Skip to main content

Topic: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom) (Read 15764 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

poceo sam slucajno, frend mi je poklonio dva kita slobodnoletecih modela. bio sam apsolvent, imao sam puno vremena i napravio ih u par dana. rc mi je jos bio nedostizan, nije bilo para... ;)

cirrus i ra-1




par mjeseci kasnije u turbo limacu sam kupio prvu rc igracku, malog x-twin-a. 19 grama tezine, dva kanala, 2 motora s kojima se skretalo. jako zabavan model za igranje iako nije pravi rc. svi u ekipi su ih imali...

x-twin, classic trainer



prednji prop je tu samo za ukras i za balans.




sa istom elektronikom sam se upustio u prvu depron samogradnju. bede 5 nikad nije letio lijepo kao original, ali je letio i to me bas veselilo.  ;)

bede 5








znajuci za moju strast tadasnji sef i danasnji kolega s posla mi je u zimi 2006/2007 poklonio rc igracku kupljenu u hg spotu. njemu nije letjela, a meni je letjela toliko da je u prvih par bacanja to zavrsilo velikom stetom, a posto model nije moga letjeti nisam se ni trudio slagati ga. u pitanju je ovaj mlaznjak. zuti model je od kolege jobescua, a radi se o seagull-u koji je isto bio dvokanalni i skretao je motorima, a visinu dobivao samo dodavanjem gasa kao i mali x-twin i ovaj mlaznjak:



od strasne zelje za vecim rc-om od x-twina, a radi manjka financija sam tu elektroniku stavio na cirrusa kojem sam morao raditi novi trup sa modifikacijama i bez olova u nosu posto je uteg sada bila baterija. te slike sada ne mogu naci, ali model nije isao impresivno i napravio je samo par krugova potrosivsi jednu bateriju. tada sam shvatio da je ta elektronika samo elektronika s igracaka i da nis od svega toga dok ne kupim pravu stvar.



svo ovo vrijeme sam radio na studentski ugovor u firmi u kojoj i danas radim i tada su mi bila slaba primanja. kada sam primljen za stalno u sijecnju 2008. godine situacija se promijenila i odmah nakon probnog roka kad mi je zaposlenje bilo sigurno sam odlucio kupiti prvu stanicu i model. na preporuku sa starog ff-a sam uzeo graupner mx-12 stanicu i cessnu 182 elektro sa hobbykinga koji se onda jos zvao hobbycity. zanimljivo je da je preporuka za taj model bila sa argumentima da je to super pocetnicki model dok danas vise nitko ne preporucuje taj model za pocetnike jer se uspostavilo da je preziv i prebrz :)

s tim avionom u pocetku je bilo samo problema i u prvih par mjeseci sam uspio skupiti par minuta leta radi stalnih razbijanja i osjetljivosti modela. tek kada sam skinuo trap model se prvi puta citav vratio kuci. slike stanice nemam, ali mx-12 ko mx-12 i koristim je jos uvijek.

cessna 182 skylane, mislim da joj je raspon 88 cm, a motor je bio nekih 150w. model je jos uvijek ziv, ali ga slozim reda radi godisnje jedamput i redovito ga razbijem. na zadnjem letu su se sklopila krila u zraku radi prevelike brzine...



vjezbanje u visokoj travi. sto je sigurno je sigurno ;)






u ljetu 2008. sam nabavio elektro setup slican cessninom i napravio prvu rc samogradnju. bio je to me 109 od deprona. nije nikako letio jer sam mislio da ce spusteni eleroni biti najbolje rjesenje i da ce model radi toga biti upravljiviji i sporiji, ali sam se prevario. model je nakon bacanja bio jedva upravljiv i nisam ga uspio spustiti vec sam ga razbio i vise ga nikad nisam slozio.

me 109



u jesen iste godine sam sa hobbykinga narucio svoj prvi 3d model i odmah se zaljubio u taj nacin letenja iako cak niti danas ne znam bas previse od toga iako se trudim. ;)

geebee 3d epp i prvi pokusaji visenja na elisi. 80 cm raspon, motor 220w. sjajan model i jos je ziv iako ga rijetko letim jer je mali i pogonjen je strujom :)



ivanicka foamy 3d eskadrila. moj je samo geebee, drugi odozdo.



brzo nakon geebeea sam kupio svoj prvi nitro model, mini hype. razbio sam ga totalka vise puta, ali ga uvijek slazem nanovo kao i sve svoje nitro modele. to mi je i danas najdrazi model.

mini hype (slika nije moja), 127 raspona, motor kako kada, ali uglavnom je letio sa irvine .46 ili sa os 46ax nitro motorom.



