Skip to main content

Topic: Zagi Skillah (Read 13253 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Zagi Skillah

Pratim već neko vrijeme ovaj forum od kad sam se zainteresirao ponovno za ovaj hobi, prvi put dok sam imal nekih 11 god znači 1989.god, no tad su bile problem finacije a i RC oprema je bila skupa te nerazumijevanje od staraca za taj hobi. Sad su neka druga vremena, ima se nešto love za odvojit za taj hobi ali sam ponovo naišao na nerazumijevanje ali ovaj put od žene. Jedino mi stariji klinac daje podršku  :P. No da ne duljim sa uvodom, odlučio sam prvo radit Zagi-a  jer je najjednostavniji za napravit, u pripremi je izrada i quadcoptera i nakon toga radim Bixlera po svom nacrtu...

S obzirom da sve stvari si volim napravit sam, tak sam i napravil rezač stiropora. Letvica  od bukve 10mm x 10mm x 1150mm, na krajevima stavljeni vijci koje drže cekas žicu debljine 0.2mm.



za izvor napajanja koristim 2 baterije iz UPS-a spojene u seriju tak da dobijem 24 V što je taman za ovu duljinu i debljinu cekas žice.

Zagi je rađen po uputama sa rcwings.webs.com

Ovak izgleda izrezan, direkt link na kalkulator za CG


Ojačan sa jelovim letvicama i trakom sa staklenim vlaknima, te po uputama presvučen sa trakama za pakiranje u boji iz NN



Nosač motora napravljen od aluminija, tiple zaljepljene u stiropor i nosaš zašarafljen vijcima


Izrezani otvori za bateriju, ESC, prijemnik i servače


I na kraju to izgleda ovak sa gornje strane...


 i sa donje strane

Rezanje slova na ploteru je radio frend koji ima graf. tiskaru, font je klavika (facebook logo font  ;D)

Eh, i onda je krenuo na prvi let tzv. maiden, kod frenda u Zelini pokraj NK zelina i tu nastaju problemi čini mi se sa CG-om i kasnije ustanovljeno da jedan servo nije bio dobro zaljepljen pa je zbog toga vjerojatno bacao na jednu stranu. Molim znalce da iz sljedeče snimke (korištena keychain kamera #16 a kasnije mobitel) pokušaju utvrditi u čem bi bio problem sa Zagi-em ili sam ja bio prebrz na palicama Tx-a. Odvozio sam nekoliko sati na simulatoru ali real flight je sasvim nekaj drugo(malo i treme pred publikom sa NK Zelina).
Zagi Skillah, maiden ....

Fakat je otporan Zagi na padove , bilo ih je svako malo... Poslije maidena slijedio je popravak, napravljeno novo kučište od forex-a za batku i Rx


U međuvremenu je stigla i Turnigy 9X stanica i 2 nove batke, jedna za Zagi-a druga za Tx


prema kalkulatoru CG mora biti oko 17.5 cm od vrha a meni je skoro na 20 cm. Sa drugom batkom sam uspio malo pomaknut CG prema vrhu al čini mi se da ču morat dodavat malo utega ili motor pomaknu još naprijed.

Uglavnom, živim u Malešnici pa mogu doć na lokacije:
 Kanal- preljevnica,
 RC Prečko- letenje na kraju grada
 ili kod King Cross-a da netko iskusniji uspije poletit ovo moje čudo i održat ga u zraku, potrimat stanicu i dat mi savjet kak da upravljam s njim...
Tokom tjedna mogu tek iza 17h a vikendom kak vam paše pa ću kombinirat da dođem kad nekog ima na lokacijama...

Pomagajte  :-[
http://hk.rc-international.info/swarm/skillah
http://www.youtube.com/user/scorpiokillah
-----------
Zagi, Quadcopter X666(lost :( ), QR ladybird, Multiplex Gemini :)
T9X, T9XR

Odg: Zagi Skillah

Reply #1
sutra smo kanalu preljevnica popoden ak nebu puhalo pa navrati idemo sigurno robi1kenobi i ja a možda nam se netko još pridruži
lp
Marjan
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Zagi Skillah

Reply #2
Ljepo od tebe što si toliko uporan ( nezgodno za zagi ) jer je lansiranje totalno u banani.
 
