Skip to main content

Topic: 1m DLG kit FALKE(Sokol) (Read 17400 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #15
Pozdrav,


Luka, de mi reci kako se Falke ponaša u zraku. Gledao sam nekoliko (rijetkih) YT videa, i nisam baš impresioniran.


U današnje vrijeme, nabavka DLG-a i svega ostalog se mora dobro planirati. Dvojio sam se između Dream Flight Libelle i Vladimirovog ELF-a.


No, nešto je tako privlačno u tom ELF-u. Tako lijepo leti i što je meni najbitnije - ne želi sletjeti (valjda imam traume od pokušaja da ova moja daska ostane u zraku).


Tako da je izbor sužen između ELF-a plave boje i ELF-a crvene boje:D


Znam da je skup, ali ako budem uspio savladati moju potrebu da pravim (kemijam, kako Varadero kaže) kojekakve 'zamaloleteće objekte' (skraćenica: ZLO), možda u par mjeseci i skupim novac za ELF-a.


U međuvremenu, sa materijalom koji imam, počeo sam praviti šablone za još jedan ZLO, nešto što bi naizgled bilo jednostavno za naptaviti, no ne znam točno koliko je vrijedno truda.


http://flitetest.com/articles/cheap-simple-foam-dlg-with-good-performance


Samo slika i par podataka, točna uputstva za izradu ne postoje. Pošto je u pitanju samo trud, ne preveliko novčano ulaganje, kako bude-bude, valjda će letjeti.


LP,
milan
---

@vedronebo ajde pricekaj do kraja osmog mjeseca. Herman i Balaško( dva modelara u Zg) rade kalup za cukca poput elfa.
Kalup bu gotov do kraja ovog mjeseca i cijena modela bu ispod 130€.
Pozdrav
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #16
Pozdrav


Mogu ga samo usporediti sa MiMi, ostale dlg-ove nisam nikad letio, niti vidio uzivo kako lete..

Nisam ni ja vidio a ni osjetio uživo (mora da je to uživancija letjeti). No, ono što sam vidio me razočaralo: recimo HobbyKing reklamira neki mali DLG, leti kao super, ali na snimkama vidim samo padinu - dakle za neiskusne zamka, umjesto termala, tu je blagi slope soaring u pitanju. I tu se ljudi daju zavarati, pa kupe to sa HK i onda imaju frustracije jer to ne leti onako kako su gledali na reklami. Gledao sam jednog tipa, kojemu je uspjelo uz termal letjeti čak minutu i po.

Quote
Zadnjih tjedan dana letim samo MiMi.  Nakon sto sam izbacio balast iz uske(kojime sam htio izbalansirati krilo) i time smanjio moment inercije, moram reci da leti jako dobro. U predvecer su letovi izmedju 40 i 45 sekundi.

To je odlično ako predvečer možeš toliko dugo letjeti. Ja sam sa ovom mojom daskom letio maksimalno 32 sekunde i to po nekom mikro termalu, sa pogodnim vjetrom i puno sreće. Ostali letovi su oko 10 sekundi.


Ovo spominjem, jer sve što je bolje od te moje daske je blagoslov.

Quote
Trenutno mi je MiMi bolje izreglirana i puno je agilnija, iz dva razloga: ima vece otklone repa(imam premale otklone na falkeu) i ima manju polugu repa(ispravite me ako grijesim)


Nisam stručnjak, ali dali možeš podesiti na odnosu poluge na samom servou i na polugama onih zakački na repu, tako da ima malo veći otklon. Onda smanjiš ili prilagodiš na stanici (ako imaš miksanje) da bude u granici, odnosno kako ti želiš.

Quote
Leteci ova dva dlg-a shvatio sam da Falke nema pravilno isprojektiranu polugu repa. Jednostavno je model prestabilan, tj nedovoljno upravljiv. Zbog toga mu je i preporuceni CG previse naprijed u odnosu na ELF-a i MiMi.


S jedne strane to je dobro, jer svako naglo skretanje dovodi do gubitka energije, tj. visine i brzine. S druge strane ponekad je potrebno izbjeći prepreku (drvo, banderu...), pa je okretnost u tim trenucima dobrodošla.

Quote
Vedronebo, preporucam ti da posaljes e-mail Fransu Balu, dizajneru MiMi, uzmes plocu balze i osmirglas dobro krilo. Ima na netu savjeta dr. Drela koji je projektirao Elf-a (tj Apogee-a) u kojima objasnjava kako pravilno osmirglati krilo od balze. Ako zelis poslat cu ti te clanke. Definitivno ce letjeti i bit ces zadovoljan.  ;)


Još sam u fazi pregovora sam sa sobom.  :-\  Sve me to zabrinjava oko šmirglanja, ljepljenja filije (koju nemam) sa peglom (koju također nemam) i sa iskustvom oko balze, koje imam tek toliko da eventualno mogu nešto sklepati, pod uvjetom da je netko to na laseru izrezao. Probao sam nešto rezati, ali mi nije išlo. Zapravo, više je strah od neuspjeha... A i balza koju imam, nisam siguran koja je koja - imam teških i čvrstih, laganih a mekanih... ništa planski, tek tako sam kupio...


