Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 246736 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #330
Evo jučer, na zadnji dan ljeta ili bolje rečeno u prvim satima jeseni ja se ohrabrio kako reče kolega Experthr i odletio na 30191m  :) .Poslije posla potrpao sam sve u auto i na Preljevnicu.Mislio sam samo malo letjeti uokolo i ispitati još neke stvari na avionu ali vrijeme je bilo idealno,puhao je lagani sjeveroistočnjak koji me malo kočio u odlasku ali zato gurao u povratku.Odletio sam točno sjeveroistočno(pod 45°),podsljemenskom zonom i došao na nekih 6km zapadno od Zeline.Iako sam mislio taj let obaviti sa Sljemena prema Zagorju ovako je ispalo još i bolje makar sam morao presjeći i dio grada  ::) .Video link je bio prilično dobar tako da je slika  na okretu bila čak i bolja nego u pojedinim trenucima iznad grada.Potrošnja nije bila baš ekonomična(to je tako kad znaš da kapacitet baterije više nije ograničavajući faktor  :) ) i iznosila je oko 5,78km/Ah.
Mobius me izdao i snimio video samo u odlasku,vjerojatno ga nisam dovoljno napunio,iako slika u povratku kad se leti prema suncu i ne bi bila baš dobra.
Evo opet nekih slika dok ne stavim video tj. pokušam ga malo editirati zahvaljujući kolegi Antoniu koji me uputio na Vegas pro video editor(ako uspijem to sve posložiti).
[attach=4][attach=5][attach=6][attach=7]
[attach=8][attach=9][attach=10][attach=11]
[attach=12][attach=13]

Odg: FPV experimenti

Reply #331
Svaka čast!

Odg: FPV experimenti

Reply #332
30191m

Odg: FPV experimenti

Reply #333
Hvala kolege!
Nije to baš let u rangu onog mađara Pompecukora(132km) ali ja sam zadovoljan tim prije jer sam model izmislio, napravio,opremio sam i ipak leti prihvatljivo dobro a ima još potencijala.Što se tiće experimentiranja taj
aviončić je za mene postigao više od očekivanja.Tijekom zime pokušat ću napraviti avion slične koncepcije ali uz dodatak solarnog pogona koji je bio razmatran u temi "Solar zagi" gdje se raspravljalo o solarnom pogonu i gdje su se izkristalizirale neke stvari naročito kroz priloge kolega Diogena i Dr.Toma. Na kraju ćemo vidjeti kuda će nas sve to dovesti...
Evo jednog kratkog videa-crtice s tla za vrijeme leta dok je avion na više od 26km.
http://www.youtube.com/watch?v=rBHp5QWjFgA

Odg: FPV experimenti

Reply #334
Svaka čast Dare, ovo je odlično. Da li je poznato koliko struje povuče pri polijetanju? Koji je prop na modelu?

Odg: FPV experimenti

Reply #335
Pozdrav TomislavSB i hvala!

Kod jučerašnjeg leta je povukao oko 16A ali u principu mu je dosta oko 20A da normalno uzleti s tim da se ja malo zaletim s njim.Na njemu je od početka drveni prop 11x7,imaš u ranijim postovima detaljniji opis i onaj
e-calc gdje možeš vidjeti detaljnije specifikacije u vezi pogona.Nadam se da ću uskoro editirati video pa će se moći vidjeti tijek leta.

Odg: FPV experimenti

Reply #336
Bravo kolega, svaka cast, skidan kapu!!

Jedva cekam video  ;)
Leti samo leti :-)

Odg: FPV experimenti

Reply #337
Pozdrav Antonio,evo ja uspio donekle editirati video s prekjučerašnjeg leta ali bilo je uhhhh...
Ovaj Vegas pro ima stvarno mogućnosti da boli glava,samo da se njime baviš i ne treba ti drugi hobby.Uspio sam spojiti videa i ubaciti OSD kao malu sliku
u snimku iz mobiusa samo što mi je mobius prestao snimati nešto prije okreta pa je dalje do kraja videa samo OSD snimka.Prikrpao sam i glazbu,nadam se da nisam pretjerao.Na početku leta dok se vrtim i postižem visinu stavio sam Radetzky March a kasnije muziku raspoloženja(Hooked on clasic) da bi na okretaju stavio El Condor Pasa tj. malo glazbe s Anda da nazdravim NOSAČU  :D  na uspješnom letu.
Evo i videa ali je trajalo 10h dok se učitao na YouTube  ::)  .
http://www.youtube.com/watch?v=y_py5xtfhSw

Odg: FPV experimenti

Reply #338
Dare BRAVO BRAVO BRAVO, daljina je mrak, slika sa video linka, signal sa komanda ma sve svaka čast i uz to obrađen video u vegasu za prvi puta, bravo


Ja sam jako daleko od te daljine tj necu nikad skinut, uspi san jučer 4.2 km ali bilo je pusanja slike i gubitak komandi...al ja opet zadovoljan  ;) ;) ;)


http://www.youtube.com/watch?v=w9AVPHafBvI
Leti samo leti :-)

Odg: FPV experimenti

Reply #339
Bravo i za tebe Antonio,vrlo lijep video,stabilan let.Fora je i okretanje kamerice samo mi nije jasno kako ti je video nestao na tako dugo i koliko sam vidio
i rc signal je jako oslabio gotovo u isto vrijeme?!Što se dogodilo?

