Skip to main content

Topic: Feritni prstenovi,da ili ne (Read 3116 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Feritni prstenovi,da ili ne

Bok.Dali je pametno kod ESC-a ili BEC-a stavljati feritne prstenove?I koliko mora biti namotaja žice ili taj broj namotaja nije toliko bitan?To pitam zato što sam jednim malo većim feritnim valjkom(prsten) riješio problem na PC-u tako što sam između dvije koaksijalne  žice koje mi vode iz zvučne kartice stvarale šumove kada sam pomicao bežični laserski miš.I HDD mi je isto stvarao lakše šumove a sada nakon tog ferita više toga nema.Sad je kristalno čišći zvuk i nema šumova kod pomicanja miša i rada HDD-a.Eto zato i ptam što će se desiti ako stavim na ESC il BEC jedan prsten i koliko namotaja žice je dovoljno?Vidio sam da se prodaju ESC-ovi sa tim feritnim prstenovima dok kod drugih ESC-a tog prstena nema,u čemu je štos?Hvala  :)

 

 

Odg: Feritni prstenovi,da ili ne

Reply #1
Generalno ti nije potreban, osim ako napajaš osjetljivu elektroniku tipa fpv sustav. U tom slučaju može pomoći. Naravno ovisi i kakav je bec ugrađen u esc. Ako je obični linearni (esc se grije i kad ne koristiš motor), nije toliko potreban jer je izlaz čist. Ako je to switching bec, onda sam bec unosi određenu količinu šuma u kojoj ti fpv oprema često pati (dijagonalne linije u slici i sl), i tu ti može pomoći feritni prsten.

Sve u svemu za većinu jednostavnih modela nije potreban, a ako je, iskopaj prsten iz neke stare elektronike. Broj namotaja generalno nije bitan, dovoljno je 3 ili više ako stane.

Odg: Feritni prstenovi,da ili ne

Reply #2
Ja sam imao velikih problema jer sam žice od gimbala jako na gusto proveo do kontrolera. Kad sam na senzor žicu stavio ferit, sve se počistilo i radio je bez greske. Tako da vjerujem u njihovu magiju.

Odg: Feritni prstenovi,da ili ne

Reply #3
Inace vecina ESCova dolazi vec s feritnom jezgrom na 5V liniji. Broj zavoja odredjuje induktivitet zavojnice i ajmo rec da je "vise" bolje. Ono sto u ovom slucaju limitira vrijednoat induktiviteta je velicina same jezgre tj koliko puta mozemo kroz istu namotat servo kabel.
Druga varijanta je samo namotat + vodic ili + i -.Video signal nikako ne bi trebali "pustat" preko zavojnice (za FPV potrebe) jer ce se izgubit na ostrini slike tj past ce rezolucija iste da sad ne idem u detalje......
Takodjer treba napomenut da nije svaka feritna jezgra ista tj nema isti permeabilitet.Nacelno u zadnje vrijeme vidim da se koriste zelene jezgre (boja oznacava svojstva) ali sam procitao da svaki prozvodjac moze imat svoje standarde. Znaci ako upotrijebite feritnu jezgru s "malim" permeabikitetom inna nju namotate zicu moze se dogodit da ce inat toliko mali induktivitet da nece moci ispeglat VF smetnje i samo ce te nepotrebno dodat tezinu.

Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250