Skip to main content

Topic: odabir elektromotora (Read 6098 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

odabir elektromotora

Imam dilemu oko odabira motora,naime radi se modelu koji sam nedugo napravio ( tiburon ),upravo sam ga premazo smolom i obljepio staklenim vlaknima.Posjedujem motor sljedečih karakteristiaka:920 kV,snage 115W i propeler 12x5, model je sada tezak otprilike pola kile ali dok stavim bateriju i servace bit ce tezak oko kilu (sve su vrijednosti  okvirne ).Zanima me hoce li taj motor odgovarat tj. hoce li model uopce poletit.

Hvala

Odg: odabir elektromotora

Reply #1
napiši veličinu motora i ostale karakteristike pa ćemo ti moć više reći
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: odabir elektromotora

Reply #2
U jednoj knjizi novijoj, sam vidio izraz da je za neki minialni 3D potrebno oko 2.5W po "ounce of weight" (okvirno).
Znači 1kg okvirno 35 unci, dođe ti oko 80-90W.
Uzmi u obzir ako ovo 115W nisi ti mjerio, da vjerovatno nije toliko, znači da će biti na knap. A i to ovisi o preoručenom propeleru.
Ako je 12x5 taj onda dobro.

Ali ovo je sve teorija početnika ::)

Imam ti ovaj motor:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=3883
oko 250W daje preko kilu potiska i za avion oko  650g CAP 232 je dovoljno da poleti iz ruke na trećinu gasa s 11x4SF.

nekak ovo 115W mi se čini malo.

 

Odg: odabir elektromotora

Reply #3
Evo slike modela

Odg: odabir elektromotora

Reply #4
Nazalost i moja procjena mase je samo okvirna,ovaj motor sto si naveo u linku je na prodaju ili ne


Odg: odabir elektromotora

Reply #6
Mislim da će ti to izgoriti na 12x5. Pogotovo za 1kg avion.

Odg: odabir elektromotora

Reply #7
to će ti zgorit, premali je to motor za taj prop
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: odabir elektromotora

Reply #8
Bijeli dim, garantirano.
Starenje je neizbježno ali zato odrastanje nije

Odg: odabir elektromotora

Reply #9
Moriaty jel prodajes motor u navedenom lunku.kak mislite da ce zgorit moze objasnjenje

Odg: odabir elektromotora

Reply #10
Ovaj koji sam ti gore naveo bi ti vukao 1kg bez problema, naravno s manjim propelerom.
A 12x5 ti je prevelik za takav avion.
Ako je oko metar promjer probaj od 9-11 propelere s pitchom od 4-6, kažem sve ovisi o motoru i masi koju trebaš podignuti.

A jel to stiropor sve? Ako nije preko metra, pa ne može biti prazan više od 350grama.
ESC30A       25g
motor cca    65 g
3-4serva     40 g
prop            10g
1300 3S      100g
ine gluposti 100g
------------------------
330 grama
350 grama avion
------------------------
ni 700g sveskupa
a do "okvirno kilogram" za avione je to velika razlika

Mislim da bi trebao to na vagu staviti, mislim da to neće biti kilu. Taj dio moraš unaprijed raditi s avionima ne možeš baš "okvirno" masu određivati.

Ja kad radim avion, odredim raspon, i onda očekivani wingload, i prema tome odredim zadovoljavajući raspon mase kompletnog aviona.
Oduzmem setup koji bi odgovarao za masu tog aviona, te onda ostane masa samog aviona. I od tuda krenem.

Napraviti avion, ispadne težak sam po sebi i onda na njega staviti odgovarajući setup, bude letio ko cigla. Tu baš nema ispravnog modeliranja.

Provjeri još jednom kolika je masa praznog aviona. Stavi na kuhinjsku vagu.



Odg: odabir elektromotora

Reply #11
motori ti rade u rasponu AMPERA.

Znači neki motori su napravljeni da mogu podnesti struju do 10A  i to su slabiji motori najčešće, a s druge strane neki mogu do 60A i to su jači motori, puno veći. To nije granica , postoji svašta.

"kv" oznaka ti pokazuje brzinu motora.

Za neko normalno letenje i 3D su između 800-2000kv recimo i to okvirno (ispravite me ako je pogrešn  ::))
iznad 2000kv(okvirno) su puno brži motori koji  vrte manje elise i služe za brže avione. I na to treba paziti.

Ako motor od 1000kv staviš 9x4 prop i on vuće 20A na 3S 11.1V bateriji dobiješ cca200W snage (20x11.1) i recimo to motor izdrži.

Ako na taj svoj motor staviš veći prop od preporučenog znači 12 incha i napraviš isto on će otići u amperima možda na 30-35A na 3s bateriji
i dobiti ćeš 300-400W. E sad da je takva računica , onda bi svi stavljali samo veći prop i vrtiš boing s propelerom od par metara s motorom od 50grama.

E tu je ono što razlikuje motore a to je maksimalna amperaža koju može podnijeti motor.
Tvoj kaže da je oko 11A i ako ga prisliš na 15 deset sekundi bude vjerovatno izdržao ali ako mu staviš 25A, bijeli dim. Traži drugi.
Zbog svog načina izrade, male cijene i mase taj motor ne može podnijeti više struje(A). Na 2S možeš staviti veći prop na motor ali će biti manje snage.

Tvoj motor je sličan prvom motoru koji je bio na CAP 232
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2112

Taj motor je jako sličnih specifikacija. Izgorio mi je prvi jer sam stavio 11x4.7 prop nakon 2 minute letenja. Sletanje na nos :'(
Nakon toga stavio sam 11x3.8 i stvar je u normali(popravljen ;) ali 30 grama teži). Nakon toga je išla ona grdosija gore navedena. Nije na prodaju nažalost, imam samo jednog.

Stvar možeš provjeriti i sa WATTmetrom, ili nekim uređajem da vidiš da motor ne ode u nedozvoljeno.

Odg: odabir elektromotora

Reply #12
Ok javim se navecer s konkretnijim rezultatima.Mozes li mi jos pojasnit odabir propelera

Odg: odabir elektromotora

Reply #13
HUH, ajde prvo stavi na vagu avion(prazan), i izmjeri promjer krila, pa budemo od toga počeli 8)

Odg: odabir elektromotora

Reply #14
Moze,dogovoreno

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.