Skip to main content

Topic: jedrilica iz glave, od nule (Read 15766 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #15
Obećani nacrti su ovdje (cca 150+ raznih):
https://docs.google.com/file/d/0BxUEsu0CmOC1V3JJNW5ORkZYR3c/edit?usp=sharing

Neke napomene:
-.zip je kriptiran i zainteresirani me pita zaporku na PP (mjera predostrožnosti);
- nacrti su prenešeni kao što su i nabavljeni, neki sa, a većina bez uputa gradnje;
- u zbirci su različite RC jedrilice, motorne,nemotorne, skale, natjecateljske i raznih tehnologija gradnje,
- nema 'mojih' nacrta niti mojih build-logova;
- ne dajem nikakvu granaciju na sadržaj nacrta, nemam nikakvu obavezu  niti bilo kakvu odgovornost obzirom na činjenicu da ih je netko preuzeo.
- cca 150 MB

Ukratko, skini, pitaj me za pssswd i radi ili ne-radi  s time što hoćeš !

Damir

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #16
OK. PP poslana.
Pregledacu sta sve imamo u ponudi, pa idemo dalje.


pozdrav
Miroslav
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #17
OK. PP poslana.
Pregledacu sta sve imamo u ponudi, pa idemo dalje.


pozdrav
Miroslav
Evo usput, da malo dodam: bušiti toliko rupa u balsa rebrima nema smisla: jedno takvo rebro je ispod 0,5 gr, tako da sva rebra za neko krilo teže jako malo, niti 20 grama, a tolike rupe ih učine krhkim i učinak olakšanja je svega par grama, a toliko lako uštediš na lakšoj bateriji ili izborom lagane presvlake.

Za početak ti preporučujem 'Guppy' ili neki model oko 1,5 tako do 2 m raspona krila, bez zahtjevnih detalja i sa dosta 'Jubito' snimaka da se vidi kako leti...

Danas je sve pogurnuto ka kompozitima, no balsa još uvijek nije zaboravila letiti i to jako dobro letiti !
Kada bi cijela jedrilica bila od balse, ipak bi odabrao malo kompozita za učvršćenje ramenjače, nosa trupa i tailboom-a (rep), tek toliko da pukne onda kada se malo jače, a ne samo jače udari  :D .

Puno uspjeha
Damir.

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #18
OK. PP poslana.
Pregledacu sta sve imamo u ponudi, pa idemo dalje.


pozdrav
Miroslav


Miroslave - mtesa

kao clan Aero Kluba "Galeb" u Banja Luci
imas mogucnost da kontaktiras Almanah Jugoslovenskog Modelarstva Mirko Bjelajac - Miki
takodjer i njegov Sin Robert veoma uspjesan modelar danasnjice,veoma dobro poznat u krugovima Slobodno Letecih i ovdje u Hrvatskoj takodjer takmicar na mnogim takmicenjima,
Aleksandar Sasa Nesic leiti jedan od najvise gradjenih Modela u Svijetu "Paragon" raspon 3m a on ga leti sa pomocnim SUS Motorom, Raspon mozes reducirati na 2.5m
ako nista Planove ovoga Modela mozes si pogledati, jednostavan za gradnju,komplet Balza Konstrukcija i veoma lijep izgled,

Gomilu Planova ti kao specijalista i Programer si uzmes na Internetu ali sto ih vise uzmes to ces se vise zapetljati,
uostalom ti vec odavno letis,
mnogo srece u "Kopanju" i gradnji a naravno i u Zraku!

Iv


Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #19
Ovaj moj "projekat" će malo da sačeka.

Svim kolegama hvala na pomoći.
Kada gradnja krene, krenuće i foto dokumentovani postovi.


Miso
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #20
Ovaj moj "projekat" će malo da sačeka.

Svim kolegama hvala na pomoći.
Kada gradnja krene, krenuće i foto dokumentovani postovi.


Miso

Pripremaj lagano teren,
prikupljaj detalje a za to treba vremena,
Pozz

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #21
Pozz neko pasword za Jedrilice_i_motorne.zip u pp

 ;)
[size=78%]LP[/size]

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #22
Vid njega :D
Predstavit se, upoznat sa ljudima...lagano, pa onda možda dobiješ traženu informaciju.