ubrzo nakon hypea sam kupio robbe edge 3d. super model, ali nema srece kod mene. dva puta mu je zatajio motor u zraku i dva puta totalka.

robbe edge 3d. 140 cm raspona, motor u pocetku west 50t1, ali je taj bio jako nepouzdan pa sam ga jedno vrijeme letio na irvine 46, a sada je na njemu magnum 61 pro se. model je trenutno razbit i ceka popravak.



imam i spa3dt, ovaj je drugi, prvom je krilo bilo spajano od dvije trake koroplasta pa se raspalo, ali bio je isti kao i ovaj. inace kanta od aviona i jedino valja za sporo letenje s visoko dignutim nosom u zraku.

spa3dt, oko 1m raspona, motor kako kad. njega letim kad nemam nis drugo




groovy 3a50, f3a model, 137 cm raspon, motor thunder tigre f-75s 4 takta. elegantan model, vrlo lagan. trenutno razbit i ceka popravak.

ovaj desni:



mig 7, koro combat model, raspon ne znam, motor asp21, brz i lijep model. trenutno razbit, ali mala je steta.



u zraku usnimljen iz zraka:



zagi, moj je ovaj najnize, vise ga nema, imao sam jos jednog u medjuvremenu kojeg sam isto razbio, sada imam jednog koji nema opreme na sebi i mislim da ce tako i ostati. zagici mi nisu nikako sjeli:



f1 hydro, gliser koji bi trebao i letjeti, ali sam mu ja namontirao spojlere da ga stiscu na vodu. na ovoj fotki jos nema spjlere... super stvarcica, ali ne voli kombinaciju valova i brzine jer se zapikne u val i najcesce se depron osteti. trenutno bez opreme, ali do ljetovanja cu ga sloziti. stavio sam ovu sliku jer je jedina koja postoji. mene na plazi slobodno zanemarite ;)



zadnje sto sam kupio su dva twist 40 modela od kolege enesa tu sa foruma. jedan je zavrsen i na njega ce ici 4t nitro, a sa drugim nedovrsenim jos ne znam sto cu...

dovrseni trup:



nedovrseni trup:



dovrseno i nedovrseno krilo:



trenutno u izradi mig 21, kako stvari stoje to ce malo pricekati, malo je vremena, a vise me zanima nitro pa ce oni imati prednost u pripremama za novu sezonu. vec sam imao jednog takvog i razbio ga. ne volim mlaznjake, a mig 21 je jedina iznimka i zato ga gradim.




imam jos nedovrsenog maxi kolibrija kojeg mi je poklonio diogen. ta jedrilica isto ceka svoj red i mislim da ce on doci brzo jer nemam nista te kategorije. slika na zalost nemam.

to je to od aviona, mozda sam koji zaboravio, ali tko bi se svega sjetio...

u nekoj buducnosti nemam plan kupovati nove modele jer nisam sklon promjenama modela i moj nacin letenja ne dozvoljava da se modela zasitim. ovo mi je dosta, a sljedeca stepenica bi trebao biti neki 3d benzinac, ali to su za sada samo pusti snovi. :)


mozda je post dug i dosadan, ali je meni bilo lijepo prizvati sve uspomene i pregledati sve te slike iz moje modelarske povijesti.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #1
Majstore, s guštom sam pročitao ovaj post, eskadrila je prva liga i vidi se da si pravi modelar :)
Najviše mi se sviđaju Hype i pogotovo robbe-ov Edge, volio bih vidjet kak to leti
Nadam se da bumo skupa livadarili ovo proljeće/ljeto negdje ;)
Nitro FTW!
MAK Zapad

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #2
Svaka cast na trudu. Ja sam takodjer cijeli text procitao...
Slazem  se i sa stavom robia za Hype i Edge, no ne stoje im navodi iz tvojih textova "razbio"  :D

Aj slazi , sunce samo sto nije ugrijalo...

Giga..

