozdrav,

jel netko probao LiFePo baterije u praksi? Ja doduše imam doma 5 čelija ali ih još nisam imao priliku spojiti i isprobati. One daju puno veću struju i treba im svega 15 minuta za punjenje.

Odg: Canadair cl-215

Reply #4
Kolega evo i ja radim nesto slicno samo dosta manje.Ima i još jedan problem kod nitro motora a to je hidro udar.On se desava u glavnom kada motor na radnoj temperaturi povuce vodu i onda tek dolazi do pizdarije prvo naglo hlađenje sto svi znamo  nevalja a drugo opet mozda motor ode kvragu.a i s el mot moze biti isto pizd....Meni se jednom dogodilo kada sam pokusao s plovcima da mi je par kapljica uslo u motor..a reakcia je bila da se pola kruga vrtio napred pola kruga nazad a kako sam ja pio uporan od zelje za letenjem regler je odlucio uzeti puš pauzu uredno je zadimio.E sada bi i ja molio strucne elektricare da daju meni jedan odgovor.dali je moguce da ti se sprzi prijemnik kad regler ode na puš pauzu.Hvala

Odg: Canadair cl-215

Reply #5
Meni je avion uletio u lokvu mojom krivnjom crko motor zadimio regler a, prijemnik preživio Spektrum Ar 6100e.
Jebo nitro i benzin , struja zakon

http://www.rcwings.webs.com/

Odg: Canadair cl-215

Reply #6
kazu da je sve moguce,osim drvene peci,a it ako se ne pali. ;D


Odg: Canadair cl-215

Reply #8
Svaka čast na postavljenom problemu, malo ljudi zna postaviti tako kvalitetno pitanje.
Pošto se ovdje radi prvenstveno o težini, taj problem bi se mogao rješiti no pitanje je cjene.
Prvenstveno pri tako velikim snagama treba težiti što većem naponu napajanja jer motori imaju znatno veče iskorištenje snage pri višim naponima napajanja.

Viši napon znači manju struju, manji gubici u vodićima, manje zahtjevne baterije, mani Cxx. Viši napon znači da će se motor vrtjeti s većim brojem okretaja po formuli V x Kv ili napon puta broj okretaja po voltu.
Taj problem se rješava na dva načina. Prvi je da se izaberu OutRuner motori sa što manjim Kv-om, drugi način je da se izabere motor s gitribom to su u pravilu InRuneri. Kvalitetno odabran setup moše s nekakvih prosječnih 65% iskoristljivosti popesti na preko 90% što je porast za 25% a to znači 25% lakše baterije za istu predanu energiju.
Nove generacije LiPo baterija pune se s 5C ili 5 puta struja nazivnog kapaciteta što znači da za 12 minuta se baterija napuni do 80% kapaciteta za ostalih 20% treba još toliko vremena. Uz takve baterije i više napone napajanja može se lakše karkulirati s ukupnim vremenom rada motora.

Ostaje problem morske vode, svako namakanje u morskoj vodi dovodi do uništenja djela ili sve elektronike znači štete i to velike. Na forumu su opisana iskustva o letenju na moru ovog ljeta, koliok sam shvatio uglavnom s dosta spaljene opreme ali na manjim modelima pa je i šteta manja.

Letim model jedrilice s oko 1,5KW snage i nebi se odlučio na eksperiment s morem čak i da imam plovke, možda neka slatka voda ali more nikako.
Za more treba imati specijalna serva vodo nepropusna, postoje i kineska ali bi preporučio http://www.volz-actuators.com/en/products/0051-class_5V.php?m=m no cjena im je .....

Prije konačne odluke treba staviti napapir što se očekuje od modela koliko to košta i tek onda donjeti odluku. Tako veliki model opremiti za uvjete korištenja na moru je skupo. Manji model i ako pretrpi štetu nije velika.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Canadair cl-215

Reply #9
E sada bi i ja molio strucne elektricare da daju meni jedan odgovor.dali je moguce da ti se sprzi prijemnik kad regler ode na puš pauzu.Hvala

Naravno DA.

