Skip to main content

Topic: Diogena sam poslusao! (Read 41338 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #15
A o jeftinim punjačima iz kine baš bi bilo zgodno da se ljudi nadovežu sa svojim iskustvima  ;D
 
Mislim na one do 10USD a koliko sam čuo ni ovi za 40 nije svaki ispravan.

nemaju svi para ko ti da kupuju skupe stvari....

a da ja punim sa tim punjacem baterije one ne bi bile ko žabe jer ako pogledaš damirove rhino zippy koje vozi 2 godine u avionu i gliseru i imaju 200 ciklusa bez gubitka kapaciteta.

a i punjenje rijetko dovodi do napuhavanja beterija osim ako ne puniš po propisma

Ja nemam para da bi kupoval loše stvari jer budem prije ili kasnije trebal kupiti odgovarajuču kvalitetniju stvar.
Zato rađe skupim lovu i kupim jednom a ne pet puta krivo dok se naučim pameti.
 
Za primjer ja sa malo para vozim igračke srednje kategorije dok neki imaju punu garažu strganog stiropora a imaju daleko više love od mene  ;)
 
banancer je super stvar i treba ga koristiti ali da je neophodan .... nije....

Močuće je napuniti bateriju bez balancera ali da se čelije pune paralelno i da se voltaža stavi kao da puniš jednu čeliju a amperaža se zbroji i to bi bio jedini ispravni način a to opet iziskuje bolji i kvaliterniji punjač tj. punjač za LiPo sa mikroprocesorskom kontrolom punjenja.
 
A ne možeš samo reći da se može bez balansera napuniti lipo. Može ali to će oštetiti ako ne i uništiti bateriju.
 
Samo spojiti npr. 3S bateriju u kojoj su članci vezani u seriju i uštekati na 12,6V je pogrešno jer se čelije ne pune jednako kao što se ne prazne u potpunosti jednako. Tako da će se jedna ili više čelija oštetiti.
 
Sad ima fakat već za male pare punjača koji mogu puniti sve baterije kaj ima netko u kući.
 
Ostajem pri onome što uvijek govorim da se na PUNJAČU I STANICI NE TREBA ŠPARATI!!!

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #16
samo da napomenem,
Guja me je hitila na MOJE trazenje,zamolio sam ga tada da me iskljuci,
JER ako se cetvorogodisnje iskustvo jednoga modelarskoga kluba ne uzima za ozbiljno i da se niti jedna LiPo nije napuhnula,niti primjetno izgubila na kapacitetu tada nemamo sta pricati,ovi Graupnerovi a isti potpuno su Robe punjaci su se pokazali veoma pouzdanima a i gdje su bili balanseri prije tri ili cetiri godine,sada sam uzeo balanser i prethodno moje LiPo koje punim tri godine bez balansera napunio kao i do sada i prikljucio na balanser,nakon samo PAR minuta je zasvirao balanser,puno!stvarno ne vidim nikakovu razliku i ako ne nijecem da je nema,
naravno da se u uputama proizvodjaca nadje dosta nepotrebnoga jer se oni MORAJU ograditi zbog svake eventualnosti,
Diogena osobno postujem i sa njim sam na ovu temu OK

tocka sa moje strane!
pozdrav Iv

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #17
eto potpuno se slažem sa tim da ne treba šparati pa sam  i ja tako odlučio sutra ne šparati...

nekoliko gajbi pive se hladi u dučanu u obrežu za sutra....

kotao je kod mene u autu isto kao i plinska boca za podgrijati kotao....

za meso koje donosi Irfan dobiva stanicu od mene ... tako da je i to moje sponzorstvo....

samo se nadam da bu dosta 10 kila krmenadla i kobasica....

znači letimo..... kuhamo kotlovinu ..... lomimo stiroporce..... i trusimo pivu sutra na kanalu
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #18
Oh Marijo curi mi voda(pivo) niz bradu!!!
ali polako sretnut ce mo se ubrzo tu u kroatiji ako Bog da pa pozivimo!

pozdrav

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #19
Quote from: marijom
a da ja punim sa tim punjacem baterije one ne bi bile ko žabe jer ako pogledaš damirove rhino zippy koje vozi 2 godine u avionu i gliseru i imaju 200 ciklusa bez gubitka kapaciteta.

a i punjenje rijetko dovodi do napuhavanja beterija osim ako ne puniš po propisma

Kakvim ti punjačem puniš da su napuhnute ko žabe?
 
Kakve veze imaju Damirove baterije sa tvojom izjavom da puniš ponekad lipo bez balansera.
 
Sumnjam da si punio bateriju i na livadi i radio kabel da bi paralelno spojio članke na punjač. Isto to se ne vidi na slici od Ivana Iowe.
 
A ne vjerujem ni takvom načinu punjenja.
 
Napominjem još jednom mogu LiPo svašta podnjeti ali treba znati malo više od uštekati bateriju u punjač.
U to se ne upuštam jer nisam toliko stručan i svatko tko to piše a zna da će to pročitati neki početnik od kojih "mnogi ne zaju"
nije ni naj manje dobronamjerno niti u redu.
 
Napisati opširno na temu punjenje bez balansera i sa detaljnim uputstvima kako, bilo bi jedino u redu, s napomenom samo za iskusne!
 