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #3
faco dobro si se ti narazbijao  :)
JR XP9303
Raptor 50 o.s. max 50sx-h
Raptor 30/50
No limit boat 54cc
U dolasku ostatak flote

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #4
hehe, edge i hype su nekad bili gigini modeli.

posto vam se svidjaju hype i edge evo videi:

hype:

Hype3D_Eewan.mp4

edge, probni let po jakom vjetru nakon remonta i stavljanja drugog motora (kupljenog isto od gige ;) ):

robbe edge 540, ivanic grad

drugi let, nakon par sekundi zavrsilo s krsem radi otkaza motora. za motor je nabavljen novi auspuh i fergazer pa ce sada raditi pouzdanije: :)

Edge_Crash.MP4

opal je ko cigla. :)   bio je lose slagan kod vlasnika prije mene pa je dobio pola kile viska tezine i drago mi je da se ovoliko zdrobio jer ce me to natjerati da napravim komplet novi i laksi prednji kraj.

rezultat krsa:

P.S. Edge Crash.MP4

sve se to da sloziti, a razbite modele slazem tak da sve komadice sa polja poberem, polijepim sa ca ljepilom, ono sto nije opalo sa modela, a nije zdravo odrezem i polijepim sa ovime sto sam vec ranije polijepio i onda po tim komadima rezem nove dijelove. tako se ovakvi modeli mogu krpati u nedogled, a da ne izgube nista na performansama. kad se sve pobrusi i stavi se folija ne cini se da su bili razbiti.  cesto na kraju budu laksi nego sto su bili original.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #5
faco dobro si se ti narazbijao  :)

bome jesam. rijetko mi je zao kad padnem, gledam na to da sam si samo dal posla kojeg volim raditi. ;)
struja zakon, nitro USTAV

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #6
zanimljiva prica skroz a  i vrlo utjesna jer sam mislio da samo ja ne prestajem razbijati avione ;D

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #7
Post za svahu pohvalu,  :) :) :) :)
Pogotovo priznanja za crash + snimak, odmah mi je lakse da nisam jedini koji razbija.

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #8
vidim da su totalke popularne...
 
 evo jos jednog priznanja. ovo je bila hypeova prva totalka:
 
 mini hype - prvi krs
 
 i treca (treba prebaciti na 1:50):
 
 http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=zmXKxQn9frM#t=116s
 
 druga totalka je bila kada sam letio po magli i zaletio se u znak lovackog drustva.  ;D
 model je izvana djelovao citav jer nigdje nije pukla folija, ali je struktura unutra bila potpuno razorena pa je model bio skroz mlitav. slike na zalost nemam, a ne bi se nista niti vidjelo na njima.
 
 slijedi jos krseva...
struja zakon, nitro USTAV

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #9
super filmići i al si se ti narazbijao modela

Marjan
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #10
groovy i stanica, u pozadini je spa3dt:



evo kako groovy leti:

groovy 3a 50, tt f-75s, aerodrom zelina, ivanic grad

bio je do sada dva puta jako krsen, a ovaj snimljeni let je poslije prvog krsa i remonta. prvi krs sa njim sam dozivio na maidenu, naviknut sam na 3d avione pa sam f3a model pokusao  letjeti na isti nacin sto je na kraju neslavno zavrsilo.

drugi veliki krs se dogodio radi otkaza komandi iz nepoznatog razloga i model je trenutno u ovakvom stanju:





svi dijelovi pobrani u vrecicu, najvaznije da je osmijeh na licu ;)



i groovy ce biti slozen, ali mi on nije na listi prioriteta.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #11
nisam stavio fotke od edgeovog krsa:



uvijek je potrebno nositi vrecicu :D


struja zakon, nitro USTAV

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #12
super filmići i al si se ti narazbijao modela

Marjan

groovyjev, edgeov i onaj hypeov krs u kukuruzi su bili su uvjetovani x faktorom. groovy je izgubio kontrolu, edgeu je krepao motor, a na hypeu su otkazale sve komande i model je nekoliko minuta samostalno radio male loopove po zraku jer je ostao zastekan na punom gasu sa skroz zategnutim elevatorom. laknulo mi je kada je konacno pao u kukuruzu bez da je napravio neku stetu ili nedaj boze nekog pogodio.

ostali krsevi su uvjetovani nacinom letenja jer nisam tip koji kruzi i izvodi gluposti u visinama vec volim letjeti blizu sebe i izvoditi gluposti dok sam nisko. cijena toga je puno krseva, ali kaj da delam kad me to veseli? :)
struja zakon, nitro USTAV

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #13
Eewan, svaka ti čast, jedino ti imaš jaja priznati koliko si kršio  :D .
Mi drugi, kao ne kršimo, a tek oni koji nikada nisu skršili, e ti posljednji su pacjenti kojih se valja čuvati i na livadi  i izvan nje !

Svaka ti d... (nitro) majstore Eewan !

Damir

Odg: eewanov hangar (povijest mog bavljenja modelarstvom)

Reply #14
ovaj filmic "gubljenje po kuruzi" me cak i nasmijao
meni je bilo zao kad sam depron jaka skrsio  :(
mogu mislit kako je tek kad ovo tvoje polupas