Skip to main content

Topic: Pitanje u vezi elektro motora (Read 8826 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pitanje u vezi elektro motora

Imam motor koji radi na 8s-9s baterije i preporuceni esc 80a, pa sam ga mislio spojiti na 6s, interesuje li me da li ce mu trebati jaci esc?

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #1
Vidis bas je o tome bila prica jucer u klubu vezano za helice al odnosi se na sve kolko sam shvatio.Jedan kolega iz kluba mi je rekao da ako motor moze podnijeti veci napon u tvom slucaju 8-9s vuce manje ampera nego da ga pogonis sa 6s jer
imas formulu Watts = Volts x Amps,ista stvar kad punis baterije sa punjacem od 50w to mi je isto kolega objasnio,recimo punis 3s bateriju koja je 11.1v,maksimum struja skojom ti nju mozes punit je 50w=11.1v x Amperi i dodjemo do zakljucka da mozes punit sa nesto manje od 5A,dok recimo kad punis 6s bateriju koja je 22.2 volta dolazimo do zakljucka da nju nemozes punit nego sa nesto malo vise od 2A
50w=22.2v x 2A  :)
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #2
Ne, biti će mu dovoljan i slabiji, jer na manjem naponu i struja će biti manja.

Ponovi si Ohmov zakon, mislim da je to fizika 6. razred.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ohm%27s_law

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #3
Dečki, pobrkali ste lončiće! Po vašem bi ispalo da će struja na motoru biti to veća, što je primijenjeni napon manji. Odspoji bateriju i uz napon od 0 V struja će biti beskonačna! Gospodin Ohm se okreće u grobu.
Stvarnost je nešto dugačija.  Vrijedi relacija i=U/r , gdje je "i" struja, "U" napon, a "r" otpor. Uz pretpostavku da motor pravilno radi i otpor mu se ne mijenja bitno s porastom napona, slijedi da je struja izravno proporcionalna naponu.
Ova prića s punjaćem može bii zbunjujuća, ali rijeć je samo o tome da ste kod punjača pretpostavili konstantnu snagu (50 W), a ne otpor baterije pri punjenju.

Prije svake igre sa strujom, ovo morate znat k'o vodu pit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ohm%27s_law
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #4
Hvala za punjac ali me konkretno interesuje ovo za esc... jedni kazu ovo drugi ono sad stvarno ne znam sta je.. ?? da li je to neko ispitao stvarno jer se bojim da ne sprzim esc

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #5
Ali ne možete to gledati preko ohmovog zakona i treba prvo ispeči pa reči. Današnji esc su u mogućnosti pretvorit baterijski DC u AC, povisiti napon i dati motoru njegovu punu snagu. Što znači da da... povuči će veču struju i to se upravo događa kod ESC-a. Ajd pliz nemojte slati ljude natrag u osnovnu školu...

KPatrik ja mislim da ti je kolega dobro rekao.

Konkretno:

Majk je na x-copteru mjerio struju na 3s i vuklo je od 75-80 dok je na 4s vuklo max 70.
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #6
Imam motor koji radi na 8s-9s baterije i preporuceni esc 80a, pa sam ga mislio spojiti na 6s, interesuje li me da li ce mu trebati jaci esc?

u tvojem slučaju ti je dovoljan i slabiji esc, no od viška glava ne boli kad su po pitanju esc-i tako da slobodno možeš staviti i jači.

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #7
Ali ne možete to gledati preko ohmovog zakona i treba prvo ispeči pa reči. Današnji esc su u mogućnosti pretvorit baterijski DC u AC, povisiti napon i dati motoru njegovu punu snagu. Što znači da da... povuči će duplu struju i to se upravo događa kod ESC-a. Ajd pliz nemojte slati ljude natrag u osnovnu školu...

KPatrik ja mislim da ti je kolega dobro rekao.

Daj neki link baš me zanimaju detalji oko toga (ne izazivam, stvarno me zanima) kako esc povisi napon više od onoga koliko je na bateriji.


Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #9
Postoje različita rješenja, npr:

http://en.wikipedia.org/wiki/Voltage_multiplier
http://en.wikipedia.org/wiki/Charge_pump

To naravno ne mijenja činjanicu da spomenuti ESC možda i troši više struje pri podizanju napona, ali mu je ulazni napon niži, pa mu je i snaga ograničena time.

Wow, ljepi linkovi ;) Ovo sam našao o radu ESC-a:

http://www.rcpowers.com/community/threads/how-an-ac-motor-and-its-esc-works.12057/
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #10
Bravo doktori, ali ne možete to gledati preko ohmovog zakona i treba prvo ispeči pa reči. Današnji esc su u mogućnosti pretvorit baterijski DC u AC, povisiti napon i dati motoru njegovu punu snagu. Što znači da da... povuči će duplu struju i to se upravo događa kod ESC-a.

Meni se čini da si ipak ti doktor, po tvojem današnji esc ima u sebi i mali perpetum mobile.

