Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245446 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #420
Ja sam ju koristio i jos ju imam i svidjela mi se, mislim da je najbolje kaj se more dobiti za tu cijenu.Jedino ovo 5-22V mislim da nije bas tako jer sam imao nekih problema s niskim naponom pa mi se gasila al mislim da to nije bilo do kamere.

Odg: FPV experimenti

Reply #421
Znači ti si zadovoljan. U pravu si, za te novce teško da ima nešto bolje.Ne znam samo da li radi kakve smetnje? Šteta što nema metalno kučište da se može uzemljit.Probao sam joj mijenjati napon i slika se "rastočila" tek ispod 4,4V. Nisam se usudio ići iznad 17V a i čemu?. Struja raste kod smanjivanja napona i pada kod povećanja da bi se zadržala približno ista snaga. Prisilio sam ju da sama snima svoju muku  ;D .
Po danu će vjerojatno slika bit još bolja...


https://www.youtube.com/watch?v=1UJmY8GwQJY


 

Odg: FPV experimenti

Reply #423
Stigao mi VTX s RMRCa https://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=11_30_31&products_id=1100
ali opet ima problem. VTX bi trebao imati snagu od 1,5W i ima četiri kanala 910, 980, 1010 i 1040MHz. Spojio sam ga na analyzer i svi kanali dobri osim ovog mojeg na 1010MHz (kanal 2). Na toj frekvenciji ima svega 16,25 mW (-17,89 dBm uz atenuaciju od 30dB)!?
Ostala tri kanala imaju redom: nulti(910 MHz)........1,91dBm tj. 1,552W
                                                prvi (980 MHz)........1,44dBm.....1,393W
                                                
                                                treći (1040MHz)......2,15dBm......1,64W
Predajnike spajam na analyzer uvijek preko atenuatora 50ohm,5W i 30dB prigušenja da se zaštiti ulaz analyzera koji dozvoljava rf input od
20 dBm(decibela u odnosu na mW).
Ustanovio sam da je zapravo drugi kanal "spušten" na 1005 MHz gdje je i snaga u razini ostalih. Sad jel to slučajno ili namjerno ne znam.
Uglavnom ako mislim koristiti taj VTX morat ću ići na neki drugi kanal a to znači napraviti novu yagicu i dipol za tu frekvenciju. 


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6][attach=7]

Odg: FPV experimenti

Reply #424
Počeo sam raditi "bravarske" radove tj. aluminijske dijelove nazovimo to trupa  :) . Za te i sve buduće radove nabavila se stupna bušilica u LIDLu za nevjerojatnih 599,99 kn. Za amaterske potrebe je više nego dobra a u BAUHAUSU je još i lošija preko 800 kn i to bez škripca.Takav škripac sam za sebe košta u BAUHAUSU 120 kn.


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]


Odg: FPV experimenti

Reply #425
Danas sam konstruirao "trup".Štangice su od aluminijskog H profila a spojevi od L i U profila.Sve skupa s jelovom letvicom ima 636g.
Sve skupa izgleda malo groteskno ali zapravo je vrlo čvrsto (trokuti u konstrukciji) i s obzirom na iskustva s NOSAČEM, koji ima sve te prečke od drveta , ovo bi trebalo biti bolje. Jelova letvica je dugačka 1m i skratit će se kad baterija uravnoteži model. Malo sam nagnuo cijelu konstrukciju prema naprijed da nešto njene mase ode na nosni dio (ispred težišta) a tako i malo bolje izgleda.


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]
[attach=7][attach=8][attach=9]














Odg: FPV experimenti

Reply #426
Sad je montiran i sklop motora ...još 514g. Bit će težak ko ruski bombarder  :) .


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]
 




Odg: FPV experimenti

Reply #427
Dartonov  :D .Šala mala :)

Odg: FPV experimenti

Reply #428
Imam feelin da bus ti moral na to kotače smontirat i golf travica pistu organizirat...

Odg: FPV experimenti

Reply #429
Dartonov bi baš bio ispravan naziv  :D  jer ovo kak sam ga ja nazval značilo bi nešto vrlo lagano(foton je čestica koja uopće nema mase). Jedino opravdanje za taj naziv su fotonaponski paneli.
To s kotačima i/ili lansiranje uz pomoć kakve gume,praćke ili katapulta bi zaista mogla postati stvarnost i jedini način da se to digne  :) .Ovih dane ću ga sklopit i probat dić iznad glave da dobim osjećaj koliko je to zapravo teško.

