Skip to main content

Topic: Sudenje na F3M natjecanjima (Read 11534 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sudenje na F3M natjecanjima

Traze se ljudi koji bi bili voljni uz adekvatnu obuku suditi na ovih par F3M tekmi koje se odrzavaju u nasoj zemlji, pozeljno je da te ljude zanima akrobatsko letenje modelima i da u istom imaju nesto iskustva, ali da se ne natjecu na navedenim natjecanjima!


MAK-VG nudi letjeliste i pokazne letove aktuelnih F3M programa te obuku za sudenje na evropskoj razini.


Buduci sudci obavezali bi se da svojim (neutralnim)sudenjem prate ovih 4 tekme(za sada) sto se odrzavaju u HR.


Molim sve koje zanima ova tema da iznesu svoje prijedloge u vezi cjelokupne ideje i pokrivanja troskova buducih sudaca.


Lp, Boris

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #1
Evo da ja kažem koju pametnu....
F3M 2013. se sastoji od 7 pilota koji poznaju program i pravila (od toga 1 pilot nije iz Hrvatske).
2 pilota nisu nastupila.....to je ukupno 9 pilota i to je OK.
Problem nastaje kad treba skupiti 3 čovjeka koji ne znaju program i teško će razumjeti neke promašaje i adekvatno ih bodovat. Meni je ovo 6. tekma na kojoj letim i moram priznat da to i nije tak lagano kak' se misli. Prošlu sezonu sam sudio F3M i nije bilo prigovora. Ove godine smo Nikola i ja otišli iz sporta u F3M i ponestalo je sudaca. Dečki koji su sudili previdjeli su puno toga ali im to ne možemo jako zamjerit jer oni stvarno nisu znali program i za to nisu krivi. Povratkom Petrina i Tucmana sve će doći na svoje i situacija će bit OK.
lp.svima...

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #2
Bas iz tog razloga pozivamo zainteresirane za obuku sudjenja, kako bismo imali par sudaca koji mogu suditi obje kategorije. Sami piloti koji sada sude i lete imali bi vise vremena za pripremu i koncentraciju za svoje nastupe. Sto se tice Petrina i Tucmana, oni isto lete F3M, tako da ga nisu u mogucnosti suditi.

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #3
Mogu letiti sport i suditi u F3M? Ako da, javljam se.

Upozoravam vas, nemam auto ni novaca :D

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #4
Da i ja kažem nešto  !!

Nisam mislio komentirati tekmu ali vidim da se to raspisalo da se razvila polemika i rasprava oko sudaca i to za f3M a o f3sportu niti rječi o načinu sudjenja i pristranosti kako kaže Boris
A sudili su sudci iz jačeg programa za predpostavit je da znaju program (i znaju od ljeva prema desnom ali obrnuto ????)  pa opet nije bilo kako treba dok jedni drugima  sudimo definitivno če bit trzavica i pristranosti koliko god mislili da neče .Zato pozdravljam odluku da se to rješi na bilo koji način  jer ipak idemo u Evropu.
 Mislim da znam gdje su problemi krenuli pogotovo kod trečeg kruga KUHAR JE KRIV !!!počeo je peči roštilj i odvratio  je pažnju  takmičarima i sudcima sa mio mirisima .
Ali po završetku ručka ja mu definitivno opraštam SVE.Ma i za pogreške u sudjenju.

Lijep pozdrav!!

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #5
Kuhara za suca!

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #6
Pozdrav svima,

da psudonim ne bi bunio ja sam Veljko Stojanovic i ucestvovao na zadnjem F3M takmicenju, mislim da mogu i ja koju da kazem ovde. Ja na sudjenje naravno nemam primedbi  ;D.

Salu na stranu, sudjenje je jedna od najosetljivjih tema i trebalo bi mu jako ozbiljno pristupiti. Ako to nije dobro odradjeno lako moze doci do osipanja takmicara i neprijatnih situacija.

No da ne pricam (pisem) previse za moj prvi post, IMAC ima online skolu sudjenja:

http://www.mini-iac.com/Training/tabid/121/Default.aspx

bilo bi lepo a i pametno da svi oni koji se takmice a narocito oni koji su zainteresovani da postanu sudije da je pogledaju. Moje misljenje je da nije dobra ideja da sudimo jedni drugima iz mnogo razlicitih razloga.

U Srbiji smo trenutno na dosta nizem nivou takmicarskog letenja nego sto ste vi u Hrvatskoj, ipak trudili smo se a i dalje se trudimo da neke ljude od pocetka zainteresujemo bas samo za sudjenje i da kako bude napredovalo nase letenje napreduju i oni sa nama.

Eto kriza je, a kazu nece skoro na bolje tako da i ovo malo sto nas ima trebalo bi stvarno da se potrudimo da sacuvamo i da pokazemo malo vise fleksibilnosti generalno.

poz
Veljko
Oxai Amethyst F3A, EF Extra 300 78", ESM Pilatus PC-21
Sebart Miss Wind 50
JP Model Max Ion
JR 11X DSMX

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #7
Darko, a kak' znaš da je bio kuhar a ne kuharica???  :D Možda ti je kuhar čitao figure u 3. krugu?
 

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #8
Po meni je jedino problem u tome sto ljudi iz druge kategorije neznaju program kategorije kojoj sude...po meni je ovako kako je do sad bilo ok samo neka oni koji sude nauce program barem da znaju kako gdje i sta...
''Za većinu ljudi, nebo je limit.
Za one koji vole zrakoplovstvo...
...nebo je dom.''

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #9
Šta je tolko teško imat ispred sebe program i "znati" ga?

Ne kužim u čemu je problem...

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #10
Sa ne poznavanjem programa je skoro nemoguce suditi. Ali sudjenje je DALEKO kompleksnije od toga! Evo IMAC objasnjenja za figure iz Basic programa. Stvarno je korisno pogledati, pa makar zbog toga da se zna kako se neka figura pravilno izvodi:

http://www.mini-iac.com/Portals/0/Education/PPT/Basic2013/basic2013_frame.htm

poz
Veljko
Oxai Amethyst F3A, EF Extra 300 78", ESM Pilatus PC-21
Sebart Miss Wind 50
JP Model Max Ion
JR 11X DSMX

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #11
Ma ok, nisam mislio da Barica iz susjedstva sjedne za stol i odluči sudit, ali opet :)

EDIT: ovo na sajtu je stvarno super objašnjeno.

Odg: Sudenje na F3M natjecanjima

Reply #12
Šta je tolko teško imat ispred sebe program i "znati" ga?

Ne kužim u čemu je problem...
Teze je nego sto mislis,nije problem znati program,vec uociti sve te male greskice koje natjecatelji rade,a to stvarno nije lako kao sto sam se ovaj put uvjerio  :-[
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2