Skip to main content

Topic: Solarne celije - FOLIJE (Read 9028 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Solarne celije - FOLIJE

PZ Design,
Zlatane,
trazis Solarne celije u obliku folije,
mnogo sam vremena izgubio dok sam nasao izvor gdje se mogu kupiti,
vidio sam model sa naljeplenim na gornajki krila ali ne upitah gdje ih je kupio,

sada ako te interesuje a vidim da DA !
kazi pa cu zaviriti u arhivu,
zacudio sam se kako su jeftine,ocekivao sam mnogo vise,
pozdrav

Odg: Solarne celije - FOLIJE

Reply #1
A ak mene zanima, bi potražili?

Odg: Solarne celije - FOLIJE

Reply #2
ao jubito pilota elektromotornih jedrilica ta ideja o fotonaponskim čelijama u obliku folije već me kopka neko vrijeme.
Za sada se mogu nabaviti kao dodaci za izletnike,planinare u obliku malih 'krpica' za nadopunjavanje GPS-a, mobitela i slično. Cijena, težina i snaga su takve da je realizacija za modelare još daleko !
Oni koji su u tome uspjeli, moraju uzati GaAs čelije, a ne silicijeve zbog iskoristivnosti, a cijenu nebi niti uspoređivao.

Poznati uspješan projekat je 'Sky Sailor', švajcarci su ga napravili kao model  elektrojedrilice koja bi mogla letjeti ćak i u tankoj atmosferi Marsa ! Slika:





Britanci su napravili UAV sa solarnim panelima koji je navodno sposoban ostati u zraku i 80 sati, to je 'Zephyr QuinetiQ':




A stranica na kojoj procure sline taman i da umireš od žeđi je ova:

http://www.blazingwings.org/entry/top-12-solar-powered-aircrafts/

Moj zaključak je: Yes, but not yet!

Damir


Odg: Solarne celije - FOLIJE

Reply #3
Nevolja je to što je insolacija konačna, pa i uz 100% iskoristivosti čelije moraš pribječi cijelom nizu skupih rješenja da bi letjelica bila lagana, čvrsta i pogonjena samo suncem.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Solarne celije - FOLIJE

Reply #4
mozda kombinacija lipo i fotonaponskih celija? kada treba puno struje dobija se iz oba izvora, kada treba manje leti se samo na lipo koja se tada puni strujom koju celije proizvode. ne znam koliko struje mogu dati takve celije po kvadratu, ali neka daju dosta da odrzavaju lipo toliko pun da ima struje za prijemniik i servace te eventualno ima jos struje da bi se baterija ipak s tom potrosnjom punila letovi bi trajali dok ima dobrog svjetla - za jedrilicare idealno
ne znam nis o tome, samo glasno razmisljam...
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Solarne celije - FOLIJE

Reply #5
Graupner je imao u programu komplet modela sa Solarnim pogonom,
nemam vremena da prokopam po Graupnerovoj ne dalekoj proslosti ali netko ovdje ce to uraditi,
ajde Denis ili Zlatko,potrudite se.

Odg: Solarne celije - FOLIJE

Reply #6
ja sam imao pred dve godine napad ekološke osviještenosti pa sam htio radit auto na struju, več sam mislio i el viličar kupit kompletan da se  ne mučim sa upravljanjem motora pošto od struje poznam samo + i -, pa umjesto poklopca motora i krova stavit neke solarne ploče. za sam početak sam trebao min 10000 ojra koje nemam, pa sad točim razna ulja u diesel :) .
a na vikendicu sam si za rasvjetu stavil solarno, male snage, puni se radnim danima a svjetli i svira vikendom,
pa imam i malu sol ploču(1A) za punit na suncu lipo dok sam na moru sto nema stuje, mogu reči da mi uopče ne fali. Čega nema bez toga se može :D
 
Graupner Pollux mit Solar


Odg: Solarne celije - FOLIJE

Reply #8
Ivane pozdrav a i svima ostalima! vjerovatno si vidio "tamo" prilog o modelima sa solarnim čelijama koji sam ubacio... Znam ponešto o tome i isto tako znam da je graupner u svom katalogu imao u ponudi jedan model sa solarnim čelijama (2004 ili 2005 god.)..isto tako znam da je cijena   takvih stvarčica za mene nedostižna ali sam svojevremenio prije više od 20 godina eksperimentirao sa poznatim načinom (zastarjelim) sa dinamom od bicikla pogonjenim malom turbinom na malo većem modelu za proizvodnju struje... evo jedan link o modelima na solarni pogon:How to Make a Solar Powered RC Plane | Quazen    YouTube - RC Solar Plane UAV
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Solarne celije - FOLIJE

Reply #9
http://www.chrisgood.com/rcplanes/solar/index.htm#Top
 
evo graupner našao
 
https://shop.graupner.de/webuerp/servlet/AI?ARTN=4274

to je do dans,koliko znam jedini model sa solarom koji se mogao u kompletu naci na trzistu,
da li ti stvarno zelis da se pozabavis ovom vrstom modelarstva,to ce ti uzeti mnogo vremena a nesto narocito neces uspjeti,
ti modeli moraju biti maksimalno lagani,

pozdrav

Odg: Solarne celije - FOLIJE

Reply #10
Pa evo, pronašao sam povoljnu ponudu fleksi solarnih panela debljine 0,2 mm, izvrsno za presvući krila:
http://www.flexsolarcells.com/index_files/OEM_Components/Flex_Cells/pages/Flex_Cells_Individual_15_RC72_75.php

Dakle, uz sitnu investiciju od 300 baksi, dobiti ću na suncu uz 7,2 V (kao recimo 2S) nekih 1 A i ukupnu težinu od samo 60-tak grama. Dimenzija bi bila nekih 9*27cm puta 10 panela, taman !

Tko voli, nek' izvoli!

Damir

Odg: Solarne celije - FOLIJE

Reply #11
iz ovoga gore Damire ti mozes IZVUCI,
ali mi obicni smrtnici ??
a pogotovo ja vikend letac :-*