Ovako - nikako

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #23
Sorry i pozdrav svim kolegama već sam duže član foruma ali ako se mora mora se  ;)
Nermin Mujaković - Srebrenik BiH


Link od nekih mojih skromnih letačkih iskustava: https://vimeo.com/user21533913/videos  :(


Hvala zed na konstruktivnoj primedbi  ;D


Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #24
Sorry i pozdrav svim kolegama već sam duže član foruma ali ako se mora mora se  ;)
Nermin Mujaković - Srebrenik BiH


Link od nekih mojih skromnih letačkih iskustava: https://vimeo.com/user21533913/videos  :(


Hvala zed na konstruktivnoj primedbi  ;D



Ervin,
drži se za zeda objeručke, on je uvijek spreman za konstruktivnu saradnju,
evo pokazao ti je!

pozz.

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #25
Ervin? Saradnja?
Drago mi je da ste se vratili al' dajte malo koncentracije :)

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #26
Hvala kolega za pasword na forumu i treba biti konstruktivan  8)

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #27

Evo usput, da malo dodam: bušiti toliko rupa u balsa rebrima nema smisla: jedno takvo rebro je ispod 0,5 gr, tako da sva rebra za neko krilo teže jako malo, niti 20 grama, a tolike rupe ih učine krhkim i učinak olakšanja je svega par grama, a toliko lako uštediš na lakšoj bateriji ili izborom lagane presvlake.


I ja bi nešto nadodao (ako smijem).  :P


U zadnje vrijeme sam proučavao balzu, jer sam imao loših iskustava sa ovom balzom koja se može nabaviti u našim trgovinama. Uglavnom se radi o tzv. B-cut (rez u klasi B), ili nasumični rez od trupca drveta, pa je tako i nasumična kvaliteta.


Više o tome ovdje:


http://www.mat.uc.pt/~pedro/ncientificos/artigos/tech_balsa_1.html


Nekoliko kolega modelara mi je reklo da nije bitno kolika je specifična težina balze, nego samo i isključivo koji je rez (A, B ili C). Mislim da je to netočno. Što je teža balza, to je i čvršća, no samim time riječ 'teža' je upravo ono što ne želimo kod letjelice.


Pošto je balza zapravo korov u predjelima gdje raste, a teška je za sustavno uzgajanje, pa se u prašumama (uglavnom nabava ide iz Equadora) siječe po potrebi, nailazi se na razne starosti trupaca. Stariji trupci znače da je drvo bilo višlje i podložnije vjetru, pa je biljka očvrsnula tijekom rasta (razne smole) kako bi izdržala teret. Cijeli proces sječe, transporta i obrade tog drveta je cijela petljavina, pa je tako i bolja kvaliteta skuplja, dok je ostatak... tako-tako, može se upotrijebiti za nešto...


Zapravo je samo razvrstavanje balze u razne kategorije skupo, pa je tako ostatak ostataka nekako završio u našim trgovinama.


Radi se o tome da je mlado drvo balze jako lagano, a samim time i njen udio u količini balze 'proizvedene' relativno malen, ta balza je najskuplja i/ili nemoguće ju naći na tržištu. Radi se o natjecateljskoj balzi, gdje specifična težina ide ispod 100 grama po kubnom decimetru balze (jedna ploča 10x100x1000 mm).


Pošto sam primjetio da kod prevođenja engleske literature i nacrta, dosta prevoditelja izbjegava (ili ne razumije) prevođenje oznaka, time se gubi na možda najbitnijem faktoru: odabir pravog materijala za pojedini dio letjelice.


Tako na primjer, oznaka "Stab is 5# quarter grain" nema nikakvog smisla ako se prevodi google translate. No, radi se o repnom elementu (horizontalnom) koji je rađen od balze specifične težine "pet funti po kubnoj stopi", C klasa (C-grain ili quarter grain).


Iako na prvi pogled funte i stope izgledaju odbojno za prevođenje, zapravo je matematika jednostavna. Jedna kubna stopa je oko 27 kubnih decimetara (3*3*3 dm), dok je funta 450 grama. Dakle, 5# bi bilo 5*450 = 2250 grama (2.25 kg) na 27 kubnih decimetara. 2250/27=83.3 grama po kubnom decimetru.


Ono što je Damir htio reći je to da se umjesto rupa za olakšanje rebara više isplati odabrati 'pravu' balzu za taj dio letjelice. Jer, lakša balza već sadrži više 'rupa', tj. više praznog prostora u odnosu na konstruktivni dio balze. (moje pravilo je da letjelica mora biti čvršća u predjelu centra mase - CG, a najlakša prema vrhovima krila i repnog stabilizatora). Pošto je površina i volumen materijala oko tog dijela relativno malen, tu se isplati staviti neki čvršći materijal. Pogotovo na krilo.


Isto tako, vidim da je tendencija da s upotrebljava smreka (spruce) umjesto lipe (Tilia, basswood). Lipa je lakša i žilavija. I daleko je elastičnija od smreke.