Ovaj tvoj falke dolazi kao kit, dakle rezanje otpada, jednino šmirglanje, što i nije tako teško. Za peglanje, to ne znam - sve što sam peglao je samoljepljiva folija na stiroporu i to ide donekle dobro.


A već ćemo vdijeti što ećmo vidjeti.


LP,
milan
---

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #17
@vedronebo ajde pricekaj do kraja osmog mjeseca. Herman i Balaško( dva modelara u Zg) rade kalup za cukca poput elfa.
Kalup bu gotov do kraja ovog mjeseca i cijena modela bu ispod 130€.
Pozdrav


Oh, pa ne žurim toliko. Kad ja kažem da sam počeo razmišljati skupljati novac, onda je to diskutabilno. Ponekad kupim nešto na brzinu, ali to su relativno mali iznosi. Za nešto ovako veliko (bar za mene), trebam jako dobro razmisliti i primorati sebe na čuvanje tih prokletih novaca kojih nikada dosta.


Dali će to biti isto kit ili gotovo krilo + ostatak za sastavljanje? Mislim, po toj cijeni? Kolika će biti planirana težina bez elektronike?


LP,
milan
---

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #18
Mislim da bude cijeli kit. Kaže Herman da bu iste težine o i elf ili manje, na ovo manje sam malo skeptican ali opet njih dvojica mogu stvarno bilo kaj ak im se da. Ali opet ponavlja cijena bu ISPOD 130€
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #19
Mislim da bude cijeli kit. Kaže Herman da bu iste težine o i elf ili manje, na ovo manje sam malo skeptican ali opet njih dvojica mogu stvarno bilo kaj ak im se da. Ali opet ponavlja cijena bu ISPOD 130€


To će biti super. Dali će biti gram dva manje ili više, mislim da tu nema frke. Meni je bitno da su performanse dobre kao i ELF, to je sve što trebam, želim, sanjarim o tome...


LP,
milan
---

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #20
Vecina 1m dlg-ova su nastali po uzoru na Drelin apogee, tako da te performanse MiMi-ja nece razocarati.. ko sto rekoh, 2 daske balze od 12 i 6(? ili nesto slicno)


ovdje je proces gradnje u strip formatu


http://www.f3k.nl/index.php?id=59



Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #21
Vecina 1m dlg-ova su nastali po uzoru na Drelin apogee, tako da te performanse MiMi-ja nece razocarati.. ko sto rekoh, 2 daske balze od 12 i 6(? ili nesto slicno)


ovdje je proces gradnje u strip formatu


http://www.f3k.nl/index.php?id=59


Ovo i ne izgleda previše komplicirano. Ne znam kako će ići sa hoblanjem... nemam malu hoblericu, ali valjda negdje ima. Isto tako, moram vidjeti za balzu, da uzmem što lakšu za zadnji dio krila i malo jaču za prednji.


Pitanje: koji završni lak ide na balzu? I ona udubljenja za olakšanje zadnjeg dijela krila, dali to tako ostaje ili se prekriva folijom? Pod tim ne mislim na rupe, tj. totalno probušeno (to naravno ide folija), nego samo udubljenja.


Gledao sam par videa letova te iste "Mimi, solid wing" konstrukcije, ne izgleda loše, premda mi bolje izgleda ona treća varijanta, tj. "Mimi, build-up wing".


No, opet sam naletio na video ELF-a...  :'(


LP,
milan
---

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #22
Uh, hladan tuš na kraju:


"-Fibreglass cloth 25 gram/m2, 400x200 mm, fuselage (cut at 45 degree angle)-Fibreglass cloth 50 gram/m2, 250 x 250 mm, wing reinforcements, (straight cut)-Kevlar cloth 37 gram/m2, 15x5 mm, reinforcement elevator-Kevlar rooving, reinforcement fuse/boom/blade ca. 500mm"


Ništa od toga nemam, a ni ostalih finih sitnica, kao što su ugljeni štapići i slično (ok, mogu rastaviti ovaj moj Simba zmaj, ali mi ga žao).

Da, poliuretan. Ok, taj odgovor sam dobio.

Nadalje, ovo vrijedi možda za neki drugi grad, neku drugu državu:

"To build a MiMi you don’t need special or exotic materials. All materials can be bought at good hobby shops. "


Ništa specijalno ili egzotično. Pa u Vinkovcima je ovo sve egzotično. Jedino se može neka balza naći, ali upitne kvalitete.