Odg: FPV experimenti

Reply #430
Ma lagano/teško je relativno, u astronomskim razmjerima razlika u težini fotona i tvoje letjelice je mala... [emoji23]

Odg: FPV experimenti

Reply #431
Evo sklopio ja njega da vidim koliko je čvrst i da dobijem dojam o težini. Ovako sad (bez elektronike) ima 6kg i iako je to prilično, nije ga preteško dići iznad glave. Druga je stvar kad će se trebat zaletit s njim i napraviti izbačaj a još i s potiskom motora. Izmjereni potisak je bio 3kg ali vjerojatno će biti veći kad se sve složi uredno pazeći na promjere i dužine žica u napajanju a još bi trebao pomoći fotonaponski panel. Ful gas motora će stvarati dodatni moment oko težišta (koje je ispod osi motora) s tendencijom spuštanja nosa. Zbog svega toga morat ću ga prilikom bacanja uhvatiti ispred težišta i s uzdignutim nosom ali vidjet ćemo...
Druga stvar koja me više brine je uzdužna krutost modela koja zbog boomova izrađenih od ribičkih štapova nije baš reprezentativna. Ti štapovi se, gledano statično, malo savijaju ali kad sam zatresao model onda repni dio prilično "leluja"(zbog poprilične mase) što nije nikako poželjno. Zbog toga ozbiljno razmišljam o skračenju boomova tj. zadnjeg dijela za 26cm odnosno dubinu horizontalca.Pritom bi se promijenio raspored mase modela (težište) pa bi se i nos mogao skratiti za 15ak cm.
Inače sad mu je raspon 3,2m i duljina 2,2m a nakon skračivanja bi bio 41cm kraći.

Odg: FPV experimenti

Reply #432
Krenuo sam u rekonstrukciju repa. Izmjestio sam po dva FNPa sa oba booma i napravio dodatni "treći stup"(ne onaj mirovinski :D ). Horizontalni stabilizator je sad pomaknut za 26cm bliže krilu. Prijašnje boomove s ribičkim štapovima i aluminijem zamijenili su boomovi od jelovih letvi. Sad su krilo i rep znatno kompaktnija (krutija) cjelina bez primjetnog "lelujanja" repa. Osim toga sad  cijeli rep s boomovima ima 100g manje.Ipak je aluminij, koliko god lagan bio, barem 3-4 puta teži od npr. suhe jelovine za isti volumen. Vidi se na prvoj slici da su konstruktivni elementi prijašnjih boomova imali 401g dok dvije jelove letvice 2x2cm od 1m duljine imaju 300g. I tako dalo bi se puno pričati o mogućnostima smanjenja mase na ovoj platformi...npr. da se aluminijska konstrukcija koja drži batku napravi od tvrđih balzovih letvica pojačanih stakloplastikom ili karbonom ili da se lexan zamijeni ostakljenom balzom, pa da se ostakle krila vjerojatno ne bi trebale dvije ramenjače cijelom dužinom itd...Dobilo bi se vjerojatno 1kg manje...


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5]







Odg: FPV experimenti

Reply #433
Polako spajam elektriku. Povezao sam repne FNP s onima na centralnom dijelu krila i sve završio na dvjema "šinama" na koje se sve kači u paralelu. U obje grane nalaze se senzori za mjerenje struje i napona. Jedan je za AP STORM a drugi za KULONMETAR. Način spajanja vidi se na shemi. Kasnije ću dodati i sklop za zaštitu od prenapona koji bi trebao ograničiti napon na sabirnici(šine) na najviše 16,9V(zaštita baterija).
Kulonmetar će mjeriti samo ono što daju FNP a STORMov senzor mjerit će potrošnju motora bez obzira na izvor tako da na kraju dugačkog leta bi iznos potrošenih Ah mogao biti veći od kapaciteta baterije za iznos koji bi dali FNP. Pritom ne znači da će baterija biti izpražnjena do kraja. Spojio sam Futabin prijemnik koji će služiti kod ispitivanja i prvih probnih letova ako uopće i poleti  :) .


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]




 

Odg: FPV experimenti

Reply #434

Projekt FOTON napokon završen tj. dovršen do faze kad mogu započeti probni letovi ili možda samo jedan .Prije toga moram napraviti
nekakvo postolje za njega, možda čak i s kotačima da se dobiju svojevrsna "kolica" s kojima bi se mogo zaletavat. Kad sam ga danas pospojio
(uške s centralnim dijelom) oglasio se ESC prije nego sam spojio batku !? Naime kako je stanica bila upaljena a FNPima se zatvorio strujni krug i s obzirom da je u prostoriji bilo dovoljno svjetla, napon je skočio na 10ak V. Dovoljno da proradi prijemnik i buzzer u ESCu. Zato sam na
ulazu FNPa na + šinu stavio petlju na koju će ići nekakva 10A sklopka(on-off FNP) i tu ću moći mjeriti s strujnim kliještima kad budem testirao FNPe. Evo prvog videa oživjelog FOTONA

http://www.youtube.com/watch?v=2MgJpfXwVzU

[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]