Skip to main content

Topic: [FlyPenguin] X-Quad (Read 11127 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #30
I došao je i taj dan, dan kad će poletjeti Pingvin, vjerovatno zbog toga i ima ispred imena "Fly" :)

Dvije slike sa prvog probnog leta. Pingvin se u vazduhu ponaša veoma dobro, miran je i sve ostalo je super. S tim da sam potpuni početnik meni je ovo super.

I odmah da se zahvalim Ivanu, drugu koji mi je pomogao ovo sve i bez njega ko zna kad bi sam poletio
:) Nadam se da ćemo se sastati jednom sa mašinama :) 


Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #31
Šta može biti gore od vijetra i kiše nama koji "letimo", još pogotovo ako si početnik koji jedva čeka da poleti :D
Kako god, snalazim se, čekam 5 minuta finog vremena i odmah u vazduh :)

Došlo je do malih izmjena na Pingvinu, napravio sam mu nove nogare koje su iste kao i prijašnje samo što su veće i elastičnije, pošto mi sletanje ne ide baš perfektno pa za mene početnika ovakve nogare su idealne. Dobra ideja za sve početnike :)
Druga stvar što sam dodao je ping pong loptice za orijentaciju, stvarno pomažu :)


Pošto me HobbyKing zeznuo, umjesto napajanja za punjač poslao još jedan punjač pa sad imam 2 punjača a nijedno napajanje i morao sam se snaći nekako. Akumulator i ispravljač su tu. i puni do mile volje dok ne naručim napajanja :P


A za kraj, lična ideja za punjenje baterija u autu, preko upaljača.
Znači jednostavno uzmete pokvareni onaj aparatić za muziku, razvalite spojite plus i minus, i zaljepite to. A pošto ću ga koristiti i za punjenje preko akulumatora izdvojite one kleme opet iz aparatića da možete spojiti na žice direktno, vrlo jednostavno a super stvar ko puni baterije u vožnji :)

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #32
Uhh teško da bih to sebi dozvolio. Nema šanse, nikad se ne zna šta može krenuti po zlu, tako da nije vrijedno tog rizika, hvala na opomeni  :-)

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #33
I evo konačno i jedan video Pingvina u akciji :P


Podešen je perfektno, jedino što me zeza je "prop wash", ali polako vježbam i sve manje mi se dešava. Na 1:35 se baš vidi, možete mi predložiti i šta da uradim da ublažim to. Ali mislim da je jedino skretanje u stranu i spuštanje lijek :)
FlyPenguin [probni let] 25.9.14


Evo jedna sličica od danas :)

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #34
Malo mi je čudno što uvijek kada se zaljulja, na 2-3 metra od zemlje se ustabili, doduše i ja ga malo ispravim, dodam gasa i tako to, ali dobro, ide bolje, juce se slabije ljuljao :)

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #35
Evo i jedan snimak od mene, ovo su bas pocetnicki snimci, ali eto, čisto da se malo vidi... :)

FlyPenguin [probni letovi]
Quad stvarno odlično leti, imao je nekih 10-20 letova, na početku su nogice uradile veliki dio posla sa grubim sletanjem, a sada već nema toliko potrebe.. Polako se razmišlja uzeti gimbal i FPV oprema, pa će biti i malo boljih snimaka...
:)

Sto se tice vremena leta, i tu smo prezadovoljni, sa obicnim propovima oko 6-7 minuta, sa karboncima 8 minuta (sa jednom baterijom). Dvije baterije=15-ak minuta, što je zaista odlično. Sve ide glatko i fino, i nevjerovatno je koliko stekneš prakse za par dana :)

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #36
Poslje dužeg vremena, ništa nisam stavljao...iz razloga što je Pingvin bio malo smotan :)

Danas završen novi model Pingvina! Evo dvije slike za sad sa skoro full opremom, još samo FPV oprema fali, ali većina dijelova je tu :)


Pingvin sa novim nogama, manjim šipkama, tu je dodat i gimbal (Tarot T-2D), led trake (crvene i plave)...Kablići i još par sitnica je dorađeno i ne štrči više.
I nešto je lakši u odnosu na starog sa dosta više opreme, leti perfektno i veoma mirno ;)



Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #37
Težina sa baterijom od 5500 mAh-a je oko 2060g, raspon je dijagonalno oko 620mm, motor-motor 450mm, nisam možda u milimetar izmjerio, lenjirom mjereno, mrsko mi izlaziti vani po metar, sve u svemu odličan je sada, malo teži, i stabilniji samim tim mi djeluje..


Sto se tiče dužine leta, nisu mi stigle nove batke, sa ovim "turnigy 3S 2650mAh" leti 5 minuta bez problema, uzimajući u obzir i da je hladnije vani i da su istrošene, punjene su preko 70 puta minimalno.. Očekujem preko 10 minuta sa 5500mAh-a po normalnim uslovima.. :)

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #38
A jooj, izgleda sve propalo. Nemam pojma šta se desilo...

 

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #39
koji motori su na kraju na quadu?

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #40
Rc Timer 2814 810KV

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #41
Imao sam malo slobodnog vremena, pa sam pokušao da napravim nosač za monitor i prijemnik.. Nisam siguran da li je pametno da se pravi od aluminijumskog lima (kao što je kod mene) ali to mi je bilo najlakše sada. Ovako nije loše što se tiče izgleda, ali me samo brine da se signali ne pomješaju ili tako nešto zbog ovog lima, ako neko ima neku sugestiju, neka iznese. :)

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #42
malo si poslozi kablice od motora - escova  , vjeruj da ce biti manje dregetavica.... sve kaj nije fiksno ima tendenciju vibriranja , a to ti defintivno netreba u zraku...
dx9-xd8-gobac630

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #43
Ovo su prve slike kada je sastavljen na novi frejm sa gimbalom, slaže se, sjecka se višak, stalno se nesto čačka :)

Uzeću novi nosač, ali kasnije, sada je gužva, čekam 100 stvari da dođe.. :)

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #44
Previše aluminijuma imaš tu...
taj nosac je najbolji kada su samo dvije plocice od nekoliko grama... sve preko je visak... i za ruke i za signal...