Marijom tebi bi bilo bolje ko i meni da počmeš šparati sa klopom i pivama je kaj je je jako nam se vidi da nismo štedljivi  ;D ;D ;D
 

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #20
Oh Marijo curi mi voda(pivo) niz bradu!!!
ali polako sretnut ce mo se ubrzo tu u kroatiji ako Bog da pa pozivimo!

pozdrav

svi nekaj slave i okuplalju se pa moremo i mi sa kanala.....
nema se para ali umjesto multiplex stanice može se voziti model i na 3 kanalnoj 10 let staroj JAMARI
i eto fešte....

luk i sol bude kolega sponzoriral
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #21

Močuće je napuniti bateriju bez balancera ali da se čelije pune paralelno i da se voltaža stavi kao da puniš jednu čeliju a amperaža se zbroji i to bi bio jedini ispravni način a to opet iziskuje bolji i kvaliterniji punjač tj. punjač za LiPo sa mikroprocesorskom kontrolom punjenja.
 


Zac molim te da revidiraš što si gore napisao!


NIKAKO, niti u kojem slućaju ne puniti 2S,3S ili više 'S' bateriju na gore naveden način, jer onda se sve ćelije kratko spajaju i slijedi ......

Damir

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #22

 
Marijom tebi bi bilo bolje ko i meni da počmeš šparati sa klopom i pivama je kaj je je jako nam se vidi da nismo štedljivi  ;D ;D ;D

nema šparunga.....
pogotovo ne na sebi....
bitnije je druženje sa kolegama modelarima  nego kupiti avion .....

dva vikenda testno bacimo okupljanje(kotao, roštilj i sl...) i onda treci vikend spontani aeromiting......  8)

da odmah razuvjerim one koji misle da nesmijemo roštiljati .... pitao sam gdje treba pitati i rekli su ... kad ovaj more tamo istovariti 10 kamiona smeca a ovaj drugi zapaliti 10 tona guma možete i vi zapaliti roštilj
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #23

Močuće je napuniti bateriju bez balancera ali da se čelije pune paralelno i da se voltaža stavi kao da puniš jednu čeliju a amperaža se zbroji i to bi bio jedini ispravni način a to opet iziskuje bolji i kvaliterniji punjač tj. punjač za LiPo sa mikroprocesorskom kontrolom punjenja.
 


Zac molim te da revidiraš što si gore napisao!


NIKAKO, niti u kojem slućaju ne puniti 2S,3S ili više 'S' bateriju na gore naveden način, jer onda se sve ćelije osim one 'najgornje' kratko spajaju i slijedi ......

Damir

Ovo cijenim Damir. Neki dan sam čuo to i učinilo mi se logično i da bi to funkcioniralo.
Mislio sam čelije od jedne baterije spojiti paralelno npr. 3S kao tri zasebne čelije od po 1S.
 
Tako ih puniti kao 1S a amperažu zbrojiti ali nisam pokušao niti neću a nebi nikom ni preporučio.
 
Pogotovo kad postoje punjači za to.
 
Oni koji znaju više nak se nadovežu jer tako možemo negdje doći.

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #24


 
Oni koji znaju više nak se nadovežu jer tako možemo negdje doći.
[/quote]

da za to smo zajedno da dodjemo gdje treba i bez gubitaka!

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #25



 
Tako ih puniti kao 1S a amperažu zbrojiti ali nisam pokušao niti neću a nebi nikom ni preporučio.
 
Pogotovo kad postoje punjači za to.
 

[/quote]

eskiviras-mudro,ni u snu tako sta!

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #26
Dakle , višestruki paket 2S, 3S i nadalje nije moguće napunit tako da se čelije spoje paralelno i zajedno napune kao 1S, a da pri tome ne dođe do kratkog spoja (šlusa).

To bi bilo moguće jedino ako bi se paket rastavio prije punjenja, a to nije praktično jer bi trebalo stalno rastavljati i sastavljati.

Na slici je sve jasno kako dolazi do kratkog spoja: Ne se igrati sa time !



Damir

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #27
Naravno ako se uključi više ljudi može se doći do nekih informacija i zaključka ali nek se nitko ne ljuti kad na svakoj stranici ove teme napišem da
 
NE TREBA NIŠTA OD TOGA ISPROBAVATI I JA SIGURNO NEĆU POGOTOVO JER IMA ODGOVARAJUĆIH PUNJAĆA ZA PUNJENJE LiPo BATERIJA!!!
 
Oni koji nemaju odgovarajuči punjač nek spreme svoje baterije dok ne kupe jedn od punjača namjenjenih za LiPo baterije!

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #28
dečki odite spavat sutra je težak dan
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: Diogena sam poslusao!

Reply #29
Evo ja sam zabrijao isto kao i Ivan Iowa.
 
Čovjek mi je objašnjavao da za Walkeru mogu napuniti 4 iste baterije od po 1S tako da ih spojim paralelno.
 
I dok smo vodili ovu raspravu pomislio sam da bi re to moglo izvesti i sa 3S preko kabla za balansiranje i naravno zajebao bi se.
 
Eto ispričavam se zbog gluposti koje sam napisao. Makar se slika ne vidi ali sad mi je jasno kad bolje razmislim da to nebi išlo.
 
Eto bilo bi ok da i drugi priznaju kad napišu nekaj krivo.
G. Ivan Iowa eto i kabel za balansiranje je na svakoj bateriji s razlogom  ;)