Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 252289 times) previous topic - next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #345

Dare, svaka vam čast na temi, postovima, slikama i videima.
Također i na entuzijazmu, znanju i količini utrošenog vremena.
Vjerojatno i ne znače puno pohvale od totalnog početnika, ali sigurno je sjajan osjećaj pomaknuti granice vlastitim zanjem, trudom i domišljatošću.
Ne pričajući o satisfakciji koju pruža let modela iz(g)rađen vlastitim rukama i konstruiran u vlastitom aranžmanu.
Svakako ću sa velikim zanimanjem pratiti temu i dalje.


Pozdravi od imenjaka...

Odg: FPV experimenti

Reply #346
Pozdrav Antonio i Daddy!

@Antonio-slabo ja gonim Vegas ali sad sam pronašao jednostavniji VideoPad video editor koji ima sve što
               treba samo što ti da napraviti jedan ,dva projekta i hoće da kupiš program.Ja ga onda preinstal-
               iram pa opet radi-ima svega 5Mb.

@Daddy-hvala na komplimentima i u pravu si da treba puno vremena ali i novaca ode.Najvažnije je što
             više toga napraviti sam,onda je veći gušt kad uspiješ ostvariti ono što si zacrtao.
             Samo hrabro,svi smo nekad bili početnici  :)           

Odg: FPV experimenti

Reply #347
Malo ću se vratiti na onaj let NOSAČA na 30+km u smislu utroška energije za vrijeme leta.Mislim da tu ima dosta prostora za diskusiju.Napravio sam neke osnovne proračune, razmatranja o utrošku energije u odlasku i
dolasku modela.Interesantno je da iako sam letio u odlasku sa slabim vjetrom u nos ipak je utrošeno duplo više energije nego u povratku.U grubo sam izračunao sile potiska motora iz utrošene energije potrebne za svladavanje trenja s zrakom i penjanje modela.Naime kod jednolikog leta-bez ubrzanja, sva sila potiska motora troši se na svladavanje trenja s zrakom tj. sila potiska i sila trenja su jednake ali suprotnih predznaka. Evo proračuna, kao i ecalc za NOSAČA s ovim znatno težim batkama(8+8Ah u paraleli):
[attach=1][attach=2][attach=3]




Odg: FPV experimenti

Reply #348
Odlučio sam krenuti u izradu solarnog aviona tj. solarno potpomognutog leta aviona.Danas sam završio nacrt po kojem bi radio.Najteže je složiti
solarne paneliće da svi stanu i da to donekle izgleda tj. da bitno ne kvare aerodinamiku.Smjestit ću na njega 60 panelića sunpower maxeon i to tako da najveći dio smjestim na krila(38 kom.),po 6 na svaki boom i 10 na horizontalac.Tih 60 kom. bi zapravo bilo podijeljeno u dvije sekcije po 30 koje bi bile u paraleli.Avion bi bio koncipiran kao i NOSAČ samo uz neke prilagodbe za prihvat panelića, raspon krila bi bio 3,12m, duljina oko
2m, površina krila 104dm2 a masa bi mogla biti-barem se nadam-oko 5-5,5kg.Ovisi dosta o baterijama koje bi stavio(možda litij ionske).
Vertikalci bi bili okrenuti prema dolje da ne rade sjenu panelićima na horizontalcu.Evo nacrta opet na mm papiru :) .


 

Odg: FPV experimenti

Reply #349
Dare, jesu to ovi paneli (Maxeon Sunpower C60)?

Odg: FPV experimenti

Reply #350
Da to su ti paneli o kojima se raspravljalo u rubrici ELEKTRO MODELI tj. podrubrici Solar zagi koju je otvorio kolega Zlatcom.Tamo imaš dosta toga o tim panelićima naročito kroz priloge kolega Diogena, Dr.Toma a i ja sam vršio neka mjerenja na solarnom panelu složenom od 30 takvih.Evo još jedanput snimljene U-I karakteristike za jednog sunčanog ljetnog dana(u horizontali).