1. Desnu ruku još uvijek držiš na palici gasa sa izbačenim zagijem, jednostavno nemaš vremena za reakciju i korekcije.
 
2. Neznam koji si profil koristio i po kojim nacrtima si radio ali mi se čini da je i cg malo u banani, jesi li kod ispitivanja CG uzeo u obzir i elevone?
Prorez za motor mi se čini preplitak + alu nosač motora hmm.
 
3. Da li si pokušao potrimati elevone, malo u desno?
 
4. Na toj stanici nemaš expo i normalno je da zagi reagira pre burno tj. trenutno i sa prevelikim otklonima što početniku može zadati grde nevolje ( vidjeli smo  ;) ).
 
5.Takođerti nesimetričnost krila može uzrokovati zakretanje modela kao i neparalelnost wingleta prema osi modela.
 
I kad sve to provjeriš naravno nađi nekoga tko zna poletjeti da ti ga digne i potrima u zraku.


Odg: Zagi Skillah

Reply #4
Prorez za motor ide i preko 10cm u dubinu ( sa svake strane ) ovisno o težini setupa i nosača kao i baterije.
Jednostavno kad si stavio winglete i elevone izrežeš rupu za bateriju ubaciš bateriju tranu pa tražiš sa motorom CG.
Kad utvrdiš položaj setupa režeš prorez za motor. Naknadne korekcije CG-a radiš pomicanjem baterije neprijed nazad u otvoru ( zato i je širi ).
 
Na livadi jednostavno možeš odrediti cg tako da mali uteg ( šaraf, matica, olovo ...) zaljepiš sa trakom počevši od nosa i njegovim pomicanjem prema sredini krila pronađeš najidealnije ponašanje modela, pogledaš na koliko je CG i to je to.
 
Zato ja uvijek furam šarafe  :D .

Odg: Zagi Skillah

Reply #5
Osim toga dođi sljedeći vikend u malu školicu modelarstva na Lučko pa možeš vidjeti kako se sastavlja zagi a također i probati letjeti.
 
Pozz

Odg: Zagi Skillah

Reply #6
sve super,samo mi se nekako kut krila cini veci!ocu rec da je tuplji  >:(



sad sam pogledao video,i cini mi se da imam pravo,radio sam prije nekog malog zagia i bilo je iz glave,i naravno isto je bio tako blagi kut,i kad sam ga probo isto se tako baco,ako si fulao taj kut moram te razocarat,morat ces ga preradit ili izrezat novog,naravno boljeg jer svaki noviji je i bolje napravljen! :)

Odg: Zagi Skillah

Reply #7
gledajući druge Zagi-a po raznoraznim forumima i meni se činilo da im Zagi ide više u špic  :'(
sad sam motor pomaknul malo naprijed, ak nebu letil i dalje kak treba ide na čavl na zid i radim drugog, nabavil sam onaj plavi stiropor pa radim od njega slijedećeg.

Ovaj moj ima raspon 125cm , jel može netko poslikat svoj koji je sličnih dimenzija i nabacit neke dimenzije i kut krila. Hvala
http://hk.rc-international.info/swarm/skillah
http://www.youtube.com/user/scorpiokillah
-----------
Zagi, Quadcopter X666(lost :( ), QR ladybird, Multiplex Gemini :)
T9X, T9XR

Odg: Zagi Skillah

Reply #8
nije li standardni zagi 110? >:( al sto se tog kuta tice definitvno si tu fulo,moguce da je zato i duzi!!i zato ne leti kak spada,gle,na greskama se uci,drugi ce biti bolji!  ;)

Odg: Zagi Skillah

Reply #9
orig.  je sirok nekih 120cm pa je vjerovatno tih 5cm viska rezultat veceg kuta izmedu krila




Odg: Zagi Skillah

Reply #13
I cigla leti ak joj pogodiš CG  ;) .
 
I zagi XL ima veći kut
 


e ovo mi daje bar malo nade da se uspije spasit moj Zagi od zakucavanja na čavao...  :D
samo da se vrijeme vani smiri pa da ga bacim malo s terase do susedovog dvorišta bez upaljenog motora  :P
http://hk.rc-international.info/swarm/skillah
http://www.youtube.com/user/scorpiokillah
-----------
Zagi, Quadcopter X666(lost :( ), QR ladybird, Multiplex Gemini :)
T9X, T9XR