Skip to main content

Topic: Punjenje akumulatora u autu (trebam savjet) (Read 3939 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Punjenje akumulatora u autu (trebam savjet)

Molio bih savjet znalaca na ovu temu.
Radi se o tome da bi trebao napuniti akumulator na autu (Citroen C4 - 2010 g.).Nije se do kraja ispraznio napon mu je 12,3 V.Ako ga ne dopunim ovi hladni dani će ga srediti do kraja.
Auto se nalazi sa druge strane ulice pa produžni kabel ne dolazi u obzir.
Da li smijem izvaditi akumulator i odnijeti ga u kuću na punjenje.Postoji li mogućnost da se elektronika zblesira i napravim si puno veću štetu.
Savjet tipa "akumulator ti je star 5 godina i ništa od njega pa moraš kupiti novi" ne trebam.

Odg: Punjenje akumulatora u autu (trebam savjet)

Reply #1
Nista ti nece biti, skini ga i napuni u kuci, eventualno ak imas originalni radio onda si potrazi njegov kod jer ce ti trebat

Odg: Punjenje akumulatora u autu (trebam savjet)

Reply #2
- ako je auto ok, upališ ga svaki dan na 15 minuta, ugasiš sve potrošače(svjetla, ventilator itd...) i akumulator će biti pun
- ako imaš dobar punjač s regenerativnim pražnjenjem, onda doma napuniš par velikih lipica, i uguraš napon iz njih u akumulator preko utičnice u autu(5-10A) ili drito preko akumualtora(više A)
-jasno, možeš i vaditi aku van i donesti ga u kuću, vjeroajtno će te radio tražiti pin nakon toga, ali kome se da odvrtati kleme i fiksaciju akumulatora po ovim temo :)

najelegantnije je prvo, auto troši ispod 1 l/h pa to nije neki trošak za tih par dana po 1/4 sata  :)

još ako si staviš daljinsko paljenje, zabavi nema kraja :)
svako jutro me čeka zagrijani auto po zimi, a po ljeti rashlađeni
(grijanje i klima rade ali ostali potrošači ne, ako se tako podesi, auto je naravno pod alarmom i dok tako radi, ne može se odvesti s njime ni da provališ)

Paljenje - remote



p.s. ako nemaš neki fancy punjač, samo skemijaš spoj između batke i ulaza u punjač, da se može sve spojit obrnuto od uobičajenoga dakle,
da ga napaja batka, a na dio di inače ide batka spojiš akumulator, i onda staviš Pb mod punjenja i podesi alarm za source voltage kada padne ispod 10.5V da ti ne ubije lipicu... pa tako par njih i sve 5.
napunio sam tako preko accucella 50W-nog fabiu dizel, i zapalila je uredno, mislim da je trebalo 4-5 x2.6Ah 3S nanotech ugurati u nju(ali je aku bio skroz prazan)
 

Odg: Punjenje akumulatora u autu (trebam savjet)

Reply #3
Hvala na savijetima :)


Vjerovatno ću ga izvaditi van i napuniti u kući ( nemam originalni radio pa mi pin neće trebati ).


Problem je što se uglavnom vozim na kratke relacije, radim 150 m od kuće i to što se pozicija( svijetla ) na autu ne mogu isključiti, a to je vjerovatno negdje od 50 do 70 W potrošnje
bez uključenih kratkih svjetala.

Odg: Punjenje akumulatora u autu (trebam savjet)

Reply #4
150 m? To mozes pjeske :-)
na servisu im reci da ti iskljuce opciju paljhenja svjetala dok ih sam ne upalis

Odg: Punjenje akumulatora u autu (trebam savjet)

Reply #5
Pa i idem pješke na posao :) , zato sam za 5 godina napravio 35 000 Km :D

Odg: Punjenje akumulatora u autu (trebam savjet)

Reply #6
a da probaš neki solarni panel ubosti?
https://www.google.com/search?q=solar+charger+car&source=lnms&tbm=shop&sa=X&ei=gknXVI2FBYOUaoy5gOAL&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1680&bih=890


to dosta koriste na brodicama, da preko zime ne moraš brinuti oko akumulatora,
dopunjava ga tokom dana, te omoguaćva rad pumpe za vodu koja se pali na plovak kada se nakupi vode u koritu od kiše...
pa vidi koliko struje si ubacio u akku sada kada ga spojiš na punjač, i podijeliš s brojem dana od kada si zadnji puta vozio auto... pa vidiš koliko po danu 'iscuri'...