Regler spušta napon baterije na 5v za prijemnik. Kad dođe do pregaranja kontrolera, poš pauza, može doči do proboja regulacijskog sklopa tako da napon baterije dođe direktno na prijemnik što u večini slučajeva znači pregaranje prijemnika ali i vrlo vjerjatno elekrtonika serva. Takvi servo uređaji postaju rezervni djelovi za potrgane zupčanike u gitribi. Preporuka u visoko rizičnim situacijama koristiti reglere s oznakom OPTO ti regleri su optički odvojeni od prijemnika i nemogu prouzročiti štetu naprijemniku i servima ali trebaju zasebno napajanje. Preporuka 2 nekoristiti napajanje iz pogonske baterije uz BEC nego zasebno samo za prijemnik i serva.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Canadair cl-215

Reply #10
imao sam takav slucaj i mnogo srece da mi je samo servo stradao sto sam u prvom momentu i mislio da jeste,
posebno napajanje prijemnika je sve vise tema i praksa ali kod velikih modela to nije uopste problem a postoje i elektronicki dodatci za regulaciju ravnomjernoga dovoda napona na prijemnik ali kod malih modela gdje je svaki gram vazan to je skoro ne izvodljivo,

sto mislis ili imas sto novoga.

Pozdrav,  Iv

Odg: Canadair cl-215

Reply #11
Zahvaljujem na odgovorima za sada, a, kao što sam i obečao, prilažem slike do sad završenih dijelova Canadera.
Sva rebra za krila su izrezana, ali prije nego što ih počnem lijepiti morao bih izabrati motore da mogu pripremiti
nosače motora koji su ujedno i dio konstrukcije krila i gondole.
Nažalost proračun za ovaj projekt je dosta limitiran pa sam se morao orjentirati na na traženje komponenti kod kineza.
Za sad bi po mojem (skromnom) znanju u obzir došli slijedeči motori:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6231
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4907
http://www.himodel.com/electric/EMAX_960KV_Outrunner_Brushless_Motor_for_2_to_4kg_Airplane_Type_BL2832.html
Dakao, svaki pametniji prijedlog je dobro došao.
Pogonske bateije bile bi 4 ili 5s lipice kapaciteta 4000-5000 mAh. Guglajući, naišao sam na jedan članak u kojem se govori
o višemotornim el. modelima gdje se preporuča paralelno spajanje pogonskih baterija bez obzira na njihov broj i kapacitet.
Time bi osiguralo potpono jednako opterečenje baterija bez obzira na režim rada pojedinog motora pa bi me zanimalo i Vaše mišljenje o tome.
Pošto sam iz kopnenih krajeva (Ludbreg) model ne mislim koristiti u blizini morske vode pa se sa time za sad ne opterečujem.
Dakao, nastojat ću sve otvore i komponente dobro izolirati da mogućnost doticaja vode sa elektronikom svedem na minimum.
Za svaki motor planiram upravljati zasebnim reglerom i spajati na zasebne kanale što bi omogučilo miksanje motora sa vertikalcem
zbog laše vožnje po vodi bez vodenog kormila. Normalno, u letu bi taj mikser isključio.
Večina reglera koja bi odgovarala navedenim motorima ima BEC od samo 3A što po meni ne bi bila dovoljna za mojih 7 analognih
standarnih 5kg serva  . Neznam da li postoji mogućnost spajanja paralelno oba BEC-a kako bih mogao koristiti 6A i na taj način
eliminirati dodatne baterije za napajanje serva i prijemnika?

Mimi







 

Odg: Canadair cl-215

Reply #12
ovo je vec umjetnost.
super kolega. ;)

Odg: Canadair cl-215

Reply #13
uzmi regler bez beca,a za servace samo ukopcas obicnu bateriju u prijemnik.ko da imas metanolca.model ti je velik tako da 40ak grama nije problem,a kazu da je tako i sigurnije.
a vidim da imas te baterije na stolu. :)

Odg: Canadair cl-215

Reply #14
nemoj spajat nikako paralelno reglere radi napajanja, obavezno uzmi UBEC 7/15A, imas tamo u HK, i jedna bitna stvar, posto ce ti UBEC napajat serva na reglerima OBAVEZNO odrezi CRVENU zicu na konektorima za prijemnik, tako ces eliminirat BEC sa njih i ostaje ti samo regulacija gasa