Skip to main content

Topic: rusenje mlaznog aviona (Read 73170 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #150
Pitao bih cjenjene "turbinoznalce"dali se u domačim uvjetima može napraviti stator za turbinu i od kojeg materijala.???hvala

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #151
ne znam što znaći domaći uvjeti? Ako misliš na turpije i svrdla.....možeš....ali koliko će trajati. Bez mašinerije...tokarilice, glodalice , stupne bušilice....mislim da nema smisla.
Sve se može samo je pitanje vremena i novaca i kvalitete :-[

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #152
Pitao bih cjenjene "turbinoznalce"dali se u domačim uvjetima može napraviti stator za turbinu i od kojeg materijala.???hvala
Moze da se napravi , uostalom sve moje statore sam ja sam radio , i vec su u upotrebi 7/8 godina bez ikakvih problema
 u Hrvatskoj se mogu naci (mislim dosta lako materijali koji ti trebaju ) .    ??? ??? :P ??? modeljet

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #153
Pa tokarilicu i glodalicu ima jedan majstor u blizini ,tamo je baš sad na doradi moj difuzor .
jedino neznam koji bi materijal upotrijebio za stator turbine .mislim da bi bilo vrijedno pokušati napraviti jednog da vidim kak bi ispalo.dajte mi prijedlog od kojeg materijala.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #154
Još jedno pitanje za metalce-silversteel -koji je to materijal po "naški"??? treba za osovinu.
hvala

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #155
Još jedno pitanje za metalce-silversteel -koji je to materijal po "naški"??? treba za osovinu.
hvala
O Zagi ti vec  pravis difuzor na glodalici kod komsije preko puta , pa za tebe nece biti problem da napravis stator turbine
 od materijala kojeg si vec naveo u njemu ima puno nikla i croma to je dovoljno za domaci stator puno srece u varenju
 :D ??? ??? , modeljet...

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #156
 :D osovona se pravi od imbus  sarafa  16mm  x 200 mm   gradacije  12 . 9    modeljet  ::)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #157
ja sam kupio imbus gradacije 8.8 dali če biti taj dosta jaki.sa 12.9 bit če teško tokariti??'

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #158
12.9 je preporuka kako i cvetko sam kaže. I ja bih koristio 12.9 na tvojem mjestu.  Ovjde je riječ o alatnom čeliku te nije bitno da li je teško nešto izraditi nego od čega treba biti izrađeno. Možeš sve to izraditit i od mesina i teflona 8)...to će bti lagano za tokariti :D

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #159
12.9 je preporuka kako i cvetko sam kaže. I ja bih koristio 12.9 na tvojem mjestu.  Ovjde je riječ o alatnom čeliku te nije bitno da li je teško nešto izraditi nego od čega treba biti izrađeno. Možeš sve to izraditit i od mesina i teflona 8)...to će bti lagano za tokariti :D
Ja pravim nozeve za tokarenje egzoticnih materijala od busilice za beton njen vrh je od odlicnog materijala (vidija ili nesto slicno   ???)  za jedan materijal kao sto je 12,9 napravljen noz od busilice za beton , je pravi tata mata ja nerazumijem sto
pravis toliko problem ( sa jednim nozem napravljenim od takve busilice mozes da istokaris 12 osovina   ??? ???) modeljet

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #160


Uploaded with ImageShack.us

...eto ja danas nabavio nešto materijala .kupio sam inox 316l za komoru debeli 0,5 mm.kupio sam šraf za osovinu 12,9 čvrstoče ,dva lagera ali samo za montažu od SKF-a .majstor mi je odradio disk za difuzor (malo je kilavil -posljedice martinja) a ja ču sad preko šablone zacrtati kanale  za glodanje difuzora pa čemo vidjeti kak to ide .pozdrav

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #161


Uploaded with ImageShack.us

...eto ja danas nabavio nešto materijala .kupio sam inox 316l za komoru debeli 0,5 mm.kupio sam šraf za osovinu 12,9 čvrstoče dva lagera ali samo za montažu od SKF-a .majstor mi je odradio disk za difuzor (malo je kilavil -posljedice martinja) a ja ču sad preko šablone zacrtati kanale  za glodanje difuzora pa čemo vidjeti kak to ide .pozdrav
  Prosto nevijerovatno .... ne ne .... sve je u redu , meni je drago da je neko poceo da pravi tako nesto , nacrt imas dobar
  dobro si poceo da radis samo napred , materijal koji imas do sada je odlican , ja cu da pomognem sa savijetima koliko
  mogu samo naprijed,,  :) modeljet

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #162
[attach=1]
 na ovoj slici se vidi sustav za prednabijanje prednjeg kuglagera sa cilindricnim federima neposredno pre montaze
 zadnji kuglager na ovoj slici sluzi samo radi demonstracije on se ne montira na slici se jos vidi sistem za podmazivanje
 cijelog sistema vrlo jednostavan ali efektivan i radi pouzdano , inace u ovom slucaju turbinsko kolo je 70 mm ova
 turbina razvija potisak od oko 14, kg  sam kompresor je od firma garret  broj 179 / 0024  cijena mu je izmedju 12 i 14 eura
 vrlo popularan kompresor ovdije kod nas  ???  modeljet
[attach=2]
[attach=3]

 

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #163
koliko sam ja vidio Rutenova turbina nema sistem prednabijanja lagera i centralni tunel nije predviđen zato.dali bi bilo pametno da preradim tunel i napravim prednabijanje???Uostalom čemu to služi ???uff da je meni nabaviti  garret  broj 179 / 0024.pa da nemoram uništiti ovaj veči kompresor, da bude za neki drugi projekt.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #164
Prednabijanje ležajeva je OBAVEZNO! inače sve ode k vrapcu! Prednabijanje se može izvesti pomoću opruga ili valovitih šajbica