LP,
milan
---

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #23
Rtpe za olaksanje nisu must have... Letjet ce fino i bez njih. MiMiju mozes pristupiti bez ikakvog straha, jer je lagana za izradu, oprasta greske i nagradjuje dobrim letnim karakteristikama..


 Laganu balzu, hoblic i karbonski stap mozes naruciti od topmodela.cz. Lijepo zamolis da ti nadju cvrstu, a laganu balzu 12icu, jer ti treba za DLG krilo.. ;)
evo ti link:
http://www.topmodelcz.cz/


ako ne mozes naci sve potrebno,slobodno me pitaj..



Uploadam ovih dana nacrt za prednji dio trupa koji sam osmislio i koji imam na svojoj MiMi, a kojim se uspara par sati posla.



Tu krpicu staklenog tkanja koja ti treba, ti posalje neka dobra dusa sa foruma..

Osjecaj kad zajedris sa svojeg smirglanja djelom je najbolji!  :)


LN
Luka

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #24
I da se nadovezem na sebe i jos te ohrabrim..


Ovi malecki 1m dlg-ovi se stvarno cine jako komplicirani dok prvoga ne zavrsis i ficuknes u nebo.. ELF je stvorio prenegativan hype medju ljudima da se sad boje osmirglat krilo. Proguglaj malo slobodnoletece HLG-ove da vidis kako je sve krenulo.


Ja sam naletio na Supersweep 24, za kojeg mislim da je Dreli bio predlozak, tj slican model po kojem je dizajnirao Apogee-a, tj ELF-a..





Clanak: http://www.airplanesandrockets.com/airplanes/supersweep-sep-1974-aam.htm


Aeroprofil je jako slican Drelinom.. Drela tvrdi da je za penjanje najvaznije prednje zakrivljene na donjaci..Taj dio Drelina profila je identican ovome Wittman SS4 profilu  ;) 


Vjerujem i da su ostali slobodnoleteci HLG-ovi na tragu ove iste filozofije..

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #25
Nagovorio si me.


No dok čekam na financijsko izvješće, dok vidim što se može naručiti, a što treba čekati - nastavio sam sa pokušajem da se napravi krilo od ljubičastog stirodura. Zadnji puta u trgovini... eh, nisam imao 30 kuna da kupim ploču o d 5 cm, pa sam uzeo ovu od 2 cm...


Ne valja, umjesto spomenutog AG35 airfoila, ja sam odabrao AG44ct-02f, jer mi se taj profil činio dovoljno tankim da stane unutar tih 2 cm stirodura.


Iako je Flite-test dao nacrt sa root-om od 20 cm, wingspan-om od 120 cm, i vrhovima krila od 12 cm (a tako sam i izrezao stirodur), mislim da ću sve malo potkratiti, pa napraviti dimenzije sličnije ELF-u (15.6/100/12).


Evo par slikica:


[attach=1]


Ovo krilo mi je donekle dobro uspjelo, no druga polovica se mora ponoviti:


[attach=2]


Ili ću sve ponoviti, ovaj puta ista šablona - drugi način. Koristio sam 'negativ', tj. šablonu sa rupom gdje ide krilo. A pošto sam precizno x-acto skalpelom izrezao sredinu, zašto ne bi napravio pozitiv/negativ da mogu bolje voditi žicu - da izbjegnem podrhtavanje iste.


Sve u svemu, lijepo to izgleda kad se stavi na ribički štap:


[attach=3]


No, mislim da ću trup ipak praviti od balze koju imam (tvrda i neka mekša). Nekako mi se taj štap nikako ne uklapa u sve ovo.


Ili ću obadva krila ponoviti, ali sa plavim stirodurom (ne onim tamnoplavim, nego svjetloplavim). Ma, vidjet ću... opet ja kemijam. :D


LP,
milan
---

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #26

No, mislim da ću trup ipak praviti od balze koju imam (tvrda i neka mekša). Nekako mi se taj štap nikako ne uklapa u sve ovo.

O ne nikako trup od balze: DLG dobije vrlo snažni bočni udarac struje zraka kod izbacivanja i trup se prelomi!

Zato ga je bolje ostaviti od ribičkog štapa, a balzu iskoristi za izradu vert. i horz. stabilizatora, pa čak i kao male kabine na nosu trupa u koju onda staviš elektroniku i bateriju.

Uzduž stirodurnih krila staviš neku letvicu  kao ramenjaču i na njen kraj zakvačiš onal komadič za lansiranje modela..