Odg: FPV experimenti

Reply #351
Iz gornjeg posta gdje se razmatrala potrebna energija za let NOSAČA vidi se da je bila potrebna snaga od P=15,6V x 10,4A=162,24W u odlasku tj. za dizanje i let s laganim vjetrom u nos modela.Ovaj solarni bi imao
raspon krila za oko 50% veći i masu oko 33% veću od NOSAČA pa pretpostavljam da bi njemu trebala snaga isto tako za oko 50% veća za isti tip leta.To bi značilo oko 240W a solari bi mogli dati oko 150W(svaki oko
75 što se vidi iz gornje karakteristike).Time bi oni podmirivali i do 2/3 potrebne energije a u povratku(s vjetrom u leđa) ili kod posebno racionalne vožnje vjerojatno bi bili dovoljni samo oni.To bi znatno produljilo vrijeme leta i bilo bi jako zanimljivo s tim experimentirati zato sam se i odlučio za izradu istog.Panelići su već na putu a 30 već imam od prije.Naručio sam i prozirnu oracuver foliju s kojom bi ih prekrio(nadam se da neće
previše prigušiti-reflektirati svjetlost).Na krila bi se(da su malo šira-chord)moglo smjestiti više panelića ali s obzirom da je sam profil na prednjem dijelu jače savijen ne bih riskirao s pretjeranim savijanjem panelića pa ću ih rađe posložiti po"silaznom" dijelu krila, boomovima i horizontalcu.S izradom neću žuriti nego polako tamo negdje do kraja travnja,osim toga taj će trebati puno sunca  :) .S obzirom da će biti tako ovisan o suncu
razmišljao sam kako ga nazvati pa reko neka se zove FOTON(prema glasničkoj čestici elektromagnetske sile kojoj pripada i svjetlo) :) .
Boomovi koji drže horizontalac bi bili od nekih stakloplastičnih cijevi(možda od ribičkog štapa?),moram svratiti u Decathlon da vidim što imaju.Trokutastu konstrukciju ispod središnjeg dijela krila bih zadržao jer ga snažno učvršćuje,osim toga drži batku koja se može fino pomicati(regulacija težišta) i glumi kobilicu koja pomaže pri autostabilizaciji modela.Naravno ta trokutasta konstrukcija povećava otpor zraka...
Ubacio sam poznate podatke u ecalc i čini se da bi moglo biti dobro samo kako ću ga bacati kod polijetanja ::) .
 

Odg: FPV experimenti

Reply #352
Polako pristiže materijal, panelići iz Poljske, sabirnice(dogbones)iz US, folija(oracover) iz GB(Puffin models)...Paneliće ću spajati s originalnim sabirnicama tako da razmak između panelića bude 5mm tj. panelić+sabirnica imaju širinu 130mm.Prema tome su određene dimenzije segmenata krila-da stane 8 panelića u dužinu.Jedan panelić s sabirnicom ima 7g tj. njih 60 će opteretiti model s 420g.Praktično svi paneli će biti
raspoređeni iza težišta(CG) pa sam se zato odlučio za prednji pogon da masa motora smještenog ispred težišta pomogne uravnotežavanju(zajedno s batkom) modela.

Odg: FPV experimenti

Reply #353
Kolega, ovo već prelazi u nauku, sad samo pratim jer nemam teksta  ;) ;) ;)
Leti samo leti :-)

Odg: FPV experimenti

Reply #354
Pa malo nauke, malo improvizacije i volje pa možda projekt uspije.Jučer sam svratio u Decathlon i kupio dva ribička štapa za novce koje bi dao u Bauhausu za letvice :) .Štapovi su od stakloplastike i najdulji segment
ima 113cm, samo 69g i promjer na širem dijelu 20mm a na užem 16mm.Štap je izuzetno čvrst(gotovo da se ne savija) i dva takva sigurno će moći nositi cijeli rep s panelima.Što je najbolje još mi je ostao srednji dio štapa koji se isto može iskoristiti  :) .

Odg: FPV experimenti

Reply #355
Također pozorno pratim! :)

Odg: FPV experimenti

Reply #356

Počeo sam raditi nešto konkretno oko FOTONA da ne bi netko pomislio da se šalim[size=78%]  [/size] :) ..Za početak sam izrezao podloge na koje će se montirati fotonaponski panelići.Materijal koji sam izabrao za podlogu neće se
svidjeti nekim članovima foruma, naime radi se o LEXANU ali onom najtanjem od 6mm.Taj je prilično lagan i čvrst pa će cijeli repni dio s 22 panelića,servom,VTX-om i nosačima(boomovima) imati oko 1kg.Nosači će
učvrstiti uzdužne sekcije koje nose po 6 panelića a sam horizontalac zbog uzdužnih komora u lexanu je samonosiv.Ubacio sam predviđene dimenzije aviona u ACG kalkulator da mi odprilike izračuna težište,neutralnu točku i aerodinamički centar.Zbog poprilične širine horizontalca(30cm s elevatorom) NP se nalazi na 15,68cm od napadne ivice krila pa zbog toga i težište(uz 10% statičku marginu) pada na 12,34cm od napadne ivice,
dok je AC na 9cm.Evo par slika izrezanog lexana s vertikalcima i ribičkim štapovima kao nosačima(gledano s donje strane, jer bi vertikalci bili okrenuti prema dolje da ne zasjenjuju paneliće ).

Odg: FPV experimenti

Reply #357
Taj LEXAN je nešta poput coroplasta a nacrta za coroplast ima more pa ne vidim neki veliki problem. S čime planiraš lijepiti dijelove lexana?
Pratim temu i tema je odlična, svaka čast!
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: FPV experimenti

Reply #358
U komore lexana na mjestima spoja ugurat ću letvice 5x5mm koje će biti namazane s PU max-om.Kad se on suši expandira i tako će letvica biti fiksirana u komori na određenom mjestu.Ta mjesta s uguranim letvicama
(mjesta spoja lexana s drugim) će se spajati vijcima za drvo kroz ploče i letvice.Na krajeve ribičkih štapova će doći aluminijski u profili na koje će se ušarafiti horizontalac i vertikalci.

Odg: FPV experimenti

Reply #359
Evo detalja pričvršćenja vertikalca.Vertikalcu treba još obraditi rubove da bude aerodinamičniji i da se zatvore komore.