Skip to main content

Topic: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a (Read 26011 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #30
Jako dobar video.
Nisam ni sumnjao u Martinska krila.  ;) 
 
Pa dječaci, vidjeli ste i vrijeme je da probate.
Pitagora vam je prijatelj, ma ko on bio  :D .

ma znam da nam je prijatelj, zato i pitam jel ima smisla krojiti krilo prije rezanja, ok je za normalnu verziju jer iz jedne ploče ispadnu dva krila.

Naravno wora da ima smisla.
Cijeli proces reznja kao i ishod tog procesa ovisi o pravilnom pozicioniranju stiropora koji režemo.
Kako režemo pola krila bitno nam je da i druga polovica bude identična prvoj ( po dimenzijama mislim ).
Pravi ulazni i izlazni kut dobijamo primicanjem ili odmicanjem skrojenog stiropora od fiksne točke luka za rezanje.



Identično skrojene polovice na identičnom mjestu= identično izrezana krila.


A bez trafo-a?

Reply #31
Kako bi funkcionirala stvar da izbacimo trafo? Dakle, samo potenciometar za rasvjetu spojen u seriju s žicom za rezanje, sve na 220 V.
Pretpostavljam (ali samo pretpostavljam, ispravite me ako griješim) da di stvar radila negdje blizu minimuma, ali bi trebali paziti da ne odvrnemo previše jer bi se rastopio potenciometar (ili osigurač).

A kad imamo trafo i odvrnemo potenciometar do kraja? Rastopi li se tada nešto (osim stiropora)?

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #32
Jako dobar video.
Nisam ni sumnjao u Martinska krila.  ;) 
 
Pa dječaci, vidjeli ste i vrijeme je da probate.
Pitagora vam je prijatelj, ma ko on bio  :D .

ma znam da nam je prijatelj, zato i pitam jel ima smisla krojiti krilo prije rezanja, ok je za normalnu verziju jer iz jedne ploče ispadnu dva krila.

Naravno wora da ima smisla.
Cijeli proces reznja kao i ishod tog procesa ovisi o pravilnom pozicioniranju stiropora koji režemo.
Kako režemo pola krila bitno nam je da i druga polovica bude identična prvoj ( po dimenzijama mislim ).
Pravi ulazni i izlazni kut dobijamo primicanjem ili odmicanjem skrojenog stiropora od fiksne točke luka za rezanje.
Ne vidim smisao u tome. To primicanje i odmicanje mozemo raditi i s neskrojenim komadom, ako imamo mjesta, zar ne?
Krojenje - to je samo još jedno rezanje više.
Ako želimo krilo za jedrenje, time uništimo materijal za treći (srednji) segment krila koji bi mogli napraviti od onog što ostane između i iznad prostora odakle smo izrezali rubne segmente.

Odg: A bez trafo-a?

Reply #33
Kako bi funkcionirala stvar da izbacimo trafo? Dakle, samo potenciometar za rasvjetu spojen u seriju s žicom za rezanje, sve na 220 V.
Pretpostavljam (ali samo pretpostavljam, ispravite me ako griješim) da di stvar radila negdje blizu minimuma, ali bi trebali paziti da ne odvrnemo previše jer bi se rastopio potenciometar (ili osigurač).

A kad imamo trafo i odvrnemo potenciometar do kraja? Rastopi li se tada nešto (osim stiropora)?

funkcioniralo bi, ali nemoj pisati na forumu da te ne napadnu :)
već je objašnjeno na jednom mjestu da spojiš fazu preko potenciometra i odvedeš na krak dalje od sebe, tako da je na kraku koji ti držiš u ruci 'nula'.
i ako teoretski i pukne žica faza samo može ići od tebe, a prema tebi dođe onaj koji je na nuli.
http://www.flyfreak.net/ostalo/rezalica/msg33205/#msg33205

pitao si što se dogodi ako se previše pojača,
ne otopi se ni potenciometar ni osigurač... samo se cekas žica užari,
( ide do 1200C mislim, nemoj me držati za riječ, u tapikeru di se prodaje je zato i koriste, s keramikom, jer im se ne rastopi ni zacrni kada stave skupa s predmetima u peć za kaljenje)
... i ako tako nastaviš dalje ona pukne i to je to. ništa posebno.

ako ne znaš što radiš, bolje koristi trafo, sigurnije je. nije struja bezopasna baš  :)





Odg: A bez trafo-a?

Reply #34
Kako bi funkcionirala stvar da izbacimo trafo? Dakle, samo potenciometar za rasvjetu spojen u seriju s žicom za rezanje, sve na 220 V.
Pretpostavljam (ali samo pretpostavljam, ispravite me ako griješim) da di stvar radila negdje blizu minimuma, ali bi trebali paziti da ne odvrnemo previše jer bi se rastopio potenciometar (ili osigurač).

A kad imamo trafo i odvrnemo potenciometar do kraja? Rastopi li se tada nešto (osim stiropora)?

meni su tak zgorila 2 od 3 potenciometra za rasvjetu, a nisu jeftini
bolje ti je preko trafa, ja sam spojio recimo 2 punjača za laptop i super zagrije žicu
ako se ne razumiješ u struju onda sve radi preko trafa, sigurnije je
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #35
Imam DC/DC "trafo", sa 12V na 16-24V, 6 A do 20V, 5 A preko 20V.
Hoće to bit OK za 1.5m cekas od 0.4mm?
A za žicu gitare? Kakve žice koristitie? One spiralne (deblje) i ravne?

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #36
imam također jedno pitanjce vezano za rezanje stiropora.imam trafo sa 220V na 24V , 6,25A i to mi je prejako za rezanje bilo zicom od gitare ili wolframovom zicom (i jedna i druga se rastale).danas sam si kupio potnciometar i jednostavno ga ne znam spojit i ne znam dali ide ispred ulaza u transformator ili na izlazu


Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #38
dobro ali kako da ga spojim ispred,na potenciometru su tri "capice",a na trafo-u dva ulaza

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #39
A kakav si to "potenciometar" kupio?

Dimeri za rasvjetu koje sam dosad vidio imaju 2 kleme.
Na jednu se spaja dolaz faze iz utičnice, a druga je odlaz faze, na nju se spoji jedna žica primara trafa.
Druga žica trafa se spoji direkt na nulu u utičnici.


 

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #40
Evo ovaj

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #41
A evo i transformatora

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #42
mislim da si kupio krivi potenciometar.

to je za ugradnju u el. uređaj (DIY npr)
i ne može izdržati jaku snagu struje kroz sebe (ako dobro vidim po slici)
npr: http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=2830012001

to je tipa 0.5W,  a tebi treba oko 50 i više watta da režeš stiropor.


trebaš potenciometar za rasvjetu.
tipa ovo(samo gledaj sliku bijelog prekidača, ne ostalo)
http://www.flyfreak.net/samogradnja/moj-prvi-projekt-pa-odmah-zagi-%29/msg19892/#msg19892


ako ne znaš što radiš, obavezno spajaj preko transformatora, on je sigurniji od metode iznad,
jer inače možeš dobiti 220V po prstima/glavi, a ovako si uvijek na sekundaru, pa nema visokog napona.


Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #43
Ovaj potenciometar sto si ga stavio u linku ide do 500V.

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #44
Pa i mislin smanjit jakost struje na sekundaru 6.25A mi je previse za wolframovu zicu,a kamo li zicu od gitare