Tako svi radimo....uglavnom ;)

Damir

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #27
I ja se malo zaigrao sa starim krilom od Dexa...nije najlakse, nije dobrog profila i ima premalu dihedralu ali slozit cu elerone i elevator pa na bungee ispaljivat za zezanciju i u nadi za mini DS-iranjem :)

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #28

No, mislim da ću trup ipak praviti od balze koju imam (tvrda i neka mekša). Nekako mi se taj štap nikako ne uklapa u sve ovo.

O ne nikako trup od balze: DLG dobije vrlo snažni bočni udarac struje zraka kod izbacivanja i trup se prelomi!

Ok, to je riješeno: pravi se rep od ribičkog štapa. Pod "trup" sam mislio onaj dio od prednjeg krila pa sve do repa.

Quote
Zato ga je bolje ostaviti od ribičkog štapa, a balzu iskoristi za izradu vert. i horz. stabilizatora, pa čak i kao male kabine na nosu trupa u koju onda staviš elektroniku i bateriju.

Koja frustracija je ovaj stirodur. Danas šmirglao da ugladim neravnine, pa pokidao zadnji dio (trailing edge). Gledam ovaj mali aviončić, koji mi je ujedno i avatar (ima 2.15 grama), krilo sam izbrusio da se skoro možeš posjeći na njega, a toliko je čvršće od stiro-čega god.


No, današnja kupovina nije dobro prošla; jedva nekako našao 10 mm balzu a da je malo preko 100 grama (bolje da je manje), no treba mi 12 mm za MiMi-ja. Ok, zaljepit ću na donji dio još jednu ploču od 2 mm, pa onda sve obrusiti, tj. ohoblati kad nabavim hoblericu. Ipak je balza... ipak me nekako više raduje.


Kupio 2 decilitra polyuretana i 1 dl otvrdnjivača, pa probao premazati taj aviončić. Nakon premaza, odmah odstranio višak krpom, a kasnije uglancao da se sjaji. Prekrasno izgleda. Probao stirodur... nema ga više, otopio se...

Quote
Uzduž stirodurnih krila staviš neku letvicu  kao ramenjaču i na njen kraj zakvačiš onal komadič za lansiranje modela..

Malo me pati nešto oko ovog stirodura. Jest da je ovako 'gol' lagan, ali je i jako mekan i savitljiv. Ako ga obljepim trakom, dobijem previše na težini, a i ne izgleda baš najljepše na spojevima dviju traka. I to pod uvijetom da uspijem peglom istisnuti sav zrak. A letvica nema kupiti ni za lijek. Imam nešto jelovine, 10x10 mm, moram sutra vidjeti to presječi cirkularom na 4 komada, pa vidjeti kako se bude ponašalo, tj. tvrdoću u odnosu na težinu.


Ima još jedna opcija; one crne (ili bilo koja druga boja) trake za vezivanje crijepa i teškog tereta - to je dosta žilavo. Možda da to urežem u krilo, pa onda preko toga samoljepljivu traku? No opet, ... onda moram cijelo krilo trakom, jer mi djeluje tako mekano da svaki dodir sa slamom (pšenica je pokošena, sad slijedi kukuruz, još gadnija 'koplja')... bit će rupa i kidanja komadića stirodura.


Kud nisam odmah krenuo na balzu. Jest da je skupa, jest da je dobru balzu teško nabaviti, jest da treba glodati, rezati i brusiti, ali opet - daleko ljepše izgleda kad se dovrši. 

Quote
Tako svi[size=78%] radimo....uglavnom[/size] ;)




Samo tren. Dakle, samo letvica u utor gore i dolje na krilo? A ostala ojačanja? Samoljepljiva traka? Premazano nekim ljepilom? Stakleno platno? Ništa?


Znam da bi bilo najbolje i jedno i drugo i možda još i karbonsko platno, ali nemam ništa od toga. Epoxy ljepilo je turbo skupo za tako veliku površinu. Polyuretan je dobar za balzu, ali ne i za styro-što god.


Ima još jedna opcija, malo jeftinija... no opet se dobije previše na težini: drvofix + onaj smeđi papir za umotavanje paketa (ili žute boje, kako god). To je onda dosta čvrsto, no i dosta teško.


Quote

Damir


Q

Odg: 1m DLG kit FALKE(Sokol)

Reply #29
I još nešto oko drvofixa. To je zapravo PVAc (poly-vinyl-acetat). Ako se pravilno nanese na stiropor ili stirodur ili depron(da nema 'promašenih' mjesta), onda se preko toga može bojati sa sprejevima na bazi acetona ili bilo čega drugoga što inače otapa isti. Probao sam na onom zelenom izo-floor-u, i nakon bojanja nanio još jedan sloj drvofixa i uglancao ga da se sjaji.


Nisam dobio puno na čvrstoći (ali sam dobio na težini), ali se zato može obojati bez otapanja stiropora/stirodura. Nisam probao polyuretan preko toga, a ne znam ni dali ima smisla.


Q