Skip to main content

Topic: Zagi sa repom ??? (Read 4402 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zagi sa repom ???

Jel moguce napravit ??? ;D
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Zagi sa repom ???

Reply #1
Da, ali je besmisleno.
Zagi je leteće krilo sa odgovarajućim profilom krila za tu namjenu, konstrukcijskim rješenjima, odgovarajućim težištem i načinom upravljanja.


Ako se baš gradi avion sa repom, ima za to drugih projekata.

Odg: Zagi sa repom ???

Reply #2
Kao sto je napisao kolega Diogen..   besmisleno jer zagi je nacin da se priblizimo pticama i tako izgubimo dio elemenata aviona koji povecavaju masu i otpor i sve ostalo...

Prije pitanja moze li se na zagija nakalemit rep.. ja bih se prije pitao  moze li se s aviona skinut rep ( sklop vertikalnog i horizontalnog  stabilizatora ili kormila visine i pravca.. kako Vam drago) , tj sto bi rep pridonio tom istom zagiju.
 
ili recimo ... zasto avion ima rep, tj vertikalni stabilizator/kormilo smjera) a recimo ptice ga nemaju i lete puuuno dulje i bolje od nas ljudi. 


ili obleti li albatros bar 4 puta zemaljsku kuglu godisnje u jedrenju a bez repa ( vertikalnog) iz cistog neznanja ili ima u tome jos nesto...




ako te vec privlaci eksperimentiranje sa zagijem onda bi kreativnije bilo  traziti nacin da se izbjegnu i vingleti na zagiju  ( rijesenja naravno da postoje i ima ih nekoliko )


kao smjernicu u guglu utipkaj prandtl ili BSDL...  ima puno toga u pisanom ili video formatu...




Odg: Zagi sa repom ???

Reply #3
Samo napravi veliki zagi i u sredinu komoru za svu elektroniku.
Nema smisla stavljati rep na letece krilo.

Odg: Zagi sa repom ???

Reply #4
Imam dojam da se slaže solarac ?

Odg: Zagi sa repom ???

Reply #5
Je ide solarac ;D 


Pa vidio sam kak je dare izradio i svaka mu cast. To je ko onaj sa youtube v3 sto je decko napravio.


Sto se tice ovog mog ide puno vise solara mozda i duplo vise zbog toga sto zelim nesto drugacije. Mislim da cu trebati nesto oko 60kom mono celija.

Izgled se nece promjeniti ali rasponi hoce. To cu znati kad mi dodu mono celije pa kad ih slozim paralelno serijski i dobijem tocne raspone krila.
Ma ima ih jako puno pa nestanu na obicno krilo vec mora biti kako celije kazu a to je zagi krilo uz skyhunter rep a elektronika kao na parrot discu sa gps, home i autopilotom po zadanim tockama.


Dakle jos ne znam ni koje cu motore, esc osim sto znam da ce sigurno 5s prica te fc autopilot, gimbal sa kamerom za hd i miran pogled te fpv kamera na osd pa vtx za pravi dozivljaj.


Mislim da cu smanjiti raspon od 3000mm na oko 2100mm hm malo sam pretjerao  ???  a duljina oko 1000mm


Sama izrada nece biti puni stirodur vec onaj tvrdi 4 do 5 mm pa cu preklapanjem izradivati jer mi je potreban kostur za rep odnosno slicno kao sto je ramy izradio svoj 787. Mislim tu tehniku cu koristit za krila i na taj sredisnji kostur samih krila spojit cu repni dio kao sto je gore na crtezu. Dakle šupljine unutar krila itd.



Idem na sigurno sa opto esc te posebno kontrolna plocica 5v 12v direktno na baterijski pdb.


Mah ljudi moji nemam pojma od kud mi je doslo sve ovo al ajde upustit cu se u nesto sto jos nisam vidio pa cemo vidjeti kako ce ispasti.
u glavnom ne znam sta je ovo ali letit hoce to sam siguran haha.


Dal ce dva motora ili jedan nemam pojma zavisi o tezini otporu i istalim pizd....arijama koje cu upoznati tokom izrade i proba.





Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Zagi sa repom ???

Reply #6
Ma prosli projekt je bio od sale onaj tarot da dobijem malo prakse oko ektronike jer me nije bilo 10 godina. Ima jako puno novosti ???


Zaboravio sam lemit spajat itd. Bome sad mi je bilo dovoljno.


Sto se tice izrade sa drvom ili stirodurom. Jaoo to radim vec 15 godina. Sto fasada, stukature itd. Nemam problema sa time jer mi je to skoro svaki drugi dan.


Vec mislim koristit neke nove materijale tipa grafit. Ma polako jos se nisam odlucio.


Dobio sam ponudu za izradu bilo kojeg materijala po zelji i debljini a ja si ga rezem kak meni pase.


Sad jos smisljam sta je lagano a cvrsto a da nije skupo kao karbon.


esps ili grafit jedno ce pasti posto idem na tanke al tvrde stjenke da nemoram previse kitat ili koristit bandaznu traku onu staklenu.


Mislim da ce biti nesto novo ne samo kao materijal vec kao i letjelica.





Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Zagi sa repom ???

Reply #7
Mislim da ti za tih 6-8 čelija nema smisla raditi rep. Napravi radije leteće krilo ili neki sasvim drugačiji koncept. A materijali... Sve je lagano ovisno o tome koliko dobru konstrukciju znaš napraviti. Nije npr karbon ni čvrst ni lagan ako ne znaš kako raditi s njim. Barem sam ja stekao takav dojam u 5 godina rada s kompozitima po projektima. To je neko moje mišljenje. A što se tiče elektronike, ne znam kako će ići to da u drugačiji model stavljaš elektroniku od nekog kupovnog modela? Možda ti je bolje ardupilot ili pixhawk ili nešto treće... Uzmi i u obzir grijanje čelija, imao sam priliku koristiti takve kao što ti planiraš uzeti, griju se dosta na tlu, vjerojatno u zraku manje zbog strujanja zraka.
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Zagi sa repom ???

Reply #8
Pa elektronika od parota nemoze u ovu letjelicu jer parot je isto sto i napredniji zagi. Odnosno ima svoj FC a zagi ide preko prijamnika i sve je na 3 kanala ak se ne varam mjesaju se pich i roll a gas na jednom. Ovaj FC sto sam rekao je slican po autopilotu kao sto ima parot  al imas roll, pitch i yaw na zasebnom kanalu. Mislio sam na to da ce biti slican sto se tice gps-a i autopilota. Da ici ce slican FC koji ce imati oko 4 do 6 kanala.
Ne znam ak si skuzio. Znaci sve ide preko FC-a a ne prijamnika. Isto tako ako je jaw u igri onda nije parrot FC. Samo ce imati kao sto ima parot gps i sva ostala automatizirana cuda.


Da sto se tice repnog djela radim ga zbog stabilnosti i samog gimbala a ne da se moram naginjat da bi promjeni smjer ili drzao pravac i druga stvar meni je nezamislivo sletit bez yaw-a. Rep mora biti al ce biti odmah iza propelera pa netreba veliki jer je na udaru. Imat ce bolji yaw nego ista drugo na manjim brzinama heh.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Zagi sa repom ???

Reply #9
Jedna napomena: ako je baš solarac u pitanju, to se gradi za ljeto 2020.  Dok se nabave dijelovi,dovrši, podesi,  proči će koji mjesec-dva-tri, a onda je sa suncem gotovo do ljeta 2020. Trenutačno, još bi se moglo nešto napraviti, ali u odnosu na sredinu srpnja već se gubi i do 20 % snage sunca. Ja sam uspio letiti "samo solarno" negdje lipanj-srpanj-kolovoz i to za vedrog dana od 11-15 sati.
Prije ili kasnije kada sunce malo oslabi - mučenje na startnoj visini.
Pogledaj ovu sliku dole..
Damir


Re: Zagi sa repom ???

Reply #10
moze brisanje ove teme odustao sam od ovog projekta jer radim na drugacijem avionu
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)