Skip to main content

Topic: Diogena sam poslusao! (Read 41334 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #105
Ovo što tvrdi saraga nije bez osnove: ako bi se osiguralo da se između žice i kontakte ne podvuče epoxy, stvar mora delati.
Ja radim i nešto drugo: kao što je poznato niti karbona (carbon fibre) su vodići, ja ih usmolim sa epoxy-em  i dobijem antenu za model. Takva antena je dio trupa modela - 'tailboom'.  Nisam ni sam vjerovao da to radi, snimili smo sa profi uređajem karakteristiku antene, testirao sam i domet i stvar funkcionira.
Tko ne vjeruje, šaljem sliku...!
Damir

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #106
pa ja sam zbilja ljepio.

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #107
.....
Tko ne vjeruje, šaljem sliku...!
Damir
Je, a kaj je s onim impedancijama, Ohmima. Kak je to u carbona??

Mifi
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #108
da i mene to zanima OTPORI !!!
lemljenjem je kao sraslo ,

mifa je dobro skuzio


Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #110

Je, a kaj je s onim impedancijama, Ohmima. Kak je to u carbona??

Mifi

To je točno, karbon ima znatno veći otpor nego li recimo bakar istog presjeka. No tu se radi o tzv. galvanskom otporu, a to znači da je za naše model neupotrebljiv kao recimo, vodić od baterije do prijemnika, barem ne za neki prihvatljivi presjek.

Kod antene je drugačije, zbog tzv. skin-efekta važna je samo površina vodića . Takve antene imam na dva modela i do sada nisu pobjegla..  Najteže je bilo sastrugati epoxy tako da se otkrije dovoljno karbona i na njega montira mala pločica bakra za kontakt prema elektronici.Napominjem da je ova tehnologija eksperimentalna i problem mi je bio što na Internetu nisam mogao nači reference, pa mi je pomogao stručnjak koji radi na antenskim sustavima OiV-a.
Damir