Skip to main content

Topic: MiniZagi (Read 6158 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

MiniZagi

Evo da i ja jednom napišem nešto...
Napravio sam MiniZagi-ja iliti zagija raspona 570 mm.
Danas je bio prvi let (na ugodnih 37 stupnjeva!!!). Leti odlično, strašno je brz... Otklone sam na stanici morao smanjiti na 50 % jer je sa ful otklonima bio strašno nervozan i najmanji pomak palica je rezultirao lupingom ili super brzom rolicom.
Setup je: baterija 3S/620mAh, servo HXT900, ESC neki no name 18A, motor je neki mali outrunner koji sam kupio prije par godina pa više ne znam specifikacije (promjer 22mm), elisa Gunther.
Nažalost imao sam problema sa prijemnikom koji mi je dva puta izgubio signal i model je dva puta dosta gadno sletio, ali srećom nema nikakvih oštećenja. Možda je problem što kristal nije uboden direktno u prijemnik, nego je spojen preko dvije kratke žice (20-25mm dužine) zbog boljeg smještaja u krilu.
Krilo sam izrezao sa lukom koji je fiksiran na jednoj strani. Stiropor je onaj obični za izolaciju fasade.... Znam da je malo premekan, ali taj sam imao u garaži :)))
Model je zapravo trebao biti malo većeg raspona (cca 10 cm veći), ali sam zbog prejakog topljenja stiropora na krajevima krila morao svako skratiti za nekih 5 cm tako da je ispao dosta manji nego sam planirao.
Sve u svemo nije loše, dobro leti...samo da još sredim probleme s prijemnikom..
E, da masa kompletnog modela spremnog za let je 233g. Ne znam je li to puno ili malo, ali leti. Siguran sam da bi ga netko uspio napraviti i lakšeg.
Evo i par fotki.

Vlatko

Odg: MiniZagi

Reply #1
dobar je mali zagi, otkloni trebaju biti puno manji nego na velikom, lakši je  itd,  135grama na cca 68cm sam ja imao, sa 300mah 3s i 1510 2200kv motorom od 16gr.
zbog svoje male težine teško če se razbiti.

Odg: MiniZagi

Reply #2
Ja sam se za mini Zagi odlučio za Marske-7 profil, 67 cm raspona, 2230 motor 1700kv elisa 7*4 i batka 2S2200. Zbog ovakve batke je RTF skoro 350 grama i leti jako brzo i nervozno, ali dosta dugo ostaje u zraku pod punim gasom.
Nacrt imaš ovdje: http://aero.azuka.biz, slika je dole.
Damir


Odg: MiniZagi

Reply #3
Koje prijemnike koristite za ovako male modele?

Odg: MiniZagi

Reply #4

Nažalost imao sam problema sa prijemnikom koji mi je dva puta izgubio signal i model je dva puta dosta gadno sletio, ali srećom nema nikakvih oštećenja. Možda je problem što kristal nije uboden direktno u prijemnik, nego je spojen preko dvije kratke žice (20-25mm dužine) zbog boljeg smještaja u krilu.
Sve u svemo nije loše, dobro leti...samo da još sredim probleme s prijemnikom..


Vlatko

Vlatko

Svako produljenje izvoda kvarca rezultira pomakom frekvencije, bilo zbog kapacitivnog ili induktivnog razloga.
U svakom slučaju upikni ga direktno ili zalemi.

Model ti je super, nema veze što je stiropor mekan samo ga kvalitetno bandažiraj.

Pozz


Odg: MiniZagi

Reply #5
Da, to sam i mislio da je problem u produljavanju izvoda kristala...
U specifikacijama prijemnika piše da je domet >300m, a model poludi kada se udalji na nekih 30tak metara!

Model sam dobro bandažirao sa bijelom pakirnom trakom (onako kako treba...da se preklapa u  sredini) bez 3M77. Nisam ga niti dodatno ojačavao karbonom ili letvicama jer nisam bio siguran hoće li to uopće letjeti pa nisam želio ulagati peviše vremena i materijala. Sad kada vidim da super leti...sljedeći će biti full.

Hvala na pohvali Plavi :)


Vlatko

Odg: MiniZagi

Reply #6
Danas sam kristal maksimalno približio pločici a i antenu sam produžio na 100 cm (bila je 50cm originalno). Sada mi je prijem bitno bolji, ali sam opet imao par puta ispadanje ili neki glitch u prijemu. Srećom sam svaki puta bio dosta visoko tako da sam se uspio spasiti.
Sada sam ga fino utrimao i leti ko metak.
Sada ću još podesiti i dual rate, pa da vidimo koliko ekstremno mali može...:)))

vlatko

Odg: MiniZagi

Reply #7
Znači vidimo se opet na livadi i danas ? :)
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: MiniZagi

Reply #8
Da li je to originalni prijemnik?
Kod antena je druga prića, one najčešće imaju prilagodni član tj. sklop koji ima funkciju produljenja antene jer su iste kraće od 1/4 valne duljine ( za 35MHz je to cca 2,1m ).

Evo okvirne sheme na kojoj se vidi prilagodni član sastavljen od trim kondića, zavojnice i blok kondića za galvansko odvajanje.
Ujedno čitav taj sklop propušta 35MHz a ostale frekve potišče ( guši ).
U ovom slučaju kvalitetu prijema tj prilagodbu za 35MHz podešavaš sa trim kondićem.
U drugim varijantama podešavanje je moguće izvesti feritom u zavojnici ( ako je takva ugrađena ).
Naravno ovo se odnosi samo na ulazni dio jer ako ostali sklopovi u RX-u ne rade na za to određenim frq. ili obradi signala, ništa od posla.
U svakom slučaju bez pravih instrumenata i poznavanja tematike teško da možeš išta pouzdano napraviti.

http://hem.passagen.se/communication/pic/RC_rec1.gif

Odg: MiniZagi

Reply #9
@Plavi

Kako misliš "originalni prijemnik"? To je mali 6 kanalni Blue Arrow. Ne znam sad koji je točno model jer sam na poslu, ali pogledat ću.
Antena od 50cm je originalno na njemu.
Stavit ću fotku prijemnika...
Nažalost ne vidi se slika (shema) koju si stavio.

hvala na pomoći

vlatkO

Odg: MiniZagi

Reply #10
@Plavi

Kako misliš "originalni prijemnik"? To je mali 6 kanalni Blue Arrow. Ne znam sad koji je točno model jer sam na poslu, ali pogledat ću.
Antena od 50cm je originalno na njemu.
Stavit ću fotku prijemnika...
Nažalost ne vidi se slika (shema) koju si stavio.

hvala na pomoći

vlatkO

Pa mislim da li je prijemnik u originalu bio sa tom stanicom.
Jesu li isti kanali na prijemniku i stanici?

Odg: MiniZagi

Reply #11
Ma neee...
Stanicu imam MX12 i originalni prijemnik s njom je Graupner R600 koji je jako prevelik da bi stao u malog zagija. Ovaj je iz HK kupljen prije par godina, ali ga nisam koristio do sada.
Možeš li provjeriti zašto se ne vidi slika koju si postao.

vlatkO


Odg: MiniZagi

Reply #13
Hmmm, ne znam što to točno znači da je u pitanju kompatibilnost, jer je uglavnom sve ok, osim što se ponekad dogodi da prijemnik izgubi signal na 1-2 sekunde. Mislim, da su stanica i prijemnik nekompatibilni onda to ne bi uopće radilo. Stanica 35MHz, prijemnik 35MHz....kako to može biti nekompatibilno?

pozz