Ja sam mjerio struju sa 2s i 3s baterijom na istom motoru i propeleru i dobio sam rezultate slične ovima:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16230__NTM_Prop_Drive_Series_35_30_1100kv_380w.html
valjda je moj esc jučerašnji  :'(
a ni ovi na HK nisu imali ništa bolji

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #11

Meni se čini da si ipak ti doktor, po tvojem današnji esc ima u sebi i mali perpetum mobile.


Ajde malo pojasni ovu pametnu izjavu. Zašto perpetuum mobile? Ajde baš me zanima.

Priznajem da sam se zaletio sa podizanjem napona što ESC zapravo i ne radi, ali mi je to prvo palo na pamet kako povisiti struju i dobiti istu snagu. No, izgleda da kod brushless motora veča (govorim iz glave tako da me ne vučete za jezik) struja dolazi do toga da trebaš uložiti istu snagu da bi dobio iste okretaje. I pošto dijeliš struju na tri faze pmoću switchanja FET-a, vučeš veću struju, odn. pulse width modulation (PWM) je puniji kod nižeg napona i zato vuče više struje.

Dali mi možeš malo pojasniti rezultate tvojih mjerenja, nisam baš shvatio.
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #12
Zaletio si se i oko ovoga:
Quote
Današnji esc su u mogućnosti pretvorit baterijski DC u AC
Esc motoru šalje impulse, ali to su i dalje DC impulsi, a ne AC.

Quote
Dali mi možeš malo pojasniti rezultate tvojih mjerenja, nisam baš shvatio.
Isti motor i propeler:
     veći napon   -> veća struja
     manji napon -> manja struja

Isto kao i na linku:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16230__NTM_Prop_Drive_Series_35_30_1100kv_380w.html
Quote
Prop Tests:
8x4 - 14.8v - 251W - 17A
8x4 - 11.1v - 121W - 11A
9x6 - 11.1v - 178W - 16A
9x6 - 14.8v - 355W - 24A
10x5 - 11.1v - 200W - 18A
10x5 - 14.8v - 385W - 26A

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #13
Zaletio si se i oko ovoga:
Quote
Današnji esc su u mogućnosti pretvorit baterijski DC u AC
Esc motoru šalje impulse, ali to su i dalje DC impulsi, a ne AC.

Quote
Dali mi možeš malo pojasniti rezultate tvojih mjerenja, nisam baš shvatio.
Isti motor i propeler:
     veći napon   -> veća struja
     manji napon -> manja struja

Isto kao i na linku:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16230__NTM_Prop_Drive_Series_35_30_1100kv_380w.html
Quote
Prop Tests:
8x4 - 14.8v - 251W - 17A
8x4 - 11.1v - 121W - 11A
9x6 - 11.1v - 178W - 16A
9x6 - 14.8v - 355W - 24A
10x5 - 11.1v - 200W - 18A
10x5 - 14.8v - 385W - 26A

A ne, oko toga se nisam zaletio FET-ovi stvarno pretvaraju DC u AC, mislim... tako rade brushless motori, pogledaj link koji sam stavio.

Rezultati su sasvim logični i ne govore puno o ovom problemu kojim se mi bavimo jer se stavljaju različiti propeleri, a više se struje vuče jer je potrebna i veča snaga.

I odlično što se pokrenula ova tema jer sam i sam nešto više proučio/naučio.

FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #14

Meni se čini da si ipak ti doktor, po tvojem današnji esc ima u sebi i mali perpetum mobile.


Ajde malo pojasni ovu pametnu izjavu. Zašto perpetuum mobile? Ajde baš me zanima.

Priznajem da sam se zaletio sa podizanjem napona što ESC zapravo i ne radi, ali mi je to prvo palo na pamet kako povisiti struju i dobiti istu snagu.

U = napon
I = jakost struje
R = otpor vodiča kroz koji teče konkretna struja

I=U/R

_Ne možeš_ povisiti struju osim da povećaš napon.

Upravo zbog toga za veće modele koristimo baterije sa više serijski spojenih članaka (veći napon), tj da povećamo jakost struje koja teče kroz motor.

Quote


No, izgleda da kod brushless motora veča (govorim iz glave tako da me ne vučete za jezik) struja dolazi do toga da trebaš uložiti istu snagu da bi dobio iste okretaje.


Sorry ali ova rečenica nema smisla. Opet nije da želim ikoga uvrijediti (upravo suprotno), no ovaj forum čitaju i početnici koji ne znaju ništa i stvari treba postaviti na stabilne noge.

Quote

I pošto dijeliš struju na tri faze pmoću switchanja FET-a, vučeš veću struju, odn. pulse width modulation (PWM) je puniji kod nižeg napona i zato vuče više struje.


Opet, stari, nema smisla ova rečenica.

Nema tu neke tajne. To što ESC pretvara istosmjernu struju u izmjeničnu nema nikakve veze sa količinom struje koja proteče kroz vodič (motor). Ako želimo veću struju, trebamo veći napon.

Ili u kontekstu OP-a, niži napon (6S naspram 8 ili 9S) rezultira manjom strujom i dovoljan ti je slabiji ESC.

EDIT : typo