Odg: FPV experimenti

Reply #340
Bar je RTH odradio svoje kako spada, meni da ovako slika nestane u potpunosti, srce bi mi stalo :O

Odg: FPV experimenti

Reply #341
Hvala

Let je bio preko 2 brda a na ovom zadnjem su 2 mobilna repetitora i jedan digitalne telke i ocito to sve je odradilo svoje
Rth sam ja isprobavao nekoliko puta na kracoj dionici kad ja mogu preuzet i nastavit pa eto kad je nestalo slike ja sam bio siguran u RTH mada tako ne volim letit i toliko se pouzdat u elektroniku
Let peije je bio na drugu stranu otoka ista daljina di je sve proslo relativno dobro, rth se ukljucio na koju sekundu u okretu a video je bio konstantan, na tu stranu je repetitor samo jedan i udaljen cca 1km a koliko san primjetio tamo di su oni tu minpada signal a otok ih je krcat, ima dosta brda i na svakim su repetitori, vidio sam Dare kad si prosao preko jednog ali tvoj RSSI je ostao miran

Lp kolege
Leti samo leti :-)

Odg: FPV experimenti

Reply #342
Da Antonio ti repetitori su gadni kad im dođeš blizu ali kad nabaviš Dragonlink onda ćeš ti bit gazda na otoku i još možda da video staviš na 1,2GHz ili možda na 1GHz kao ja(u tom slučaju ti mogu dat točne dimenzije antena za 1,01GHz), pa možeš vozit i s linearnom polarizacijom.Smetnje ćeš imat svejedno ali kad se zahvaljujući Dragonlinku udaljiš od repetitora opet će se video popravit pa možeš preko mora do drugog otoka  :) .
Mene izgleda i dalje zeza ovaj novi VTX od 1W u kojem sam pronašao špenu i mislio da sam otklonio kvar ali ona smetnja se i dalje povremeno javlja.
Izgleda da ta serija VTXova na Readymadercu ima neku grešku jer su ih stavili na sniženje 60% ?!?  :o
http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=index&cPath=11_30_31
Sad sam naručio onog s hladnjakom od 1,5W pa ću valjda bit bolje sreće.





Odg: FPV experimenti

Reply #343
Poslije rekordnog leta s NOSAČEM vratio sam se opet NELI da vidimo koje su njene stvarne mogućnosti.Mogu reći da je to dosta brži("oštriji"),aerodinamičniji model makar nije bog zna kakve izvedbe.Trebao bih poraditi još malo oko trupa jer je sad dosta teško stavljati i vaditi pogonsku bateriju.Odletio sam u daljinu 11193m,ukupno 31,5km za 36min i 20s(oko 0,6h čistog leta) tako da je prosječna brzina bila oko 52km/h.Potrošio sam 3,6Ah tj. prelazio 8,75km/Ah,prosječna struja pritom je iznosila 6A što je izračunata vrijednost.OSD pokazuje za petinu manju vrijednost jer je BAT SCALE podešen na 125% da bi se dobilo točno pokazivanje potrošenih Ah.Pri kraju mi je otišla batka(ZIPPY COMPACT 4S/5,8Ah) što se vidi kad se upalio RTH jer je napon naglo pao na 13,2V.Batka je bila prilično vruća-otišo jedan članak.
Videolink nije bio preloš ali se u jednom periodu primjećuje pravilna-ciklička smetnja možda od radara jer sam se već bio približio koridoru Plesa-naravno ne pada mi ni na pamet da ga siječem makar bi let dalje uzduž odteretnog kanala bio super.Sad razmišljam dal da složim sam LiIo batku ili da kupim od Pompecukora-on ima jednu od 10,5Ah a mase malo veće od ove(600g) a prednosti LiIo su višestruke osim što mogu dati manju max struju.Jedrilici za uzlet i ne treba više od 20A.S tom batkom bi ako je trošim do 8Ah uz gore navedenu potrošnju možda mogao nadmašiti NOSAČA jer bi to teoretski bilo 8Ahx8,75km/Ah=70km ukupno :) .I uz takvu batku NELA je još uvijek za 1kg lakša od NOSAČA...
Evo i videa i par slika u prilogu:
http://www.youtube.com/watch?v=kx6YqdDbEjQ

Odg: FPV experimenti

Reply #344
Dare rasturaš sa svim modelima, svaka čast, uz to još i vegasa goniš :-)
Leti samo leti :-)