Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 247290 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #225
Divim se radu, posveta detaljima je baš na visini.


A i udaljenost je brutalna.

Odg: FPV experimenti

Reply #226
Pozdrav Pupo i hvala!


Posvećujem  dosta pažnje širmovanju i zaštiti od smetnji jer sam stavio dual konverter koji napaja sve(umjesto dodatne baterije).Da sam stavio bateriju ionako bi trebao još dodatni dc/dc konverter(5V za RX).
Mogao sam uzeti 5V iz ESCa ali to mi se ne sviđa jer on pogoni motor i može se kod većih opterećenja zagrijati pa mi se čini da tih 5V i nije baš tako sigurno.Postoji mogućnost staviti i serijske regulatore koji bi dali
potpuno "čiste" napone ali su oni neekonomični u pogledu potrošnje energije.Naime sav višak napona (npr. 16V-5V=11V)odnosno snage troši se na njemu u obliku topline.To bi čak bilo i dobro po zimi da grije prostor u kojem je smještena elektronika :D .Pa onda s obzirom da je taj dual konverter switcherskog karaktera tj."sjecka" ulazni napon frekvencijom od nekoliko desetaka KHz i "transformira" ga (spušta ili diže) na određenu vrijednost tu se pojavljuju svakakve prijelazne pojave i frekvencije koje treba blokirati,smanjiti oklapanjem i umetanjem feritnih toroida koji povećavaju induktivni otpor za te neželjene frekvencije.
Naravno da ja malo i pretjerujem s tim širmovima jer na NOSAČU nisam to sve radio pa svejedno sve klapa.Bitno je da su spojene sve mase i da se stave toroidi i općenito gledati da su sve veze što kraće(bez nepotrebnih petlji) i dovoljnog presjeka žica(pogonski dio).


Što se tiče FPV ZAGIJA sad sam pospojio kablić od senzora struje i napona,GPS prijemnik,pločicu s tipkama za ulaz u meni.Učvrstio sam kamericu(čičak i jedan vijak).Na par mjesta kapnuo sam vručeg ljepila(ispod toroida i kablića).A sad treba još ukopati usb kablove u krila i izdubiti "grobove" za RX i VTX.

Odg: FPV experimenti

Reply #227
Urezao sam jučer kanale i "šahtove" za RX i VTX.Šahtovi su "izbetonirani" i slijedi polaganje kablova. :)


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5]

Odg: FPV experimenti

Reply #228
USB kablove sam zalijepio s PU MAXom koji se kod sušenja širi kao pur pjena.Kablovi su se baš čvrsto primili a višak osušenog ljepila odrezao sam skalperom.Kanale sam pokrio trakama,RX prozirnom da se vide ledice,oko VTXa žutom da se kao zadrži neka estetika.
VTXu sam zalemio "krila" da bi ga mogao bolje učvrstiti.





Odg: FPV experimenti

Reply #230
Sve perfekt,kao i uvijek,bas me zanima dal cete imat srece s 900mhz za video.

Odg: FPV experimenti

Reply #231
Pozdrav Experthr,valjda će biti nešto veći domet.Sad treba odrediti približno CG(težište) pa sam ubacio mjere u cg calculator.


[attach=1][attach=2][attach=3]
Prva dva kalkulatora računaju za jedan panel a treći je višepanelni pa je točniji za moj slučaj gdje imam i srednji dio.
Izračunao mi je 316mm od vrha (za 20%) i oko 297mm za 15% pa pretpostavljam da će CG i u stvarnosti biti negdje između 30-32 cm od vrha.
Ako bi bio na 32 cm onda od točke CG do kraja ima oko 14 cm.Odmjerio sam 14 cm od ruba stolića i zalijepio letvicu na koju sam položio zagija tako da mu letvica prolazi izračunatim težištem(CG) tj. kraj zagija poravna se s rubom stolića.Uzeo sam bateriju,za sad 5,6 Ah Zippy 25C 4s i pomicao dok se zagi nije uravnotežio.


[attach=4][attach=5][attach=6]


Položio sam zagija i uzdužno na letvicu da uravnotežim lijevo i desno krilo jer je jedno teže(ono gdje je VTX) za 18g.Zbog toga sam pomaknuo bateriju prema lakšem krilu.


[attach=7]

Odg: FPV experimenti

Reply #232
Odgovor na pitanje "CG kod letećeg krila ?", koliko god to bilo jednostavno za kasnije reglirati, zapravo je vrlo složen ako želimo iskoristiti sve
prednosti letećeg krila.
Reglaža se svodi na to da su elevoni više ili manje podignuti dok  model leti ravno sa najmanjim propadanjem (bez motora u pogonu).

CG je iza centra potiska, a to nije uvijek ista pozicija ovisno o profilu.
Nešto složeniji program, ali za nas amaterčine vrhunski doseg je program "Ranis": http://www.zanonia.de/ranis.php

Damir

Odg: FPV experimenti

Reply #233
Pozdrav Diogen!


Baš kao što si rekao reglaža se svodi na rad elevona.Raspored sila odnosno momenata sila na leteće krilo bi bio slijedeći:


[attach=1]


Inače evo još par slika kako sam smjestio bateriju i konačni izgled FPV ZAGIJA.Iako sam htio staviti dvije batke od 8Ah to neće biti moguće baš iz razloga što bi CG trebao biti previše unatrag za tu masu(1300g obje batke).Najveća masa batki može biti do malo više od 1000g da bi ih mogao zadovoljavajuće smjestiti.Vjerojatno će biti dvije multistar od 6,6Ah ili još jedna zippy kakva je sad unutra ili ova 10Ah s NOSAČA.


Odg: FPV experimenti

Reply #234
Danas sam ustao u 5 h ujutro potrpao svu skalameriju i NOSAČA u auto,otišao na Preljevnicu i poletio u pravcu Žumberka.Uvjeti za let idealni,vjetra skoro ništa.Krenuo sam točno na zapad i stigao skoro do Noršić sela.Slika ovaj put vrlo dobra s istom postavom(500mW VTX i yagica).
Filmiće ću staviti na Youtube u ponedjeljak na poslu jer mi od doma to ide presporo.Evo samo par slika:

Odg: FPV experimenti

Reply #235
Issssssss.... Cudo !!! Bravo!

Sent from LG-G4


Odg: FPV experimenti

Reply #236
5h ujutro‽ Svaka čast! Javi kad video bude online.

 

Odg: FPV experimenti

Reply #237
Hvala Backspin i Mlilasic.Da digo sam se u 5 ali dok sam sve utrpao u auto,dovukao se tamo i sve posložio i provjerio poletio sam tek oko 7.Htio sam zapravo obaviti let dok ljudi još spavaju i dok nema prometa ali zavuklo se.Inače jutro je bilo super,uvjeti za FPV odlični što se vidi po tome što je RSSI(od UHFa-Dragon Linka) kod okreta na 23km bio još 65% pa je i video bio vrlo dobar.Ni jednom mi nije nestala slika a nije bilo ni smetnji osim kad mi je avion već bio iznad glave a što je normalno.Eto sad sam svoju letvicu podigo na 23151m :) .Još par slika iz videa-Žumberačko gorje je prelijepo.


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4][attach=5]
[attach=6][attach=7][attach=8][attach=9][attach=10]



Odg: FPV experimenti

Reply #238
Kako ti zavidim covjece... Sljedeci put dolazim gledat i furam pive

Sent from LG-G4


Odg: FPV experimenti

Reply #239
Ovo je vrh,nevjerojatna postignuca,divim vam se   :o