Sveukupno, rijetko sam naišao na nacrt letjelice koji specifično navodi koju vrstu balze ili ostalog materijala koristiti i zašto na određenom dijelu letjelice. Nitko nam ne brani uporabu kompozita, ili bilo kojeg materijala... Jedini problem je znati točno gdje se isplati petljati sa raznim materijalima, a gdje ne.


Ignorirajući te, naoko nebitne detalje, upravo tako će finalni proizvod biti: možda ispadne dobro, možda ne. Letjelica može biti lagana, ali krhka. Ili čvrsta ali teška. Kod izrade raznih motoriziranih modela, koji se ne oslanjaju na prirodne fenomene (termal, uzgon na nagibu ili 'slope soaring'), samo se doda gas i letjelica ide (okay, troši više struje, teža baterija..., ali to je upravo 'kazna' za površno znanje).


Kad sam prvi puta poletio MiniMag-a, divio sam se kako je samo krilo napravljeno od elapora lagano i čvrsto. No sada vidim da tih 210 grama krila... moglo bi se napraviti daleko lakše krilo, ne smanjujući puno čvrstoću. Trup je izuzetno čvrst, ali samo zato što su stijenke napravljene jako široko, a prostor unutra premali da bi se bilo što dodavalo unutra (gyro-stabilizator, altimeter, FPV oprema i slično).


Zato MiniMag i jeste početnički model, tj. trainer (trener). Trpi i oprašta greške i padove, ali su zato sveukupne performanse osrednje.


Pri proizvodnji tog aviona, zapravo je formulacija za polistiren tajna, kalup je skup, ali je zato serijska proizvodnja jeftina. Onaj tko 'nema živaca' razmišljati o finim detaljima... kod kupovine letjelice upravo plaća 'blaženstvo bezbrižnosti' ("ne marim, nije me briga...").


Damirova poanta oko izrade modela od balze i drugih materiala opravdava uloženi trud i strpljenje. Najteže je početi. Osobno sam u startu naletio na nekoliko zapreka, no kako vrijeme prolazi, riješavam jedan po jedan problem.


Sami alati su zapravo jednostavni: blanjalica (hobla ili hoblica), brusni papir (šmirgl), nož (skalpel, žilet, što god), ravnalo, kutnik (i kutomjer), kalkulator, radna površina... (ostale neimenovane sitnice)


Uglavnom, to je sve. Sve ostalo je uloženo vrijeme i dobra volja, a rezultat nagrađuje. Kolika je nagrada, ovisi o količini uloženog truda i vremena.


LP,
milan
---


P.S Ne znam dali je ovo moje gore 'teško i nepotrebno filozofiranje', ili 'ima tu nečega' ?

 

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #28
"vedronebo"

pokušat  ću samo da te dopunim ali konstruktivnije detalje će vjerujem iskusni Avijatičar Prijatel "zed" dodati,

Balza ma mnogo širu primjenu osim samo u Modelarstvu pa tako to što kojekuda raste i uspijeva je odavno postalo malo,
i sam Graupner već koliko znam tridestak godina ima vlastitu Plantažu gdje gaje, režu i šalju Balzu kojekuda po svijetu,

rez A,B,C, utiče na čvrstoću Furnira a manje na težinu ,Balza Drvo je inače puno Vode a kako veoma brzo raste tako iz Zemlje povlaći mikronski sitna zrnca Pijeska,nakon sušenja ovisno o zrelosti stabla se dobiju i razne težine,  inače sirova je veoma teška,
za nas koji gradimo i letimo iz hobija je, barem meni na pojedinim dijelovima modela je važnija čvrstoća od same težine i ako ne uvijek.

poz.Iv

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #29
"Grain" nema veze sa kvalitetom. Radi se o smjeru rezanja iz trupca, a trupac (ili pozicija rezanja u trupcu) moze biti kvalitetan ili ne.


Svaki od grainova ima svoju primjenu u modelu - samo treba znati gdje i kako.



Balza nije korov nego najnormalnija vrsta raslinja. Balza se iz prasume ne vadi vec jedno 30 godina (vecinom zabranjeno). Iskljucivo se uzgaja na plantazama. Ekstremno brzo raste i vrlo je isplativa za uzgoj. Modelarstvo potrosi mozda 1/10 proizvodnje, vecina ode na brodogradnju (sendvic konstrukcije) i izolacijske materijale.


I da, ovo sto se prodaje kod nas je znj kvalitete - zato su cijene vrhunske :).


Select balsa po tezini i zeljenom grainu  se kod specijaliziranih firmi dobije za 1/3 cijene od bilo kojeg smeca koje bauhaus/pevec/vinkoprom itd prodaju ovdje.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }