Skip to main content

Topic: Nostalgija (Read 18104 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nostalgija

Pozdrav,zoven se ante,iz splita san i totalno san svjež u modelarstvu.
Podilit cu sa vama moju pricu;
Moj otac dok je bia mlad ozbilno se bavia aviomodelarstvon,natjeca se po bivšoj jugoslaviji sa jedrilicama bez servo upravljanja.
sican se da me ko malog vodia na sinjsko uzletiste,da bi bacali neke male modele koje mi je on kupia..slabo se sican tih trenutaka.
kad san krenia u srednju kupia mi je jedan model jedrilice koji je bia izrezan cnc masinon i tribalo ga je sastavit i obložit..i nikako da se nas dva uhvatimo posla..proslo je od toga godina i godina..moj otac je umra 2011
ima mjesec dana odlucia san cistit garažu i nađen ja na vrhu police jednu veliku staru  i prašnjavu drvenu kutiju..
Spustia je na pod kad unutra 3 modela jedrilica,mikro tajmeri i sav pribor za izradu..nasa san cak i njegovu sportsku dozvolu za letenje :D
i onda san se sitia da je on davno uzea jedan model jedrilice da je nas 2 sastavimo..naša san je u jednon ormaru u stanu..koje veselje :)
odlucia san da je sastavin makar nisan ima nikakvog iskustva u tome niti san zna ikog ko bi mi pomoga,pa san se uvatia you tubea i slicnih alata da mi pomogne u izradi.za japan papir san se namucia dobrih 7 dana da nađen di ga ima za kupit,na kraju je ispalo da ga u jednoj knjižari u centru splita imaju,ali pod nazivon "šoji" ili rižin papir..
i trebalo mi je par dana da ga sastavin,bas san se potrudia,(cak san i oceve inicijale napisa unutar trupa)nakon toga san sa 2 prijatelja otisa na isto uzleztiste u sinju na kojen sa zanji put bia sa ocen ko djecak.
i moran priznat da je jedrilica skroz dobro poletila,samo mi fali iskustva da je dignen na veliku visinu jer ili trcin pre sporo ili prebrzo.iman dosata slika i videa pa bi moga uploadat
Nakon toga san se skroz zaljubia u aviomodelarstvo..
I ima par dana san odlucia popravit jednu ocevu jedrilicu iz garaze,raspon krila joj je 2m i bila je u dosta losen stanju,tribalo je popravit nos trupa,jedno krilo je bilo unisteno,i oblozit krila i stabilizatore papiron i lakirat..trenutno san u fazi oblaganja krila.
Ali iman dosta nepoznanica sta se tice ove jedrilice jer ima na sebi tajmer koji neznan kako sluzi pa bi bia zahvalan kad bi mi neko moga pomocu u namjestanju ovog tajmera..zove se seelig dt..
Kasnije bi moga objavit slike i videa jer san dosta toga sta san radia sa ovon svojon malon jedrilicon i ocevon dokumentira pa cu naknadno uploadat u ovu temu.
Toliko za sada od mene i pozdrav  ;D

I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form


Odg: Nostalgija

Reply #2
Model je cirus, inace da si ranije pitao imao sam ja doma japan papira, sada vise nemam ali ima u klubu. U Splitu imas jos uvijek modelara, aktivni i vrhunski modelar je Ante Franić.Timer sluzi da na njemu odredis vrijeme nakon kojeg ce ti se podignuti horizontalni stabilizator i tako model spustiti na zemlju. Trebas napraviti na horizontalcu da se veze gumicom sa prednje strane a od timera do zadnje strane horizontalca provuci strunu kroz neke vodilice.
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #3
Timer sluzi da na njemu odredis vrijeme nakon kojeg ce ti se podignuti horizontalni stabilizator i tako model spustiti na zemlju. Trebas napraviti na horizontalcu da se veze gumicom sa prednje strane a od timera do zadnje strane horizontalca provuci strunu kroz neke vodilice.
Evo, to je točno na ovom Youtube: timer izbaci sajlu koja otpusti horizontalac u zrak pod približno 60 stupnjeva.
Timer na snimci je KSB, ali tvoj Selig je mercedes prema ovom.
http://www.youtube.com/watch?v=cvSFLxvpbyM

Damir

Odg: Nostalgija

Reply #4
Koliko jedan video od 5s puno objasni coviku :D
ima jos jedna sema sa onin prihvaton di ide alka..moze se pomicat naprid nazad,kad je prema naprid,mehanizam stane.
i na njega je iznutra bila zakacena jedna kukica koja je isto vodila prema repu..neznan cemu bi ona sluzila

evo jedna slika krila od stare jedrilice od oca..skoro su gotova


hébergeur d image gratuit
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #5
Sigurno je vodila prema vertikalcu tako kad vuces sa sajlom rep stoji na smjeru za ravno a kad otkvacis pomakne se na stranu da leti u krug. Isto tako kuka ti treba biti za mirno vrijeme negdje u tezistu koje ti je najbolje postaviti na 50-53 posto naravno od prednje strane krila, a za vjetar kuka ide oko 10-13 mm ispred tezista
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #6
Za krpanje japan papira koristi acetonsko ljepilo, odnosno danas toga i nema ako ga ne napravis sam ali uhu hart ti je ok za to.
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #7
Koliko jedan video od 5s puno objasni coviku :D
hébergeur d image gratuit
Model koji si izradio je Cirrus i spada u kategoriju F1H: iako je ovo nostalgija i sjećanje - što je u redu, takvi F1H modeli nisu nimalo prošlost.  Danas se izrađuju od kompozita i u njima je ugrađena elektronika umjesto timera i sistemi za traženje (ponekada  i GPS) , a cijena takvog vrhunskog modela sa Black Magic elektronikom je i preko 600 € !( http://f1oleg.de/pricelist.html )

Od 2011. vozi se F1H Euro Challenge , ima čak 45 tekmi, jedna je i kod nas i nekoliko kod naših susjeda:
( http://evreux-air-model.pagesperso-orange.fr/Content/Euro_Challenge/Page_Euro_Challenge/Euro_Challenge_F1H/2014_Euro_Challenge_F1H_Calendrier.pdf )
Naravno Cirrus više nije konkurentan, no.. zar je važan plasman , ovo je  masovno natjecanje, čak i ovdje na Friku ima ljudi koji su se natjecali F1H i izrađivali takve modele. Korist je veća nego li se to čini iz ovih slika!

Damir

Odg: Nostalgija

Reply #8
Ja sam jedan od tih koji sam prvi f1h napravio 1993.g. cirusa sam napravio samo jednog i to u kampu teh. kulture no nisam natjecao sa njim jer je cirus inace kad se napravi ispod min. mase za f1h. i dalje u okolici HR se dosta ljudi i klinaca tekma sa drvenim modelima i sa njima ostvaruju dobre rezultate.
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #9
Sigurno je vodila prema vertikalcu tako kad vuces sa sajlom rep stoji na smjeru za ravno a kad otkvacis pomakne se na stranu da leti u krug. Isto tako kuka ti treba biti za mirno vrijeme negdje u tezistu koje ti je najbolje postaviti na 50-53 posto naravno od prednje strane krila, a za vjetar kuka ide oko 10-13 mm ispred tezista
Hvala na odgovoru,mislin da san skuzia sistem kako bi to trebalo namistit..sta se tice tezista..ovaj prvi model koji san napravia je ima oznaceno na nacrtu di mu je teziste,a ovaj model od oca je bia razbiven na nosu,di su trebale bit kuglice od olova za teziste,pa neznan di da sad trazin teziste..sad neznan jesan li te svatia..od napadne ivice prema repu modela treba uzet duzinu od 50-53% prema repu i tu bi trebalo bit teziste?
Drugo;sta se tice kuke..sumnjan da je mogu puno pomicat jer ona ulazi u trup modela i kaci se jednon osovinicon unutra..stoga je mogu samo malo rotirat,al opet ne puno jer ta rotacija omogucuje onon mehanizmu za vertikalni i horizontalni stabilizator
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #10
Koliko jedan video od 5s puno objasni coviku :D
hébergeur d image gratuit
Model koji si izradio je Cirrus i spada u kategoriju F1H: iako je ovo nostalgija i sjećanje - što je u redu, takvi F1H modeli nisu nimalo prošlost.  Danas se izrađuju od kompozita i u njima je ugrađena elektronika umjesto timera i sistemi za traženje (ponekada  i GPS) , a cijena takvog vrhunskog modela sa Black Magic elektronikom je i preko 600 € !( http://f1oleg.de/pricelist.html )

Od 2011. vozi se F1H Euro Challenge , ima čak 45 tekmi, jedna je i kod nas i nekoliko kod naših susjeda:
( http://evreux-air-model.pagesperso-orange.fr/Content/Euro_Challenge/Page_Euro_Challenge/Euro_Challenge_F1H/2014_Euro_Challenge_F1H_Calendrier.pdf )
Naravno Cirrus više nije konkurentan, no.. zar je važan plasman , ovo je  masovno natjecanje, čak i ovdje na Friku ima ljudi koji su se natjecali F1H i izrađivali takve modele. Korist je veća nego li se to čini iz ovih slika!

Damir


Nisan ulazia u to jeli taj model otpisan ili nesto slicno..isa san u kontekstu da meni taj model budi sentimentalnost i nostalgiju :)
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form


Odg: Nostalgija

Reply #12
Teziste gledas po krilu, zaci 50-53 posto dubine krila od prednje strane
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #13
evo naisa san na problem;
sta se tice tezista,nemogu ga nikako dobit na polovici krila,jer nema dovoljno mjesta unutar trupa da bi svo olovo stalo.znaci od nosa do onog mehanizma za spustanje ima određen prostor u koji jednostavno ne stane dovoljno olova..cak san napravia kalup u zemlji u obliku nosa i izlia vrelo olovo ali nema prostora..
ima li ko neki savjet?
jedino rjesenje trenutno mi se cini  da se olovo izbaci ispred nosa aviona da je zavidano na nos..al izgleda preružno.
ili da krila pomaknen prema nosu malo ali i to je problem jer ona imaju dosjede na trupu u obliku krila pa bi i to ruzno izgledalo
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #14


hebergeur dimage


evo problematičnog nosa




Télécharger des photos






Kako sada stvari stoje težište mu je na nekih 60-ak % od napadne ivice krila
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form