Skip to main content

Poll

Koje repove više preferirate prilikom leta, izrade ili kupovine modela ?

  • V rep
    4 (19%)
  • T rep
    4 (19%)
  • X rep (pandel)
    6 (28.6%)
  • _!_ rep (stavdard)
    7 (33.3%)

Total Members Voted: 20

Topic: repovi (Read 5361 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

repovi

Napomena: anketa se odnosi isključivo na jedrilice.

 Za X rep može biti da je horizontalac odvojen od vertikalca kao u večini sličajeva za F3K kategoriju ili kao kod jotica fiksiran na vertikalac.

Za _!_ rep se misli standar kao kod večine motornjaka ili standard jedrilica.

Odg: repovi

Reply #1
hebiga, ovo je tema u kojoj mi lajbeki možemo napisati cijeli esej, a profiči cijelu knjigu..Moje iskustvo (naravno pod utjecajem drugih  :D  )
- V rep, ako ti nije potrebna preciznost upravljanja odličan izbor za vrtiti u termici
- T rep - dobar za vrijeme intanzivnog rada motora, ako bubneš sa njime kod slijetanja lako se razleti
- x rep 'PENDEL' - dobar je iznad booma (moje omiljeno rješenje), ispod trupa je dobar za težište ali je izložen udarcima kod slijetanja i nalazi se u izvjesnom aerodinamičkom 'zasjenjenju'
- _|_ rep - najlakše za napraviti, najlošije za koristiti
Damir


Odg: repovi

Reply #2
hebiga, ovo je tema u kojoj mi lajbeki možemo napisati cijeli esej, a profiči cijelu knjigu..Moje iskustvo (naravno pod utjecajem drugih  :D  )
- V rep, ako ti nije potrebna preciznost upravljanja odličan izbor za vrtiti u termici
- T rep - dobar za vrijeme intanzivnog rada motora, ako bubneš sa njime kod slijetanja lako se razleti
- x rep 'PENDEL' - dobar je iznad booma (moje omiljeno rješenje), ispod trupa je dobar za težište ali je izložen udarcima kod slijetanja i nalazi se u izvjesnom aerodinamičkom 'zasjenjenju'
- _|_ rep - najlakše za napraviti, najlošije za koristiti
Damir
izvrsno pojašnjenje Damire

Odg: repovi

Reply #3
Zaboravih jedan detalj, a kako trenutačno radim jednog jadralca F5J-N baš sa V-repom, sjetih se ipak:

- kod V repa u momentu skretanja postoje torzijske sile na boom-u koje ne valja zanemariti da se ne pojavi flutter !

Damir

Odg: repovi

Reply #4
hebiga, ovo je tema u kojoj mi lajbeki možemo napisati cijeli esej, a profiči cijelu knjigu..Moje iskustvo (naravno pod utjecajem drugih  :D  )
- V rep, ako ti nije potrebna preciznost upravljanja odličan izbor za vrtiti u termici
- T rep - dobar za vrijeme intanzivnog rada motora, ako bubneš sa njime kod slijetanja lako se razleti
- x rep 'PENDEL' - dobar je iznad booma (moje omiljeno rješenje), ispod trupa je dobar za težište ali je izložen udarcima kod slijetanja i nalazi se u izvjesnom aerodinamičkom 'zasjenjenju'
- _|_ rep - najlakše za napraviti, najlošije za koristiti
Damir
Rezime-sve u svemu,svaka verzija ima dobre i ne bas dobre strane (lose nema niti jedna)
pa i anketa ???

Odg: repovi

Reply #5
 :)
too je istina, moj razlog postavljanja ankete je ćisto da vidim koje repove ludi preferiraju, a kako vidim t rep je trenutno u podbačaju...

Odg: repovi

Reply #6
Imam ja jednu jedrilicu sa t-repom u pendel varijanti. radi savršeno i preživjela je mnoge teže padove
Karlo. 098-711-540, Sisak


Odg: repovi

Reply #8
Iz iskustva:
Razlike koje se osjećaju tijekom letenja su vrlo male (ako su repovi dobro dimenzionirani). Glavna razlika je što su V repovi lakši i proizvode manje momente na trup prilikom slijetanja. Ako se zadovolji čvrstoća za slijetanje onda je zadovoljena i čvrtoća za normalni let. T repovi su što se tiče proizvođenja nepoželjnih momenata  najlošiji jer je masa horizontalca  na najdužoj poluzi.
Križni rep ima prednost prilikom transporta.
Za akrobatske modele križni rep je najbolji jer u slučaju nesavršenosti hodova upravljačkih površina (zbog servoa, polugica i druge nesimetrije) korecije se obavljaju pomoću jednog sreva odnosno jedne upravljačke  komande.
V- rep proizvodi tri vortexa a križni i T četiri (vortex: inducirani otpor koji je dominanatan prilikom jedrenja ili kod letenja s max uzgonom, max razlikom kuteva, )
Posljednje što sam pametno čitao na temu repova je: koji profil odabrati da se dobije što je moguće linearniji moment u što većem rasponu brzina. (uzgon na repu ovisi o napadnom kutu i brzini letjelice). Ovo je tema vezana za F3k, F3B i F3j.
Ukratko: do prije par godina trend profila repa je bio da se smanje otopri repnih površina (tanki profili oko 8% s max zakrivljenosti na 30-35 % i simetrični). Sada je max zakrivljenost pomjerena naprijed od 17% - 25%. Ovim se postiglo da su modeli prilikom slijetanja, na jako malim brzinama puno kontrolabilniji.
Aerodnimanika je puna kompromisa. Svaki dobitak se nečim plaća. Na jednoj strani dobiješ a na drugoj izgubiš. Umjetnost je naći mjeru.
Tko zna matematiku i nešto fizike zna da se svako leteće tijelo može opisati s 6 nelinearnih diferencijanih jednadžbi. (uzgon i otpor su funkcije drugog reda, kvadratne).
Bez mjerenja teško je raditi (optimalizaciju) poboljšanja. Poboljšaš planiranje izgubiš na brzini. Poboljšaš brzinu izgubiš na upravljivaosti na malim brzinama i planiranju.
Modelari u posljednje vrijeme nešto simuliraju pomoću Seligovog programa X-foil ali su uglavnom i dalje oslonjeni na vlastito iskustvo i iskustvo prijatelja.
Uživajte u traženju svojih riješenja.
pozz